Annem annem annem

Evet tutamadım bu sefer kendimi yine de üzüldüm aradım konustum
Ayni benim gibi
Allah razı olsun, annem babamın çocuğu olmayacagını öğrenseymiş evlenmezmiş mesela tabi ki saygı duyuyorum ama ben öyle bir insan değilim, hayatta yaşadığım sıkıntıların Allahtan geldiğini bilir ve ona göre hareket ederim. Cocuk için evlenilmez kanısındayım. Eşimin bu yüzden beni kandırıp hemen evlendiğini bile söyledi. Daha neler neler işte dediğim gibi çok yıprattı beni bazı dönemler bana destek olmasını tercih ederdim en azından benim kızım olursa ben ona her konuda destek olacağım.
Buda ayni ben, kizima yaklasimim Annemin yapmasini bekledigim sekilde davraniyorum
İnsan söz konusu annesi olunca nasıl tepki vereceğini bilemiyor. Kızsa vicdan azabı, kızmasa aynı davranışların devamı gelicek. Annem de birgün beni çok kırıcak bir şey yapmıştı. Kızmadım ama küstüm. Ben konuşmayınca kendisi aradı niye hiç aramıyosun yazmıyorsun diye. Ben de çok kırıldığımı böyle yaparsa beni kaybedeceğini söyledim. Belki bağırıp çağırmaktansa trip atmak daha etkili olabilir
Benim annem cok inat mesela
Kendisi haksizda olsa kucuksem ben gitmeliyim ayagina
Mesela Kendisi 100 de 100 haklida olsa abisiyle yasadigi bi sorunda, kendisi gider ozur diler.
Dediginiz sey herkes icin gecerli olsa keske
Teşekkür ederim empatiniz için, her gittiğimizde eşin niye onu yemedi neden öyle baktı neden bunu yaptı halbuki ortada birşey yoktur. Bu sadece eşim için değil arkadaşlarım için de aynısı yapılır mesela. Bir süre sonra insan kendisinden şüphe etmiyor mu acaba ben mi hayatıma yanlış insanları alıyorum diye ?
Ben kucuklugumden buyana arkadaslarimi hep elestirdi o acik bu kacik su deli bu gozu disarda diye
Evet sizi gerçekten tebrik ediyorum, iki paragraflık bir konudan tüm durumu anlamışsınız. Gerçekten de öyle annemin tüm hayatı biziz sadece çocukları. Bize bağımlı.
Yeterince belli ettim aslında benim karakterimi de biliyor her seferinde konuşuyorum usanmadan anlatıyorum ama bir türlü bu durumu aşamıyoruz.
Abarttığı benim hayretlerle izlediğim duydugum çok şey oldu ama bu kadar aşırı korkmasını gerektirecek bir durum yok ki. Olsa valla amenna.
Bizimde oyle, sirf bunu buyuk kizima yasatmamak icin babasindan ayrildim
Sirf senin icin bu evliligi yuruttul demek bana yanlis geliyo

Ayni benim gibi

Buda ayni ben, kizima yaklasimim Annemin yapmasini bekledigim sekilde davraniyorum

Benim annem cok inat mesela
Kendisi haksizda olsa kucuksem ben gitmeliyim ayagina
Mesela Kendisi 100 de 100 haklida olsa abisiyle yasadigi bi sorunda, kendisi gider ozur diler.
Dediginiz sey herkes icin gecerli olsa keske

Ben kucuklugumden buyana arkadaslarimi hep elestirdi o acik bu kacik su deli bu gozu disarda diye

Bizimde oyle, sirf bunu buyuk kizima yasatmamak icin babasindan ayrildim
Sirf senin icin bu evliligi yuruttul demek bana yanlis geliyo
Bence çoğu kadın kendi çocuğuna annesinden görmek istediği şekilde davranıyor. Sizin gibi. Mesela benim annemde annesinden hiç sevgi görmemiş üstümüze çok titriyor, büyük ihtimalle bende sizin gibi kendi evladımın bir birey oldugunu kabullenip her konuda destek olcam kararlarına saygı duyacağım

Bence çoğu kadın kendi çocuğuna annesinden görmek istediği şekilde davranıyor. Sizin gibi. Mesela benim annemde annesinden hiç sevgi görmemiş üstümüze çok titriyor, büyük ihtimalle bende sizin gibi kendi evladımın bir birey oldugunu kabullenip her konuda destek olcam kararlarına saygı duyacağım
Benim annem hic sevgi gormemis diyemem ama annanem eski toprak iste yoksulluk falan.. 6 cocukla gecim
E genc yasinda evlenmis annem o yastan sonrada gordugun sevgi kucukken bekledigin sevginin ustunu kapatamaz
Mesela ben annemin aglamasindan cok bikkinliga gelmis bir insanil gunde 20 30 kere duydugu herseye aglayan hersey tepki olarak aglayan bir anne oldugu icin asla kizimin onunde aglayamam
11yasinda kizim 2 defa harici asla onunde aglamadim (2side hamilelikde olan hormonal bi aglamaydi)

Haftasonu eşimle beraber annemlerdeydik. Öğle vakti de ablamla markete diye çıktık. Martıya bindik kahve aldık markete gittik eve döndük. Biz de evdekilere sadece markete diye çıkınca geç kalınca eşim merak etmiş birkaç kere aramış telefonum da sessizde kalınca iyice merak etmiş.

Neyse bugün annemle telefonda konuşurken o konuyu açtı. Seni bissürü aradı bende ne var ablasıyla beraber niye arıyosun dedim dedi. Seni niye bu kadar çok arıyor aşırı kıskanç galiba bana çok garip geldi dedi. Annemle olan önceki konularımdan da hatırlayanlar olur, bu sefer ki yüklenmesi gerçekten son damla oldu ki sanırım biraz ağır konuştum. Eşimle aramda olan bir duruma kimse karışamaz kusura bakma kimseye laf düşmez, yeter artık sürekli açık arıyosun eşim beni istedigi zaman arar merak ettiğinde arar ben de ararım kimse de birşey diyemez dedim. Müge Anlı sabah hiçbir erkeğe bağlanmayın kimse kimsenin sahibi değil dedi sende ilerde üzülme diye söylüyorum dedi. Yine bir çıldırdım. Bağlanırım bağlanmam bu benim meselem beni ilgilendirir hadi anne hayırlı günler dedim, tamam kızım bir daha konuşmam dedi (2 ay öncede aynısını demişti). Telefonu kapattık.

Gerçekten nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum eşimden yana hiçbir sıkıntım yok adam beni el üstünde tutuyor bir dediğimi ikiletmiyor, aileme bir saygısızlığı yok gelir gider ne yapsın daha bilmiyorum. Büyüklerime ters konuşmayı da hiç sevmem, ama sınırlarıma müdahele edilmesini de. Sonra bu köpek vicdanım yüzünden üzülüyorum, sırf bu aile durumları yüzünden mutlu olamıyorum.
Reglinmi yaklastı ne bu sınır

Annenizin zerre suçu yok. Ablasıyla markete giden kadını defalarca arayan koca bana da normal gelmedi. Insan yolda parkta oturur iki sohbet eder vs vs... Anneniz sonuna kadar hakli

Anneler ya. Ben de çok dertliyim annemden yana. Bana olan etkisinin maalesef hayatım boyunca olumludan çok olumsuz olduğunu düşünüyorum. Keşke bir çok karar anımda olmasaydı yanımda diyorum, belki daha beni içeren kararlar alabilirdim.. çok dertliyim bu konudan, ara ara aklıma gelir, sırf onun üzerimde oluşturduğu gerginlik ve pasiflikten yaptığım hatalar ve aşırı üzülürüm.

Annenizin söylediğine çok fazla tepki göstermişsiniz ve sözlediğiniz sözler çok ağır. Üzüldüm anneniz için. Eşin haklı da olsa böyle konuşmak çok kırıcı, kaldı ki annenin söylediği bir laf yok. Merak etmiştir diyip konuyu kapatabilirdiniz.

Haftasonu eşimle beraber annemlerdeydik. Öğle vakti de ablamla markete diye çıktık. Martıya bindik kahve aldık markete gittik eve döndük. Biz de evdekilere sadece markete diye çıkınca geç kalınca eşim merak etmiş birkaç kere aramış telefonum da sessizde kalınca iyice merak etmiş.

Neyse bugün annemle telefonda konuşurken o konuyu açtı. Seni bissürü aradı bende ne var ablasıyla beraber niye arıyosun dedim dedi. Seni niye bu kadar çok arıyor aşırı kıskanç galiba bana çok garip geldi dedi. Annemle olan önceki konularımdan da hatırlayanlar olur, bu sefer ki yüklenmesi gerçekten son damla oldu ki sanırım biraz ağır konuştum. Eşimle aramda olan bir duruma kimse karışamaz kusura bakma kimseye laf düşmez, yeter artık sürekli açık arıyosun eşim beni istedigi zaman arar merak ettiğinde arar ben de ararım kimse de birşey diyemez dedim. Müge Anlı sabah hiçbir erkeğe bağlanmayın kimse kimsenin sahibi değil dedi sende ilerde üzülme diye söylüyorum dedi. Yine bir çıldırdım. Bağlanırım bağlanmam bu benim meselem beni ilgilendirir hadi anne hayırlı günler dedim, tamam kızım bir daha konuşmam dedi (2 ay öncede aynısını demişti). Telefonu kapattık.

Gerçekten nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum eşimden yana hiçbir sıkıntım yok adam beni el üstünde tutuyor bir dediğimi ikiletmiyor, aileme bir saygısızlığı yok gelir gider ne yapsın daha bilmiyorum. Büyüklerime ters konuşmayı da hiç sevmem, ama sınırlarıma müdahele edilmesini de. Sonra bu köpek vicdanım yüzünden üzülüyorum, sırf bu aile durumları yüzünden mutlu olamıyorum.
Kocanızın sizi merak etmesiyle ablanızla olmanızı hiç bağlayamadım. Başınıza birşey gelecekse ablanızlayken de gelir. Anneniz eşinizin merakını güvensizlik olarak lanse etmiş.
Kimse kimsenin elbette sahibi değil bunun birine bağlanmakla hiç ilgisi yok, bunu Müge Anlı demese de biliyoruz zaten.
Şey gibi olmuş: büyük Türk düşünürü Müge Anlı der kiiiii......tövbe Yarabbi
Anneniz bir gün mutlaka eşinizin size çok büyük bir yanlış yapacağına ve sizin yıkılacağınıza inandırmış kendini, ne yazık....
Eşinizin sizi merak edip arması ne kadar güzel birşey.Maşaallah Allah bozmasın. Çocuğum bir gün büyüse sevse sevilse eşi onu merak etse nasıl mutlu olurdum ya :)
Birkaç gün önce eşim annemlere gitti, bana da çocuğun dersi bitince hazırlanırsınız alırım sizi de dedi. Çocuğun dersi bitti hazırlandık, eşim geldi gelecek biliyorum, ararsa geldim aşağıya inin diye duymam diye telefonu yanıma aldım balkona çıktım, işim bitti içeri girdim telefonu balkonda unutmuşum, eşim 4-5 kere aramış hazırmıyız geleyimmi diye sormak için e tabii duymadım telefonu. Kapı çaldı böyle dan dan Allah Allah dedim kesin birine birşey oldu, açtım eşimmiş, hayırdır dedim, dedi böyle böyle açmadınız telefonu başınıza birşey geldi diye korktum koştum geldim. Neyse çıktık gittik annemlere, babam çok mutlu, hayırdır dedim, ulaşamayınca eşin öyle korktu ki fırladı gitti, gözüm hiç arkada değil kızım dedi. Nasıl mutlu oldum.... tabi bir daha adamın yüreğine indirme diye azarı da yedim :)
Çok uzattım yani eşinizin sizi merak etmesine sevineceği yerde aranızda fitnelik yapan anneniz için vicdan azabı filan duymayın. Çünkü o duymuyor ve malesef duymayacak.
O bir daha da konuşmam lafını da ben neredeyse her gün duyuyorum annemden ama yıllardır bir gün sustuğunu görmedim

Annenizin söylediğine çok fazla tepki göstermişsiniz ve sözlediğiniz sözler çok ağır. Üzüldüm anneniz için. Eşin haklı da olsa böyle konuşmak çok kırıcı, kaldı ki annenin söylediği bir laf yok. Merak etmiştir diyip konuyu kapatabilirdiniz.
Kadın ağır birşey söylememiş ki, doğruyu olması gerekeni söylemiş. Konu sahibi annesine gidip kocam beni kaç kere aramış diye şikayet etse hadi annede öyle desin diyecem de ortada sorun yok anne sorun üretiyor. Sebep? Müge Anlı öyle demiş. Yaw bu kadının hiç mi aklı mantığı yok, kocasını tanımıyormu?
İster annem olsun ister kayınvalidem ister evladım, hiçkimse karı-koca ilişkimize burnunu sokamaz, kocamın arkasından beni doldurmaya çalışamaz. Anne-evlat olmak başka birşey karı-koca olmak başka birşey, herkes duracağı yeri bilirse böyle şeyler yaşanmaz, sınırını aşanı da uyarmak herkesin hakkı

Galiba içten içe aynı şeyleri kendi kızının da yaşamasından korkuyor. Siz sakin bir zamanda bir kahve yapın, anne amacın beni korumak anlıyorum ama bu şekilde yaparak beni yıpratıyorsun, istemeden zarar veriyorsun. Bir problem olursa söz ben sana anlatıcam, problem yokken kendini de beni de yıpratma deyin.

O benim eşim, kimse aramıza giremez tadında cümleler bana biraz sert geliyor, karşınızdaki de anneniz. Benim kızım bana dese değerim yok demek ki kocası kadar derim. Çok üzülürüm açıkçası.
Kocası kadar değerinizin olmamasıyla ne ilgisi var? Sizin evladınızdaki değeriniz ayrı kocasının evladınızdaki değeri apayrı.
ne anne-baba-kayınvalide-kayınpeder-çocuk karı-koca arasına girebilir ne de eş-akraba-arkadaş anne-evlat arasına girebilir. O bireyi bizim doğurmuş olmamız her şeye burnumuzu sokabileceğimiz anlamına gelmiyor

Yahu benim kardeşim yok ama kardeşim gibi yakin kuzenim var. Markete ciktik biraz geciktik diye kocasi arkasindan bu kadar israrli arasa ben bile içimden "noluyor boyle ya" der garipserim sormasamda.

Belki bir cok insana garip gelebilecek birsey yasiyorsunuz. Hani herkesin yaşayip memnun olacagi birsey degil bu siz memnun olsaniz da.
Eee anneniz de doğal olarak merak etmiş mutlu musunuz diye, anne işte bazilari tutamiyor kendini. Mutluyum ben anne sen dert edinme sagol der gecersiniz. Bu kadar bagiracak birsey yok duymazsiniz, dedigini yapmazsiniz en fazla. Nebileyim benim yasadigim anne kiz ilişkisi boyle degil, belki o yuzddn anlamiyorum sizi.
Anne nasılsınız kızım mutlu musunuz dememiş ki
Birkez daha okurmusunuz annenin söylediklerini ima ettiklerini

Kadın daha ne desin anlamadım.
Onun yaşadıklarını yaşarsınız ama ona söylemeye çekinirsiniz diye korkuyor işte. Yalnız değilsin, ben yanındayım seni üzerse çekmek zorunda kalma diyor.bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.
Ben 7 aylık doğmuşum.
İlk bebeğimin karnımdayken hasta olduğunu öğrendim, kendi hastalıklarımdan dolayı da nasıl doğum yapacam gerginliği yaşıyordum, annem hamile olduğumu öğrendiği günden itibaren ben bilirim bu bebek de 7 aylık doğacak aaahhh ah nekadar zor oluyor 7 aylık bebeğe bakmak senin doktorun senin için ölür bu bebek bile demişti, çok hastalıklı doğdun, kader işte ben hissediyorum anayım ben ana buda öyle olacak dedi durdu.
Bebeğim 7 aylık oldu annem istisnasız her gece 12 civarı arayıp içime doğdu doğum başladı dimi ben şöyle paniğim ben böyle kötü hissediyorum doğumdan sağ çıkamayan çok var deyip beni ağlatana kadar konuşup telefonu kapatırdı doğum yaptığım güne kadar her gece. Gündüz eşimi arar gece yarısı beni arardı.
Bebeğim 42 haftalık doğdu, o da zorla yani, ne sancı ne birşey artık suyu kalmadı sezeryan oldum

şimdi bu mantıkla benim annemde kendi çektiği için bana iyilik yapmaya çalıştı öyle mi?
Bakın ben de anneyim ama her annenin melek olduğuna inanmayacak kadar çok tecrübe edindim

Babamdan maddi manevi çekti ama biz olduğumuz için ayrılmadı
Bence ondan dolayı böyle yapıyor ama yaptığı doğru değil. Sürekli olumsuz konuşulması insanı etkiliyor ister istemez bilinçaltında zaten sen öyle bir ortamda büyüdüğün için vardır etkileri. Tavrını koymalısın çok da kırmamaya çalış dua niyetine geçecek olumlama cümleleri söyleyelim anne lütfen diye uyarabilirsin

Kocanızın sizi merak etmesiyle ablanızla olmanızı hiç bağlayamadım. Başınıza birşey gelecekse ablanızlayken de gelir. Anneniz eşinizin merakını güvensizlik olarak lanse etmiş.
Kimse kimsenin elbette sahibi değil bunun birine bağlanmakla hiç ilgisi yok, bunu Müge Anlı demese de biliyoruz zaten.
Şey gibi olmuş: büyük Türk düşünürü Müge Anlı der kiiiii......tövbe Yarabbi
Anneniz bir gün mutlaka eşinizin size çok büyük bir yanlış yapacağına ve sizin yıkılacağınıza inandırmış kendini, ne yazık....
Eşinizin sizi merak edip arması ne kadar güzel birşey.Maşaallah Allah bozmasın. Çocuğum bir gün büyüse sevse sevilse eşi onu merak etse nasıl mutlu olurdum ya :)
Birkaç gün önce eşim annemlere gitti, bana da çocuğun dersi bitince hazırlanırsınız alırım sizi de dedi. Çocuğun dersi bitti hazırlandık, eşim geldi gelecek biliyorum, ararsa geldim aşağıya inin diye duymam diye telefonu yanıma aldım balkona çıktım, işim bitti içeri girdim telefonu balkonda unutmuşum, eşim 4-5 kere aramış hazırmıyız geleyimmi diye sormak için e tabii duymadım telefonu. Kapı çaldı böyle dan dan Allah Allah dedim kesin birine birşey oldu, açtım eşimmiş, hayırdır dedim, dedi böyle böyle açmadınız telefonu başınıza birşey geldi diye korktum koştum geldim. Neyse çıktık gittik annemlere, babam çok mutlu, hayırdır dedim, ulaşamayınca eşin öyle korktu ki fırladı gitti, gözüm hiç arkada değil kızım dedi. Nasıl mutlu oldum.... tabi bir daha adamın yüreğine indirme diye azarı da yedim :)
Çok uzattım yani eşinizin sizi merak etmesine sevineceği yerde aranızda fitnelik yapan anneniz için vicdan azabı filan duymayın. Çünkü o duymuyor ve malesef duymayacak.
O bir daha da konuşmam lafını da ben neredeyse her gün duyuyorum annemden ama yıllardır bir gün sustuğunu görmedim
Selam canim benim
Baban ne guzel soylemis ne guzel dusunmus
Babalar daha farkli ileriye donuk dusunurler genelde
Annelerde o anki duruma takili kalirlar
Yada benimki oyle bilmiyorum

Selam canim benim
Baban ne guzel soylemis ne guzel dusunmus
Babalar daha farkli ileriye donuk dusunurler genelde
Annelerde o anki duruma takili kalirlar
Yada benimki oyle bilmiyorum
Sana birşey diyimmi güzel kalpli sandriyon cum, ben annemi bir anlatsam sen de konu sahibi de bizim annemiz melekmiş yaw dersiniz :)
Annemin lafına baksam ne evlenebilirdim ne evli kalabilirdim ne çocuk doğurabilirdim. Şuan ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatmam gerektiğini düşünüyor ve herkese bunu söylüyor mesela :)
İyi ki babacığım var, onun hatrına annemle bir ilişkimiz var. Babam çok mantıklıdır, aslında her taşın altında bir çapanoğlu arar bulur çıkarır ama eşim beni merak edip endişelenip üst üste aradığında hmmm bunun kocası çok kıskanç heralde kızıma da güvenmiyor belli ki aman kızım sakın bu adama bağlanma diye çarpık ve çirkin düşünmeyecek kadar mantıklıdır.
Hani körle yatan şaşı kalkar derlerya annemle babam 38 yıldır evli ama annem babamdan hiiiiç feyz almamış hiç :)
Sen nasılsın, bitti mi tatil?
Annenin terapiler nasıl gidiyor varmı bir gelişme?

X