Annemin bana karşı farklı davranışları

Kayra19

Guru
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2012
1.936
968
Merhaba,

Kısaca özetliyim ; Uzun zamandır içime dert olan birşey anlatmak istiyorum.
Annem senelerdir çalışmış babamdan (boşandılar 12 yıl kadar oldu görüşmüyoruz kendisiyle) ailesinden çekmiş senelerce. Yıllarca çalışmış. 3 kardeşiz. Ben her anlamda destek oldum anneme. Ablam ve kardeşim çok pasifler. Sadece yaşıyorlar okadar soylıyım yani. Benim oğlum var annem bakıyor. Evinde rahat etsin maddi manevi destek olayım dedim. Ki kendisi bakmak istedi oğluma. Ben haftasonu tatilim var zaten akşamda en geç 6 da alıyoruz oğlumu eve geçiyoruz.

Sorun şu ki; 1.5 yıl oldu işe başlayalı ama şu son birkaç aydır daha da delirtiyor beni. Ben mi alınganım anlamadım.
Önceden annem, kızım yemeğinizi yiyin Öyle gidin eve zaten çocuk seni özlüyor eve gidince uğraşma yemekle derdi ki ona rağmen doğru düzgün yemezdim biran önce oğlumu alalım eve gidelim diye.
İşim sebebi ile uzak biryere gitmeye başladım haliyle eve geç geliyorum 7 gibi babası yine alıyor 6 da eve geçiyorlar.
Haftasonu yada haftaiçi plan yapıyoruz annemıde çağırayım diyorum anne şuraya gidiyoruz gelmek istermisin diye başlıyor söylenmeye yok gelemem işim var da şöyle böyle sınırlı sınırlı diyorum anne yani hayır yada evet diyeceksin ben seni zorlamıyorum sende hava al diye araba var sonuçta.
Neyse dün geldim dolma sarması vardı ki anneme bayadır gıtmıyordum. (Gitmeden telefonda konusmustık haftaıcı ızın alacaktım ablamın ızınlı oldugu gun kahvaltıya gidicektik, hatta iyi olur dedi)Anne sen mi sardın dedim. Başladı yine söylenmeye benim dolma saracak vaktımmi var vs vs diye, neyse ben gideyim dedim kahvaltı için haberleşiriz diye. İşte evde heryeri temizlemem lazım heryer dağınık bahar temizliği yapmam lazım birsürü şey saydı. Dedim anne hazır kahvaltı yapacağız hava almış olursun bütün gün evdesin. Ama devamlı söylenme modunda dedim anne devamlı aynı şeyleri söylüyorsun ne zaman biryere cagırsam laf ediyorsun tamam gelme ama neden söyleniyorsun bana evde senden başka insan yokmu. Çocuğu alayım bakma madem bu kadar sorun oluyorsa dedim. Ben onumu diyorum ne alakası var diyor. Yahu bende hergun toplamda 4 saat yol çekiyorum her sabah 5.30 da kalkıyorum eve 7 de geliyorum eşimle ev temizliyoruz çocukta evde anlamıyorum devamlı neden bana söyleniyor. Ablam afedersiniz çalışıyor eve geliyor başka yaptığı birşey yok, önune yemeğine kadar koyuyor bana gelince devamlı söylenme modunda. Ben mi alınganım anlamadım. Telefondan mesaj yazıyorum bazen görüyor hiç cevap vermiyor. Anlamadım inanın. Bana kastı mi var nedir.

Başlangıçta zevkle bakıyormuş torununa ama belli ki artık yorulmuş. Yine de kıyamıyor ki onu demek istemedim diye lafı çeviriyor. Bi yandan da yorgunluğunun hırsını söylenerek çıkarıyor. Evdeki kardeşlerle kendinizi kıyaslamayın onlar bekar büyük ihtimal bütçeler bir. Siz kendi eviniz için çalışıyorsunuz. Maddi olarak destek oluyor musunuz? Olmuyorsanız olun, ayda bi kaç kez evini temizlemesi için bi kadın çağırın. Bence bu tür beklentileri olabilir.

Bence sen alınganlık yapıyorsun anneler belirli bir yaşa geldi mi böyle söylenebiliyorlar ama torunla alakalı olduğunu zannetmiyorum. Evdekiler daha asi ve dik başlıysa onlara bisey diyemiyordur yani.. ya da onlarla da atışıyordur illaki sen duymuyorsun görmüyorsundur

Merhaba,

Annem senelerdir çalışmış babamdan (boşandılar 12 yıl kadar oldu görüşmüyoruz kendisiyle) ailesinden çekmiş senelerce. Yıllarca çalışmış. 3 kardeşiz. Ben her anlamda destek oldum anneme. Ablam ve kardeşim çok pasifler. Sadece yaşıyorlar okadar soylıyım yani. Benim oğlum var annem bakıyor. Evinde rahat etsin maddi manevi destek olayım dedim. Ki kendisi bakmak istedi oğluma. Ben haftasonu tatilim var zaten akşamda en geç 6 da alıyoruz oğlumu eve geçiyoruz.

Sorun şu ki; 1.5 yıl oldu işe başlayalı ama şu son birkaç aydır daha da delirtiyor beni. Ben mi alınganım anlamadım.
Önceden annem, kızım yemeğinizi yiyin Öyle gidin eve zaten çocuk seni özlüyor eve gidince uğraşma yemekle derdi ki ona rağmen doğru düzgün yemezdim biran önce oğlumu alalım eve gidelim diye.
İşim sebebi ile uzak biryere gitmeye başladım haliyle eve geç geliyorum 7 gibi babası yine alıyor 6 da eve geçiyorlar.
Haftasonu yada haftaiçi plan yapıyoruz annemıde çağırayım diyorum anne şuraya gidiyoruz gelmek istermisin diye başlıyor söylenmeye yok gelemem işim var da şöyle böyle sınırlı sınırlı diyorum anne yani hayır yada evet diyeceksin ben seni zorlamıyorum sende hava al diye araba var sonuçta.
Neyse dün geldim dolma sarması vardı ki anneme bayadır gıtmıyordum. (Gitmeden telefonda konusmustık haftaıcı ızın alacaktım ablamın ızınlı oldugu gun kahvaltıya gidicektik, hatta iyi olur dedi)Anne sen mi sardın dedim. Başladı yine söylenmeye benim dolma saracak vaktımmi var vs vs diye, neyse ben gideyim dedim kahvaltı için haberleşiriz diye. İşte evde heryeri temizlemem lazım heryer dağınık bahar temizliği yapmam lazım birsürü şey saydı. Dedim anne hazır kahvaltı yapacağız hava almış olursun bütün gün evdesin. Ama devamlı söylenme modunda dedim anne devamlı aynı şeyleri söylüyorsun ne zaman biryere cagırsam laf ediyorsun tamam gelme ama neden söyleniyorsun bana evde senden başka insan yokmu. Çocuğu alayım bakma madem bu kadar sorun oluyorsa dedim. Ben onumu diyorum ne alakası var diyor. Yahu bende hergun toplamda 4 saat yol çekiyorum her sabah 5.30 da kalkıyorum eve 7 de geliyorum eşimle ev temizliyoruz çocukta evde anlamıyorum devamlı neden bana söyleniyor. Ablam afedersiniz çalışıyor eve geliyor başka yaptığı birşey yok, önune yemeğine kadar koyuyor bana gelince devamlı söylenme modunda. Ben mi alınganım anlamadım. Telefondan mesaj yazıyorum bazen görüyor hiç cevap vermiyor. Anlamadım inanın. Bana kastı mi var nedir.
Bence artık çocuğa bakmak istemiyor ama direk diyemiyor. Vaktim mi var, bahar temizliği yapmam lazım, bir sürü işim var vs vs. Bunları öne sürdüğüne göre belli ki sıkılmış.

Başlangıçta zevkle bakıyormuş torununa ama belli ki artık yorulmuş. Yine de kıyamıyor ki onu demek istemedim diye lafı çeviriyor. Bi yandan da yorgunluğunun hırsını söylenerek çıkarıyor. Evdeki kardeşlerle kendinizi kıyaslamayın onlar bekar büyük ihtimal bütçeler bir. Siz kendi eviniz için çalışıyorsunuz. Maddi olarak destek oluyor musunuz? Olmuyorsanız olun, ayda bi kaç kez evini temizlemesi için bi kadın çağırın. Bence bu tür beklentileri olabilir.
Evet maddi olarak da destek oluyorum, ben veriyorum kendisi bilir nereye kullanacağını ama ev temizliği için kadın kabul etmez asla

Bence sen alınganlık yapıyorsun anneler belirli bir yaşa geldi mi böyle söylenebiliyorlar ama torunla alakalı olduğunu zannetmiyorum. Evdekiler daha asi ve dik başlıysa onlara bisey diyemiyordur yani.. ya da onlarla da atışıyordur illaki sen duymuyorsun görmüyorsundur

Bilemiyorum hiç öyle davranmıyor.

Bence artık çocuğa bakmak istemiyor ama direk diyemiyor. Vaktim mi var, bahar temizliği yapmam lazım, bir sürü işim var vs vs. Bunları öne sürdüğüne göre belli ki sıkılmış.
Ben alayım dediğimde de izin vermiyor ama. Ne yapacagımı şaşırdım

Benimde annem bakiyor ama temizlik için yardimci tutuyorum artık devamlı yardımcı tuttum hergun geliyor annemin temizliğini de yemeğini de yapıyor. Yani annenize sizde bu anlamda rutininizin disinsa yardimci olsaniz iyi olur

Merhaba,

Ablan ve kardeşin yada bir komşusu anneni torununa bakıyor diye dolduruyor olabilir "yoruluyorsun, kendine vakit ayıramıyorsun" gibi...

Aynısı bizzat yaşadım...annem kendi istemişti kızlarıma bakmayı, karşılıksız olamaz diyerek her ay piyasa fiyatı üzerinden ücretini vermeme rağmen annem sonradan değişik triplere girdi...benim kizkardeslerim (banada söylüyorlardı, annem seni çocuğuna bakıyor diye) annemi doldurdu, kendine vakit ayıramıyorsun diye...
Ben 8 de bırakıp bazı günler öğlen 12 de, bazı günler 3 te alıyordum..

Siz alin o cocugu en iyisi yoksa geri donusu olmayan durumlar olabilir. Bakamiyor, zor geliyor belli ki.

Bence torunuyla alakalı bir durum değil. Diğerlerine laf anlatamıyor demek ki sana nazlanıyor. Hep öyle olmamış midir ? Anlamayana ses yok ama acısını ses çıkarmayandan çıkarmak. Bir de hayat cok yormus anneni. Oturup dertleş bir gün. Konuşacak kimsesi yok sanırım.

Çocuğa bakmak zor gelmeye başlamış. Çocuğun yaşı uygunsa kreş düşünün. Yine hastalık gibi bir durumda anneanne devreye girer ona bırakırsınız.

Anneler yaşlandıkça söylenir. Benim canım annem yarim gün kızıma bakıyor, isten döndüğümde yarim saat ağzıma sıçıyor söylemekten :) ama ben ona hak veriyorum, çocuk büyütmek çok zor, çok yorucu. Ben de eşime söyleniyorum kızım beni çok yordugunda. Annenizin yaptığı coook büyük bir fedakarlık, size destek olmuyor. resmen annelik yapıyor bu yaştan sonra. Söylenmesine de izin verin artık, bırakın söylensin, deşarj olsun. Ama benim bir arkadaşımı bu sekilde anneannesi buyutmustu, annesi haftasonlari aliyormus sadece. Kizin annesiyle arasında hiç erimeyen buzlar vardı, o zamanlar aklim kesmiyordu, ama annemi hiç affetmiyorum beni kendisi buyutmedigi, her hafta bırakıp gittiği için. Her gidişinde yatakta gizlıce ağlardım. Beni aldım diye dua ederdim demişti. Hayat kolay degil, sartlarinizi bilemem tabi ama en ufak bir imkaniniz varsa evladinizi kendi yaninizda büyütün. Arada en çok yipranacak kışı o.

Yoruluyolar bi yerden sonra kaç yaşında oğlunuz kreşe verin bence yarım gün oyun saati gibi daha iyi olur

kadın yorulmuş. bu şekilde belli ediyor. aileden çekmiş belli ki kocadan çekmiş e şimdi de torun bakıyor. yorulması normal değil mi?

Merhaba,

Yani kusura bakma da kaç yaşındaki kadına hadi anne kahvaltı, hadi anne gezme falan demen kadar saçma bir şey tok. Ben bile haftaiçi çalıştığım İçin akşamları ya da haftasonu sessizliğe ihtiyaç duyarım, eşimin devamlı plan yapması beni deli eder. O da aynı senin kafa gezelim kafa dağıtırız diyor. Ben ise evdeki işleri bitireyim de kafam rahat etsin diyorum. Anneniz belli ki benim gelecekteki halim :) torunla ilgisi YÖK, kadını her gün her gün darlamayın kendi haline bırakın

Bence ilk başlarda çocuğa bakmaya heveslenmiş ama yorulmuş, işler birikmiş, bu işler varken senin gezelim demene de takılmış gibi görünüyor. Benim kızıma kv 6 ay baktı 6 ay bizimle yaşadı 5 gün bizde kalıyordu 2 gün evinde. Dediğiniz gibi ilk zamanlar bir hevesle bakılıyor ama sonrasında sürekli çocuk modu ve işlerin birikmesi onlara hiçbir şeye yetişemiyorum hissi veriyor bence. Ben onlara da hak veriyorum direk söyleyemiyor yoruldum, kendi işlerim birikti diye ama bu şekilde gerginliğini istemeden de olsa size belli ediyor. Çocuğunuz kaç yaşında? Ben iki yaşında kreşe verdim bu sebepten dolayı ama pişman olmadım kızım severek gidiyor kreşe.

X