Annemin kuzenime olan inanılmaz sevgisi

Öncelikle hepinize teker teker teşekkür ederim. Bütün yazdıklarınıza müsait olduğum zaman tek tek cevap vereceğim. Bu yaşıma kadar hep örnek gösterilen bi kız olarak büyüdüm. Sessizliğim (pısırıklığım) marifet olarak algılandı ve hep ezildim. Annem de ara sıra bu kozu bana oynar. Her neyse. Annemi bıktırmak gibi bi durumum olmadı. Geleceğimi kurmaya çalışıyorum. İleride rahat etmemi sağlayacak her yolu deniyorum. "Ailemi memnun etmek" hep ilk hedefim oldu ve bu yükün altında ezildim. Onları hayal kırıklığına uğratmamak için yollar denedim ve bu beni özgüvensiz yaptı. Okları kendime döndürüp kendimle yüzleşip güçlenmeye çalışacağım. Kendimi seversem hallolur gibi.

Kuzeniniz sosyal medyadan sizi engelleyince annenize nasıl yaranmış oluyor? Normal bir annenin neden kızımı engelledin siz kuzensiniz kardeş gibisiniz vs demesi lazım.

Annem sürekli kuzenimi benden önde tutuyor. Geçenlerde günlüğümü okudum 2018 2019 tarihli yazılarımda annemi bütün bunlara rağmen sevmeye çalıştığımı ama onun kuzenimi daha çok sevdiğini yazmıştım. Yine aynı. Ona tavsiyeler veriyor 35 yaşında koca kadın olan kuzenime yönlendirmeler yapıyor. O senin yeğenin ben kızınım benimle ilgilen diyorum senin için daha ne yapayım be bir sürü masraf yaptım delirip delirip duruyorsun diyor. Yeğenim o benim yeğenim o benim deyip deyip duruyor. Benim de teyzem var ama aramızda mutlaka bi mesafe olmuştur. Artık intiharı ciddi ciddi düşünüyorum kendimi değersiz hissetmekten çok yoruldum
dipnot: kuzenim annemle benim dedikodumu yapıyor "ona bu kadar yüz verme teyzoşum" falan diyor beni sosyal medyasından engelleyip anneme yaranmaya çalışıyor ve annem onu çok seviyor tavır da koymuyor
Daha neler 😵

Sana istedigin ve bekledigin sevgiyi, ilgiyi gostermeyip kuzenine göstermesinden rahatsiz olman, bu duruma uzulmen cok normal. Simariklik veya abarti olduğunu düşünmüyorum, böyle anne babalar var ne yazık ki. Yani, "aaa olur mu öyle şey, anne mutlaka çocuğuna çok düşkündür, sen abartıyor kıskançlık yapıyorsun" klişeleri ile yaklaşmak çok yanlış.
Yalnız, annenin bu yanlış davranışından dolayı kendini "değersiz" görmen senin hatan olur, çünkü bunun senin değersiz kuzeninin değerli olmasıyla ilgisi yok, annenin yanlış tutumuyla ilgisi var. Evet, seviyordur ama o da kendi psikolojisi veya öğrendikleri gereği yanlış davranıyor.
Annenin değişeceğini sanmıyorum, burada senin bakış açının değişmesi gerekiyor, bunun için profesyonel destek almanı öneririm, çünkü değersizlik, suçluluk gibi hisler hayatının diğer alanlarını da fazlasıyla etkiler; yanlış davranmana, yanlış düşünmene ve mutsuz olmana neden olur. Kendine karşı yanlış şemalar gelişmiş, bunu araştırmanı ve dediğim gibi profesyonel destek almanı mutlaka öneriyorum, ben öyle yaptım, şimdi çok çok iyiyim çok şükür.

Son düzenleme:
Anne ve babalar sevgiyi nasıl göstermeleri gerektiğini bilmiyor çocuğun parayla alınan ihtiyaçları tamamsa sorun yok onlara göre sizinki de yapılan masrafları söylemiş bir sürü masraf yaptım diye.

Siz bir doktora gidip konuşun en azından şimdiden sağlıklı bir çözüm olur çünkü ilerde evlenip çocuğunuz olduğunda daha çok acı verecek.İnsan o zaman daha iyi anlıyor yapılan yanlışları…

Kuzenin annenin kızı filan olmasın? Öyle ya da degil, sana kendini bu kadar degersiz hissettirmesi çok yanlış ama senin de intihari düşünüyorum demene üzüldüm. Hiç yipratma kendini. Anneni olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmen gerek. Psikolojik destek al mutlaka

Şu mantığı anlamıyorum. İçimizde kurup kurup ailemizin elden ayaktan düşmesini bekleyip heh şimdi elime düştün ama git öteye sana şunlar baksın demeyi ya da yalnız kal demeyi mi beklemeliyiz.
Aileler çocuk yaparken ileride bana baksın mantığı ile yapmasın diyoruz ama genç insanlar bile o nedenle dünyaya geldiğini sanırken 50-60 yaşında birine ne diyebilirsin ki?
Bir de sanırsın ailesi gül gibi baksa da evlenip barklanan insanlar ailesi yaşlanınca şu zamanda evine alıp bakacak-hele misafire bir gün zor katlanan insan bakacak-
Ne anlatıyorlar ben anlamıyorum.
Yeğenle arasında bu kadar yaş farkı varken neyi karşılaştırıyor konu sahibi ve annesi onu da anlamadım eksik bir şeyler var sanki orası da ayrı bir kafa karıştırıcı.
Bakmak için aynı evde mi yaşamak lazım bende bunu anlamıyorum . Ben ailemin yanında olurum aynı evde yaşamayı tercih etmem mesela . Bir iki bina ötede bir evi olur tabi ki ailelerimizi yalnız bırakmayız . Ben ailelerle aynı evin içinde yaşamaya hala karşıyım ama bu temel ihtiyaçlarında yanında olmayacağımiz anlamına gelmiyor . Bu arada bence bir evlat kendisinin mi yoksa kuzeninin mi daha çok sevildiğini bilir .

Mesele annenin yaşına daha yakın olmak değil . Bazı anneler teraziyi kacirabiliyor. Bizzat yaşadım tam ergenliğim sırasında kuzenim bosaniyordu annem her gün teyzemle konuşup sanki cenaze çıkmış gibi davraniyorlardi. Bu baya bir yıl sürdü diğerinin evliliği başından beri sıkıntılı dayak falan yok anlasamiyorlar her büyük tartismalarinda sanki birşey var gibi tansiyonlari çıkardı . Hergun bir şey anlayacağınız ve artık o kadar bunalmistim ki çünkü annem kuzenlerini kendi çocukları sanıyor ve bir annenin bile vereceği tepkiden fazlasını veriyordu . Evdekiler ne yaşamış falan coook geri planda kalıyordu . Sonra kendisiyle yeterince etkili bir konuşma yaptığımı düşünüyorum . Bazen anneler o dengeyi kaçırıyor sirazesi kayabiliyor bence. Bana bu yüzden anormal gelmedi .

Öncelikle hepinize teker teker teşekkür ederim. Bütün yazdıklarınıza müsait olduğum zaman tek tek cevap vereceğim. Bu yaşıma kadar hep örnek gösterilen bi kız olarak büyüdüm. Sessizliğim (pısırıklığım) marifet olarak algılandı ve hep ezildim. Annem de ara sıra bu kozu bana oynar. Her neyse. Annemi bıktırmak gibi bi durumum olmadı. Geleceğimi kurmaya çalışıyorum. İleride rahat etmemi sağlayacak her yolu deniyorum. "Ailemi memnun etmek" hep ilk hedefim oldu ve bu yükün altında ezildim. Onları hayal kırıklığına uğratmamak için yollar denedim ve bu beni özgüvensiz yaptı. Okları kendime döndürüp kendimle yüzleşip güçlenmeye çalışacağım. Kendimi seversem hallolur gibi.
Bu dünyada en önemli sey senin yaşamından memnun olman . Aile evet çok önemli ama emin ol bir yerden sonra artık onlardan ayrı bir hayatın olacak . Sen kendi mutlu olacağın paranı kazanabilecegin hayatını kur devamı önemli değil .

Herkes kuzen kardeş olabilir mi diye sormuşta yok arkadaşlar bence değil bu kadın malesef belirli bir yaşın ustundeyse cekirdek aile kavramını bilmiyordur sadece . Şahsen kendi ailem bizim asıl ailesi olduğumuzu ben tee liseyi bitirdiğimde anlamıştı . Yetişme tarzı biz kocaman bir aileyiz birimiz hepimiz için gibi saçmalıklarla büyütülen ailelerde genel olarak var bu sıkıntı . Teyzelerim bu şekilde değildi mesela ama annem tam bir herkesin annesi modunda dolaşırdı o yüzden tüm kuzenlerim kardeşim değilse 🤣 bence biraz karekter biraz da yetiştirilme ile ilgili

Bakmak için aynı evde mi yaşamak lazım bende bunu anlamıyorum . Ben ailemin yanında olurum aynı evde yaşamayı tercih etmem mesela . Bir iki bina ötede bir evi olur tabi ki ailelerimizi yalnız bırakmayız . Ben ailelerle aynı evin içinde yaşamaya hala karşıyım ama bu temel ihtiyaçlarında yanında olmayacağımiz anlamına gelmiyor . Bu arada bence bir evlat kendisinin mi yoksa kuzeninin mi daha çok sevildiğini bilir .

Mesele annenin yaşına daha yakın olmak değil . Bazı anneler teraziyi kacirabiliyor. Bizzat yaşadım tam ergenliğim sırasında kuzenim bosaniyordu annem her gün teyzemle konuşup sanki cenaze çıkmış gibi davraniyorlardi. Bu baya bir yıl sürdü diğerinin evliliği başından beri sıkıntılı dayak falan yok anlasamiyorlar her büyük tartismalarinda sanki birşey var gibi tansiyonlari çıkardı . Hergun bir şey anlayacağınız ve artık o kadar bunalmistim ki çünkü annem kuzenlerini kendi çocukları sanıyor ve bir annenin bile vereceği tepkiden fazlasını veriyordu . Evdekiler ne yaşamış falan coook geri planda kalıyordu . Sonra kendisiyle yeterince etkili bir konuşma yaptığımı düşünüyorum . Bazen anneler o dengeyi kaçırıyor sirazesi kayabiliyor bence. Bana bu yüzden anormal gelmedi .
Ee siz artık yaşlanınca da kuzeniniz alır bakar yazmışsınız kendiniz.
Yanına alır da eklenince yazınızdan o çıkıyor.
Tek başına bakmak sözcüğünden bile o çıkar aslında diğer türlüsü ilgilenmek olur mesela ziyaret olur ya da. Öyle dilimiz zengin sonuçta

Anneniz ile kuzeniniz arasında kac yas var?Benim kayinvalidem ile teyzesi arasında 10 yaş vardi arkadaş gibi abla kardeş gibi takılırlardı. Benim de amcam ile aramızda 5 yaş var kardeş gibiydik yani kuşak farkı yoksa paylaşımı daha çok olabilir?yada sizle ilgili bir sorun olabilir mi?benim de teyzem ile aram cok iyidir ararım dertlesiriz güler eğleniriz kızı da buna içerler (40)ama aynı kız birkaç kere sigara parası vermiyor diye 60 yasindaki teyzemi dövmeye kalkmış erkek kuzenim üstünden almış kuzenimi annesinin!annesi evlat mi ecelim mi belli değil der korkar vs öyle bir durum mu var

X