arabamı satıp arsa almalı mıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
şimdi durumumuz farklı benim ailemin durumu iyi ve sorunlu bir aile. Ben de liseden beri ailemle aram kötü olduğu için çalışıyorum ara ara çalıştım. 2020de çalışmaya başladım ama onun öncesinde ailemin işinde çalıştım yani. 2020den beri ailemden para almıyorum araba haricî bir de ev aldılar bana sağolsunlar. Çünkü durumları vardı ve ben borsada da para kazandım mesela hala kazanıyorum. Ben liseden beri kredi kartı kullanıyorum çünkü ailem harcamalarımı kontrol etmek istiyordu. Ve ben ailem için çok fazla sorumluluk aldım çünkü benim düzgün bir annem yoktu annelik yapmadı mesela sabahları beni kuaföre götürüp saçlarımı jöle ile ördürüyordu ki okulda saç sıkıntım olmasın. Ya da mesela bana kahvaltı hazırlayan akşam yemeği yapan bi annem yoktu. Ben 1. sınıfa gitmeden bile kendim yemek yapıp yiyordum. Kardeşim öldü ve kimse benimle ilgilenmedi bu çocuk nasıl bir üzüntü yaşadı diye bakmadı görmedi ben de küçük bir çocuğum sonuçta ve çok duygusal bir çocuktum hala öyleyim. Hani ailemin durumu olmasa ben onlara baskı yapsam neyse ama durumları var. Her şeye rağmen ben yine ailemin yanındayım onlara düşkünüm neden? örneğin 3 gecedir annem sürekli ağlıyor beni uyutmuyor geliyor yanıma yatıyor doktora gitmiyor sebebi beni deşerler kan alırlar saçma sapan şeyler. Aniden yolda giderken birden durup şuan sabah mı gece mi diye soruyor çünkü sağlık bir beyni yok. Bebekken bana şiddet uygulamış öyle ki annem beni yengeme bırakıp hastaneye tedavi olmaya yatmış ve ben döndüğü zaman annemin yüzüne bakmayıp yengeme anne demeye başlamışım. Yani bunlar bir sebep değil biliyorum ben de sağlıklı biri değilim belki fesat düşünüyorum. Ama arabamı sat desem dert satmasak başka dert

O engin yatırım bilgisi ile 70 bini 240 bin yaptım. 5 bini 36 bin yaptım. şimdi de 30 bini 155 bin yaptım. ama ben babama bana parayı ver borsada harcayacağım demiyorum. Zaten arsa fikri bana mantıklı gelmese konuyu açmam bile. Annem konuşurken arabayı satarız altın yaparız düğününde diyordu yani böyle beklenti içine girmem normal değil mi? Sonra dedi babam böyle bir şey yapamam tcde yaşasaydın senin olurdu ama satamam dedi. şikayetim sormuyor oluşu ilgisiz oluşu. üzülüyorum. Ama arsa alınca arabadan olacağım araba almak kolay olmadığı için korkuyorum? ilişkim de iyi gitmiyor annesi ile sıkıntılarım var ailemi bırakmaktan korkuyorum mesela. hadi diyelim bitti ee arabasız kaldım

Son düzenleme:
Konu sahibi gerçeklikten çok uzak :)
gençliğine veriyorum diyeceğim biz genç değil miydik diye düşünüyorum böyle olunca
20 yaşında çalışan bir tek kendisi var sanıyor
benim çevremde tek ben vardım. Benim erkek kuzenlerim 26-27 yaşında daha yeni çalışmaya başladılar. Genelde çevremdeki yaşıtlarım okulu bile 7-8 senede bitiriyor. Herkesin çevresi farklı tabii ki. Ve ailemin işinde de benim emeğim çok fazladır. Ayrıca araba almak kolay mı şüphe duymam normal değil mi? ki annem bile net değil

Son düzenleme:
Araba babanızın boşuna kafanızı yormayın derim.

Valla çok karmaşık yazmışsınız. Yani babanızın ayrımcılık yaptığını iddia ediyorsunuz ama öyle olsa zaten size kullanmanız için arabada vermezdi, kredi kartı borcunuzu da ödemezdi. Hiçbir destekte bulunmazdı. Yinede oda size yardımcı olmaya çalışıyor ama babanız tarafından bakmaya çalışıyorum anladığım kadarıyla '' okuttuk, araba aldık, borçlarını ödedik hala doğru düzgün geçinip kendisine maddi anlamda bir fayda sağlayamıyor bari biz değerlendirelim arsa ile '' düşünmüş gibi geldi. Siz ona olarak güven sağlayamamışsınız bence. Birde merak ettiğim için soruyorum arabayı yurt dışına götürme şansınız yok mu? Babanız mı istemiyor? Siz mi istemiyorsunuz?

Kararı babam bana bıraktı. dediğim gibi tamam desem arabasız kalacağım ve annemin ne yapacağı belli olmaz. hayır desem arabaya da güven olmaz. Keşke kafamı yormak zorunda kalmasam
Ama parasını babaniız odemis, e size hiç bir şekilde vermiyor, araba konusunda söz sahibi değilsiniz. Siz sadece kullanmak için varsınız. Hani sizin ustunuze olsa tamam ama bilemedim.

Kuzum bak şunu demek istiyorum, sen " Babam nasıl anlatsam telefonla ararlaar ya kredi için öyle aradığında bile kredi çekiyor hemen ayıp olmasın diyor yani böyle bir adama tekrar iş yaoabilecegi borca gireceği bir alan bırakmak istemiyorum " bunu yazdığında bu cümleden ne anlam çıkıyor?
Baba kişisi, banka personeline ayıp olmasın diye kredi çekerek borçlanıyor demişsin. Bende şunu diyorum bu adam kredi çekince havaya borçlanmıyor, parası varki krediyi veriyorlar adama.

Diğer şey, sana konularından rahatsız duyduğumu değil, birbiriyle mantıksız şeyler yazdığın için sana üzüldüğümü yazdım.

Garip garip kendinle çelişen şeyler yazıyorsun. Bir diyorsun sadece 6 bin liralık kredi kartım var, bir diyorsun benim üzerime ev aldılar, şimdi de arsa bekliyorsun. Ama arsayı sadece senin üzerine almadı diye dövünüyorsun. Ev almışlar, ama arsa alıp geleceğimi düşüncem diyorsun. Zaten borsadan para kazanıp duruyormuşsun, niye o zaman arsayı kendin almıyorsun.

Hem sen sevgilinle ayrı evde yaşamıyor musun? Sen zaten ayrı değil misin ailenle? Şuan sevgilinle evlenene kadar geçmedin mi ailenin yanına. Sürekli ailenle yaşamamışsınki. Ne diyon belli değil.

Ben 2020 yılından beri zaten çalışıyorum kendi ayaklarımın üstünde duruyorum eve çıktım öğrenciyken evimi geçindirdim kiramı ödedim. Ailem bana destek oluyor evet olmuyor demedim çünkü ben de aileme destek oluyorum. Mesela üniversite için farklı bir şehire gittim ama ailemin yanına geri döndüm çünkü aklım evde kaldı. Ailem bana güvenmiyor olsa üzerimdeki traktörü kendi üstüne alırdı ama almıyor. Güven konusunda aksine ailem bana çok fazla güveniyor benden çok şey bekliyorlar. Mesela bu kararı bile bana bıraktılar ama tamam desem annemin ne dediği belli değil ilerde arsa problemi çıkabilir oraya ev yapmak için alan birisi bizim ineklerden rahatsız olabilir. Hayır şansım yok ilk başta annem arabayı satarız sana altın yaparız diyordu. Sonra babam arabanı sat sevgilinle doğru düzgün bir ev alın dedi. Şimdi de araba kalsın ya da arsa alalım diyorlar. Ve gittiğim ülkede ehliyet sıkıntı var

Aileniz sizden para istemediği için şükredin

Tamam o halde bu kadar becerikli iseniz ailenizden bağımsız hayata atılın. Paranızı kazanın kimseye minnet etmeyin. Aileniz de kendi işini kendi görsün. Doktora kendi gitsin. Huzur vermiyorlar derken ne yapıyorlar? Okuduğunuz bölüm neydi İstanbul’daki okulu bırakmanız büyük fedakarlık. Bu yaptığınız fedakarlıklar parayla telafi olmaz. Bağımsızlaşarak kendinizi iyileştirebilirsiniz.

Anladım o zaman ehliyet sorununu halledesiye kadar bekletseniz? Eminim orada da arabaya ihtiyacınız olacaktır.

Siz tam olarak ailenizden ne bekliyorsunuz? Arabayi sizin uzerinize yapsin, kredi kartini kullanayim+nakit alayim, arsaninda yarisi benim olsun, hangisi ya da hangileri? Hicbir koşulda memnun olamiyorsunuz

Ben ayrı eve geçen sene çıktım son senem olduğu için ama 2022 Mayısta da ailemin evine döndüm çünkü oturduğum ev satıldı ev sahibi beni huzursuz etti. sevgilimle yaşamaya başladık ama hiç tamamen yerleşme olmadı. ikimizin de evi vardı onun benim evimde eşyaları vardı sonra benim de onun evinde vardı. örneğin 2 hafta birlikte yaşıyorduk sonra ben 2 gün ailemin evine dönüyordum çünkü bana asla huzur vermiyorlardı. Sürekli evde gerginlik var ve ailem beni hakem belledi babam arıyor anneni ikna et annem arıyor senin baban bunu bunu yaptı. Örneğin babam annemle tartışma yaşıyordu evime geliyordu git diyemiyordum 1+1 evde çalıştığım halde babamın bana yaptığı eziyetleri anlatsam roman olur örneğin bana 6-7 çeşit yemek yaptırdığı oluyordu ben işten gelmişim yorgunum babam diyor kızım çok hastayım şöyle böyle. Ben de maalesef ki anaç biriyim insanları doyurma konusu olunca dayanamıyorum. Sonra babam evimdeyken ben gidip arkadaşıma gidiyorum bay bay diyip sevgilime gidiyordum. Zaten ailemin bana maddi destek olduğunu maddi sıkıntı yaşamadığımı söyledim istediğim sürece veriyorlar ama Burda sıkıntı istemek. Sevgilimle ilişkim 1.5 senelik onun öncesinde ailemle yaşadım ben. Hatta üniversite için şehir dışından döndüm çünkü annemde aklım kalıyordu. neden dersen annem intihara meyilli bir karakter küçüklüğümden beri beni ölümle manipüle ediyor. Ölüm de daha önce bebek kardeşim öldüğü için benim hassas noktam malesef. Arsayı kendim alamam o kadar param yok ki. Ben sadece ev almayı düşündüm tekrar araba masrafından sıkıldığım için sonra alamadım çünkü üstünü tamamlayacak param yok. Arsa konusunda da babam bana bıraktı ama ben desem ki tamamm al annem bana zulüm edebilir. alma desem ilerde bunu yüzüme defalarca anlatırlar. Yani babam benim üstüme yinw öyle bir yük bıraktı ki zaten ben karakter olarak panik biriyim. ve araba almak kolay bir şey değil yani elimdekini kaybetmek istemiyorum herhalde

Ayy bütün cevaplarınızı okudum üşenmedim. Lütfen tedavi ol. Ailen sorunlu olabilir onu bilemem. Ama sen de çok normal değilsin. Umarım yurtdışına çıkmak aileden uzaklaşmak iyi gelir. Bir de bu beyin fırtınalarını biraz bırak. Kafan çok karışık.
Sana tekrar minik bir özet geçeyim.
Araban yok
Evin yok
Paran yok
Sadece sen varsın. Umarım mutlu olursun.

Siz tam olarak ailenizden ne bekliyorsunuz? Arabayi sizin uzerinize yapsin, kredi kartini kullanayim+nakit alayim, arsaninda yarisi benim olsun, hangisi ya da hangileri? Hicbir koşulda memnun olamiyorsunuz
benim üstüme böyle bir kararı bıraksınlar istemiyorum ve parasız kalmak istemiyorum. Şimdi ben desem ki baba tamam al annem bana neden yaptın diyebilir çünkü annem de artık babamın bu iş sevdasını bırakmasını istiyor. Ve bu arsayı alınca saçma sapan düşünceleri var yok mantar yok oraya taşınalım annem de istemiyor. Desem ki hayır almayın bu sefer orayı alan kişi bizi huzursuz edebilir inekler yüzünden. Ben babama karışmıyorum baba dedim zaten ama babam öyle bir insan ki sürekli suçu başkasına atar. Mesela inek konusunda da bazen kızıyor anneme diyor sen soktun beni bu işe sonra diyor iyi ki girmişiz

Konu A’dan Z’ye geçmiş.
Bu ailede kimse ne yaptığının,ne istediğinin farkında değil diye anladım sadece.
Bence arabayı tutun siz.
evet maalesef öyle zaten babama dedim ki tamam ne yaparsan yap ama bana diyor araba senin sen karar ver yani zaten ben panik biriyim takıntılı biriyim böyle olunca ne yapacağımı bilmiyorum

Edebilir, yapabilir. Sizi rahatsiz eden seyler hep ihtimaller. Birisinin tasinip, ineklerden rahatsiz olma ihtimalini bile dusunuyorsunuz. Babaniza soyleyin, ya karari size birakmasin ya da arabayi sizin ustunuze yapsin bu dertten kurtulun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…