ayrımcılık...şaşırmış durumdayım ne yapacağımı bilmiyorum..

Allah yardımcın olsun canım bırsey dıyemıyorum ama dua ettıgımı bıl yeter tez zamanda kurtulursunuz ınsallah borclarınızdan sıkıntılarınızdan...

Amacım yangına körükle gitmek değil, yanlış anlaşılmasın.bütün iş annede biter.benim hamile evladım sıkıntı içinde olacak,ben de kolumda bilezik şangırdatacam,birikim yapacam, yazık.valla benim evladım herşeyden kıymetli,ne yapıp eder elimdeki imkanları seferber ederim.

Amacım yangına körükle gitmek değil, yanlış anlaşılmasın.bütün iş annede biter.benim hamile evladım sıkıntı içinde olacak,ben de kolumda bilezik şangırdatacam,birikim yapacam, yazık.valla benim evladım herşeyden kıymetli,ne yapıp eder elimdeki imkanları seferber ederim.

canım zaten bunları annemin dedirttiğini ben çok iyi biliyorum anladım..ama anlamadığım nokta pazar günü "kızım ssizin sıkıntınız bizim tamam üzülme yollucaz "diyen annem neden böle bişi yaptı....

Canım kusura bakma ama düşünüp taşınıp kendilerini 3-5 cumle ıle temıze cekmeye çalışacaklar.Biz herkese borç verdik verilen geri gelmedi pazar parası oldu vs vs elimizde avcumuzda bır tek bunlar var e bize bişey olursa kimden istiycez.
İçinde bulunduğun durum çok zor hergece eminim için içini yiyordur rabbim size kazanç kapılarını açsın bebeklerinin ve senin iyi niyetinin hürmetine mutlaka bir kapı açılacaktır buna inanıyorum.Dilerim beklemediğin bir anda borcunu kapatır sana soranlarada kendi halimizde hallettik gerisinin bir önemi yok dersin.Rabbim kulu kula muhtaç etmesin..

Canım kusura bakma ama düşünüp taşınıp kendilerini 3-5 cumle ıle temıze cekmeye çalışacaklar.Biz herkese borç verdik verilen geri gelmedi pazar parası oldu vs vs elimizde avcumuzda bır tek bunlar var e bize bişey olursa kimden istiycez.
İçinde bulunduğun durum çok zor hergece eminim için içini yiyordur rabbim size kazanç kapılarını açsın bebeklerinin ve senin iyi niyetinin hürmetine mutlaka bir kapı açılacaktır buna inanıyorum.Dilerim beklemediğin bir anda borcunu kapatır sana soranlarada kendi halimizde hallettik gerisinin bir önemi yok dersin.Rabbim kulu kula muhtaç etmesin..

canım inan bunları düşünerek "şimdi de elele mi istedi bizden" dicekler die çekinerek istedim ...ama herkese yardım ettiler beni yolda bıraktılar...sırf teyzenler böle yaptı diyerek ben damadımı tanımıyorum dedi çıktı işin içinden.....ya rahatlayınca ödemezse diyerek...
yok elinddekilerin hepsi değil benim işimi 3-4 bilezi,k görür die düşündüm ..
dualarına aminnnn inşallah..içim içimi yemez mi haciz olcak bişi olcak eşime bişi olcak başına bişi gelcek işten çıkcak Allah korusun die korkuyor aklıma geldikçe dua ediyorum ...

Son düzenleme:
durumuna üzüldüm annenle babanda senin gbi düşenememişler yüz yüze konuşsan daha iyi olurdu ama inan çok üzüldüm durumuna:KK5:

Sanki bana düşünüp taşınıp verecekler gibi geliyor da ........

Ancak kızdığım şey, sen geri vereceksin de vermesen ne olur yani, onlar zor duruma düşse hastalık vs gene bakacak, ilgilenecek sen değil misin ? Teyzeye, amcaya vermekle aynı şey mi evlada vermek, tut ki evladın geri vermemesi ?

Allah yardımcın olsun.

Bana haksızlık yapıyorsunuz abimlerden kira almıyorsunuz bedava tüp bebek yaptorıyorsunuz bana borç bile vermiyorsunuz. Onlara borç bile olmadan bedava veriyorsunuz bu haksızlık de.Ayrıca geçen konunda şu dolandırılma olayı nasıl oldu diye sormuştum yanıtlamamıştın merak ettim. Anlatırsan biz de dikkatli oluruz.

Son düzenleme:
cnım kusura bakma ama senin burda kızman gereken kişiler annen ve baban değil, eşin..annen ve baban yerden göğe kadar haklılar ...senin burda anneni babanı değilde eşini sorgulaman gerekiyor..başkasından borç istemeyen kendisi.. kaldıki bunlar senin annen ve baban ..e annenlerde haklı yani senin eşin bir tuhaf ..huzurunuz bozulmasın diye öyle demişlerdir..yoksa ilk konuştuğunuzda veririz demişler bak.. eşinin haberi olmadığını düşünce vermemeleri çok normal..çünkü normal bir durum değil düşünsene eşin haberi olmaması anormal bir durum bikere.. senin eşin normal düşünen bir insan olsa karşı çıkmaz oda bir tuhaflık yani.. onu düşünerekten vermemişlerdir.. yani senin huzurun için .. ben senin yerinde olsam hiiiiç kendimi üzmem eşim ne yapıyorsa yapsın o düşünmüyorsa benmi düşünücem amaan ...sana şunuda söylim gerçekten çook zor durumda olsa eşin kendisi sana der gitte annenlerden borç iste diye.. okadar zor durumdada değildirki istemiyor.. sen hiç kendini üzme en önemli şey bu dünyada sağlık boşver parayı

canım senin önceki konunu da hatırlıyorum..senin öz ailenin sana yaptığı resmen haksızlı... benim ailem de bana üniversite okuttu ama hiç bi zaman biz seni okuttuk diye kenara çekilmediler.. imkanlarının yettiğince bişeyler yaptılar.. annen ve baban resmen erkek çocukçu...kesinlikle mesafeni koymalı ve bir daha onlardan yardım istememeli ve sen de onların yardımına gitmemelisin.. seni bu hamile halinle ağlatıp sonradan aramayan kişiler vicdansızdırr...

Allah yardımcınız olsun,umarım kolaylık verir Allahım ödersiniz borcunuzu.
ayrımcılık değildir bu bence,az çok tanıyorsundur anneni babanı.sen çalışmıyorsun, ha çalışsan kızım öder derler belki ama demek ki damatlarına güvenemiyorlar.

Allah yardımcınız olsun,umarım kolaylık verir Allahım ödersiniz borcunuzu.
ayrımcılık değildir bu bence,az çok tanıyorsundur anneni babanı.sen çalışmıyorsun, ha çalışsan kızım öder derler belki ama demek ki damatlarına güvenemiyorlar.

canım konu sahibinin önceki bi konusu vardı..prda bahsettiğine göre erkek kardeşine ailesi sürekli karşılıksız yardım yapıyor..düşün ki kızlarına bırak yardım yapmayı borç bile vermiyorlar.. hem eşi çok gururlu parayı almak istemiyor bile böyle birinin borç öderken sıkıntı çıkarmayacağı, borcuna sadık kalacağı aşikar gibi geliyor bana

ailemle ilgli kötü birşey yazmayın demişsin o yüzden susuyorum...ama kimin ne olacağı belli değil,bugün sana yarın onlara.bakalım kızları gibi gördükleri gelinleri onlar muhtaç duruma düştüklerinde de yanlarında olacak mı?evlat hakkı yemek,ayrımcılık yapmak ne büyük günah! ama senin gibi bir evlada sahip oldukları için çok şanslılar.kızınla ilgili açtığın diğer konudan da çot etkilenmeştim.canım Allah yardımcınız olsun,bebeğin şansıyla gelsin İnşallah.

elele, ben ailenizi çok haksız bulmadım..
Sonuçta eşinizin onayı olmadan böyle birşeye kalkışmak doğru değil, heleki bu yüzden kavgalarınız oluyorsa.

Babanızın kullandığı cümleye kırılmışsınız ama kötü niyetle söylemediğini düşünüyorum..
Tabiiki babanız damadını tanısa bile iş yapmadığı için borcuna sadık biri mi tam olarak bilemez.
Birde izni olmadan yapılıyorsa tam şüphe duymakta haklı.

Yengenizle kendinizi bir tutmanızda doğru değil. Şuanda sizden daha çok emanet yengeniz, babanıza-annenize.

Allah yardımcınız olsun..İnşaallah en kısa sürede borçlarınızın tamamını kolaylıkla ödersiniz.

kızları aramış utanmış hatta ağlamış..insanlar eşine dostuna borç veriyor , eğer durumları müsaitse bence vermeleri gerekirdi..ben aileni haksız buldum..tamam belki eşinden gizli iş yapmanı istememiş olabilirler, fakat önce eşini ikna et deselerdi, vermemek kestirip atmak bana doğru gelmedi.. boşverin üzülmeyin , vardır bir hayır..bebek nasibiyle gelir size de inşallah güzel kapılar açılır.. sıkmayın canınızı ,sağlığınız herşeyden daha önemli şu anda

allah yardım etsin....
zor durum gerçekten...
dilerim bi çaresini bulursun en kısa zamanda...

cevapları okudum ayrıntılı yazamıcam hastaneye gidicem biraz sonra kusura bakmayın
kimi arkadaşlar babamın hani eşime söylemeden almak istememei doğru bulmamaış ama eşimin huyunu gördüler onun da çekingen saygılı bi yapısı olduğunu bilirler hep kendileri taktir eti..kaldı ki isteyemeyen birisinin ödemekte titiz olcağını düünmeleri gerekirdi..kaldı ki isteyen bendim ...bana gelince el oğlu oluyor abime gelince el kızı olmuyor ağrıma giden bunlardı...üstelik ailede akrqabalar hep yardım ettiler zamanında onlar zorla ödediyse benim suçum neydi?beni de bilirler çekinerek istedim üstelik borç dedim .yardım edin öylesine demedim..bekledim genelde her sabah ararlardı aramadılar bile....sadece eşimesöylemediğim bahane olsa ki onu da düşündüm sbaha kadar ;haklılar dicem..ama en sonunda içindekini çıkardı babam;"ya teyzen gibi yaparsa rahatlayınca kartları kapatınca bize ödemezse (biz abim gibi rahata düşkünüz ya sinemelarda tatiillerde gezen(!) ) ben damatla alışveriş yapmadım ben tanımıyorum onu !diye sinirle çıkışması anlattı bana herşeyi..
yani eşime söylemeden almak istemem -ki eşime "annemlere söylücem "diye bahsetmiştim de..- bahane edildi öyle olsa ben damadı tanımam güvenmem tabirlerini kullanmazdı babam..çok kırılmaya çook fena kırıldım..Allah muhtaç etmesin inşallah bi kolaylık verir Rabbim çıkarız işin içinden..
dolandırılmaya gelince yazmıştım ama arkadaş kaçırmış demek ki;eşimin dayısı seneler evvel biz evlenmeden iş yaptılar herkesi dolandırırken en büyük kazığı eşime attı giti herşeyi eşimin üstünden almış ..o zman babası gelip kapamış ama nasıl olduysa kalmış eşimin üstüne bişiler o da senelerce faiz işelyipo bu hale gelmiş birden ben 2 .5 aylık hamileyken hacizle çıkıp geldi kapımıza eşim hacizi durdurmak için kartlardan çekti sonra 2 ay sonra bi 4000 tl daha çıkınca şok olduk ona da kartlardan çekti yine..anlıcanız faizi işledi ödemeye çalıştık hatta kayınvalidem 3000 tl yolladı ama olmadı fazi işledikçe kapamatamadık hala duruyo en az bi 5000 tl en fazla 7000 tl sanırım..ama bi ordan bi bu karttan mesaj gelio ..asgarisini yatırabiliyoduk 2 aydır sadece 2-3 karta hiç dokunamıyoz bile işyerine vicdansız biri geldi mesaileri vermediği gibi eski mesaileri de kesecekmiş maaaşlardan..bunlar da bakanlığa şikayet etti bizi atarlar büyük ihtimal diyor du eşim 1 aydır yüreğim ağzımda hepinşallah işten çıkarılmaz diye..çok ağır şartlarda çalışıyor eşim elektrik döşüyor karın soğuk yağmurda toprak kazarak kaynak yaparak ya da yerin 35 katı altında çalışarak gece gündüz..vicdansız adam da bunların alacağı üç beş mesai parasınagöz dikmiş hele de bu halimizde çoluğumun çocuğumun rızkından kesmiş..anlıcanız gerçekten çooook bunaldım da istedim ve ailem de hepsini biliyor olayın ..hani bilmese birden istesem gezmelerden çıkmasam sinemalrdan dönmesem amenna dicem "bunlar ödemez rahatına düşkün "die düşündüler de vermediler dedim.ama tam tersi abim o kadar haciz araması içinde tatilinden de sinemasından da dışarıda yemeklerinden de geri kalmadı üstüne geldi parasını da istedi kredi çekin bana ben öderim die...çektiler de ....keşke bana da yarısını yapsalardı ona en az 20 bin çektiler sonra ev kredisi vs...çektiler ben de altı üstü en fazla 7bin tl istemiştim.....üstelik bi, daha kredi çekmem die büyük yeminler etti annem yanımda abim eşinden ayrılınca başkalarına bakınca "düğün yapmak için yine kredi çekeriz abine "deyince hani yemninin dedim debana "evlat kızım naparsın"demişti..ah bana da evlat deseydi ....işlerine gelmedi "eşimden gizli istiyorum die bahane ettiler ama içindekini saklayamadılar "damadı tanımayız bilemem bize ödemezse "die çıktılar....

ne deyim canları saolsun ama beni fena kırdılar bunu iyi biliyorum.....dualarınızı bekliyorum....

Son düzenleme:
konu çok tanıdık geldi,bundan 4-5 yıl önce bizde aynı şekilde kredi kartına feci borçlanmıştık,eşimin maaşı yetiyordu ama o sıralarda mesai ödemelerini kesmişlerdi(aylık 400-500 tl eder)borçlar birikti birikti 5000 tl oldu.bBen de ailemden borç bilezik aldım,ve 2 seneye kadar istemeyeceksiniz anca toparlanırız dedim,tamam dediler,aradan 2-3 ay geçmeden annem başladı,ne oldu bizim bilezikler ne zaman geri vereceksiniz bizde sıkışığız filan,burnumdan geldi anlayacağın.o dönem ben de çok bunaldım,çalışmak istedim ama ufak bebeğim vardı:18:evdeki eşyalardan ufak tefek satışlar yaptım internetten,çocuklarıma 2. el kıyafetler filan alıp giydirdim,mutfak masraflarından ,faturalardan özel giderlerden,deterjanlardan filan hep kıstım,kırk takla attım,sonunda başardık.2 sene çok ama çok zor geçti yaşayan bilir,şimdi evimizi de aldık çok şükür ,kendi yağımızla kavruluyoruz.RABbim sizi de en kısa zamanda kurtarsın bu darlıktan(özellikle kimseye muhtaç etmeden )amin

X