Balkon yıkama meselesi

Apartman yaşamında halı dövmek, ıslak çamaşırı insanların tepesinden asmak, sofra bezini içindekileriyle silkelemek efendime söyleyeyim foşur foşur balkon yıkama ritüelleri olmaz. Çünkü insanların tepesine sıçrıyor illaki. Ben zemini çamaşır suyu ve az bir suyla fırçalayıp bekletiyorum sonra viledayla alıyorum. En son mopla üstünden geçiyorum, biraz kuruyunca halısını seriyorum. Mermeri de deterjanlı mikrofiber bezle temizleyip, deterjansız ıslak bir bezle duruluyorum. Balkon mermerine su dökmek garip geldi bana, hortumla sulasaydınız :) Açıkcası bana göre ayıp adabı muaşerete de uygun davranış değil.

Apartman yaşamında halı dövmek, ıslak çamaşırı insanların tepesinden asmak, sofra bezini içindekileriyle silkelemek efendime söyleyeyim foşur foşur balkon yıkama ritüelleri olmaz. Çünkü insanların tepesine sıçrıyor illaki. Ben zemini çamaşır suyu ve az bir suyla fırçalayıp bekletiyorum sonra viledayla alıyorum. En son mopla üstünden geçiyorum, biraz kuruyunca halısını seriyorum. Mermeri de deterjanlı mikrofiber bezle temizleyip, deterjansız ıslak bir bezle duruluyorum. Balkon mermerine su dökmek garip geldi bana, hortumla sulasaydınız :) Açıkcası bana göre ayıp adabı muaşerete de uygun davranış değil.

Olayın nasıl olduğunu defaatle açıklamışım ama yine de siz foşur foşur döktünüz diyorsanız haklısınızdır öyle yapmışızdır. Ne kaba insanlarız tüü bize. Keşke herkes sizin kadar mükemmel olabilse ☺️

Çamaşır suyu+vileda+mop çok fazla değil mi? Ben yazın her gün balkonu paspas bezimle paspaslarım. Uzun zaman silememişsem de cif veya çam. suyuyla temizler öyle yıkarım . Alt kata su sıçramadığı sürece gayet güzel yıkanır. Hem sadece silerek çıkmaz ki kirler, seramik araları kirli kalır. Çamaşır suyu da yıkanıp durulanmadan olmaz, kokusu kalır ve sağlıklı değil bence.

Balkona çamaşır asmak için çamaşır demiri ve ipi varsa asılır. Asılan çamaşırda elde değil makinede yıkanıyor sonuçta, benim 1200 devirde sıktırdığım çamaşırın suyu kimin tepesine akacak? (Şuan kurutma makinem var.) Sofra bezi silkeleme, halı dövme, camların ve balkonun mermerini hortumla vs foşur foşur yıkama konusunda size katılıyorum fakat balkon eğer sadece cam veya korkulukla kaplıysa yıkamak doğru olmaz ama balkonda gider deliği, bele kadar duvar varsa balkon yıkanabilir, mermerlerini silmek koşuluyla. Ben ilk önce elektrik süpürgesi ile balkonu süpürürüm, daha sonra çamaşır suyu karıştırılmış su ve cif döker fırçalarım, daha sonra kova ile durulama suyunu döker, çekçekle suyunu çekerim ve mermerlerini cif ve ıslak bezle silerim. Alttaki komşuya da su filan akmıyor, gider borusu da damlatma yapmıyor.

X