Bayram Arifesi - Fikirlerinize ihtiyacım var

Hakikaten kayınvalide konulardan bana fenalık geldi.
Özellikle kendi yaşadıklarım beni artık ziyadesiyle sinir ediyor ve rahatsız ediyor.
Kendi kendime bile konuşmak istemiyorum artık bu mevzuları, ancak yine de fikir almak istiyorum.
Ben kendimce kararımı verdim sayılır, fakat yufka yüreğime söz geçiremiyorum....
Biraz uzun oldu, umarım sıkılmadan okur ve bana bir akıl verirsiniz.
Bundan sonra davranışlarım nasıl olmalı? Herkese karşı içimde dindiremediğim bir öfke var, eşime karşı bile (pasif kaldığı için).

2 hafta önce annem felç geçirdi.
Eşimden Allah razı olsun hakkını ödeyemem.

Annem ile yakın oturuyoruz.
Normalde hafta arası annem çocuklara bakıyor, sabah geliyor akşam gidiyor.
Haftasonları da evinde olduğu için hem kafasını dinliyor, hem de ben ona dinlensin diye pek ellemiyorum.
Cumartesi - Pazar günleri telefonda bile nadiren konuşuruz, rahatsız etmek istemiyorum onu.

Rahatsızlandığını anlamış annem ve elim ayağım uyuşuyor benim diye bizi aradı.
Pazar günü de eşim evine gitti annemin, sonra büyük oğlum yanında olduğu için hemen eve geldi.
"Anneni hastaneye götürmem gerek, durumu hiç hoşuma gitmedi" dedi.
Eşim doktor konularında titizdir ve Allah var, bazen benden daha mantıklı olabiliyor bu konularda.
Nokta atışı yaparak annemi Bakırköy Ruh ve S.H.H. götürdü.
Annem aynı zamanda bipolar ve kullandığı ilaçlardan bir tanesi denge bozukluğu, vücütta uyuşma vs. gibi yan etkiler barındırıyor.
Orada kan tahlillerinden yola çıkarak, ilaçtan kaynaklı olmadığı anlaşılınca, hemen nörolojiye sevk edilmiş.
Tomografi çekilmiş ve beyin damarlarından bir tanesi tıkalı çıktı.
Felç sol tarafına gelmiş, sol ayağını sürüyordu, sol kolunun gücü yoktu.

Ben konuyu öğrendiğimde yemek yapıyordum.
Eşim aradığında "annenin beyin damarlarından biri tıkalı" dediğinde beynimden kaynar sular döküldü.
Ne yaptığım yemeğe odaklanabildim ne de ortalıkta koşuşturan iki çocuğuma.
Ne yapacağımı şaşırdım.
Babam yurtdışında, hemen ona mesaj gönderdim, saat farkından daha geç gördü mesajımı.

Eşim eltimi aramamı söyledi, sakin olmamı.
Eltimler gelince de beni gelip alacağını söyledi.
Ben de hemen aradım, 1 vesaitlik mesafede oturuyor olmaları da avantaj tabii.
Eltim hemen hazırlanmış çıktılar yola.
Onlar geldikten 10 dk sonra eşimin eniştesi geldi aldı beni ve hastaneye gittik, kaynım da yanımızda geldi.

Kayınvalidemler farklı şehirde, kız kardeşinin yanındaydı.
Onlar da tesadüfen ertesi gün yola çıkıyorlarmış.
Durumu eşimden öğrendiler, ancak beni o gün aramadılar.

Hastaneye vardığımızda annemin yatışı yapılmıştı (Pazar günü) .
Onu görene kadar huzursuz bir haldeydim ama görünce içim rahatladı.
Devlet hastanesi olmasına rağmen, tek kişilik oda denk geldi bahtımıza.

Hastanede kaldığımız süre boyunca bir tek eşimin teyzesi geldi yanımıza (benim arkadaşlarım ve çevrem haricinde).
Pazartesi günü eşimin teyzesi "ben durayım da sen git bir üstünü başını değiş, çocuklarını gör" dedi.
Eve gittim akşam üstüydü, kıyafetlerimi değiştirdim, kendimi bir toparladım, çocuklarımı sevdim kokladım.
Eltim kayınvalidemleri sordu, dedim konuşmadık hiç, sen konuşmadın mı?
O da dedi hiç aramadılar mı diye, dedim yok aramadılar ne beni ne de annemi.

İftar saati yaklaştığı için ve eşim de aç olduğu için, diğer evde olanlar da aç tabii ki.
Yemek sofrasını hazırladık eltim ile beraber.
O sıra kapı çaldı, gelenler kayınvalidem ve kayınpederim.
O kadar neşelilerdi ki anlatamam, zannedersiniz düğün evi ama benim evde varlığımdan haberdar değillerdi.
Kayınvalidem mutfağa yöneldiğinde gördü beni, ben "hoşgeldiniz" dedim o da "aaa Souvvenir'de buradaymış" dedi şaşırdı.
Evet, dedim, çocukları göreyim ve üstümü değiştireyim diye teyze kaldı hastanede bir kaç saatliğine dedim.
Mutfaktan çıktı, odaya girdi ve bir köşeye oturdu.
Ardından kayınpederim girdi içeriye ve mutfağa geldi, büyük oğlumu arayarak, yanımdaydı oğlum.
Beni gördü o da bir "aaa sen buradamıydın" dedi, o kadar.
Geçti eşinin yanına oturdu.

Ben şaşırdım verdikleri tepkiye.
Beklentim şuydu:
- Geçmiş olsun Souvvenir
- Annen nasıl oldu, doktorlar ne diyor?
- İyi mi? Elini kolunu oynatabiliyor mu? Durumu nasıl?

Bu kadarcık cümleleri kurmak bu kadar mı zordu?

Yemek yediler hep beraber, eşim de dahil.
Sofrayı topladım, çocuklarımı öptüm, kayınvalidemlere emanet ettim ve evden çıktım.
Arabada giderken, ağladım ve eşime şunları dedim:
"Ailene inanamıyorum, bu benim yaşadığım ve başıma gelebilecek en ağır üzüntü. Annemin beyin damarı tıkalı ve başına daha büyük bir felakette gelebilirdi, hatta şu an doktorların dediği üzere, risk altında, tekrardan bir felç yaşayabilir daha yıkıcı bir durumu olabilir, sadece yalın bir "geçmiş olsun" demek bu kadar mı zor onlar için? Neden bana böyle davranıyorlar, hadi beni geç el kızıyım, yeri geldi onlar her gün annem ile birlikte vakit geçirdiler, bu kadar mı zordu annemi dahi aramak? Bundan sonra bende bitti, kusura bakma, ailenin ne kadar vicdansız ve vurdumduymaz olduklarını çok iyi anladım. Şu zorunlu durumları atlatalım, evimin eşiğinden geçmelerini istemiyorum bilesin"

Eşim cevaben hiç birşey demedi.

Aynı hafta Cuma günü taburcu olduk hastaneden, gerekli bütün tekikler yapıldıktan sonra.
Annem çok daha iyi.
Çalıştığım için 2 hafta ücretsiz izin kullandım.
İlk haftası hastanede geçti.
İkinci haftası hem büyük oğlumu kreşe alıştırdım, hem de ufak oğlum için bakıcı buldum.
Kul darda kalmayınca, hızır yetişmez derler ya, bunu gerçekten yaşadım.
Rabbim o kadar büyük ki, herşeyim çok hızlı ve çabuk oldu.
Hemen bir bakıcı bulduk, inşallah başladığı gibi gider.
Oğlum kreşe alıştı hemen, her gün sorunsuz bir şekilde gidiyor, zaten haftanın 3 günü gidecek kısmetse.

Gelelim benim asıl sormak istediğim şeye.
Bunca süre zarfında, kayınvalidem bir kere olsun beni aramadı.
Ben eşime bu dediklerimden sonra, 2 sefer annemi farklı zamanlarda aradı.
Kısa bir görüşme geçti aralarında.

Dün akşam eşim ile aramızda şöyle bir diyalog geçti:
- Sen annene gidersin bayramda, beni de anneme bırakırsın çocuklarla beraber.
- Bayramdır ya, bayramda küslük olmaz.
- Lütfen kendini benim yerime koy, farz edelim ki senin anne veya babandan bir tanesi rahatsızlandı ciddi derecede. Benim annem babam da oralı olmadılar bu konuda, sen ne yaparsın? Hadi geçtim oralı olmamalarını insanız, yanlış anladık diyelim birbirimizi, bir insan geçmiş olsun ziyareti de mi yapmaz? Bir çay içmeyi bahane eder, torun sevmeyi bahane eder çalar kapını, bunu da mı yapamaz?
- Ben sana gel demiyorum zaten.

Bu kadar bir konuşma geçti aramızda.
Siz olsanız ne yapardınız?
Bayramda ben gitmeyeceğim, o konuda kesin kararlıyım.
Diğer yanımda diyor ki "günahtır, büyüktür karşındaki insanlar, onlar hatasını anlamıyorlar, sen onların düştüğü hataya düşme" diyor...
Bayramda kusluk olmaz her insan cahillik yapabilir üstünüze dusen gidip bayramlasmak sonrası size ait

Bana yapsalardı bu vurdumduymazlığı biraz zaman geçtikten sonra daha esnek düşünebilirdim , ki yaptım da zamanında ama en kıymetlilerime yaptıklarında ağzımdan çıkanın aksini asla yapmam...Yaptıkllarından dolayı sevdiğim insan yani eşimde üzüldüğü için onun da üzülmesine zor durumda kalmasına neden oldukları için içimde daha da büyürdü kızgınlığım sanırım.
Ve mutlaka birşekilde neye kırıldığımı açıkca söylerdim.

Eşinizin hatrina gidip konuyu bir sekilde annenize getirip vurun gol olsun. Hem icinizde kalmaz hem de dusuncesiz buyuklerinize ders olsun.. gorundugu kadariyla esiniz gayet dusunceli ve annenizin sagligi icin cirpinan biri onu bu sekilde arada birakmayin.

Birde şu var.Çocuklara anneniz bakmış hep mesela.Yani tabiki görevleri değil bakmak heriki tarafında ama sizin omzunuzdan büyük bir yükü kaldırmış anneciğiniz.O çocuklarla uğraşırken kv kp kumrular gibi gezip tozup yaşıyorlarmış baksanıza misler gibi.Yine söylüyorum bakmak yapmak zorunda her iki taraf da değil ama hiçbirşeyin hatrı yoksa bile insan bunu düşünür evlatlarımızin yükünü haffiletmek için o yaşta çoluk çocuk kahrı çekti vs.diye düşünür ayıp ettik der insan olan.

Annenizin rahatsızlığından konuya tam odaklanamadım.
Doktorlar hastalık hakkında net olarak bilgilendirdi mi sizi?
2.atağın gelme ihtimali yok artık değil mi?

Yerinizde olsam gitmezdim ve bir şekilde tekrar gördüğünüzde içinizdekileri söyleyin.Annenizin başına daha ne gelir ki çok mu zor bir geçmiş olsun ziyareti yapmak demek ki insan değilmiş kaynananız kaynatanız çok net!!!

Sırf insanlık öğrenmeleri adına çok kısa bir süre kalmak kaydıyla bayramlaşır, çocuklarıda alıp anneme geçerdim.

Bunları sadece eşimin güzel hatrı için yapardım.

İlerleyen zaman da aramaz,sormaz,gitmezdim.

Kurban bayramında da kısa bir ziyaret yapar. Yoluma devam ederdim.

Annenize tez zamanda şifa dilerim.

Annenizin rahatsızlığından konuya tam odaklanamadım.
Doktorlar hastalık hakkında net olarak bilgilendirdi mi sizi?
2.atağın gelme ihtimali yok artık değil mi?

İlaçlarını düzenli olarak ve aksatmadan kullanması gerekiyor.
Yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekiyor.
Sigara kullanıyordu, sigarayı bıraktı, zaten bırakması gerekiyordu.
Şu anda durumu stabil, ancak hiç bir şeyin garantisi yok.
Çünkü hala beyinde damarlardan bir tanesi tıkalı, bildiğimiz bu.
Doktoların da dediği tekrardan atak gelebilir ve tıkalı olan damar, hareket kabiliyetini ciddi oranda etkileyecek bölgede (yatalakda olabilir).

2. atak ihtimali hep var.

En güzel çözümü babam buldu.
14 Haziran - 17 Haziran aralığında annem ben ve çocuklarım yakın mesafe tatile çıkıyoruz.
Sponsorluğunu da babam üstleniyor, kimseye gelip gitme derdim olmayacak.
Eşim de sevgili ailesi ile birlikte doya doya bir bayram geçirebilir.

En güzel çözümü babam buldu.
14 Haziran - 17 Haziran aralığında annem ben ve çocuklarım yakın mesafe tatile çıkıyoruz.
Sponsorluğunu da babam üstleniyor, kimseye gelip gitme derdim olmayacak.
Eşim de sevgili ailesi ile birlikte doya doya bir bayram geçirebilir.

işte bu kadar
en doğrusu

Benim kv ameliyat olmuştu annem refakatçi kaldı yanında. Benim annem ameliyat oldu kv geçmiş olsun diye ne beni ne annemi aradı. Düşünün artık. Ben çok kızıyorum kırk kat yabancıyı arıyorlar gayet güzel biliyorlar aramayı ama bana gelince hiç . Bırak onu Doğum yaptım aramadı kendi torunu düşün. Ben hep eşimin hatırı derdim hep boşverdim. Artık eşime senin hatırını ben sayıyorum ama onlar senin hatırın için beni saymıyor. Kimse kusura bakmasın artık ne giderim ne ararım dedim. Mecbur kalmadıkça konuşmam, gitmem, gelmem aramam. Bayramda kuru telefon. Ama Yanyana gelince mecbur bişey olmAmış gibi davranıyorum napalım küsmekte olmuyor. Sen de zorlama bence oluruna bırak ama artı birşey yapma. Zaten problem çözülmüş . Hayırlısı bundan sonrası

Ama eşine haksız davranıyorsun gibi geldi bana, sanki annenle hiç ilgilenmemiş, anne babasını tutmuş gibi..
Neyse hayırlısı bakalım damadı niye götürmüyor babanız?

Ama eşine haksız davranıyorsun gibi geldi bana, sanki annenle hiç ilgilenmemiş, anne babasını tutmuş gibi..
Neyse hayırlısı bakalım damadı niye götürmüyor babanız?

Babam buz dağının altını biliyor da o yüzden.
Ayrıca, eşimin gelmesine gerek yok, kalsın ailesi ile.
Babam burada değil bu arada, yurtdışında. Kendi de gelmiyor yani.
Maksat ben ve annemin kafası dağılsın, çocuklar eğlensin.
Hem de var olan probleme çözüm olsun.

Anne yolculuk yapabilecek mi? kısa mesafe de olsa?
bu arada tıkanıklığı açmak için başka tedavi yöntemleri var sadece ilaçla kalmak doğru mu acaba?
annem de anv. hastası ondan biliyorum.

Standart kayınvalide konularından biri olsaydı eşinizin hatrı için gidin derdim.

Ama şu durumda asla , asla gitmezdim. Evime geliyorlar oturmaya, durumu biliyorlar, ve bir geçmiş olsun , annen nasıl demiyorlar ... pes doğrusu.

Gitmem, aramam, konuşmam. Bu kadar net

Annenize çok geçmiş olsun, dilerim kısa zamanda toparlanır..

git gez kafanı boşalt SouvveniR SouvveniR
babanı da tebrik ederim. çok güzel fikir. bende bayramda tatile çıkıyorum. o geldi bu gelmedi şuna gidildi buna gidilmedi derdini çekemicem hamile halimle

X