Bebekli Hayat Bana Göre Değilmiş

Bu arada şu sosyal medyadaki anneleri keşke yasaklasalar.

Hepsinin mükemmel kocaları, mükemmel düzenli evleri, sağlıklı yiyecekler yiyen erkenden uyuyan çocukları var. Yersen...

Vallahi bu kadınlar depresyona sokuyor. Ben onlara baktıkça kendimi yetersiz ve beceriksiz hissediyordum. Şimdi öyle hissettiğim için kendime kızıyorum ama Lohusayken mantık pek devrede olmuyor.

Aslında çoğumuz Sultan Süleyman sabrına sahip değiliz, mükemmel de değiliz ama konu annelik olunca kimse kendini açık etmek istemiyor çünkü anneliğe öyle bir kutsiyet ve mana yükleniyor ki anne cefakar, fedakar, gık demeyen, oflamayan, çocuğunun etrafında pervane olan insan diye tanımlanıyor, çocuğunun bir öğününü bile atla veya herkesin yedirdiğini yedirme o zaman bile kötü anne oluyorsun, ağlatıyorsan kötüsündür, koynunda büyütmediysen kötüsündür :)

Kızımı yalnız büyüttüm, yani eşimle beraber ama aile büyükleri yoktu, aylarca yatak yüzü görmedim, sabaha kadar uyumayan gün ışıyınca uykuya dalan bir bebekti kızım, karyolasında yatmaz, bebek arabasında durmaz, hava alırsa iyi gelir diye bebek arabasına koyar dışarı çıkarırım öyle bir ağlar ki sanırsınız etinden et kopuyor, hadi kucağına al, bir elinde bebek bir elinde puset yorgunluktan ölmüş halde eve dönerdim, illa yapışık ikiz gibi olacağız uykusunda bile kucağımda uyur, karnını doyururum, altını değiştiririm, gazını çıkarırım, ateşi yok hasta değil ama öyle bir ağlardı ki kucağımdan başka yerde susması imkansız, uykusuzluktan ve yemek yemeye vakit bulamamaktan 1 ayda 40 kiloya düşmüştüm, çok aciz hisseder o ağladıkça ben beceremiyorum anneliği diyerek ağlardım, komşularım yine sabaha kadar ışığın açıktı bebeğin durmadı sabahladın mı yine deyince yine ağlardım.

Annelik kolay değil zor, deliriyorsunuz, sabrınız tükeniyor, bu bebeğinizi sevmediğiniz anlamına gelmiyor veya zarar vereceğiniz, zarar vermedim, büyüdü erişkin oldu, şimdi bir annem demesine dünyayı değişmem ama kadın anne oldu diye hemen uyum sağlayamayabilir, bazen başka nedenlerde eklenince uzun süren lohusa depresyonları olabiliyor, kendini öldürenler var:KK43:

Bebeğe zaten empati yapılıyor ama Koalina'ya da empati yapılmalı, bu kız iyi bir anne olmak istiyor, bebeği cami avlusuna bırakacağım demiyor, çıkış yolu arıyor, ne var yardım etsek?
Aa munem kızının ruh eşi oğlum olmalı hatta genetik ikiz bile olabilirler :))
Koalinacım daha öncede konuşmuştuk bi tık altıda olsa bende benzer yoldan geçtim tosba 1.5 yaşında hala geçiyorum ama zamanla olan gelişmelere sen bile şaşıracaksın
Sanırım zaman anne olmayıda öğretiyor
Üniversiteden ev arkadaşım sen bize bile annelik yapıyordun senden merhametlisini tanımadım eminim mükemmel anne olmuşsundur dedi
Hayır olmadım
Kendime bunu itiraf edebilmekde güçlü olduğumuzun farkındalığımızın göstergesi
Evcil hayvanına bakmak , başka insanlara yardım etmek bunlar çok farklı tamamen hayatını değiştirmek çok farklı ama inan insan zamanla durumu kavrıyor adapte oluyor
Etraftaki mikeemmellll annelere takılma
Çabalamaya devam et
Seni çok iyi anlıyor ve sımsıkı sarılıyorum

Ya cocugunu anneannesine veya babaannesine birakip birkacgun tatile gitmeye kalkan anneyi bile ne bicim annesin senin gibi annemi olur diye suclayan kadinlar var anne olunca butun herseyi silbastan yasamiyorsunuz ki onceden var olan bir hayat var bazi kadinlar cocuk dogurmaya programli gelmis dunyaya herkes onlar gibi olmak zorunda degil ki 5 tane ard arda cocuk yapiyor benim aklim hayalim almaz bir taneyle kafayi yemisim hayatim terse donmus ama herkesin duygulari baska demekki her kadin birden hissedemiyor anneligi yapacak tek sey var zamana birakmak zorlamamak ve dunyaya bizim istegimizle gelen bebegin ihtiyaclarini karsilamak hangi kadin istemez ki bebegine karsi en yogun annelik duygulariyla baglanmak

Çok etkilendim konundan. Merak ediyordum senin doğumdan sonraki halini çünkü ben de senin gibi hissediyordum. Şimdi bunları okuyunca anladım ki galiba ben çocuk sahibi olmamalıyım.

Herkes çocuk sahibi olmak zorunda değil elbette bu senin seçimin.
Ama herkes bebekleri doğdukları anda sevgi pitircigi haline gelmek zorunda değil. Dediğim gibi kimisi daha hamileyken bu duyguları yoğun şekilde yaşamaya başlıyor

Ama tecrübeyle ve paylaşımla bu hissi yaşamaya başlayanlar da var. Mesela ben:)
Ilk kucgaima aldiğimda "ne kadar çirkin bir bebek" dedim. Sonrasında da hep başkaları baksın istedim. Ama ne zamanki bebek beni tanımaya başladı iletişim kurmaya başladık hayatı birlikte yaşamaya başladık. O zaman anne oldum

Bazıları anne doğar, bazıları zamanla bunu öğrenir. Ama -ruhsal bozuklukları yoksa- hicbir anne hayatı boyunca "niye doğurdum ben bunu. Hayatımı mahvetti" diye söylenmez. Başlarda söyler . Sonra onsuz gezmeye bile gidemez :)

Tabii yorulduk hizuran,elbet bunaldık,ama duyduğumuz sevgi bunu bastırdı.
Koalinanın işte bu hisse ihtiyacı var,eksikliğini hissettiği bu duygu.
Dilerim içinde olduğuna inandığım sevgisi filizlenir dal budaksalar da bebeğine ve endişelerine karşı daha güçlü olur.
Diğer bahsettiğin benim de yüreğimi yakıyor.
Bir şehit yavrusu ağlıyor,annesi haykırıyor ağlama,sen şehit oğlusun dik dur:KK43:
O kuzumun gözyaşları beni bitirdi,Allah kat kat sabır versin:110:
Sorma canım ben direkt o hisleri okudum. Öğrenci adını yazmamış. Yeni atandim okula sınıf öğretmenlerim de. sorsam mı hiç ustelemeden rehber öğretmene mi sorsam ne yapsam kaldım öylece. Başka öğrencim de babasini kaybetmis. Insallah bunu çözer Koalina. Bunun sebebi daha derinlerdedir büyük ihtimal. Belki annesiyle yaşadığı bir durumdur. Önce onu çözmeli belki de. İçindekileri serbest bırakmalı. Bunu dert edinen insan çocuğunu sandığından daha çok seviyordur zaten. Keşfetmesi gerek sadece.

Ara ara bazi yorumlar okudum da. Depresyonda olan birine neden onu daha çok karanlığa itecek, kendini suçlayacak yorumlar yapılmiş?

Siz zorlansanız da gık çıkarmıyor olabilirisiniz, kendi özel hayatınızı yıllarca hiç etmiş olabilirsiniz ama emin olun bu sizi iyi anne yapmadı.

Biz de sizin gibi olmadık diye kötü anne olmadık. Herkesin yasam tarzı kendine. Mükemmel anne olma yarışında size kolaylıklar dileyemicem çünkü sandığınız kadar mükemmel olmadığınıza eminim.

Kib bye:KK53:

Bu arada şu sosyal medyadaki anneleri keşke yasaklasalar.

Hepsinin mükemmel kocaları, mükemmel düzenli evleri, sağlıklı yiyecekler yiyen erkenden uyuyan çocukları var. Yersen...

Vallahi bu kadınlar depresyona sokuyor. Ben onlara baktıkça kendimi yetersiz ve beceriksiz hissediyordum. Şimdi öyle hissettiğim için kendime kızıyorum ama Lohusayken mantık pek devrede olmuyor.
:))
Kardeşim de öyle söylüyor "abla benim de elim çabuk,benim de yemeğim tatlım eksik olmaz,ama bir tarafı yaparken diğer taraf dağılıyor,çocukları mumyalıyorlar mı bunlar,bizde mi gariplik var" diye:KK70:Ben görmüyorum çünki takip etmiyorum,iyi ki:))

:))
Kardeşim de öyle söylüyor "abla benim de elim çabuk,benim de yemeğim tatlım eksik olmaz,ama bir tarafı yaparken diğer taraf dağılıyor,çocukları mumyalıyorlar mı bunlar,bizde mi gariplik var" diye:KK70:Ben görmüyorum çünki takip etmiyorum,iyi ki:))

Ben işte o zamanlar tecrubesizdim bir şeyler öğrenirim diye okuyordum ama hepsi fos tabi hiç de bir şey öğrenmedim

"..ci anne, ...cu anne, ...cı anne" diye bir hesap gördüğümde ilk yaptığım sey engellemek :63:

Bu çantayı kayınvalideme giderken hazırlamıştım öyle de kaldı. Hiç bozmadım tekrar tekrar doldur boşalt zor geldi.
Geçen gün oradan dönüşte biraz yürüyelim dedik inanılmaz soğuk oldu hava, sıcak su torbasına su koyup ayağının altına koydum mesela. Bazen oturmaya gittiğimiz ev de soğuk oluyor, üşüyünce gazı oluyor, ayağının altına ılık yapıp torbayı koyuyorum gibi.
Koalina Koalina bebeğimin ayağına sıcak su torbası koymak hiç aklıma gelmedi bugüne kadar :) Sen gerçekten mükemmel bir anne olacaksın
Ve sana şu kadarını söyleyeyim
Allahım uzun yıllar sağlık versin ama ben 8 yaşında ki oğlum için o kadar çok "keşke aldırsaydım" dedim ki sana anlatamam.
Çünkü ben annelik için doğmamışım buna eminim .
Herkes üzerine aşırı düştüğümü , onu kayırdığımı , ilk oğlumdan daha fazla pirim verdiğimi vs vs söylüyor. Çünkü O'nu çok seviyorum . Hayatımdan çok şey de götürmedi aslına bakarsan . 16 günlükken aldım yanıma işe geldim . Hissettim çünkü delireceğim ben...
Allahım dedim ben ne yaptım kendime ?
Neden yaptım ?
Bu arada ben asla istemedim . Büyük oğlum ciddi bir rahatsızlık geçirdi peşine ben rahimağzı kanserinden ameliyat oldum . Bir kardeşi olsun demişti doktorlar . Ben de allah korusun bir şey olursa yaparız diyordum sanki bir yedek parçaymış gibi yeni doğacak çocuk!
Ameliyatımdan sonra hamile kaldım . Çok ağladım .Zor adapte oldum . Hala zorlanıyorum çünkü aralarında 10 yaş var .
Ama senin şu sıcak su torbası var ya benim hiç aklıma gelmedi mesela :)
Canımı veririm onlar için , ama o büyük aşk yok ben de . Yok yani . Yazın yazlığa giderler aklım kalır sadece , deli gibi özlemekten ağlamam yani .
Sen de bekleme o parıltıyı .Elinden gelenin en iyisini yapıyorsun . Ve kırıcı konuşmaları takma kafana
Her şey çok güzel olacak unutma ...

Ben konu sahibin duzelecegini ummuyorum ve bebegi icin cidden uzuluyorum.tv lerde izleyince sayip soversiniz alin işte gercek hayatta bebegini sevmeyen keske aldirsaydim diyen bi anneye nasil bi empati yapabilirim.
Alıp sokağamı bırakmış ? Tv ile kıyaslanacak taraf nerde boş konuşuyorsunuz. Gayet güzel bakıyor bebeğine herkes kucağına aldığı anda mükemmel anne olacak diye birşey mi var ? Konuyu açması bile ne kadar çabaladığını gösterir. Hangimiz itiraf ediyoruz ben açık açık söyleyemiyorum mesela niye çünkü daha önce bebeğim öldü kızımda tüp bebek ona sahip olabilmek için ölümlerden döndüm. Ama zorlanıyorum bildiğin mutsuzum yüzümde bir maske herşey harika diyerek geceleri sabahlayıp sürünerek işe gidiyorum. Şikayet edersem şükret deniyor eski hayatına özlem duymak neden şükürsüzlük olsun oda benim hayatımdı. Toplum baskısı heryerde aynı ise girersin istediğin gibi olmazsa işsizler var. Bebeğin olur bebek o uyumayacak tabi ! e uyuyan versiyonuda var arkadaş uyumuyor diye kapıya atmıyorum ya söylenirim bu beni kötü annemi yapar. Kaç kişi çıkıp çocuğumu büyütürken bir kez bile of demedim diyebilir ? Size biri derdini anlatıyor siz kendinizi övüyorsunuz resmen saçmalık

Üzgünüm koalina,senin durum geçer mi bilmiyorum ama,eğer geçmezse bebeğinin yaşayacağı duyguları biliyorum.
Duygularını gözlerinde görecek,sevdiğin birşeye bakarken ya da sevdiğin birşeyi yaparken ki pırıl pırıl bakışlarının,ona yönelince gayriihtiyarı matlaştığını acı acı farkedecek:110:
Doyuracaksın,vitaminine üşümemesine dikkat edeceksin,ama kalbin hep reddedecek, o da bunu bilecek koalina,ve birgün parçaları birleştirecek:KK43:
Ve seninle arasındaki mesafeyi ondan sonra da o koruyacak,aranıza buzdan,görünmeyen ama varlığı daima hissedilen duvarlar örecek,seni kucaklasa da bileceksin ki artık kalbi buz kristalleriyle dolu,sıcaklığını hissedemeyeceksin,
Seni affetse bile:110:

Benim anneme hislerim.

Ya cocugunu anneannesine veya babaannesine birakip birkacgun tatile gitmeye kalkan anneyi bile ne bicim annesin senin gibi annemi olur diye suclayan kadinlar var anne olunca butun herseyi silbastan yasamiyorsunuz ki onceden var olan bir hayat var bazi kadinlar cocuk dogurmaya programli gelmis dunyaya herkes onlar gibi olmak zorunda degil ki 5 tane ard arda cocuk yapiyor benim aklim hayalim almaz bir taneyle kafayi yemisim hayatim terse donmus ama herkesin duygulari baska demekki her kadin birden hissedemiyor anneligi yapacak tek sey var zamana birakmak zorlamamak ve dunyaya bizim istegimizle gelen bebegin ihtiyaclarini karsilamak hangi kadin istemez ki bebegine karsi en yogun annelik duygulariyla baglanmak
Evet ben 6 aylıkken 3 gün bırakıp gittim diye ne sorumsuzluğum kalmıştı ne ilgisizliğim .Ne yapsaydım delirse miydim sinirden sıkıntıdan ?
Eşimle baş başa 3 gün . valla mis gibi de gelmişti...

Mükemmel anne olmak fikri yanlış bence. İnsanız ve bunu kabul etmeliyiz. Gerektiğinde çocuğa kızıp gerektiğinde sarılacağız olağan şeyler bunlar. Herkes aynı duygu yoğunluğunu aynı şekilde yaşayamıyor. Ben konu sahibinin çocuğuna iyi bir anne olacağına inanıyorum. Öncelikle kendi durumunu anlamaya çalışıyor. Hasiralti etmiyor mesela. Sadece biraz rahatlamasi gerek. Çocuk biraz daha ele avuca gelsin anne babayı tanisin duygusal bağları da gelişecek. Sadece zaman ve kendini çocuğa bırakma. Çocukla eğlendikce kendini iyi hissedecek.
Zit dusunce de degiliz, kismen katiliyorum size. Bende ayni seyi soylemeye calisiyorum bir projeyi en iyi sekilde hazirlamak degildir cocuk buyutmek. Bu kadar kusursuz olmaya calisanlar hep bir yerde eksik biseyler birakiyor. Suan elbette daha cok kucuk birseyleri hayatini duzene sokmak icin vakti var konu sahibinin. Sadece birseyler icin gec olmadan duzelmesi dilegiyle.cunku cocuklar sandigimizdan daha akilli en cokda ebebiyinlerinin duygu durum hallelerini seziyor. Ve belli bir zaman sonra siz istesenizde cocugunuz duzeltmenize musade etmiyor malesef. Bende ilk oglumda bir sure kabullenenmeme reddetme, onun varligina alisamama durumu yasamistim. Acikip uyanmamasi icin dua ediyordum. Cunku goguslerim yara bere icindeydi. O emerken ben agliyordum. En onemlisi insanlar artik anne oldun nasil bir duygu dedikkerinde soyledigim tek sey herhangi biseyi cok sevmek. Benim durumum kisa surdu herkesin karakteri hisleri farklidir kimseyi kimseyle kiyas yapmamak lazim kesinlikle. Hele ki bir anneyi yargilamak bana da cok acimasizca geliyor. Istisnalar disinda elbet. En buyuk pismanligim o donem destek almamak o donemi ogluma da kendime de zehir ettigimdir. Fotolara bakiyorum ne kadar yorgun bitkin duygusuz bakiyormusum ogluma. Uzun zaman ikinci cocugu dusunmedim. Ogluma yaptigim haksizligi telafi etmek adina. Ikinci oglum dogdu ve ben 12 senedir oglumun bebekligi aklima geldikce hala inanilmaz vicdan yapiyorum. Neden bir cozum aramadim diye. Yani kinu sahibi bu konuda daha akli basinda davranarak destek aliyor umarim en kisa surede hersey istedigi gibi olur.

Alıp sokağamı bırakmış ? Tv ile kıyaslanacak taraf nerde boş konuşuyorsunuz. Gayet güzel bakıyor bebeğine herkes kucağına aldığı anda mükemmel anne olacak diye birşey mi var ? Konuyu açması bile ne kadar çabaladığını gösterir. Hangimiz itiraf ediyoruz ben açık açık söyleyemiyorum mesela niye çünkü daha önce bebeğim öldü kızımda tüp bebek ona sahip olabilmek için ölümlerden döndüm. Ama zorlanıyorum bildiğin mutsuzum yüzümde bir maske herşey harika diyerek geceleri sabahlayıp sürünerek işe gidiyorum. Şikayet edersem şükret deniyor eski hayatına özlem duymak neden şükürsüzlük olsun oda benim hayatımdı. Toplum baskısı heryerde aynı ise girersin istediğin gibi olmazsa işsizler var. Bebeğin olur bebek o uyumayacak tabi ! e uyuyan versiyonuda var arkadaş uyumuyor diye kapıya atmıyorum ya söylenirim bu beni kötü annemi yapar. Kaç kişi çıkıp çocuğumu büyütürken bir kez bile of demedim diyebilir ? Size biri derdini anlatıyor siz kendinizi övüyorsunuz resmen saçmalık

Size katiliyorum

Iyi anne olmak sacini supurge etmek, hayatini cocuklar icin harcamak, bir ömrü kendisi için hiçbir şey yapmadan gecirmek demek degil

Böyle düşünenlerin ileriki yıllarda ne çocukları tarafından ne de eşleri tarafından değer gördüklerine şahit olmadım. Istisnalar vardır belki

Çünkü kendine faydası olmayanin baskasina faydasi olamaz. Mutsuz insan baskasini mutlu edemez. Çok basit...

Ben işte o zamanlar tecrubesizdim bir şeyler öğrenirim diye okuyordum ama hepsi fos tabi hiç de bir şey öğrenmedim

"..ci anne, ...cu anne, ...cı anne" diye bir hesap gördüğümde ilk yaptığım sey engellemek :63:
Burada bir üye yazmıştı,üst kat komşusu "kızımla kek zamanı"diye neşeli resimler paylaşıyormuş,5 dk sonra yukarıdan sesler yükselmiş,tamam be acıktıysan bekle ölmezsin,resimlerle uğraşıyorum şurda:KK70:

Evet ben 6 aylıkken 3 gün bırakıp gittim diye ne sorumsuzluğum kalmıştı ne ilgisizliğim .Ne yapsaydım delirse miydim sinirden sıkıntıdan ?
Eşimle baş başa 3 gün . valla mis gibi de gelmişti...

3 günü geçtim, günde 3 saat biri kucağında tutsa ve o 3 saat içinde "emmek istiyooorrr, agliyooorr, sütün yetmiyooorr, ayy gazı vaaar" gibi çağrılarda bulunulmasa, anne sadece dinlenmekle mesgul olsa ve bebekle ilgili hicbir sey dusunmese o anne için her şey daha kolay olur. Günde 3 saatlik gerçek destek çok hayatî

3 günü geçtim, günde 3 saat biri kucağında tutsa ve o 3 saat içinde "emmek istiyooorrr, agliyooorr, sütün yetmiyooorr, ayy gazı vaaar" gibi çağrılarda bulunulmasa, anne sadece dinlenmekle mesgul olsa ve bebekle ilgili hicbir sey dusunmese o anne için her şey daha kolay olur. Günde 3 saatlik gerçek destek çok hayatî
Ahh nerede?
Ben çok ağladım Allah bilir . Kolik bebek , sabahlara kadar uyku yok .... Yok dedim ben yapamayacağım
Ev işinden tamamen çektim elimi . Hala yapmam temizlik vs . Bu benim işim değil dedim eşime çekildim kenara . Bulursun birini yaptırırsın yoksa ben delireceğim . Kimsede durmaz bebek annemden başka . Annem her dk yanımda değil vs vs .
Kötü zamanlardı geçti . Ama bazı kadınlara bakıyorum .
Aaaa ne kadar küçük işe gidilir mi vs vs . Ya bana gelmişler 10 günde bu kadar zor mu anlamak empati yapmak ?
Neyse sallamıyorum artık o mükemmel !! anneleri.

Mesela kızım üç aylıkken yani ben depresyondayken :KK53: eşim bana magnum getirmişti, çok severim

Ona dedim ki bak ben bu magnumu yemeye gitcem, içerde durcam kulaklığımi takicam bitene kadar bana seslenme çocuğun da sesi çıkmasın ağlatma, bak yoksa camdan atlarim" gibi biseyler demiştim. Nasıl cılgına dönmüş haldeysem o sırada. Eşim de korkusundan ya da bana acıdığından saatlerce seslenmemişti :KK45:

Şimdi eşi doğum yapmış erkeklere bu olayı anlatır. Eşlerinizin gözü dönmeden gereken desteği verin diye. Önemli olan bir anneyi o hale getirmeden destek olmak çünkü.

Ay benim bu konuda ne çok şey yazasım var

Mesela kızım üç aylıkken yani ben depresyondayken :KK53: eşim bana magnum getirmişti, çok severim

Ona dedim ki bak ben bu magnumu yemeye gitcem, içerde durcam kulaklığımi takicam bitene kadar bana seslenme çocuğun da sesi çıkmasın ağlatma, bak yoksa camdan atlarim" gibi biseyler demiştim. Nasıl cılgına dönmüş haldeysem o sırada. Eşim de korkusundan ya da bana acıdığından saatlerce seslenmemişti :KK45:

Şimdi eşi doğum yapmış erkeklere bu olayı anlatır. Eşlerinizin gözü dönmeden gereken desteği verin diye. Önemli olan bir anneyi o hale getirmeden destek olmak çünkü.

Ay benim bu konuda ne çok şey yazasım var
:KK70:Ben de çocukların azıttıkları bir kış günü kendimi dışarı atmıştım tokatlama isteğini bastırmak için.
Bahçedeki banka oturdum,ne kadar zaman geçti bilmiyorum.
Bir baktım,elime koluma yağan karları hisetmiyorum ve erimiyor,kardanadama dönmüşüm:-)

Eskiden çanta hazırlayıp bir dolu malzemeyi sırtlayıp uyku saatlerine denk gelmeyen zamanlarda çıkıyorduk. Şimdi oğlum 3'e yaklaşıyor, montunu alıp çıkıyoruz.
Ya biri bana da bunu öğretsin lütfen.
Koalina'nın güllesi hiç tuhaf gelmiyor bana.
Ben de top arabasıyla çıkıyorum evden :KK51:

X