Benim yaptığım baskı mı? (Eş ile iletişim)

O kadar iyi anlatmışsınız ki.
Evet tam da böyle hissediyorum. Özgür ergen rolleri. Ben de yeni evlendim ben de adapte olmaya çalışıyorum ama ona dokundurmadan. O kadar sorumluluk alıp bir de özgür adam davranışları görmek bu yüzden saçma kavgalar etmek dokunuyor bana.
Bakın size önerim ne olursa olsun kendinizi asla üzmeyin,ezdirmeyin...üzüldüğünüzle ezildiğinizle kalırsınız..şu eşine kıyamayan saygısızlık etmek istemeyen moddan çıkın ...bağırın çağırın bırakın o üzülsün...inanın bana zaman kaybettirdiğini geri vermiyor.17 yıllık evliliğim de en büyük pişmanlığın hep üzülen ezilen taraf olmamdı ...ah şimdiki aklımla 20 li yaşlarımda olsaydım neler yapardım neler...
Neyse umarım size bir nebze faydam dokunur sormak istediğiniz varsa özelden de yazabilirsiniz tecrübelerimi seve seve paylaşırım
Sevgiyle kalın

Aslında bu da bir bakış açısı.
Ama sanırım nasıl başlarsa öyle gider sözlerinden etkileniyorum. Ne bileyim.
Eşim şehir dışına gidecekse, “ .... gideceğim” diyor. Ama ben böyle bir emrivaki söylem yerine, muhabbet içinde gideceğini söyle ama ben sormadan nedenini de söyle diyorum. Karşı taraftan biraz empati bekliyorum.
O ona böyle davranılmasına izin vermez.
Bu arada eşim kendini çok sever. O saygısızlık olarak gördüğü davranışların cezasını veriyor bu büyük tartışma da onlardan biri.

gideceğim diyor

peki nereye gidiyor

eşim pazar günü yarın Yalova ya gideceğim dedi

hiç garip gelmedi, iş için gidecek zira

gitti geldi

bana neden şu kişi ile şu konuda görüşmeye gideceğim desin ki

ama diyorsan ki X şehrine kuzenine oturmaya gidecekmiş de söylemedi o zaman farklı değerlendiririz

yani nereye diye sorulan yahut nereye gidildiği söylenmeyen durumların içeriği de önemli

Evet yaşam tarzı bu. Ama anne baba başka eş başka. Ben bu durumu kabullenirsem insanoğlu yıllar geçer suistimal edebilir. Bu olduğu gibi kabul edilecek bir şey değil ki öyle kabul ettiğim çok yönü var ama bu bir lüks resmen, garanticilik
Bilemiyorum ben düşüncemi yazdım. Çok sıkmadan arada sıkıştırabilirsiniz farklı şekillerde sorarak. Bir insan birşey den hoşlanmıyorsa hoşlanmaz. Değişmiyor. Bende orda napıyorsun oraya gidip napcan falan tarzı söyleri çok ters bulurum. Gibi gibi. Tabiki karar sizin.

Evet yaşam tarzı bu. Ama anne baba başka eş başka. Ben bu durumu kabullenirsem insanoğlu yıllar geçer suistimal edebilir. Bu olduğu gibi kabul edilecek bir şey değil ki öyle kabul ettiğim çok yönü var ama bu bir lüks resmen, garanticilik

sorun bu cümlende

ben yine eşini savunan kara kedi kadın olacağım

ortada suistimal edilen bir şey yok ama ben ya suistimal ederse diye böyle alıştıracağım diye yapılan baskı var

evliliğinizi kalıba sokmayın, olduğu gibi kabul edilecek şeylerden değil diyorsunuz ya neden

sizi bu cümleyi kurmaya iten duygunuz ne

Yazdıklarınız çok kıymetli. Çok teşekkür ederim...
Rica ederim ama gerçekten erkekler ben evlendim diye hemen adapte olabilen varlıklar değil biz evleneli 5 yıl oldu yeni yeni oturdu birçok şey size tavsiyem sabırlı olmanız zira bizler çocukluktan itibaren evcilik oynayarak daha donanımlı başlarken evliliğe onlar hala kavga dövüş oyunlarında zannediyorlar kendilerini ne kadar çok güç gösterirsem ben yenerim zannediyorlar ama bilmiyorlar ki ne kadar çok ilgi sevgi anlayış gösterirlerse kat kat karşılığını alırlar ama dediğim gibi 5 yıl da baya şeyler çözdük dizinde hallolur inş sabrı elden bırakmayın

sorun bu cümlende

ben yine eşini savunan kara kedi kadın olacağım

ortada suistimal edilen bir şey yok ama ben ya suistimal ederse diye böyle alıştıracağım diye yapılan baskı var

evliliğinizi kalıba sokmayın, olduğu gibi kabul edilecek şeylerden değil diyorsunuz ya neden

sizi bu cümleyi kurmaya iten duygunuz ne
Ben olduğum gibi davrandıkça ondan gelen gardlar bana olmadığım kadın gibi hissettirmesi. Arkadaşlarının evliliklerini baz alması.
Öyle oldurtmayacağım diyen o. Onlar gibi olur endişesinde olan o.

Rica ederim ama gerçekten erkekler ben evlendim diye hemen adapte olabilen varlıklar değil biz evleneli 5 yıl oldu yeni yeni oturdu birçok şey size tavsiyem sabırlı olmanız zira bizler çocukluktan itibaren evcilik oynayarak daha donanımlı başlarken evliliğe onlar hala kavga dövüş oyunlarında zannediyorlar kendilerini ne kadar çok güç gösterirsem ben yenerim zannediyorlar ama bilmiyorlar ki ne kadar çok ilgi sevgi anlayış gösterirlerse kat kat karşılığını alırlar ama dediğim gibi 5 yıl da baya şeyler çözdük dizinde hallolur inş sabrı elden bırakmayın
İnşaallah. Çok teşekkür ederim. Adapte sorunu yaşadığını düşünüyorum evet. Kadınların adapte olması daha zor olacakken bir de özgürlük rolleriyle uğraşıyoruz.

Ben olduğum gibi davrandıkça ondan gelen gardlar bana olmadığım kadın gibi hissettirmesi. Arkadaşlarının evliliklerini baz alması.
Öyle oldurtmayacağım diyen o. Onlar gibi olur endişesinde olan o.

ama söyleyen sizsiniz, ona bu rahatlığı vermem diyen, benim dediğim gibi olmalı diyen

o öyle oldurtmayacağım diyor, siz neden ille de öyle olsun diyorsunuz

tekrar sorayım bir kadının eşine sorması gereken bilmesi gereken şeyler nedir

yani siz bunların olması gereken olduğu kanaatine nasıl ulaştınız

tekrar soruyorum yarın X şehrine gideceğim dedi

neden gideceğini söylemedi diyorsunuz ya, neden gidecekmiş

öğrenmeniz gereken bir şey miymiş

Kadınların adapte olması daha zor olacakken bir de özgürlük rolleriyle uğraşıyoruz.

mesela bu da bir kalıp

neden kadınların adapte olması zor olsun, neden eşininki özgürlük rolü olsun

35 yaş üstü adamın bir hayat akışı vardır

zart diye bu akış değişmez, onu olduğu gibi kabul edemem o benim kalıplarıma uysun denildikçe de adam olmaz, neden ben senin kalıbına uyayım ki der

yani neden sizinkine uyulsun

mesela en basitinden onun daha fazla hayat deneyimi var, neden ille de kadının ekstra bir önceliği var bazı konularda

olay kadın erkek değil biz olabilmekte

"biz" i ilgilendiriyorsa haber versin gerisinde de ne ben ona ne o bana karışsın denmeli özellikle ilk zamanlarda

zira birlikte paylaşım arttıkça zaten çoğu şey "biz"i ilgilendirir hale gelir

ben hala merak ediyorum

eve gelmeyip gidebileceği, sorunuzdaki diğer yer i

neresi o gitmesini istemediğiniz yer

ama söyleyen sizsiniz, ona bu rahatlığı vermem diyen, benim dediğim gibi olmalı diyen

o öyle oldurtmayacağım diyor, siz neden ille de öyle olsun diyorsunuz

tekrar sorayım bir kadının eşine sorması gereken bilmesi gereken şeyler nedir

yani siz bunların olması gereken olduğu kanaatine nasıl ulaştınız

tekrar soruyorum yarın X şehrine gideceğim dedi

neden gideceğini söylemedi diyorsunuz ya, neden gidecekmiş

öğrenmeniz gereken bir şey miymiş
Şu ki, iş değil ama sosyal bir kurum toplantısı için.
Ben toplantıdan haberdardım. Ama bana söyleyiş tarzı “herhangi bir söz hakkın yok”u hissettirir şekildeydi.
Benim endişem ne biliyor musunuz?
Yakın arkadaş grubunda evli olup erkek arkadaşlarıyla tatile çıkan tipler var. Ve ben buna müsade etmem. Yarın öbür gün tatil mesele olduğu zaman bugünler susup o gün konuşmak nasıl mümkün olur? Söz hakkım olur mu.

Arkadaşlar selam.
Nasıl bir başlık seçeceğimi bilemedim açıkçası.
Eşimle çok şükür aramızda bir güven problemi yok.
Bir yere gittiğinde haberdar eder, dönerken de haberdar eder.
AMA!!!!
Kaçta geleceksin? Neden gidiyorsun? Gibi soruları duymak istemediğini söylüyor bana.
Ben hesap sormak amaçlı sormuyorum bunları.
Örneğin dün , kendi bekarken yaşadığı mahallesindeydi, “canım eve mi geleceksin, yoksa başka bir yere mi geçeceksin” diye sordum.
Ve sonra aradım. Aslında eve geldiği halde yani o sürede yoldayken, mahalleme geçiyorum dedi. Ben de mesajıma neden cevap vermedin deyince “bana öyle sorular sorma diye kaç kez dedim” vs çıkıştı.
Geldiğinde çok büyüdü tartışmamız. “ Ben sana haber veriyorum zaten senin öyle sorular sormanı istemiyorum” diyor. “Bundan sonra da haber vermicem görürsün, madem öyle, işine geliyorsa” vs dedi. Yani böyle saçma basit konularda özgürlük naraları atmaya o kadar hazır ki.
Ben de evliliğin böyle olmayacağından bahsedince, benim konuşmalarımdan sıkıldığını vs söyledi bayağı sesimiz yükseldi. vs vs. Sonra evden çıktı, geç saatte döndü ayrı uyudu.
Şu an konuşmuyoruz.
Hanımlar, gerçekten kısıtlayan bir insan değilim.
Ama bir kadının eşine sormaya hakkı olan soruları egosundan dolayı sormamı hak görmüyor.
Kalbimi o kadar kırdı ki sözleriyle.
Barışan ben olmak istemiyorum.
Evde yüzümü görsün istemiyorum.
Hep yanaşan taraf ben oldum ama bunun sonu yok. Durduk yere kırıyor kalbimi.
Normalde sabah o işe giderken kahvaltı hazırlarım her sabah eksiksiz. Bu sabah kalkmadım. Çünkü dün ilk kez ayrı uyudu.
O kadar gereksizdi ki tepkileri bağrışları. Kendime bir noktada saygısızlık etmiş oluyorum normal davrandıkça.
Siz tepkinizde çok haklısınız evlilikte karşılıklı olarak açıklama yapılmalı tahammül olmalı. Ama bazı insanların yapısı bunu kişisel alana müdahale olarak algılayabilir-kendimden biliyorum-. Kısıtlama olarak algılamak çook saçma evet ama bu tepkiler inanın kendiliğinden oluyo boğulmuş gibi hissediyo olabilir eşiniz hesap vermek zorunda olduğunu biliyo öte yandanda. Sormayın siz o kendisi açıklama yapacaktır zaten sorumluluğu almış bi kere. Zamanla alışır kendiliğinden açıklama yapmaya siz sormayın bence

mesela bu da bir kalıp

neden kadınların adapte olması zor olsun, neden eşininki özgürlük rolü olsun

35 yaş üstü adamın bir hayat akışı vardır

zart diye bu akış değişmez, onu olduğu gibi kabul edemem o benim kalıplarıma uysun denildikçe de adam olmaz, neden ben senin kalıbına uyayım ki der

yani neden sizinkine uyulsun

mesela en basitinden onun daha fazla hayat deneyimi var, neden ille de kadının ekstra bir önceliği var bazı konularda

olay kadın erkek değil biz olabilmekte

"biz" i ilgilendiriyorsa haber versin gerisinde de ne ben ona ne o bana karışsın denmeli özellikle ilk zamanlarda

zira birlikte paylaşım arttıkça zaten çoğu şey "biz"i ilgilendirir hale gelir

ben hala merak ediyorum

eve gelmeyip gidebileceği, sorunuzdaki diğer yer i

neresi o gitmesini istemediğiniz yer
Hiçbir yer. Eve mi geleceksin mahalle mi diye sordum.

Siz tepkinizde çok haklısınız evlilikte karşılıklı olarak açıklama yapılmalı tahammül olmalı. Ama bazı insanların yapısı bunu kişisel alana müdahale olarak algılayabilir-kendimden biliyorum-. Kısıtlama olarak algılamak çook saçma evet ama bu tepkiler inanın kendiliğinden oluyo boğulmuş gibi hissediyo olabilir eşiniz hesap vermek zorunda olduğunu biliyo öte yandanda. Sormayın siz o kendisi açıklama yapacaktır zaten sorumluluğu almış bi kere. Zamanla alışır kendiliğinden açıklama yapmaya siz sormayın bence
Çok teşekkür ederim evet olabilir. Ben bunu kişisel algılıyorum. Yeni evliyiz sanki bıkmış boğulmuş tavırlar gibiZ

Eşinizin tahammülü kalmamış. Bardak dolmuş en ufak şeyde taşıyor. Bu sizin çok kıskanç ya da baskıcı biri olmanızdan diye söylemiyorum hiç öyle biri olmasanız da tahammülü bitmek üzere o yüzden en ufak şeye büyük tepkiler veriyor. Kendi içinde sıkışmış hissettiği durumlar olabilir. Bir süre hiçbir şey sormayın ama bunu trip atar gibi de yapmayın. Kendi haline bırakın biraz uzaktan gözlemleyin ama hiç karışmayın

Çok teşekkür ederim evet olabilir. Ben bunu kişisel algılıyorum. Yeni evliyiz sanki bıkmış boğulmuş tavırlar gibiZ
Kişisel algılamayın. Özgürlüğüne düşkün biri eşiniz galiba ve bu yapıda birinin evlenebilmesi için gerçekten aşık olması lazım eşiniz size aşık demek ki yani kişisel algılamanızı gerektiricek bi şey yok ortada ama kişiselleştirirseniz kafayı eşinizle bozarsanız kaçar sizden. Ben kaçtım şahsen ordan biliyorum 😁 rahat bırakın sabırlı olun 🙏

Böyle bağırıp küsmeye değmez bir şey. İnsanın eşine sorma hakkı olduğu şeyler bunlar, güvenle de hesapla da ilgisi yok

Şöyle anladım.
Başka bir mesajıma cevap verdi yani ben ona sormuşken farklı bir konu hakkında yazdı bana. Ben de anladım rahatsız olduğunu, aradım.
Ama rahatsız olması beni rahatsız ediyor.
İnanın baskıcı değilim.
Genel tavrı bu. Ben haber veriyorum diyor.
Ama eş olarakta, kısıtlanmak ve belirli sorulardan men edilmek dokunuyor insana.
Sen de çık dışarı bı gün o evdeyken. Hatta geç kal. İlla ki nerdesin diye arayacaktır. Bana böyle sorular sorma kisitlanmaktan hoşlanmıyorum de kapat telefonu. Nerde ne yaptığını söyleme o zaman dank eder kafasına. Eşim akşam bazen yarım saat geç kalıyor ben arıyorum nerde kaldın diye, ya da yarım saat geç kalsa bile o arıyor ben gecikecegim haberin olsun diye. Evli olmanın idrakinde değil arkadaş belli ki

Sen de çık dışarı bı gün o evdeyken. Hatta geç kal. İlla ki nerdesin diye arayacaktır. Bana böyle sorular sorma kisitlanmaktan hoşlanmıyorum de kapat telefonu. Nerde ne yaptığını söyleme o zaman dank eder kafasına. Eşim akşam bazen yarım saat geç kalıyor ben arıyorum nerde kaldın diye, ya da yarım saat geç kalsa bile o arıyor ben gecikecegim haberin olsun diye. Evli olmanın idrakinde değil arkadaş belli ki
Normalde arar söyler ama dün nasıl bir zamana denk geldim bilmiyorum. Bazen böyle dersler vermeye çalışıyor.

Normalde arar söyler ama dün nasıl bir zamana denk geldim bilmiyorum. Bazen böyle dersler vermeye çalışıyor.
Ben eşimin yaptığı yanlış davranışı artık uygulamalı çözmeye çalışıyorum, ne yapıyorsa karşılığında ben de aynı şeyi yaparım çünkü erkekler oturup düzgünce konuşmaktan anlamıyor.

X