Bir Ev Meselesi

Boşuna dert ediyorsunuz kendinize.
Daha ortada çocuk yok bu kadar tasalanmayın.
Bakın size ne anlatacağım.
Temizliğe gelen bi abla vardı
2 çocuğu var. biri kas hastası.
Kendisi gündelik temizliğe gidiyor
eşi yazın inşaatlarda çalışıyor. kışın çalışmıyor. yani belli bir gelirleri yok
Bazen işyerinde toplanan yardımları zekatları gönderiyorum kendisine.
bi duydum ki 3.ye hamile ben şok
Ben memurum sabit bir gelirim var ve 3. çocuğa nasıl bakacağım diye yapmayan bir insanım
O yüzden şimdiden kaygılanmayın. ev kredisi sabit kalıyor maaşlar yıllık artıyor ilerde gözünüze bile görünmeyecek kadar azalmış olacak.
Şu zamanda ev sahibi olmak çok zor. satarsanız bir daha alamayabilirsiniz
Evet 2 yılda artış olur hayırlısıyla maaşına. birazda birikim hafifler yükümüz Allahın izniyle. Çocukta ne zaman gelirse artık... :) içimi ferahlattınız sizde Allah razı olsun sağolun.

Kiraya gitseniz kira her sene artacak kredi sabit. İçerisinde masraf olunca ev sahibi ödemek istemeyecek. 15 sene ayni evde oturulmaz taşınmak çok masraf boya vs tekrardan. Alınmış alınmıştır. Darda kalmadikca asla satmayın. Pandemi dolayısıyla da işler durgun. İşler acilinca eleman vs alimlari da olur. O sürede bir vesait ya da servisi olan yerlere bakabilirsin. Yemeğini de evden goturursun. İlla dışarıda yemek zorunlu değil. Bende öyle yapıyorum.

Kiraya gitseniz kira her sene artacak kredi sabit. İçerisinde masraf olunca ev sahibi ödemek istemeyecek. 15 sene ayni evde oturulmaz taşınmak çok masraf boya vs tekrardan. Alınmış alınmıştır. Darda kalmadikca asla satmayın. Pandemi dolayısıyla da işler durgun. İşler acilinca eleman vs alimlari da olur. O sürede bir vesait ya da servisi olan yerlere bakabilirsin. Yemeğini de evden goturursun. İlla dışarıda yemek zorunlu değil. Bende öyle yapıyorum.
Evet bende yemeği evden düşündüm sonradan. Daha mantıklı hem sağlıklı şeyler yemiş olurum. Evet alınmış alınmıştır bizde uyguna bakınca o an uzak muzak demeden aldık.

Hayır değil çok şükür. elimize 1300 falan kalıyor tabi suyu telefonu vs var. Şuan iyiyiz şükür bir sorun yok ama birikim şart. Evet değmez bir an işte panik oldum bu sıralar bu konu çok takıldı kafama ki çocuk olacağıda meçhul inşallah olur ama Allah ne zaman nasip ederse tabi.
Peki odemeniz kac yillik. 1300 kaliyo dediginiz mutfak masrafi dahilmi? Gerci dahil olmasa bile 1300 tl cocuk olduktan sonra gercekten az para hayat pahalliligi malum. Bence eve hic karismayin cocuk olana kadar en azindan sonra bakarsiniz maddi durumunuz neyi gerektiriyorsa onu yaparsiniz. Bahsettiginiz miktarin icinde mutfak masrafi yoksa her ay 1 veya yarim gram almaya calisin en azindan cocuk dogunca ilk ihtiyaclarini karsilar sonrasinda bakarsiniz duruma.

Peki odemeniz kac yillik. 1300 kaliyo dediginiz mutfak masrafi dahilmi? Gerci dahil olmasa bile 1300 tl cocuk olduktan sonra gercekten az para hayat pahalliligi malum. Bence eve hic karismayin cocuk olana kadar en azindan sonra bakarsiniz maddi durumunuz neyi gerektiriyorsa onu yaparsiniz. Bahsettiginiz miktarin icinde mutfak masrafi yoksa her ay 1 veya yarim gram almaya calisin en azindan cocuk dogunca ilk ihtiyaclarini karsilar sonrasinda bakarsiniz duruma.
15 yıllık. Yemek harici şükür fakat sizde bilirsiniz istediğiniz kadar alışveriş yapın yine ay sonuna kadar eksikler oluyor evde illa ki o paradan kullanıyoruz. İşte bu yüzden ben çok panik oluyorum ya... Ben bir girsem işe atacağım kenarı ama...

Birikim yapmak maksadi İle yola cıkıp olanı satıp yok etmek
Bu kafayla ev sahibi nasıl oldunuz?

Uzaktan iş bulun madem.

Canım ne güzel evini almışsın sakın satma.. o para ortada harcanır gider..
Ne gerek var.. hem çocuk konusunu da düşünme rabbim rızkını yazıp da nasip ediyor.. bizde zamanında çok düşündük panik yaptık.. ev aldı eşim diye başının etini yedim.. şimdi çok güzel evim eşyam var çocuk olmuyor.. akışına bırakmak lazım mevlam elbet bir yol çizer..

Canım ne güzel evini almışsın sakın satma.. o para ortada harcanır gider..
Ne gerek var.. hem çocuk konusunu da düşünme rabbim rızkını yazıp da nasip ediyor.. bizde zamanında çok düşündük panik yaptık.. ev aldı eşim diye başının etini yedim.. şimdi çok güzel evim eşyam var çocuk olmuyor.. akışına bırakmak lazım mevlam elbet bir yol çizer..
Amin canım inşallah. Allah sanada nasip etsin en hayırlı ve en kısa zamanda inşallah. İçim rahatladı biraz daha... Çok sıkılıyordum günlerce.

Yapmayın tabii ki alinmis ev satilir mi hic.. kredi odemesi bir kac yila sizi hic etkilemeyecek.. mesela biz ilk aldigimiz yil 1300 tl kredi fazla geliyordu.. simdi hic etkilemiyor bile..

birikim yapmaya bir iki sene sonra başlayabilirsiniz..
Birde Faizli para eve hic bir zaman bereket getirmiyor tecrubeyle sabit.. uzak durun..

oturduğum semtte mahallede ilçede iş bulayım diye bir şey yok maalesef.
şansa bala çıkabilir ama düşük ihtimal.
yani sizden daha vasıflı insanlar bile iş için başka ilçeye, başka semtlere hatta başka şehirlere gidiyorlar, neden oturduğum yere yakın değil demezler. iş hayatı böyledir. her sektörde, her meslekte insanlar iş yerlerine çok yakın mesafede değiller genelde, onu demek istiyorum aslında.
evinizi satmayın, gerek yok sonra alması çok zor olur.
siz yol süresini ve masrafını göze alaraka başka semtlerde iş arayın ve bulunca da girin.
hem pastam dursun hem karnım doysun olmuyor maalesef, keşke olsa o zaman herkes daha mutlu olurdu inanın.
her şeyin bir bedeli var sizin için de bu bedel iş yeri mesafesi olabilir.
ama kirada oturmaktan çok daha iyidir bunu da unutmayın :)
bebek işi de nasipte varsa oluyor.

X