Bir garip ev mevzusu - içinden çıkamadım destek fikirlerine ihtiyacım var

kuzuların yaşları kaç.benimde iki erkek.şuan için sıkıntı yok gelecek sene bizimde olucak kreş.yerinden çok oynama derim ben

Aslına bakarsan ben de yerimden oynamama taraftarıyım.
Ancak ödediğim kira benim canımı sıkan nokta.
Çok para veriyoruz ve gereksiz yere ev sahibini zengin ediyorum şu an.

Bir tanesi 2 yaşına girecek Ocak ayında, diğeri de 5 yaşına girecek Nisan ayında.
Büyüyorlar çok şükür.

Eşim 2 sene dişini sık ev alalım diyor.
Tamam da, 2012'de evlendiğimizde beni dinleyip ev almadı, şimdi bu şekilde cefa çekiyoruz.
Ay bilmiyorum, yorumlardan da kafam allak-bullak oldu.

Bir de ankastre setler hakkında yazmak istediğim şu: siemens marka alıcam dersen davlumbazı bırak 2000 TL, 4.000 TL bile bulur. Ben daha ekonomik olabilecek şeylerden bahsediyorum. Yıllarca kullandım bir çok model ve marka, inanın birinin diğerinden farkı yok, sadece özellik farklılıkları var, hiç kullanmadığım özellikler için de para ödemenin manası yok.
Sadece ek olarak belirtmek istedim.

İlk olarak kreşe minibüs ile gidip gelmek benim gözümde büyüdü şahsen.

Ayrıca daire bahçe katı ama bahçe sadece size ait değil. Başkalarıyla paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Evet çocuklara oyun alanı oluyor. Ama bunu da düşünün..

Biz inmeyiz pek kendi binamızdaki bahçeye, ama kv nin oturduğu binadaki bahçede bariz hiyerarşi mücadelesi sözkonusu :) Benim çiçeklerim senin çiçeklerin muhabbeti. görgüsüz komşu başa bela :))

Bir de genelde bahçe katları en çok sorun çıkaran evler oluyor.
Bizim binada 5 daire olduğu halde bahçe katındaki gider 2 defa taşmış..

Bir de taşınmak gerçekten çok maliyetli. Bir defa bir kira bedeli depozito havadan gidiyor. Faturaları üstünüze almak, nakliye..
Ben eşiniz gibi düşünüyorum şahsen..

Bahçe katına tek giriş dairenin içerisinden ve diğer herhangi bir kullanıma açık kapısı yok.
Bodrum kata ait yani.
Yine tabii bu ev sahibine sorulup öğrenilebilecek birşey, ortak kullanım olduğunu sanmıyorum.

Depozito konusunda haklısınız, ancak daha önce oturduğumuz kiralık daireden taşınırken, depozitomuzu geri aldık.
Buradan da depozitomuzu geri alacağız sonuçta, onun sebebi daireye aşırı hasar verildiğinde, ev sahibinin depozitoyu geri vermemesi durumu. Öyle bir durum olmadığı için, çıktığımız dairelerden depozitoları geri alıyoruz biz.
Teşekkür ederim yorumunuz için.

Evet tek araçla gidilecek yere gidilmesi konusunda haklısınız.
2 bin taşınmaya gitmiyor, daha önce de ben taşındım.
1000 TL yaklaşık olarak alacağımız taşınma ücreti, çünkü herşeyi firmaya taşıtmıyorum.
Eşimin yol masrafı çalıştığı yer tarafından karşılanıyor zaten. O açıdan sorun yok.
Park edeceği yer annemin evinin önü, otopark sorunu olmayacak.
Taksi? Ona gerek olacağını sanmıyorum.
Evet yağmur var, kar var kış var doğru.
Ancak bu her yıl karşılaştığımız bir durum, her sene. Bizi hangi alanda nasıl etkileyecek onu anlamadım.
Çocuğun üşüme unsuru derseniz, çevremde öyle insanlar var ki, mecburen laşımlarını bu şekilde sağlıyorlar, hatta merkezlere çok daha uzak oturuyorlar ve daha zor koşullarda birşeyler yapmaya çalışıyorlar.

Diyeceksiniz eldeki konfordan niye vazgeçiyorsunuz deli misiniz?
Evet, deli değilim ancak ayda 500 TL benim için önemli bir miktar.
Kreş + Bakıcı parası beni gerçekten zorluyor.
İşimden vazgeçemem, ev hanımı olsam kreş ve bakıcı konusunu aşalım desem olmuyor,
O şekilde daha da zorlanıruz, hatta hiç yetemeyiz diyebilirim. Bir şekilde böyle döngüyü sağlıyoruz. İyi kötü.

Ama yaz ve bahar aylarında çocukların bahçede oynayabilme lüksü?
Ben en çok cezbeden bu.
Balkon korkusu var bende, ki haberlerde çok kereler duyuyoruz.
Bu sadece anne - baba - bakıcı ihmali ile olabilen şeyler değil malesef, haşere bir çocuğum var beni korkutuyor bir yandan.
Diğer yandan komşumuzun oğlu ikinci kattan dedesi ile oyun oynarken camdan düştü.
Dedesinin gözü önünde, aniden oluşan bir durum.
Şu anda yürüyemiyor, beyin kanaması durduruldu vs. bir sürü badire atlattı, kaburgaları kırıldı...

Bunlar aklıma gelince de parasını pulunu da geçerek bu seçimi yapmayı istiyorum bir noktada.

Keşke imkanım olsa, güzel bir sitede oturabilsem.
Gönlüm bunu ister, ama malesef siteler bizim boyumuzu aşıyor.

Istanbulda yagmurda trafigin nasil oldugunu siz benden daha iyi bilirsiniz,
sabah ve aksam olmak uzere 2 kez fazladan arac kullanilacak,
istanbul minibus soforlerinin guvenlik onceligini de siz daha iyi bilirsiniz, balkondan dusmekten daha fazla risk tasimiyorlar mi sizce?

mecburi o guzergahi kullananlar elbette var,
ben de suan toplu tasima ile oglumu okula goturuyorum.
secme sansim olsaydi ama secmezdim, maddi durumumu duzeltir duzeltmez de onceligim bu olacak,
kendimi yerinize koyarak yazdim yani.

ama elbette ki, cepte para olmayinca 5 tl nin bile lafi edilir ki 500 tl iyi bir rakam.

Bahçe katı kışın zor ama, su baskını su kaçağı, üst komşu rahatsızlıkları vs
Düşününce senin yaptığın hesaplama çok mantıklı.

Aslına bakarsan ben de yerimden oynamama taraftarıyım.
Ancak ödediğim kira benim canımı sıkan nokta.
Çok para veriyoruz ve gereksiz yere ev sahibini zengin ediyorum şu an.

Bir tanesi 2 yaşına girecek Ocak ayında, diğeri de 5 yaşına girecek Nisan ayında.
Büyüyorlar çok şükür.

Eşim 2 sene dişini sık ev alalım diyor.
Tamam da, 2012'de evlendiğimizde beni dinleyip ev almadı, şimdi bu şekilde cefa çekiyoruz.
Ay bilmiyorum, yorumlardan da kafam allak-bullak oldu.

Bir de ankastre setler hakkında yazmak istediğim şu: siemens marka alıcam dersen davlumbazı bırak 2000 TL, 4.000 TL bile bulur. Ben daha ekonomik olabilecek şeylerden bahsediyorum. Yıllarca kullandım bir çok model ve marka, inanın birinin diğerinden farkı yok, sadece özellik farklılıkları var, hiç kullanmadığım özellikler için de para ödemenin manası yok.
Sadece ek olarak belirtmek istedim.
allah bağışlasın.ev önemli.evin büyük yükünü alıyor kira olmazsa.bence zaman kaybetmeden birikim varsa ev işine girin.sana nasıl mantıklı geliyorsa ve eşinde olur diyorsa öyle yap madem hiç kafanı karıştırma.kumtel var mesela ara ara bime geliyor 800 küsür .ablam aldı benim .bekoyle özellikleri birebirdi aynı.çok araştırmıştı.kumteli 1.500 a yakın aldı bir buçuk yıl falan oldu.beko 3000 küsürdü ozman .demem o ki dediğini gibi her türlü alınır bütçeyi çok yormadan

Ayni kararsizlikta kalip tasinmadim ben, cunku sadece nakliye bile 2000 tl istedi, diger masraflari da ekleyince astari yüzünden pahaliya geldi bana, bence aradaki fark 1000 tl falan olmali ki tasindiginiza degsin.

allah bağışlasın.ev önemli.evin büyük yükünü alıyor kira olmazsa.bence zaman kaybetmeden birikim varsa ev işine girin.sana nasıl mantıklı geliyorsa ve eşinde olur diyorsa öyle yap madem hiç kafanı karıştırma.kumtel var mesela ara ara bime geliyor 800 küsür .ablam aldı benim .bekoyle özellikleri birebirdi aynı.çok araştırmıştı.kumteli 1.500 a yakın aldı bir buçuk yıl falan oldu.beko 3000 küsürdü ozman .demem o ki dediğini gibi her türlü alınır bütçeyi çok yormadan

Moral veren yazılarınız için teşekkür ederim.
Hayırlısı Allah'tan.
Ben de düşünmüyor değilim evet akar, sorun yaratır, rogar problemi olur.
Ben de mantıklı düşünmeye uğraşıyorum.
Böcek problemi demişlerdi, onun çözümü kolay, sıfır dairede kolay.
İlaçlaması ona göre yapılır, artık duvarlara (dış cephe) kullanılan ilaçlar mevcut. Çocuklara da zarar vermeyecek şekilde.
Su baskınları konusunda, ev yokuşun en tepesinde diyebilirim.
Yol yokuş değil (eve giriş çıkış anlamında ve cadde anlamında) fakat evin bulunduğu sokak yokuş (ev köşede kalıyor bizim yokuşla alakamız olmayacak) O yüzden biraz ümitliyim o konuda.

Yani düşünülen bir çok noktaları bende düşünüyorum.
Belki evi gözle görsem ben de beğenmeyip vazgeçeceğim.
Ama öyle bir durumda yok.

Ben isterim ki şöyle bir evde oturayım:
Bah%C3%A7e-Kat%C4%B1-Daire-Alman%C4%B1n-Avantajlar%C4%B1-2.jpg

mis gibi bahçekatı.

Bunun için beylikdüzü, başakşehir taraflarına gitmem gerek, ki bu bahsettiğim muhitlerde de kiralar 2000 TL ve üzerinde. Ben masraf kısmaya çalışıyorum bir şekilde, harcamalardan zaten kısmaya başladık, Kiradan da kısalım istiyorum. Niye elin adamını zengin edeyim ki? Bunu da anlamıyorum bir türlü...
Benim mantığıma ters düşüyor, ama tabii ki herkes aynı noktada düşünüp bakmak zorunda değil.

Hayaller - hayatlar işte. Yapacack çokta birşey yok.

Ayni kararsizlikta kalip tasinmadim ben, cunku sadece nakliye bile 2000 tl istedi, diger masraflari da ekleyince astari yüzünden pahaliya geldi bana, bence aradaki fark 1000 tl falan olmali ki tasindiginiza degsin.

Yani 900 TL'lik - 800 TL'lik bir daireye taşınmalıyım bu mantıkla.
Esenyurt dolaylarında falan oturmam gerekecek anlaşılan ki bu hayatta tercih edebileceğim birşey değil.
Bulunduğum muhitte bulabileceğim en uygun dairelerden birini buldum diyebilirim.
Daha düşüğünde de oturulmaz zaten (evin koşulları açısından).

Ama düşünceniz için teşekkür ederim.

Yani 900 TL'lik - 800 TL'lik bir daireye taşınmalıyım bu mantıkla.
Esenyurt dolaylarında falan oturmam gerekecek anlaşılan ki bu hayatta tercih edebileceğim birşey değil.
Bulunduğum muhitte bulabileceğim en uygun dairelerden birini buldum diyebilirim.
Daha düşüğünde de oturulmaz zaten (evin koşulları açısından).

Ama düşünceniz için teşekkür ederim.
evi bi git gör bakalım.belki fikrin değişir.

Bahçe katına tek giriş dairenin içerisinden ve diğer herhangi bir kullanıma açık kapısı yok.
Bodrum kata ait yani.
Yine tabii bu ev sahibine sorulup öğrenilebilecek birşey, ortak kullanım olduğunu sanmıyorum.

Depozito konusunda haklısınız, ancak daha önce oturduğumuz kiralık daireden taşınırken, depozitomuzu geri aldık.
Buradan da depozitomuzu geri alacağız sonuçta, onun sebebi daireye aşırı hasar verildiğinde, ev sahibinin depozitoyu geri vermemesi durumu. Öyle bir durum olmadığı için, çıktığımız dairelerden depozitoları geri alıyoruz biz.

Valla siz kararınızı vermişsiniz zaten.
Ama eşinizin dediği gibi sabredip ev almak için birikim yapmaya bakın derim.

Ev kredisine vereceğim ortalama 2500 tl yi kiraya vereceğim 1200 e tercih ederim..
Benim mantığıma pek yatmadı sizin fikriniz. Hayırlısı olsun..

Bodrum kata ait yani.

Yillarca en alt katta oturduk simdi en ust kattayim hic tavsiye etmiyorum mustakil degil anladigim kadari ile apartman kati yukari katlardan silkeleme,cop atma ne olursa hersey vardi sokagin gurultusu hep sizin eviniz de,evin onu bir dakika temiz kalmazdi ne ararsan olurdu,orkid,cocuk bezi,icilen icecek kutulari,yenen yemekler bunlar hep ust katlardan atilan seylerdi su dokmesi,yukari katlarin borusu tikandimi su alt katlardan cikiyor basimiza buda geldi,banyo borularindan cikan copleri bir gorseydiniz tamirci geldiginde.

Ev sahibi bahçe size ait diyebilir ama resmiyette oyle olmuyor bahcede,catida her taraf ortak alandir.

Bahce kati cazip gelse de cok zordur , senelerdir mustakil evde oturuyorum , bortusu bocegi yagmuru otu , akrebi vs vs biktim , gina geldi
Soyledikleriniz cok mantikli ama bahce olayi fisardan gozuktugu gibi degildir , surekli karincalarla , cesit cesit boceklerle , cikan yabani otlarla vs ugrasacaksiniz
Belki de ben cok bunaldigim icin boyle negatif yaklasiyorum ama cidden dun tum bacaklarim gorunmeyen bocekler tarafindan isirildi ve uykusuz bir gece gecirdim , apartman hayatini ozledim

bence eşiniz tembellik yapıyor veririm parayı bakarım rahatıma diyor. benimkide bazen öyle bizim gibi düşünmüyorlar. çocuğu bırakmak zor gelmiştir akşamda minübüse binicek olmanız çocukla hoşuna gitmemiştir bence.

hergün çocukla minibüse in bin. bana fazla yorucu gelirdi. bahçe katı ayırca hırsız derdi olur, böcek derdi olur.

Bodrum kata ait yani.

Bir de yazmayı unuttum. 5 yıl önce nişanlıyken ev almak için dolaştığımız bütün bahçekatı evlerde emlakçı ve müteahhitler "bahçe size ait olur" derdi. Ama bu büyük bir kandırmacadır.

Hatta bazıları ortak kapı olduğu halde "o kapıyı iptal eder odadan açarsınız" demişti. Bir defa bunu diğer mal sahipleri kabul etmek zorunda değil. Binada bir bahçe varsa her zaman ortaktır.
Belli ki o ev sahibi bunu yapmış o dairede..

Bizim evimizde balkonumuz falan olduğu için, bahçeye ayrıca kapı açıp ortak kapıyı kilitleyen bodrum kattaki komşularımıza ılımlı yaklaşıyoruz. Aslında buna itiraz etme hakkımız var. Ama gerek görmüyoruz..

Valla siz kararınızı vermişsiniz zaten.
Ama eşinizin dediği gibi sabredip ev almak için birikim yapmaya bakın derim.

Ev kredisine vereceğim ortalama 2500 tl yi kiraya vereceğim 1200 e tercih ederim..
Benim mantığıma pek yatmadı sizin fikriniz. Hayırlısı olsun..

Evet bende tercih ederim, ancak şu anki bulunan koşullarda benim 2500 TL verecek param yok ki?
Aylık 2500 TL verebilecek olsam ben bugün ev için uğraşırım, neticede satabilecek bir aracımız var.
Ancak, kredi faizleri ortada, bugün TL olarak birikimim olsa bankaların bazıları %25 faiz oranı veriyor.
Misal tabii bu, ancak öyle bir birikimim yok, param yok, altınım yok.
Şu anda ne kazanıyorsak onun ile döndürmeye çalışıyoruz malesef ki.

Diyorum ya keşke... Paranın gözü kör olsun.

Ben şu an ne yapabileceğimin ve masrafımı nasıl düşürebileceğimin peşindeyim.
Yoksa ben de bodrum dairede oturmak istemem, ama çocuklarıma şu an rahat bir şekilde bahçede oynayabilme imkanı ve kiramı düşürme imkanını ancak bu şekilde sağlayabiliyorum.

Karar vermedim, hala kafam karışık.
Zaten bu yüzden bu konuyu açtım, karar vermiş olsam zaten konu açmazdım.
Yorumlarınız değerli, teşekkür ederim hem size hem de diğer yazan arkadaşlara.
Farklı açılardan da bakabiliyorum şu an.

ama elbette ki, cepte para olmayinca 5 tl nin bile lafi edilir ki 500 tl iyi bir rakam.

Benim değindiğim noktada buydu zaten.
Teşekkür ederim.
Allah size de inşallah gönlünüzdekini nasib etsin ve toplu taşıma kullanmak zorunda kalmadan birşeyleri yapabilin İnşallah.

Yillarca en alt katta oturduk simdi en ust kattayim hic tavsiye etmiyorum mustakil degil anladigim kadari ile apartman kati yukari katlardan silkeleme,cop atma ne olursa hersey vardi sokagin gurultusu hep sizin eviniz de,evin onu bir dakika temiz kalmazdi ne ararsan olurdu,orkid,cocuk bezi,icilen icecek kutulari,yenen yemekler bunlar hep ust katlardan atilan seylerdi su dokmesi,yukari katlarin borusu tikandimi su alt katlardan cikiyor basimiza buda geldi,banyo borularindan cikan copleri bir gorseydiniz tamirci geldiginde.

Ev sahibi bahçe size ait diyebilir ama resmiyette oyle olmuyor bahcede,catida her taraf ortak alandir.

Teşekkür ederim güzel bir şekilde bilgilendirmişsiniz.
Bunu muhakkak dikkate alacağım.

Öncelikle sıfır yeni yapılarda bahçe katları pek problem teşkil etmiyor.(rutubet, akma vs.)
Bahçeden böcek vs. Gelmesi o da çok yoğun olmaz ben en üst katta oturuyorum cam açıkken burayada tuhaf tuhaf böcekler uçuyordu yazın.
Kiranızın 1900e çıktığını burayla da 1200e anlaştığınızı varsayarsak 700 Tl fark oluyor. Bu çok ciddi bir rakam sizi oldukça rahatlatıcak bir nefes alıp biraz ailecek sosyal altiviteler için bile kullanabiliceğiniz bir rakam ortaya çıkıyor olacaktır.
Eşinizle konuşup en azından görmesi için adım atmasını sağlayın, sonuçta siz çalışan insanlarsınız önemli olan çocuklarınız bunu benimserse ikna olacaktır.
Malum şartlar zor ama Allah size de güzel kapılar açaın ev sahibi yapsın bir an önce umarım. Hakkınızda hayırlısı.

X