Bir garip ev mevzusu - içinden çıkamadım destek fikirlerine ihtiyacım var

Merhabalar KK'nın güzel ve akıllı hatunları.
Son günlerde kafamı aşırı derecede kurcalayan bir durum var.
Benim aklıma yatan birşey eşimin aklına yatmıyor o yüzden bir de sizlerin görüşlerini almak istedim.

Ben şu anda 3+1, geniş ve sıfır (ilk oturan bizdik) dairede oturuyorum.
Taşınalı 3 sene oluyor.
Daire 2. katta. Binada sadece biz ve bir de üst katta oturan toprak sahibi var.
Butik bir apartman diyebiliriz, 4 kattan oluşuyor, en üst kat dublex.
Alt katımda kimse oturmuyor, boş daire, o yüzden çocuklar dilediği gibi at koşturuyor.
Bu arada 2 oğlum var.
Normal bir muhitte (çokta iyi bir yer değil bana göre). İdare eder.
Ancak bulunduğum yer merkezi. Oğlumun kreşine yakın, ulaşım anlamında sıkıntısız.
İş için benim serrvisim caddeden geçiyor ve cadde 2 üst sokağımda kalıyor, yürüme mesafem çok az.
Akşamları da çocuğu kreşten almam kolay oluyor. Servis kreşin önünde indiriyor.
Etrafımda çeşitli marketler, kuru temizleme, kısaca ihtiyaç duyupta bulamayacağım birşey yok.
Ödediğim kira ise 1700 TL. Bu benim için çok gelmeye başladı.
Seneye en iyi ihtimalle 1800 olur o da iyi ihtimal, muhtemelen 1900 olacak, Temmuz - Ağustos kira zam ayımız.

Bir tane daire gördüm.
1300 TL'ye kiralık. Aynı şekilde 3+1 sıfır daire. Metre kare olarak aynı.
Fakat bahçe katı bir daire. Bu da benim istediğim birşey.
Özellikle çocuklar için ve depolama alanı açısından gerçekten ihtiyaç duyacağım bir şey.

Ben diyorum ki eşime, bu daireye taşınalım, sebebine gelince, pazarlık yaparak daireyi 1200 TL'ye tutsak, ayda 500 TL cebimizde kalıyor olacak.
Evet, taşınmak başlı başına zor birşey, kaporası, su+elektrik+doğalgaz abonelikleri ile uğraşmak, adres değişikliğini gerçekleştirmek vs. çok zor.
Fakat hayatın pahalılığı da ortada, hele ki son zamanlarda Türkiye'nin durumunu göz önünde bulundurursak.
Ev almak hayal zaten bizim için.

Ben 2012 senesinde evlendim ve evlendiğim sene daire fiyatları 150 bin TL, taş çatlasa 200 bin TL idi.
Sıfır ve geniş dairelerden bahsediyorum.
Bugün, o bahsettiğim dairelerin ederleri 400 bin TL den başlıyor ve sıfırını alabilmek mucize olur herhalde.

İstanbul hayatı zor.

Gelelim beğendiğim dairedeki eşimin aklına yatmayanlara ve benim için artı olan konulara:
- Kreşe biraz uzak kalacak, ancak akşamları benim servis güzergahım değişmeyeceğinden dolayı, mecbur yine eski oturduğum yerden geçecek servis, bir başkasını alıyor aynı cadde üzerinde, ben işe giderken bir minibüs ile alım noktasına geçebilirim (kiralayacağım dairenin yakın bir noktası oluyor bu), akşam oğlumu alırkende eski indiğim yerde inerek, onunla minibüse binip eve geçebilirim, minibüs evin önünden geçiyor. Eşim diyor, ekstra maliyet. Ancak iş yeri servis harici kullanılan yol ücretlerini de karşılıyor, böyle bir artım var.
- Kreşe oğlumu eşim bırakıyor, o da diyor bu biraz sorun olacak. Bende diyorum ki sabah araba ile oğlumu bırakır, kreş yakınlarında bir noktada aracı park eder, çünkü otobüse de aynı yerde (yürüme mesafesinde) binecek, akşam dönüşte aynı noktada ineceğinden dolayı, aracı alır gelir evin önüne koyar. Bu çok zor olmasa gerek değil mi?
- Artı nokta olarak bahçe katında oturmak bana büyük avantaj, en çok çocukların özgürce oyun oynayabilmeleri açısından. Diğer yandan da ben çocukların balkondan düşmesinden korkuyorum, ufak bir balkonum var. Ve gerçekten günün tüm saatini apartman dairesi içerisinde geçirmeleri beni üzüyor.
En azından bahçe olması onlar için ekstra bir oyun alanı demek ve geniş bahçesi olan bir daire, bu nedenle bisiklet dahi binebilirler, her dakika park ile uğraşmam gerekmeyecek...
- Dairenin sıfır olması da bir diğer avantaj, ama dairede ocak, fırın, davlumbaz üçlüsü yok, bizim şu anda oturduğumuz apartmanda mevcut, o yüzden ben bu masrafı yapmadım, fakat bana göre alınmış mal alınmış maldır, illa onlara ihtiyaç olacağından, ekstradan 1000 TL varsın çıksın cebimizden. Uzun vadede düşününce, benim gelecek zamda kiram 1800 ondan sonraki sene Allah bilir kaç olacak diye düşünce o masraf çokta büyümüyor insanın gözünde.
- Bakıcım var, ben çalışan anne olduğum için, çocuklarım bakıcıya emanet. Bu benim için ekstra bir maliyet demek. Bakıcıya 1500 TL veriyorum, ara ara da elden destek veriyoruz, gerek yol parası, gerek içimizden gelerek ayda 100 - 200 TL ekstradan verdiklerimiz oluyor genelde. Daire bakıcımın minibüs yolu güzergahında, yanı kapının önünden minibüse binecek, kapının önünde minibüsten inecek, şu anda bir vesait (neredeyse) mesafe ile yol yürüyor bazen minibüse biniyor (2. vesait olarak) onun ücretini bizden istediği çok oluyor, ben de haklı buluyorum kızı. Bizim için ekstra yol geliyor, bu açından da bakıcımız için daha uygun olacak.
- Masraflarımıza ek olarak Kreş parası var ve kreşin giderleri var. Kısaca bir hayli masrafımız ve giderimiz var. Evin ihtiyaçlarını saymıyorum, ki kış ayları geldi, doğal gaz ve sağlık giderleri eklenecek bu masraflara.

Sizce mantıksız mıyım?
Ek olarak kalacak olan 500 TL (aylık) neler yapılmaz.
Yılda 6000 TL demek bu.

Eşimi ikna edemiyorum, diretmek istemiyorum. Bu artı ve eksileri onunla da paylaştım ancak o sanırım bahçe katı olmasından yakınıyor, sonuçta bodrum kat diyebiliriz.
Kafam karışıyor benim de bu noktada, ancak her daim böyle temiz daire de bulunmaz.
Sıfır daire, içi temiz, ilk oturan olunacak ve apartman yeni bir bina.
Ayrıca cadde üstünde ve minibüs yolunda.

Konforumuzdan bu kadar ödün vermek sanırım eşimi rahatsız eden konu.
Anlayamıyorum...
Kira artış zamanlarında hep böyle bi niyetlenilir sonra üşenip vazgeçilir. Biz de böyle oluyor yani geneli 5 sene önce 950 tl ile başladık kiracılığa şu an 1650 tl kira veriyoruz. Bu süreçte taşınmayı da çok düşündük ama ne bileyim. Çocuğun kreşi vs bence rahatlık çok daha önemli. Taşınma masrafları vs de işin içine girecek. Hem dışarıdan güzel görünse de içine girince masraf çıkarabilir yeni ev bilemezsiniz. Bence taşınmayın. Ev sahibini kafalayın az zam yapsın :KK70:. Bizim ev sahibi biraz şirret o yüzden artış her zaman yukarı yuvarlamak suretiyle yapıldı.

Genelde bu tarz kiralık daireler gerçekten çabuk kapılıyor, o yüzden bende aynı fikirdeyim.
Eşim ile karar alana kadar daire kiralanacak başkası tarafından diye de korkmuyor değilim açıkçası.
Bir diğer yandan da eğer nasibimizde varsa, zaten olacaktır diye düşünüyorum.
Ben de görme taraftarıyım, sadece internetten baktığım fotoğraflar ile değil de, gözle görerek karar vermekte fayda var.
Ancak eşim bir görmeye dahi yanaşmıyor malesef.
Hem de daire sevdiğim bir arkadaşıma da yakın, o da bahçe katında oturuyor.

şimdi ankastre set bu piyasada 1500-2000 tl den aşağı değil.
yeni eve taşınma masrafı en iyi ihtimal 5000 tl
hadi 6000 tl masraf yapsanız aya zaten 500 tl düşüyor. o masrafı amorti edene kadar 1 sene sonra diğer evin kirasına da zam gelecek.
bir de bahçe katı yazın iyi olur ama kışın ısınmama ihtimali yüksek. istanbulda yaşıyorsunuz bir sel, fırtına vs de su basması yaşama ihtimaliniz de çok yüksek. kişisel olarak ben bunu göze almazdım. ki ben ankarada yaşamama rağmen bahçe katlarını düşünmüyorum. İstanbul için büyük risk.
bana bi mantıklı gelmedi.

Eşiniz haklı.Astarı yüzünden pahalıya gelir.Taşınmak da bir ayrı külfet.Üstelik giriş katta oturup memnun olan da pek görmedim.500 lira için değmez.Bunun yağmuru var kışı var yürümek ve servise bineceğiniz yere dolmuşla gitmek size zor gelir zaman geçtikçe.Bence taşınmamalısınız.

Ben taşınmazdım. Evi bahçeli olduğu için istiyorsanız eşinizi bu şekilde ikna etmeye çabalayın. Maddi anlamda size bir katkısı olmayacağı aşikar. Taşınmanın masrafı en az 5.000 TL tutar. Minibüsle çocuğu kreşten almak da mantıksız. 2. çıcuğunuz kreşe başlayınca daha da problem.
Bir de bahçe katının böceği vs uğraşmak zordur.

Taşınma masrafı,elektrik su doğalgaz açma depozito emlakçı bedeli nerden baksan 10.000 tl. Fırın,davlumbaz,ocak 1000 tl hayali bi rakam..
siz ayda 500 tl kar edicem derken daha çok masraf edeceksiniz aslında.. uzun vadede karlı olabilirsiniz belki ama kiralık ev seneye ne olacağı belli olmaz.

Böylesi büyük kararlar verirken (tüm aileyi fazlasıyla etkileyecek bir karar) eşlerin tam mutabakat sağlaması çok önemli. Eşinizi bu konuda ikna etmeye çalışmanızı ilişkiniz açısından oldukça sağlıksız buldum. Eşim böyle bir kararda bana ısrarcı davransa problem olurdu. Bunu da göz önünde bulundurun lütfen.

Bence hiç kıpırdamayin 500lira kar edeyim derken zarar edersiniz taşıma ücreti servis ücreti yağmuru çamuru yok dolmuşu kaçırdım yok kalabalık işlerin oturun bence

bahçe katı ekstra soğuk oluyor, bi kuzenim oturmuştu ordan biliyorum ben oturmadım ama acayip soğuktu, kalan 500 ü yakıta verirsiniz bence çıkın ama başka bir eve o mühitten kreşe yakın bulabilirseniz uygun

Merhabalar KK'nın güzel ve akıllı hatunları.
Son günlerde kafamı aşırı derecede kurcalayan bir durum var.
Benim aklıma yatan birşey eşimin aklına yatmıyor o yüzden bir de sizlerin görüşlerini almak istedim.

Ben şu anda 3+1, geniş ve sıfır (ilk oturan bizdik) dairede oturuyorum.
Taşınalı 3 sene oluyor.
Daire 2. katta. Binada sadece biz ve bir de üst katta oturan toprak sahibi var.
Butik bir apartman diyebiliriz, 4 kattan oluşuyor, en üst kat dublex.
Alt katımda kimse oturmuyor, boş daire, o yüzden çocuklar dilediği gibi at koşturuyor.
Bu arada 2 oğlum var.
Normal bir muhitte (çokta iyi bir yer değil bana göre). İdare eder.
Ancak bulunduğum yer merkezi. Oğlumun kreşine yakın, ulaşım anlamında sıkıntısız.
İş için benim serrvisim caddeden geçiyor ve cadde 2 üst sokağımda kalıyor, yürüme mesafem çok az.
Akşamları da çocuğu kreşten almam kolay oluyor. Servis kreşin önünde indiriyor.
Etrafımda çeşitli marketler, kuru temizleme, kısaca ihtiyaç duyupta bulamayacağım birşey yok.
Ödediğim kira ise 1700 TL. Bu benim için çok gelmeye başladı.
Seneye en iyi ihtimalle 1800 olur o da iyi ihtimal, muhtemelen 1900 olacak, Temmuz - Ağustos kira zam ayımız.

Bir tane daire gördüm.
1300 TL'ye kiralık. Aynı şekilde 3+1 sıfır daire. Metre kare olarak aynı.
Fakat bahçe katı bir daire. Bu da benim istediğim birşey.
Özellikle çocuklar için ve depolama alanı açısından gerçekten ihtiyaç duyacağım bir şey.

Ben diyorum ki eşime, bu daireye taşınalım, sebebine gelince, pazarlık yaparak daireyi 1200 TL'ye tutsak, ayda 500 TL cebimizde kalıyor olacak.
Evet, taşınmak başlı başına zor birşey, kaporası, su+elektrik+doğalgaz abonelikleri ile uğraşmak, adres değişikliğini gerçekleştirmek vs. çok zor.
Fakat hayatın pahalılığı da ortada, hele ki son zamanlarda Türkiye'nin durumunu göz önünde bulundurursak.
Ev almak hayal zaten bizim için.

Ben 2012 senesinde evlendim ve evlendiğim sene daire fiyatları 150 bin TL, taş çatlasa 200 bin TL idi.
Sıfır ve geniş dairelerden bahsediyorum.
Bugün, o bahsettiğim dairelerin ederleri 400 bin TL den başlıyor ve sıfırını alabilmek mucize olur herhalde.

İstanbul hayatı zor.

Gelelim beğendiğim dairedeki eşimin aklına yatmayanlara ve benim için artı olan konulara:
- Kreşe biraz uzak kalacak, ancak akşamları benim servis güzergahım değişmeyeceğinden dolayı, mecbur yine eski oturduğum yerden geçecek servis, bir başkasını alıyor aynı cadde üzerinde, ben işe giderken bir minibüs ile alım noktasına geçebilirim (kiralayacağım dairenin yakın bir noktası oluyor bu), akşam oğlumu alırkende eski indiğim yerde inerek, onunla minibüse binip eve geçebilirim, minibüs evin önünden geçiyor. Eşim diyor, ekstra maliyet. Ancak iş yeri servis harici kullanılan yol ücretlerini de karşılıyor, böyle bir artım var.
- Kreşe oğlumu eşim bırakıyor, o da diyor bu biraz sorun olacak. Bende diyorum ki sabah araba ile oğlumu bırakır, kreş yakınlarında bir noktada aracı park eder, çünkü otobüse de aynı yerde (yürüme mesafesinde) binecek, akşam dönüşte aynı noktada ineceğinden dolayı, aracı alır gelir evin önüne koyar. Bu çok zor olmasa gerek değil mi?
- Artı nokta olarak bahçe katında oturmak bana büyük avantaj, en çok çocukların özgürce oyun oynayabilmeleri açısından. Diğer yandan da ben çocukların balkondan düşmesinden korkuyorum, ufak bir balkonum var. Ve gerçekten günün tüm saatini apartman dairesi içerisinde geçirmeleri beni üzüyor.
En azından bahçe olması onlar için ekstra bir oyun alanı demek ve geniş bahçesi olan bir daire, bu nedenle bisiklet dahi binebilirler, her dakika park ile uğraşmam gerekmeyecek...
- Dairenin sıfır olması da bir diğer avantaj, ama dairede ocak, fırın, davlumbaz üçlüsü yok, bizim şu anda oturduğumuz apartmanda mevcut, o yüzden ben bu masrafı yapmadım, fakat bana göre alınmış mal alınmış maldır, illa onlara ihtiyaç olacağından, ekstradan 1000 TL varsın çıksın cebimizden. Uzun vadede düşününce, benim gelecek zamda kiram 1800 ondan sonraki sene Allah bilir kaç olacak diye düşünce o masraf çokta büyümüyor insanın gözünde.
- Bakıcım var, ben çalışan anne olduğum için, çocuklarım bakıcıya emanet. Bu benim için ekstra bir maliyet demek. Bakıcıya 1500 TL veriyorum, ara ara da elden destek veriyoruz, gerek yol parası, gerek içimizden gelerek ayda 100 - 200 TL ekstradan verdiklerimiz oluyor genelde. Daire bakıcımın minibüs yolu güzergahında, yanı kapının önünden minibüse binecek, kapının önünde minibüsten inecek, şu anda bir vesait (neredeyse) mesafe ile yol yürüyor bazen minibüse biniyor (2. vesait olarak) onun ücretini bizden istediği çok oluyor, ben de haklı buluyorum kızı. Bizim için ekstra yol geliyor, bu açından da bakıcımız için daha uygun olacak.
- Masraflarımıza ek olarak Kreş parası var ve kreşin giderleri var. Kısaca bir hayli masrafımız ve giderimiz var. Evin ihtiyaçlarını saymıyorum, ki kış ayları geldi, doğal gaz ve sağlık giderleri eklenecek bu masraflara.

Sizce mantıksız mıyım?
Ek olarak kalacak olan 500 TL (aylık) neler yapılmaz.
Yılda 6000 TL demek bu.

Eşimi ikna edemiyorum, diretmek istemiyorum. Bu artı ve eksileri onunla da paylaştım ancak o sanırım bahçe katı olmasından yakınıyor, sonuçta bodrum kat diyebiliriz.
Kafam karışıyor benim de bu noktada, ancak her daim böyle temiz daire de bulunmaz.
Sıfır daire, içi temiz, ilk oturan olunacak ve apartman yeni bir bina.
Ayrıca cadde üstünde ve minibüs yolunda.

Konforumuzdan bu kadar ödün vermek sanırım eşimi rahatsız eden konu.
Anlayamıyorum...

Bahçe katları çok soğuk olur yanlız çocukları üşütüp doktorlara dökmeyin sonra o parayı tmm kostu zıpladı diyen derdi olmaz ama kışın acayip soğuk yazın serin olur

Valla ben çıkmazdım evden çünkü bahçe katını sadece siz kullanamayacaksınız anladıgım kadarıyla apartmanın ortak alanı. Mustakıl olmadıgı surece ben tercıh etmezdım.

Kira az diye başka eve taşınmak bana midyata pirince gitmek gibi geliyor. 6000 lira diyorsunuz ama ilk senenin karı taşınmaya gider zaten depozitosu falan da düşünülünce. Ki yürüyerek gitme imkanı var iken yoğun zamanlarda çocukla minibüse binmek bile vazgeçmek için bir sebep. Bunun karı yağmuru çamuru var. Ayrıca ev kirasının bir piyasası vardır her zaman kimse kimseye ucuza ev vermez durup duruken 1800 liraya kira olan bir muhitte yeni ev o fiyata ise ben bir handikap ararım

babam yıllarca emlakçılık yaptı ve hep derdi
aman kızım bahçe katı ve en üst kattan uzak durun
bahçe katı soğuk olur böcek vs tehlikesi daha çoktur bana göre
bilemedim souv hayırlısı inşallah

benim kafama yatmadı nedense git gel arabayla bırak sonrasında bir sürü masraf olacak davlumbaz fırın en uygunu şu anda 3 bine yakın ve depozitosuydu nakliye ücreti abonelikler yılda biriktireceğin 6 bini alır götürür bir ayda haberin olsun hem sen çıkınca senin daireyi en az kaç liraya kiraya verecek bu adam eğer ki 2100 e falan verecekse bence çıkmayın derim

Bu ara bizimde derdimiz bu bızdede esim evi degıstırelım ben kıpırdamayalım diyorum. Sırf tasınma masrafı VS yuzunden. Kiraya 250 lira zam gelince esim delirdi 4. Kat ama rutubetli bir ev.ve yakında 2. Bebek geliyor rutubetli evde buyumesın diyor esim. Haklı da ıs yok guc yok kenarda bırıkmıs yok. Hamileyim ıse giremiyorum. Esimde yenı ıs yerı actık henuz kendi masrafını karsılıyor. Bıde kıra baska evler daha pahalı bıde uste para odeme var. Bızımkı tamamen delı sacması Rabbim gönlünüze göre versin inşallah

Vallahi kimse soylememis ama giriş katlarinin bir de gider sorunu var. Yeni yapılan evlerin ustaliklari ortada. İnanın mutlaka tikanacaktir. Ve aşırı rezil bir durum bu. İsinmamasina katılıyorum .güneş almaz katılıyorum.
Ben tasinmazdim

X