Bu şartlar altında ev almak / almamak ?

İkinci ellerde 0.74 faiz ile alınıyor evler.Kredinin çıkıp çıkmaması da maaşla alakalı maaşın yarisina kadar aylık ödemeye denk gelen kredi çıkıyor.Bizde şu aralar kredi basvurumuzu yaptık beklemedeyiz.Bir sene ertelemeli olarak aldığınızda odediginiz miktar artıyor ama bir sene az az birikim yapıp bir sene sonra ödemeye başlarsanız da baya rahat ödeme şansınız oluyor elinizdeki hazır parayı kullanarak.

Ben evlenmeden önce kredi ile ev işine girdim ki yarıladım bile borcumu 😊
Eşimde evlendikten sonra baktık öyle duruyor takılar üstüne kredi çekti o da ev aldı şimdi gül gibi iki evin kredisini ödüyoruz☺️Hemde 0,94 den çektiğimiz halde bu rakamlar çok çok iyi inşallah bize de yapılandırma şansı verirler.Düşünmüyor da değilim kiracımdan çok memnunum ev alıp çıkmasın🤔
Size tavsiyem maaşınız iyi durumda gözünüzü kapatın girin ev işine bizler ufak ufak birikim yaparak aman kredi çekmeyeyim diyerek bu paraları veremeyiz maalesef

Evliliğimizin ilk iki yılında kiracıydık. Hemen gelirdi ay başı, sıkışsan da ödemek zorundasın. Zordu.
Şimdi kendi evimizdeyiz. Kira yada kredi yok. Sıkıştığımız oluyordur yine ama en azından ilk düşündüğümüz kira değil. Çok kafayı rahatlatan bir şey.
Asgari ücret olsanız girmeyin riske derdim. Ama maaş fena değil, çocuk yok. Çocuktan önce hele halletmek size yarar. En azından ilk yıllar çocuksuz kredi ödemek daha mantıklı.

İki buçuk yıllık Ankara tecrübeme dayanarak diyebilirim ki kesinlikle muhiti önemli. Pahalı olsun ama nezih bir yerde olsun.

Eski çinçin taraflarında oturuyorum. Kentsel dönüşüm yapılmış evler çok güzel ama ne eve sipariş verebiliyorum ne akşam dışarı çıkabiliyorum. Korkuyorum. 😬

Muhiti bilmem ama bence bir an önce ev alın. Ev almak gittikçe zorlaşıyor. Ben 2 gün önce ev aldım ama millet alma az daha bekle faizler düşecek dedi. Aman neyse deyip umursamadık. Evet faizler düştü ama ev fiyatları yükseldi. Çevremizdeki 350 bin civarı evlere bi 30-40 bin daha eklemişler nasıl olsa satılır diye. Aldığım ev 300 bindi, korona zamanı kimse almaz diye adam 280 bine indirdi. Faiz düşüşü olunca belki elli kişi daha aradı 20 bin fazla verelim bize sat diye. Son dakikaya kadar vazgeçecek diye ödüm koptu 🙄 Emlak fiyatları hiç bir zaman düşmez, bekleyin diyenlere aldırmayın.

Bu arada kredi zorlar diye düşünebilirsiniz ama kiralar da orantılı olarak yükseliyor. En azından verdiğiniz para kendi malınıza gitmiş olur. Eski oturduğum evde evsahibi kirayı benden alıp krediye yatırıyordu, adamın kredisini ödüyorduk resmen.

Arkadaşlar biliyosunuz yeni kredi paketleri açıklandı. biz de altınlarla bir araba mı alsak diye düşünürken acaba peşinat yapıp ev mi alsak diye düşünmeye başladık.

kiramız 1.1000 tl oldu bu ay. aylık 2.500'e kadar kredi ödeyebiliriz.
ben şu an işsizim maalesef. iş arıyorum 2,5 aydır. iş bulsam da çok yüksek maaşım olmaz ama 2.500-3.000 belki. bir de ne zaman bulurum belli değil. o yüzden hep tek maaşa göre hesap yapıyoruz şu an.
eşim özel sektörde 6.000 TL maaş alıyor. mühendis/müdür. özel sektör tabi ki kamu kadar güvenli değil ama çalıştığı yer kurumsal, maaşı gününde yatıyor. firma batmaz ise eşimin işi de sağlam.

altın ve biraz nakitlerle 50.000 TL peşinatımız var. Ankara-Batıkent'te oturuyoruz ve bu civardan bakıyoruz. burada orta halli evler 250.000 tl. daha düşük de var ama bahçe katı vs olduğu için istemiyoruz. Eryaman olsun dersek 200.000 civarı evler de var. ama bilen bilir eryaman içleri hiç merkezi değil. eşim araba ya da servis kullanıyor ama ben şu ana kadar 10 yer ile görüştüysem hiçbirinde servis yoktu o yüzden toplu taşıma olacak ve eryaman uzak kalıyor her yere.

bir de eşimin ailesi batıkentte ve araba ile 5-7 dk mesafedeler. arabayı ortak kullanıyoruz. birbirimizin ihtiyaçlarına koşuyoruz vs. aramız çok iyi. benim ailem uzak sayılabilecek bir ilçede ve bu taraflara taşınma imkanları yok. ben de en azından bir aileye yakın olalım istiyorum. ileride çocuk olursa kreş zamanı vs en azından yardımcı olurlar.

50.000 daha fazla verelim batıkent olsun der misiniz yerimizde olsanız?
bir de ev almak mantıklı değil mi yani düşünüyorum başka türlü imkanı yok. her türlü faiz ödenecek. biriktirecek kadar yüksek kazanmıyoruz, evlerin fiyatı uçuyor o ara. çok lüks de bakmıyoruz yani 250.000 maksimum. hani ileride ikimiz birden işsiz kalırsak diyorum. ama bu sefer de hiç ev alamıcaz yani hep özeldeyiz.

neyse, ne diyorsunuz?
aslında alıcaz gibi ama destek bekliyorum sanırım çünkü ben de eşim de borç ve krediden korkuyoruz, sevmiyoruz ama ev sahibi olmanın da başka yolu yok. kalan para ile illaki geçiniriz ama aksi bir durum olursa iki ailenin de eli açık, yardımcı oluyolar.

tabi bu aralara bir de çocuk sıkıştırmak gerekecek. 2022 başları gibi istiyordum ben.
İleride hem ev kirası hem çocuk masrafı daha zor olur sizin için.Bence ev alın zaten ortak kullanılan bir araba varmış bunda bir sıkıntıda yaşamıyormuşunuz o yüzden ev derim ileride ev kirasına vereceğinize çocugunuza harcarsınız.Çocuk çok masraflı yaşayınca daha da anlayacaksınız:)

faizler için açıklanan paketle beraber ev fiyatları bir gecede minimum 50bin civarında arttı. istanbul için böyle en azından, ankara da durum nasıl bilmiyorum.
yani aslında bir yerden kolay gibi gözüksede alınmak istenen evlerde, fiyatlar o evin haketmediği rakamlara geldi.
ileride dengeler değişir ve aldığınız ev normal fiyatına çekilirse anlamsız yere fazla ödemiş olabilirsiniz.
ben olsam bu devirde ev / araba almam.

Kredi paketinin detaylarını bilmiyorum ama ben her zaman ev almaktan yanayım. Kira başkasına giden para sonuçta. Ben olsam biraz kemerleri sıkar evimin sahibi olurdum. Muhit de çok önemli eğer 50 bin daha verebilecek durumdaysanız mutlaka Batıkent olsun.

Bu ara düşen faiz oranları bizi de cezbetmiyor değil. Ben buraya her yıl bir ev konusu acarım :KK70: ama şartlar hiç uygun olmadı. Daha doğrusu biz hiç ayağımızı yorganımıza göre uzatamadık. Eşim de ben de çalışıyoruz maaşlarımız da yuksek ama giderimiz de fazla. 2100 tl kira ödüyoruz.bir de çocuğumuz oldu. Bu halimizle bile artik kiradan kurtulmak için gözümüzü kararttik iki gündür evlere bakıyoruz. Vaktiyle cesur olmak lazım yoksa kira girdap gibi. Içine bi girdin mi çıkamıyorsun kolay kolay

Kredi paketinin detaylarını bilmiyorum ama ben her zaman ev almaktan yanayım. Kira başkasına giden para sonuçta. Ben olsam biraz kemerleri sıkar evimin sahibi olurdum. Muhit de çok önemli eğer 50 bin daha verebilecek durumdaysanız mutlaka Batıkent olsun.

kredilerde sağlanan kolaylıklar üzerine ev sahipleri pek de değerli olmayan semtlerde 50bin civarı, daha değerli semtlerde 150bin civarı artış yaptılar satış fiyatlarında. üstelik sadece 1 gecede yaptılar bunu.
sosyal medya evlerin 2-3 gün önceki ilanları ile güncel fiyatlarının olduğu ilanların fotoğraflarıyla çalkalanıyor, twitterda trend topic oldu hatta.

yani o açığı kapatmak için daha çok kredi çekilmek zorunda ki aradaki bu tutar karşılansın.
buda yine yüksek oranda geri ödeme anlamına gelir.
ev almak tabi ki kira ödemekten daha iyi ama bence bu dönem herkesin parasını elinde tutma dönemi.
istediği kadar sağlam, büyük olsun hiçbir iş güvenilir değil.

ev almak tabi ki kira ödemekten daha iyi ama bence bu dönem herkesin parasını elinde tutma dönemi.
istediği kadar sağlam, büyük olsun hiçbir iş güvenilir değil.
Ben devlet memuruyum belki o yüzden biraz daha gelirime garanti bakıyorum. Hanımefendi de işten yana sıkıntı görmemiş o yüzden öyle bir yorum yaptım. Dünyanın bin bir türlü hali var haklısınız ama kötü ihtimal üzerinden gidersek çok da ev sahibi olabilirmişiz gibi gelmiyor bana. Bütçe ve ekonomi anlayışı biraz daha kişisel bakış açısı gibi.

Evlerinin fiyatlarının artması konusunda hiçbir fikrim yoktu zaten. Ne olursa olsun ev alın diyemem tabi ki.

Yerinizde olsam batikentten ev alirdim. Zaten tek maasa göre hesap etmissiniz. Ayrica sizin de ise girme ihtimaliniz var ki olursa daha da rahat ödersiniz. Ben ev aldigimda calisiyordum iyi de maasim vardi. Ev aldiktan 1 ay sonra hamile oldugumu ögrendim, 4 yilda da 2 cocuk oldu. İlk cocuktan beri calisamiyorum esim krediyi yalniz ödedi. Hep ödeyemezsek evi satariz diye düsündük, neticede kredinin saglam bir karsiligi var. Bu arada evi 300e almistim komsum evini 600e satiliyor su an. Ayrica taksitler 4 yildir ayni, esimin geliri yildan yila artiyo.

Ben devlet memuruyum belki o yüzden biraz daha gelirime garanti bakıyorum. Hanımefendi de işten yana sıkıntı görmemiş o yüzden öyle bir yorum yaptım. Dünyanın bin bir türlü hali var haklısınız ama kötü ihtimal üzerinden gidersek çok da ev sahibi olabilirmişiz gibi gelmiyor bana. Bütçe ve ekonomi anlayışı biraz daha kişisel bakış açısı gibi.

Evlerinin fiyatlarının artması konusunda hiçbir fikrim yoktu zaten. Ne olursa olsun ev alın diyemem tabi ki.

siz paketten haberdar değilim diyince bu detayı ekleyeyim deye yazdım ben de :)
tabi herkesin bütçesi farklıdır, ödemekle alakalı sıkıntı yoksa elbette ev almak en mantıklısı.

her dönemde kredi çekmekle alakalı risk var tabi ki, buna bağlı kalıp çekimser olmamak lazım. fakat bu dönem bence hiçbir dönemle kıyaslanabilir bir dönem değil.
dünya çapında olağanüstünden de olağanüstü acayip bir süreçteyiz.
kaldı ki inşaatlarla ilgili yaptıkları başka desteklere bakarsak, faizi düşürdük ki ev alabilin adımı aslında sadece yine birilerini zengin yapabilmekle alakalı bana göre.
cidden vatandaşa yönelik bir iyilik olsa, bu fiyat artışlarına da yasak getirilirdi.
ha ileride bununla ilgili önlem alırlar, yaptırım uygularlarsa ne ala.
genelde iyimser biri olmama rağmen malesef bu dönemde bakış açım tam tersi.
hepimizin elimizdeki nakiti tutması yatırımdan daha doğru geliyor. iş ve aile çevremde de bu görüş hakim. 2

Kesinlikle katılıyorum..Çok iyi yapmışsınız şimdiden hayırlı olsun.
Faizler çok çok iyi.. şu an değerlendirmek lazım.
Bu zamanda borçsuz hiçbir şey olmuyor.

Biz evimizi aldığımızda faizler çok yüksekti 10 yılda çektiğimiz meblanın 2 katını bankaya ödedik. Ona rağmen gözümü kararttım verdiğim kiranın 2 katı bankaya aylık ödeme yaptım.

Zaten ne yapılıyorsa gençken ,çocuk yokken yapılmalı ..
Şimdiden kolaylıklar diliyorum:)
Katılıyorum maddi imkan elveriyorsa gençken alınmalı çevremde de var mesela ev alacak durumdayken ev almayıp pişman olan geçenlerde bir konuyada yazmıştım ev fiyatları düşer diyorlar ama düşmüyor 10 yıl öncede aynı söz vardı emlak fiyatları birgün balon gibi sönecek filan ama hiç düştüğünü görmüyorum.

Her zaman diyorum bizim ulkemiz gibi dinamigi olan ulkelerde hicbir is -devlet ya da ozel fark etmez- garanti degil. O sebeple 3 ila 6 ay arasi kredi ucreti + yasam masraflarina hicbir sekilde dokunmadan kenara atabiliyorsaniz, ev almak cok mantikli. Onun disinda en ufak bir aksilikte cok daha buyuk sorunlar yasanacagindan hicbir turlu borca girmek mantikli degil.

Her zaman diyorum bizim ulkemiz gibi dinamigi olan ulkelerde hicbir is -devlet ya da ozel fark etmez- garanti degil. O sebeple 3 ila 6 ay arasi kredi ucreti + yasam masraflarina hicbir sekilde dokunmadan kenara atabiliyorsaniz, ev almak cok mantikli. Onun disinda en ufak bir aksilikte cok daha buyuk sorunlar yasanacagindan hicbir turlu borca girmek mantikli degil.

kesinlikle katılıyorum. ülkemiz çok kaygan zeminde olan bir ülke. bu bence hep böyle, stabil olamıyoruz genelde ama bu dönemde daha da kaygan ne yazık ki :KK43:

Bu durumda ülkede küçük bir yüzde ev sahibi olabilir anca. Zira kaç kişi 3-6 aylık kredi ödemesiyle ev sahibi ola ilir ki Allah aşkına? Borç olmadan hiç-bir şey sahibi olunmuyor artik kolay kolay

Bu durumda ülkede küçük bir yüzde ev sahibi olabilir anca. Zira kaç kişi 3-6 aylık kredi ödemesiyle ev sahibi ola ilir ki Allah aşkına? Borç olmadan hiç-bir şey sahibi olunmuyor artik kolay kolay

Benim kast ettigim herhangi bir aksilik durumunda evi kaybetmeden 3 ila 6 ay arasi kredi odemesini ve hayatta kalacak parayi kenara atabilmekti. Kalan kredinin 3 ila 6 ay arasi odenemeyecegini elbette ki biliyorum :) Cok yaygin bir yatirim tavsiyedir. Dave Ramsey' i takip edebilirsiniz mesela, ben faydasini goruyorum.

Arkadaşlar biliyosunuz yeni kredi paketleri açıklandı. biz de altınlarla bir araba mı alsak diye düşünürken acaba peşinat yapıp ev mi alsak diye düşünmeye başladık.

kiramız 1.1000 tl oldu bu ay. aylık 2.500'e kadar kredi ödeyebiliriz.
ben şu an işsizim maalesef. iş arıyorum 2,5 aydır. iş bulsam da çok yüksek maaşım olmaz ama 2.500-3.000 belki. bir de ne zaman bulurum belli değil. o yüzden hep tek maaşa göre hesap yapıyoruz şu an.
eşim özel sektörde 6.000 TL maaş alıyor. mühendis/müdür. özel sektör tabi ki kamu kadar güvenli değil ama çalıştığı yer kurumsal, maaşı gününde yatıyor. firma batmaz ise eşimin işi de sağlam.

altın ve biraz nakitlerle 50.000 TL peşinatımız var. Ankara-Batıkent'te oturuyoruz ve bu civardan bakıyoruz. burada orta halli evler 250.000 tl. daha düşük de var ama bahçe katı vs olduğu için istemiyoruz. Eryaman olsun dersek 200.000 civarı evler de var. ama bilen bilir eryaman içleri hiç merkezi değil. eşim araba ya da servis kullanıyor ama ben şu ana kadar 10 yer ile görüştüysem hiçbirinde servis yoktu o yüzden toplu taşıma olacak ve eryaman uzak kalıyor her yere.

bir de eşimin ailesi batıkentte ve araba ile 5-7 dk mesafedeler. arabayı ortak kullanıyoruz. birbirimizin ihtiyaçlarına koşuyoruz vs. aramız çok iyi. benim ailem uzak sayılabilecek bir ilçede ve bu taraflara taşınma imkanları yok. ben de en azından bir aileye yakın olalım istiyorum. ileride çocuk olursa kreş zamanı vs en azından yardımcı olurlar.

50.000 daha fazla verelim batıkent olsun der misiniz yerimizde olsanız?
bir de ev almak mantıklı değil mi yani düşünüyorum başka türlü imkanı yok. her türlü faiz ödenecek. biriktirecek kadar yüksek kazanmıyoruz, evlerin fiyatı uçuyor o ara. çok lüks de bakmıyoruz yani 250.000 maksimum. hani ileride ikimiz birden işsiz kalırsak diyorum. ama bu sefer de hiç ev alamıcaz yani hep özeldeyiz.

neyse, ne diyorsunuz?
aslında alıcaz gibi ama destek bekliyorum sanırım çünkü ben de eşim de borç ve krediden korkuyoruz, sevmiyoruz ama ev sahibi olmanın da başka yolu yok. kalan para ile illaki geçiniriz ama aksi bir durum olursa iki ailenin de eli açık, yardımcı oluyolar.

tabi bu aralara bir de çocuk sıkıştırmak gerekecek. 2022 başları gibi istiyordum ben.
Bu ev konusu bizimde derdimiz bizde ankara-altıdağda oturuyoruz 200-250.000 arası değişiyor oturulabilecek ev fiyatları 90.000 tl gibi nakitimiz var birde bebek tedavimiz var tabi ikimizde çalışıyoruz ev mi alsak yoksa bebek tedavisi sonlanana kadar beklesekmi diyoruz, gerçi şu durumda benim maaşım ev ve tadavi için yeterli devlette tedavi oluyoruz eşimin maaşıylada geçiniriz diyoruz ama yinede düşünmeden edemiyoruz.

X