çalışan annenin çocuk bakımı ile imtihani ve sorumluluğu...:(

bak ben bebeğini ona buna bırakıp iş yapan kadınlara karşıyım acayip sinir oluyorum.
mesela arada eltime gidiyoruz arada dediğim birkaç ayda bir. sonundaoldu 5 dakika tut geliyorum diyor 3 saat yok ortada acayip sinirleniyorum.
amaaaaaa sizin ki öyle değil. babası ya hu babası. kaldı ki evin yükü maddi ve manevi sizde. ne var iki salladı diye nolmuş??
kendi çocuğu yapcak tabi. boşa kendinize yüklenmeyin. ben ne kadar annesiysem sen de o kadar babasısın deyip geçin
haklisin. çocuk tek başina yapmıyo hiç kimse.

evet bilmiyor gelinin başinin üstüne koysun ne gelinler var okuyorum ben burada.
ilk başta bişey diyemiyordu galiba içinde tutamadi patladi. işe başlayali 4 ay oldu.
Kaynana işte ne olacak .takma kafana canım sen elinden geleni fazlasıyla yapıyor sun zaten senin canını çok sıkmışlar belli

hayat miüşterek.erkek çalışıp kadın evde otursaydı da aynı şekılde konuşabılcekmıydı sevgılı kayınvalıdeceğin...oğlum çalışıyor ağzına kaşıkla yemek vermıyosun dıye senı eleştirip yıne doldururdu eşini.
ben ücretsiz izine ayrıldığımda gelin çalışmıyo evde çocuga bakiyo diyebiliyordu... şimdi oğlum çalışmıyo diyemiyooo...rahatsiz olduğu için işten çikti diyoo..
evi gelin bakiyo diyemiyo millete...
o konuda sesini çikaramiyoo. beni sevmedi çünkü her işe koşmam hizmetçi de degilim...
benimde evime bakacagim var. evime bile zor bakiyorum onlarda bunu biliyorlar.
kaldi ki çocuga gelince bakmiyo ilgilenmiyo bu kelimeyi nasıl kolay söleyebildi bilmiyorum ben yaninda degildim. eşim dedi bunlari şikayet edeni sevmem sevemiyorum.

Kadınlara yapılanları aklım almıyor. Siz çalışıyorsunuz yemek temizlik sizde. Eşiniz çalışmıyor ve sadece sabah çocuğa bakıyor sonra annesine bırakıyor. Sonra siz işten gelip çocuğu alıyorsunuz ve yemekti ev işiydi uğraşıyorsunuz. Pes diyorum. Gece biraz çocuk baktı diye de triplere giren eş ve kv. Şu ülkede hiç bir erkek bu kadar yükün altına girmez. Sadece gece çocuk baktı diye hasta olurlar. Allah kadınlara yardım etsin.

Doğum iznindeyim şuan çalışmıyorum gece kalkıp eşim bakıyor kız uyandığında. Ne var yani lütuf mu? Ben anneysem o da baba. Elbet bakması lazım. Erkekler daha dayanıklı oluyorlar. Hastalığı engel teşkil ediyorsa haklı olabilir o kısmı bilmiyorum. Ama normalde bakması ekstra birsey degil

kusura bakma evet çok karışık yazdim.
çalışan anneler hepsini yapabiliyor mu onu merak ediyorum.

evet malesef çoğu şeyi yapıyorsun yani bi süre sonra herşeye yetişiyorsun ben oturduğum zaman acaba benim başka işim varmıydı derim akşama kadar zaten yokum çocukların yanında sabaha kadar olayım diyorum geceleri ben bakarım eşim de sağolsun elinden geleni yapar yardım eder ama annelik iç güdüsü bilmiyorum gece kırk kere üstlerini örtmeye kalkarım ben anneme derdim ne ara uyuyon diye gerçekten annelik böyle birşeymiş eşinizin de haklı olduğu yerler var hastaymış işten ayrılmış sebebi var yani üstüne çocuk bakıyo gece gündüz dertlenmiş belli ki

Calismiyo kalksin ilgilensin. Adama bak yaa sakin kendini haksiz gorme bence. Gunduz calisip gece kalkicaksam ne ara uyuyacakmissin sen bi soraydin. Eger sem calismiyo esin calisiyo olaydi bakmak zorunda olurdun o calisiyo olurdu. Allahim ne insanlar var kv de fitiklemeye yer ariyor belli

Prens oğlu ne yapsın istermiş peki? Evin babası, kocası, anası, danası her şeyi sen olunca, oğluşu ne iş yapacakmış? Çocuğunuzla tabiki ilgilenin. Her boş vakti değerlendirin. Yemeği de kocanız yapsın, temizliği birlikte yapın. (Ağır bir hastalığı yoksa) Siz iş dönüşü çocuğunuz ve eşinizle vakit geçirin, işleri bırakın.

Sakin kendine yuklenme o kv cok biliyorsa kendi yardim etsin ogluna, en hem calis hem eve gel yemek bulasik cocukla ilgilen birde gece uyuma cocuga bak oldu canim, kocan da diyememis mi bizim duzenimize karisma biz mutluyuz diye...ben de calisiyorum esim bir donem calismadi sag olsun herseyi o yapti yemegi bulasigi cayi bile ve hic bunun lafini yapmadi bile hatta icimden dedim hic calismasa

Esin vazifesi geregi yaptigi halde en ufak bir "yardimina" allah razi olsun diyorsun. Peki sen evde olsan esin calissa, aksam eve gelince "hanim allah razi olsun bebege mamasini yedirdin" diyecek miydi? Demeyecekti. Hic dendigini gormedim omru hayatimda. O yuzden kendini yipratmamaya bak. KV'nin agzinin payini ver, sussun. Hem evi cekip cevirip hem de ekmek parasi pesinde kosup her seyi 4-4luk yapsan da kimse sana allah razi olsun demeyecek, demez!
Biraz kendinize deger verin lutfen.
Evladinizi madur etmeden ve kendinizi yipratmadan uzerinize duseni yapin, fazlasini degil.

merhaba )
çalışan anne olmak bütün sorumluluğu yüklemek demek mi? çalışan anne mükemmel miydi çalışan anne gece çocuga bakanmiydi..
kızlar ben kamuda memurum 1,5 yaşinda bi kızımız var. eşim 4 ay önce hastalığı ötürü yüzüden işten ayrıldı şu an işsiz.. eşim işten ayrıldı bende kızım 1 yaşina olunca işe başladim.
dün eşimle tartıştık beni anneliğime sorgu etti sen çocuga bakmiyorsun az ilgileniyorsun diyoo... bu konu nerden çikti ?
eşim ben uyurken kızım gece uyanmiş.. biraz baksin diye yukarda oturan kv yanina birakmiş biraz oturup konuşmuşlar...
kv demiş orkide çocuga bakmiyo ilgilenmiyo gece hep sen bakiyorsun diyoo..
sonra eşim bunu bana sölüyo ilk başta bişey demedim... ama kaldiramadim çok düşündüm iyi anne olmadığımı iddia etti.. ben hasta oldum çocuk bakmaktan diyoo... yani ben hasta etmişim gece işi ona birakmişimmm:KK43: uyandir beni ben bakarinm dedim.... yok.:KK43: kv kişisi eşimin aklina yattirdi......
gece hep sen bakiyorsun diye kv.. ben gece uyuyormuşum bakamiyomuşummm içinden geleni yapmıyormuşum gevşek davraniyormuşummmm.
çalşııyorum eşim çalışmıyo. sanki babasi gibiymişim...
Az ilgileniyorsun diyoo:KK43:
ben herşeyi eşime yüklediği düşünüyorum. birak ben yapayim dedim ama ben çok yoruluyorum bende erkek gücüne sahip degilim erkekler çok dirençli. ben dirençli olamiyorum.
gece hep ben bakiyorum diyo. sen yoruluyorsun diye kıyamiyorum diyo.. böle deyince çok yükü ona verdiğimi düşündüm..
ben uyurken eşim biraz bakiversin diye kızımı yukariya çikarmiş...
ve eşime neler demiş hiç bakmiyo çocuga diyomuş gece hep sen bakiyorsun az ilgileniyo. vs vs...
eşim beni savunsada bazi şeyleri içine kaldiramadi gece mahvoldum hastalığım çikti diyo. bakmadığım için ona hasta etmişim... çok üzüldüm:KK43:
kv demiş nice çalışan anneler var çocuga gece bakiyo gündüz işe gidenler demiş kimden duydu bunu bilmiyorum böle çalışan anneler çocuga tek başina bakan varmiydi??? benim gibi iyice yorulan varmiydiii ?
çok düşündüm nerede hata yapıyorum diye
kv cocuklari hep kendi bakmiş üstelik çalışmıyordu.. kp de çalışıyordu hiç orali degildi.. o yüzden kadin içine sindiremediği için hepsini oğluna yüklediği benim ona hasta ettiğimi düşündü buna görümce de dahil...
çalışıyorum sürekli evde degilim haftasonu bile gece eşim baktığı için sanirim bunu içine sindiremedi...
sabahlari ben bakiyorum altını alip yemegini yediriyorum. haftasonlari..
işten gelince yemek yapıyorum.. bwen gelince bana getiriyolardi ...
azicik 5 dk onlara biraksam laflari mi duyayim... hiç ilgilenmiyo bakmiyo mu desin istiyorum HAYIR.. ben birakmiycam.. inanki zoruma gitti. böle demeleri hiç beklemezdim....
haftasonu işlerim oluyor çamaşırım oluyor evi toparlamaya çalışıyorum kızımla ce ce oyun oynuyoruz yetmiyo mu bana:KK43:
hafta içi işten gelince yemek.. bulaşık derken kızıma koşuyorum akşamlari genelikle babasi yediriyo yemegi arada ben... çünkü işim oluyo.. bide kızım uyunca bende uyuyorum... 10-11 gibi .
eşim uyumuyo sahura kadar.sahurdan sora uyuyo... sahuru da eşim hazirliyo Allah ondan razi olsun...
kızımı beşikte salliyo eşim. ben bakamiyormuşum. edemiyormuşum sürekli tel elindeymişim. bi 5 dk bakivereyim dediğimde onada karişti :KK43:
mükemmel anne degilim bundan eminim. çalışan annelerin çoğu mükemmel degildir eminim ki benim kadar çok yoruluyordur. ama hiç anlamiyolar beni ben hasta etmişim eşimi benim suçummuş...
eşim bana yardim ediyo saolsun elinden geleni yapıyo diyordum... anneliğimi sorgulamaya başladim..
uzun oldu küsüra bakmayin...
çalışan annelere soruyorum siz dinç güçlü olabiliyormusun çocuk bakmalarina... çok şükür evladim olduğuna.. ama zoruma gitti napmaliyim..?
Benim kv nin kopyası senin kv. Ben hastaneye kızımla tek başıma gidiyorum saatlerce hemde hamile halimle serum du doktor du sıraydı bekliyorum oğluşu beni hastaneden almaya gelince ben kötü gelin oluyorum. Niye oğluşu bütün gün çalışıyor yoruluyor ya peşimize dönmek zorundamiymis ve ben bunları arkamdan konuşurken bizzat kulaklarimla duydum öyle bir konuşuyor ki benim dedikodumu yapıyor arkamdan dersin yanında olsam bir kaşık suda boğacak beni. Totoşu yemiyor ama suratıma söylemeye ardımdan atıp tutmak ne kadar kolay aynı senin kv den gibi.

merhaba )
çalışan anne olmak bütün sorumluluğu yüklemek demek mi? çalışan anne mükemmel miydi çalışan anne gece çocuga bakanmiydi..
kızlar ben kamuda memurum 1,5 yaşinda bi kızımız var. eşim 4 ay önce hastalığı ötürü yüzüden işten ayrıldı şu an işsiz.. eşim işten ayrıldı bende kızım 1 yaşina olunca işe başladim.
dün eşimle tartıştık beni anneliğime sorgu etti sen çocuga bakmiyorsun az ilgileniyorsun diyoo... bu konu nerden çikti ?
eşim ben uyurken kızım gece uyanmiş.. biraz baksin diye yukarda oturan kv yanina birakmiş biraz oturup konuşmuşlar...
kv demiş orkide çocuga bakmiyo ilgilenmiyo gece hep sen bakiyorsun diyoo..
sonra eşim bunu bana sölüyo ilk başta bişey demedim... ama kaldiramadim çok düşündüm iyi anne olmadığımı iddia etti.. ben hasta oldum çocuk bakmaktan diyoo... yani ben hasta etmişim gece işi ona birakmişimmm:KK43: uyandir beni ben bakarinm dedim.... yok.:KK43: kv kişisi eşimin aklina yattirdi......
gece hep sen bakiyorsun diye kv.. ben gece uyuyormuşum bakamiyomuşummm içinden geleni yapmıyormuşum gevşek davraniyormuşummmm.
çalşııyorum eşim çalışmıyo. sanki babasi gibiymişim...
Az ilgileniyorsun diyoo:KK43:
ben herşeyi eşime yüklediği düşünüyorum. birak ben yapayim dedim ama ben çok yoruluyorum bende erkek gücüne sahip degilim erkekler çok dirençli. ben dirençli olamiyorum.
gece hep ben bakiyorum diyo. sen yoruluyorsun diye kıyamiyorum diyo.. böle deyince çok yükü ona verdiğimi düşündüm..
ben uyurken eşim biraz bakiversin diye kızımı yukariya çikarmiş...
ve eşime neler demiş hiç bakmiyo çocuga diyomuş gece hep sen bakiyorsun az ilgileniyo. vs vs...
eşim beni savunsada bazi şeyleri içine kaldiramadi gece mahvoldum hastalığım çikti diyo. bakmadığım için ona hasta etmişim... çok üzüldüm:KK43:
kv demiş nice çalışan anneler var çocuga gece bakiyo gündüz işe gidenler demiş kimden duydu bunu bilmiyorum böle çalışan anneler çocuga tek başina bakan varmiydi??? benim gibi iyice yorulan varmiydiii ?
çok düşündüm nerede hata yapıyorum diye
kv cocuklari hep kendi bakmiş üstelik çalışmıyordu.. kp de çalışıyordu hiç orali degildi.. o yüzden kadin içine sindiremediği için hepsini oğluna yüklediği benim ona hasta ettiğimi düşündü buna görümce de dahil...
çalışıyorum sürekli evde degilim haftasonu bile gece eşim baktığı için sanirim bunu içine sindiremedi...
sabahlari ben bakiyorum altını alip yemegini yediriyorum. haftasonlari..
işten gelince yemek yapıyorum.. bwen gelince bana getiriyolardi ...
azicik 5 dk onlara biraksam laflari mi duyayim... hiç ilgilenmiyo bakmiyo mu desin istiyorum HAYIR.. ben birakmiycam.. inanki zoruma gitti. böle demeleri hiç beklemezdim....
haftasonu işlerim oluyor çamaşırım oluyor evi toparlamaya çalışıyorum kızımla ce ce oyun oynuyoruz yetmiyo mu bana:KK43:
hafta içi işten gelince yemek.. bulaşık derken kızıma koşuyorum akşamlari genelikle babasi yediriyo yemegi arada ben... çünkü işim oluyo.. bide kızım uyunca bende uyuyorum... 10-11 gibi .
eşim uyumuyo sahura kadar.sahurdan sora uyuyo... sahuru da eşim hazirliyo Allah ondan razi olsun...
kızımı beşikte salliyo eşim. ben bakamiyormuşum. edemiyormuşum sürekli tel elindeymişim. bi 5 dk bakivereyim dediğimde onada karişti :KK43:
mükemmel anne degilim bundan eminim. çalışan annelerin çoğu mükemmel degildir eminim ki benim kadar çok yoruluyordur. ama hiç anlamiyolar beni ben hasta etmişim eşimi benim suçummuş...
eşim bana yardim ediyo saolsun elinden geleni yapıyo diyordum... anneliğimi sorgulamaya başladim..
uzun oldu küsüra bakmayin...
çalışan annelere soruyorum siz dinç güçlü olabiliyormusun çocuk bakmalarina... çok şükür evladim olduğuna.. ama zoruma gitti napmaliyim..?

Anneliğiniz konusunda dem vuran kayınvalidenize şu soruyu sormak isterdim; çocuğunu gece babasına emanet eden annenin anneliği mi sorgulanmalı; yoksa evladını karısına karşı doldurup yuvasına nifak sokan annenin anneliği mi?

Benim oğlum çalışmasa da gelinim çalışsa ve gelinim bunu hiç sorun etmese ben o gelini öper başıma koyardım. Aferin kıza hem evde hem işte çalışıyor oğluma da bir gün olsun laf çarpmıyor diye. Oğluma da sürekli karının kıymetini bil; ona hep yardımcı ol derdim.

Kötü anne falan değilsiniz üzülmyin. Nasıl doğru biliyorsanız öyle davranın; eşinize de söyleyin aile düzeninizi anasına anlatmasın da yansıtmasın da. Siz kalkıp onun oğluna "eveben bakıyorum para kazanmıyorsun vs diye laf soksanız ne hissederdi acaba?

Anneliğiniz konusunda dem vuran kayınvalidenize şu soruyu sormak isterdim; çocuğunu gece babasına emanet eden annenin anneliği mi sorgulanmalı; yoksa evladını karısına karşı doldurup yuvasına nifak sokan annenin anneliği mi?

Benim oğlum çalışmasa da gelinim çalışsa ve gelinim bunu hiç sorun etmese ben o gelini öper başıma koyardım. Aferin kıza hem evde hem işte çalışıyor oğluma da bir gün olsun laf çarpmıyor diye. Oğluma da sürekli karının kıymetini bil; ona hep yardımcı ol derdim.

Kötü anne falan değilsiniz üzülmyin. Nasıl doğru biliyorsanız öyle davranın; eşinize de söyleyin aile düzeninizi anasına anlatmasın da yansıtmasın da. Siz kalkıp onun oğluna "eveben bakıyorum para kazanmıyorsun vs diye laf soksanız ne hissederdi acaba?
eve ben bakiyorm para kazanmiyorsun demedim. bu kırıcı söz eşim gücenirdi her yardim ettiğine ona Allah razi olsun derim.
kaynanam başta sorun etmedi göze batti sanirim.. oda oğlunun çalışmamasinsdan rahatsiz.. dün anladim bunlari. bi yere girsen iyi olur diyo. eşim yakin zamanda düşünüyor. tabi evde çok sıkılıyo. çocuğu hep eşim bakmiyo ki öğleden sora kaynanama birakiyo. çok güzel bakiyo adim gibi eminim. sonuçta torunu. bu sabah kızım uyandi ilgilendim mamasini altini aldim uyutma sirasi eşime biraktim sonra üstümü giyip işe geldim.

X