Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Anneye borç vermek nedir Allah aşkına?
Borç diye verildi diyelim lafını etmek, geri istemek çok çirkin.
Anne olunca anlarsınız bir evlat ne zahmetlerle büyüyor.
Para-bütçe ve aile kavramlarına bakış açınız doğru değil.
Bu mantıkla ilerlerseniz evliliğinizde sorun yaşarsınız.
Ayrıca eşya borcu bitmeden araba borcuna girerseniz sıkışmanız gayet doğal.
Ucu ucuna yetirecek kadar niye borç yaptınız ki?

iyi de boyle bi borca nasil girdiniz ? araba alcaz diye bu yillarinizdan bu kadar calmaniz dogru degil ki hic mantikli gelmedi bana bu paraya bu gider
Banada gelmedi zaten eşim çocuk olunca zor araba almak dedi 1 2 sene sıkalım sonra çocuğumuzla gezeriz borcumuzda biter sende çalışmazsın dedi :)

"Olsun bende istediğimde ulaşabilir olmak istiyorum. Dünyanın bin bir türlü hali var" de
"Benden mi saklıyorsun?" diye sorduğunuzda cevap önemli. Saklamıyorsa gider ortak hesap açar.
Açmıyorsa iki seçenel var.
Bu sefer o parayı sizden kaçırıyor ya da sizin savurgan olduğunuzu düşünüyordur, güvenmiyordur.
Bu durumda hisleriniz karşılıklı olur.
Zira sizde benzer tutum sergiliyorsunuz.
O zaman yapılacak alman usulü gibi giderleri paylaşıp birikimi şahsi yapmak.
Bu durumda siz çalışmayınca evin giderlerine nasıl katılırsınız orası soru işareti.
Eşinizde belki bu yüzden "aslında çalışan benim, tabi benim hesabımda birilecek" diyor olabilir.
Güven problemi olmadığına emin misiniz?
Güven problemi yok sanırım ben alışık değilim bekarken benim parama aileme dokunmazdı ben kendim harcardır savururdum kendim biriktirir kendim harcardım şuan da herşeyi kendim yaomak istiyoeım ama evliyim

Anneye borç vermek nedir Allah aşkına?
Borç diye verildi diyelim lafını etmek, geri istemek çok çirkin.
Anne olunca anlarsınız bir evlat ne zahmetlerle büyüyor.
Para-bütçe ve aile kavramlarına bakış açınız doğru değil.
Bu mantıkla ilerlerseniz evliliğinizde sorun yaşarsınız.
Ayrıca eşya borcu bitmeden araba borcuna girerseniz sıkışmanız gayet doğal.
Ucu ucuna yetirecek kadar niye borç yaptınız ki?
Eleştiriniz için teşekkür ederim dikkat edeceğim

Yanlis anlamadiysam esinizin ailesine ait evde kira odemeden oturuyorsunuz ve esinizin ailesine 200 tl borc verip geri odemediler diye lafini ediyorsunuz.
Madem bu kadar 200 tl ye muhtacsiziniz neden taksitlerin ustune kredi de cektiginizi anlamadim ayrica, yasam standartlarinizi bu kadar dusurmeye deger mi gercekten.

Aslında burada sorun elinizde kalan parayla ilgili faturaları, kredileri şunu bunu ödedikten sonra size kalan 500 liranın 300 lirasını istiyorlarsa ayıp ediyorlar.
Taş mı yiyeceksiniz onlara parayı verdikten sonra

Ayrıca çok fazla krediye girmişsiniz araba almak için acele etmişsiniz gibi geldi.

Ay yok siz o evi görün rezidans gibi 😂😂 10 milyara mutfam dolabı yaptırdık biz kredi çektik ondandır bu canımın sıkılıp 100 liramın olmaması 😂

Gozunuzde ne kadar buyutmusseniz o evin mutfak dolaplari 10 milyar, cebinizde olmayan para 100 lira.

Turk Lirasi’ndan sifirlar atilali 17 yil oluyor.

Eşime ailesi kardeşi sürekli para versene diyor. Keyfi olarak. Düğünde elden gelen takılarla kuruyemiş alıp keyif yaptılar biz 100 200 lira bulamazken. Halada sürekli isterler ihtiyaçları yokken
Yani bilemedim ben de aileme keyfi ihtiyaclarini alirim hediye olarak, hatta esimin ailesine de alirim, 200 300 lira bence lafi edilecek bir para degil ama sizin hataniz zatem borcunuz varken bir de araba borcuma girmis olamniz, bakin simdi en guzel yillarinz borc stresiyle, birseyleri alirken kac kez dusunmeyle geciyor...ben sahsen bu sekilde yasamaktansa daha dusuk model bir arabaya binmeyi tercih ederim, keske dugunu esyayi daha uygun yapip simdi daha mutlu yasasaydinz
Şunu anlamıyorsunuz.
150 binlik düğün yapıp 100-200 lira için bu kadar aglamaniza gerek yoktu.

Keşke tercihlerinizi yaparken bugünleri düşünseydiniz.

Yazık muhtemelen mülkler içinde huzursuz olacaksınız.
Genc yasında evi arabası olan ama buzdolabını annesinin yardımıyla dolduran, eşiyle ailesine harcadığı liralar için kavga eden gelinsiniz.

Ben böyle mutlu olamazdım.
Siz olursanız iyi.
Umarım gerçek mutluluğu yakalarsınız.
O kadar hakli bir yorum ki 👏 ben dediginz gibi yaptim dugunu borcsuz ve uygun yaptik cunku beni esya mutlu etmiyor, oyle birbirnin ayni model yeni gelin evlerinden olacagina evliligmz borcsuz olsun rahat rahat gezip harcayalim dedik iyi ki oyle yapmisiz...simdi cocuk az daha buyusun esyalari yenileyecegiz, o arada evimizi arabamizi aldik cok sukur ama dediginz gibi mutluluk bunlarda degil evdeki huzurda, esin bana aileme verdigm 300 liranin hesabin soracak olsa ya da maddi durumumz onu sormayu gerektirse o esyalar ve arabalar hic huzur vermezdi bana

Evliliğin ne olduğunu bilmiyor olabilir misiniz?
Mesela sizin maaşa hiç dokunulmasa da eşiniz evi geçindirseydi, o zaman da eşiniz paramı yiyor diye mi düşünmeliydi sizin için?

Bir de sürekli borç ödüyoruz çok ödüyoruz demişsiniz
Az alın az ödeyin
Neyin ağlaması bu sürekli?
Hem hiçbir şeyi almaktan geri kalmamışsınız hem de çok borç ödüyoruz
E ne olacaktı başka zaten para ağaçtan toplanmadığına göre?

Allah razı olsun çok teşekkür ederim yorumunuz için beni anladığınız için. Paramız olmadığı için ihtiyaçlarım karşılanmamaştı yani zorunlu şeyler dışında zaten para kalmıyor taksitlerden öyle çok idare ediyoruz ama çok şükür Rabbim olmayanlarada versin. Hastalık durumundada verdi takı takması gerektiğindede istediler faturamızı yatırda dediler paraları varken. Annesi fuzuli şeyler almış maaşım yatmadı yatınca veririm demiş bankadan avanstan çektim annem vericek 5 gün sonra dedi tamma canım dedim zaten paramız yok başka yerden verilmezki. Annesi maaş alınca vermicem demiş biz o parayı nasıl kapattık zorla anlatamam. Eşimle konuşup çözdük hallettik zaten ben sadece sürekli tekrarlanması doğal bşşeymi onu merak ettim. Böyle olucaksa para mı ayırmam gerek.
Para ayırın ya da ayırmayın diyemem. En ideali eşinizle ortak hesap açın madem. Kendinizi de sıkmayın bu kadar. Anneniz mutfak masrafını yapıp ihtiyacınızı görüyorsa bu durumda sizin eline 200-300 de kalmıyor demektir. Anneniz mutfak masrafı yapmasın size, onu yapacağına biriktirsin bir gün ihtiyaç duyunca ( çocuğunuz olunca ) alırsınız mesela. Eşiniz evin ihtiyaçlarını almak zorunda. Ama kendi maaşıyla ama ikinizin maaşıyla. Olmayan parayla borç da olmaz birikim de. 7 aylıkmış evliliğiniz nasıl alışırsa öyle gider. Bu para akışına dur deyin. Saçma çünkü. Gönlünüzden geçer anneler gününde mesela paranız olur verirsiniz kayınvalidenize al anne gönlünce harca diye. Bunlar farklı şeyler. Sizde olmazsa istemek zul gelir madem tasarrufa meraklı eşiniz zor günler için biriktirsin ve acil bir durum olmadıkça kimseye ne borç ne de borç olmayarak versin. Siz doğurunca ihtiyacı olacak

tüm bunlarda sorun çıkarsa o zaman maaş kartınızı kesinlikle alın.​

Para ayırın ya da ayırmayın diyemem. En ideali eşinizle ortak hesap açın madem. Kendinizi de sıkmayın bu kadar. Anneniz mutfak masrafını yapıp ihtiyacınızı görüyorsa bu durumda sizin eline 200-300 de kalmıyor demektir. Anneniz mutfak masrafı yapmasın size, onu yapacağına biriktirsin bir gün ihtiyaç duyunca ( çocuğunuz olunca ) alırsınız mesela. Eşiniz evin ihtiyaçlarını almak zorunda. Ama kendi maaşıyla ama ikinizin maaşıyla. Olmayan parayla borç da olmaz birikim de. 7 aylıkmış evliliğiniz nasıl alışırsa öyle gider. Bu para akışına dur deyin. Saçma çünkü. Gönlünüzden geçer anneler gününde mesela paranız olur verirsiniz kayınvalidenize al anne gönlünce harca diye. Bunlar farklı şeyler. Sizde olmazsa istemek zul gelir madem tasarrufa meraklı eşiniz zor günler için biriktirsin ve acil bir durum olmadıkça kimseye ne borç ne de borç olmayarak versin. Siz doğurunca ihtiyacı olacak

tüm bunlarda sorun çıkarsa o zaman maaş kartınızı kesinlikle alın.​
Çok sağolun bende bunu anlatmaya çalıştım zaten🙏🏻

Aslında burada sorun elinizde kalan parayla ilgili faturaları, kredileri şunu bunu ödedikten sonra size kalan 500 liranın 300 lirasını istiyorlarsa ayıp ediyorlar.
Taş mı yiyeceksiniz onlara parayı verdikten sonra

Ayrıca çok fazla krediye girmişsiniz araba almak için acele etmişsiniz gibi geldi.
Bende bundan bahsediyorum 200 lira kaldı diyelim 300 lira nasıl verelim bankadan çelkiyoruz ödemiyorlar biz diğer ay eksiye düşüyoruz tekrar para çekiyoruz. Rahat geçinicekken her ay ailesinin para mevzusundan para ödemekten battık.

Yanlis anlamadiysam esinizin ailesine ait evde kira odemeden oturuyorsunuz ve esinizin ailesine 200 tl borc verip geri odemediler diye lafini ediyorsunuz.
Madem bu kadar 200 tl ye muhtacsiziniz neden taksitlerin ustune kredi de cektiginizi anlamadim ayrica, yasam standartlarinizi bu kadar dusurmeye deger mi gercekten.
Evet değmez ben 200 liranım lafını yapmıyorum eşya taksidimiz çok fazla elimize para kalmıyor kalmayan parayla her ay para istiyorlar ve üstelik evi de başımıza kakıyorlar

Atası evladına bağ vermiş evlat bağdan bir üzümü çok görmüş atasına demişler. Bu kadar dert edecekseniz siz de çalışmayın madem. Biraz da isteğiniz o gibi geldi zaten. Her şeyi halledip hemen işi bırakmak.
Ben borç ödemekten taksit ödemekten çalışmaktan gocunmuyorum. Bu kadar sıkışıkken para sömüren ailelere sitemim. Kardeşi evli abi borcu boşver bana pra ver bana şunu al beni şuraya yazdır diyor. Ailesi sunu yaptır bunu yaptır diyor. Demeseler zaten sıkışmıcaz istediklerinde tıkanıyoruz

Kirada oturmuyorsun, taksit ödüyorsun, ay sonu kalan para sende duruyor.
Kv nin evinde oturuyorsun ama aylık 200-300 tl yi çok görüyorsun ?
Kira da otur o zaman belki öyle olunca kv ye verilen parayı çok görmezsin.
Sana hem kira da oturup hem de cebinde 5 kuruş kalmadan geçinebilmenin ne kadar zor olduğunu söylemek istiyorum.
Bazen ne yaparsan yap insanlar mutlu olmuyor işte.
Bu arada bir şey yazayım ama kırılma ya pintisin ya da çalışıp tüm paran cebine kalsın istiyorsun.

Bekarlıkta olur öyle işler evlenince her şey ortak oluyor.
Arkadaş kendine destekçi arıyor gerçekleri değil.
Gerçekleri duyunca da yine kendi bildiğini yazıyor.
Haklısınız herkes böyle düşünüyor, yazıyorsa ben abartıyorum vs. demiyor.
Fikir almaya değil destekçi çıkan haklısın diyen birini arıyor.
Aynısını kendi ailesi yapmış olsa ne olacak canım 200 300 tl den derdi. NET YANİ.

Ayrıca ayda 200 300 tl ödemek için her ay nasıl kredi çekiliyor anlayamadım.
Her ay kredi çekmek zorunda kalıyoruz demişsiniz.
Her ay kredi veren bankada bilmiyorum. yılda 12 kredi yapar yani.
Birde düğün 150 milyar demişssiniz bir düğünde o kadar gideceğini sanmıyorum. :işsiz:

Eşinizin köye yaptırdığı evle sizin şehirdeki eviniz eş değer değildir bunuda belirtmek istedim.

Kusura bakmayın ama bencillik ediyorsunuz. Eşiniz bir olmak birlikte olmak için uğraşıyor. siz oturdugunuz evin kullandığınız arabanın borcuna ortak olmak istemiyorsunuz. Siz borçlara katkı sağlamadan rahat edecek misiniz ki? Yani adam zaten kalan parayı olduğu gibi elinize veriyormuş. Evlilikte paraların ayrı olması bana hoş gelmiyor, ev arkadaşı olmak gibi geliyor. Ayrıca benim annem o miktarda para alsa ve vermeye kalksa saçmalama derim ben almam. 200-300 lira günümüzde toplu 1 market alışverişi parası artık.

Ben borç ödemekten taksit ödemekten çalışmaktan gocunmuyorum. Bu kadar sıkışıkken para sömüren ailelere sitemim. Kardeşi evli abi borcu boşver bana pra ver bana şunu al beni şuraya yazdır diyor. Ailesi sunu yaptır bunu yaptır diyor. Demeseler zaten sıkışmıcaz istediklerinde tıkanıyoruz
Siz de eşinizle tartışmadan halledin madem
Adam herşeyi yapmış, siz de çalışıyorsunuz madem, aranızı bozmayın, çok zorlanıyorsanız arabayı satın, cebinizde kalsın taksit, herşey aynı anda olmuyor malesef
Kim yapabiliyor ki normal maaşlarla hemen bunları
Kendine hiç para harcamayan bir eş varken yine de 200 300 tl lafı edilmemeli çünkü adam bir yerden sonra patlar sonra pişman olursunuz

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur
Merhaba cnm , esin doğru şeyler demiş lafta gayet güzel ,fakat eğer esin senden alıp ailesine yediriyorsa orda bir dur diyeceksin ,onun dışında dedikleri güzel ve mantıklı, eşler birbirine güvenmeli ayrı yapılmamalı birlikte birşeyler yapmalılar, sana tavsiyem borç biter bitmez bir hesap aç paranı orda biriktir, yani paran senin kontrolünde olsun eşine lazım olsa yine verirsin, ama bu erkekler ailesine para yedirmeden durmazlar bunu da bil istedim , daha biz bu ay eşimin amcasına bin tl verdik , evde kıyametler koptu ama yinede verdi, ben kendi maaşımı direk eşime vermem bişey yapacaksak katkı sağlarım ama asla al maaşım sende dursun demem , çünkü benim eşim defalarca suistimal etti iyi niyetimi , yani sana şunu soruyorum esin bu konuda güvenilir mi ?

X