Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Bence ortak hesap vs gereksiz herkesin maaşı kendine evin gideri hesaplanır ödemeler bölüşülür kalanı kişinin kendine aittir. İster harcar ister biriktirir ne isterse yapar, aileye de sağlık ölüm vs durumlarda tabiki gerekirse maddi yardım yapılır ama bir gelirleri olmaması ve gerçekten ihtiyaç olması halinde ama mesela siz borç öderken gelirleri de varsa ve gereksiz harcamalar için para isteniyorsa ben olsam ne kendi aileme ne de eşimin ailesine 1 kuruş dahi harcamam. Zaten evladını düşünen aileler de ihtiyaç yoksa para istemez.
Birde arabayı biz alıyoruz ama kv deler tatil planı vs yapıyor demişsiniz yanlış okumadı isem yine acil ihtiyaç olur verilir 3 5 gün ama tatile gidecekler diye kendim araçsız kalıpta onlara aracımı teslim etmem çünkü bu zevki bir durumdur ya da birlikte tatile falan çıkmam tatile sadece eşimle ve çocuğumla çıkarım kimseyi istemem yanımda açıkcası.

boyle konularda hep ayni sey oluyor, konu sahipleri ilk once yaziyorlar haksiz bulunuyorlar. ondan sonra nedense birden kayinvalidenin butun kotu yonleri anlatiliyor. mesela ilk mesajda onlarin evinde oturdugunuz yazmiyor, sonradan soyleyince de hemen kulp takiyorsunuz “ama bu ev eski, kendine yeni ev yaptirdi” diye. veya ilk mesajda ailelere para gonderdiginiz yazmiyor, borc diyorsunuz, tepki alinca hemen “ama kardesi cok para istiyor ben ondan gocunuyorum” diyorsunuz. bence durduk yerde insanlari kotuluyorsunuz ve kendinizi dolduruyorsunuz.

Ben borç ödemekten taksit ödemekten çalışmaktan gocunmuyorum. Bu kadar sıkışıkken para sömüren ailelere sitemim. Kardeşi evli abi borcu boşver bana pra ver bana şunu al beni şuraya yazdır diyor. Ailesi sunu yaptır bunu yaptır diyor. Demeseler zaten sıkışmıcaz istediklerinde tıkanıyoruz
Öyle verse başta onu da yazardınız. Istiyorlarsa da eşiniz vermiyor bence kardeşine falan. Siz burda çok sayıda kişi haksızsınız yazınca yeni olaylar eklediniz. 200 liranın lafını eden biri başta da yazardı onları. Bir de 500 kalıyor demissiniz ama bu 500 tam olarak ne için kalıyor anlamadım.

Bir de gerçekten birinin sizi sarsıp ev ekonomosi vs öğretmesi gerekiyor. Ekmek alacak paranızın bile olmadığı bir dönemde çocuk gelebilir ( bakınız korunurken hamile kalanlar ) , yahut aa hadi yapalım dediginizde gelmeyebilir, hastanelere bir sürü para dökmek zorunda kalırsınız ( Allah kimseye aratmasin) . Yanı adam akıllı kendinizi frenlemeniz biz ne yapıyoruz demeniz lazım. Hayat şartları maalesef hep hesaplı ilerlemeyi gerektiriyor, en azından borçlardan birini bitirene kadar başka borca girmeyin, durumunuzu da açık açık anlatın ki ona göre davransın insanlar. Bir de eşim onlara ev yaptırdı düşüncesini kafanızdan atın, sonuçta siz evli değilken aile içinde olmuş bitmiş bir şey, karşılığını da almışsınız, millet ne eski evlere ne kiralar veriyor en azından bedava oturuyorsunuz onu düşünün.

Arkadaş kendine destekçi arıyor gerçekleri değil.
Gerçekleri duyunca da yine kendi bildiğini yazıyor.
Haklısınız herkes böyle düşünüyor, yazıyorsa ben abartıyorum vs. demiyor.
Fikir almaya değil destekçi çıkan haklısın diyen birini arıyor.
Aynısını kendi ailesi yapmış olsa ne olacak canım 200 300 tl den derdi. NET YANİ.

Ayrıca ayda 200 300 tl ödemek için her ay nasıl kredi çekiliyor anlayamadım.
Her ay kredi çekmek zorunda kalıyoruz demişsiniz.
Her ay kredi veren bankada bilmiyorum. yılda 12 kredi yapar yani.
Birde düğün 150 milyar demişssiniz bir düğünde o kadar gideceğini sanmıyorum. :işsiz:

Eşinizin köye yaptırdığı evle sizin şehirdeki eviniz eş değer değildir bunuda belirtmek istedim.
Düşüncenize saygı duyuyorum ama kendi ailemin faturasını ödediğimde annem siz sıkışıksını diyip verirsi bende alırdım ben anne baba ayırmam. Her ay 200 300 500 bazen 900 bazen 2 çeyrek bazen 1 çeyrek sürekli böyle. Biz o yüzden onları vermekten borçlarımıZı ödeyemedik. Zaten krediyi benim üstüme çektik ailesi yüzünden.

Bir de gerçekten birinin sizi sarsıp ev ekonomosi vs öğretmesi gerekiyor. Ekmek alacak paranızın bile olmadığı bir dönemde çocuk gelebilir ( bakınız korunurken hamile kalanlar ) , yahut aa hadi yapalım dediginizde gelmeyebilir, hastanelere bir sürü para dökmek zorunda kalırsınız ( Allah kimseye aratmasin) . Yanı adam akıllı kendinizi frenlemeniz biz ne yapıyoruz demeniz lazım. Hayat şartları maalesef hep hesaplı ilerlemeyi gerektiriyor, en azından borçlardan birini bitirene kadar başka borca girmeyin, durumunuzu da açık açık anlatın ki ona göre davransın insanlar. Bir de eşim onlara ev yaptırdı düşüncesini kafanızdan atın, sonuçta siz evli değilken aile içinde olmuş bitmiş bir şey, karşılığını da almışsınız, millet ne eski evlere ne kiralar veriyor en azından bedava oturuyorsunuz onu düşünün.
Doğru söylüyorsunuz haklısınız 🙏🏻

Aslında evlenmeden önce eşlerinin ailesine yaptıklarını kendi hakkı gören kadınları anlamıuroum, insanlar evlat yetiştirmek için ne çabalar harcıyor ailesine o şekilde evlenmeden yardım eden adama helal olsun derim ben
Şimdi kendi ailesine de bakıyor
Herşey isteyen hiçbirşeyle yetinemez
Kirada otursaydınız araba faaln rüyanızda görürdünüz büyük ihtimal

Öyle verse başta onu da yazardınız. Istiyorlarsa da eşiniz vermiyor bence kardeşine falan. Siz burda çok sayıda kişi haksızsınız yazınca yeni olaylar eklediniz. 200 liranın lafını eden biri başta da yazardı onları. Bir de 500 kalıyor demissiniz ama bu 500 tam olarak ne için kalıyor anlamadım.
Yeni olaylar eklemedim sadece ayrıntıları ekledim belkide haksızım abartıyorum. Tüm giderlerden sonra mesela 500 kalıyor ama ailesine verince eksite düşüyorz diğer ay hiç kalmıyor bazen 200 kalıyor harcamalara göre değişiyor ben kendimi sıkıp yetirmeye çalışıyorum.

Düşüncenize saygı duyuyorum ama kendi ailemin faturasını ödediğimde annem siz sıkışıksını diyip verirsi bende alırdım ben anne baba ayırmam. Her ay 200 300 500 bazen 900 bazen 2 çeyrek bazen 1 çeyrek sürekli böyle. Biz o yüzden onları vermekten borçlarımıZı ödeyemedik. Zaten krediyi benim üstüme çektik ailesi yüzünden.
çok sıkıntıysa sizin yapabilecek birşeyiniz yok eşiniz ailesiyle konuşacak.

Kusura bakmayın ama bencillik ediyorsunuz. Eşiniz bir olmak birlikte olmak için uğraşıyor. siz oturdugunuz evin kullandığınız arabanın borcuna ortak olmak istemiyorsunuz. Siz borçlara katkı sağlamadan rahat edecek misiniz ki? Yani adam zaten kalan parayı olduğu gibi elinize veriyormuş. Evlilikte paraların ayrı olması bana hoş gelmiyor, ev arkadaşı olmak gibi geliyor. Ayrıca benim annem o miktarda para alsa ve vermeye kalksa saçmalama derim ben almam. 200-300 lira günümüzde toplu 1 market alışverişi parası artık.
Teşekkür ederim evet o konuda haksızım eşimde söyledi benim kendime çeki düzen vermem gerekiyor.

Yeni olaylar eklemedim sadece ayrıntıları ekledim belkide haksızım abartıyorum. Tüm giderlerden sonra mesela 500 kalıyor ama ailesine verince eksite düşüyorz diğer ay hiç kalmıyor bazen 200 kalıyor harcamalara göre değişiyor ben kendimi sıkıp yetirmeye çalışıyorum.
Bazen ayda 900 lira veriyoruz yazmışsınız. Basta onu yazıp sonra 200 lira eklenir bence. Yani ayrıntı olan 200 çünkü 900un yanında. Ben mi yanlış düşünüyorum.

Siz de eşinizle tartışmadan halledin madem
Adam herşeyi yapmış, siz de çalışıyorsunuz madem, aranızı bozmayın, çok zorlanıyorsanız arabayı satın, cebinizde kalsın taksit, herşey aynı anda olmuyor malesef
Kim yapabiliyor ki normal maaşlarla hemen bunları
Kendine hiç para harcamayan bir eş varken yine de 200 300 tl lafı edilmemeli çünkü adam bir yerden sonra patlar sonra pişman olursunuz
Daha lafını yapmadım ben dikkat edip saha anlayışlı olmaya çalışayım ❤️
Siz de eşinizle tartışmadan halledin madem
Adam herşeyi yapmış, siz de çalışıyorsunuz madem, aranızı bozmayın, çok zorlanıyorsanız arabayı satın, cebinizde kalsın taksit, herşey aynı anda olmuyor malesef
Kim yapabiliyor ki normal maaşlarla hemen bunları
Kendine hiç para harcamayan bir eş varken yine de 200 300 tl lafı edilmemeli çünkü adam bir yerden sonra patlar sonra pişman olursunuz
teşekkür ederim haklısınız ben daha anlayışlı olmaya çalışayım ❤️

Merhaba cnm , esin doğru şeyler demiş lafta gayet güzel ,fakat eğer esin senden alıp ailesine yediriyorsa orda bir dur diyeceksin ,onun dışında dedikleri güzel ve mantıklı, eşler birbirine güvenmeli ayrı yapılmamalı birlikte birşeyler yapmalılar, sana tavsiyem borç biter bitmez bir hesap aç paranı orda biriktir, yani paran senin kontrolünde olsun eşine lazım olsa yine verirsin, ama bu erkekler ailesine para yedirmeden durmazlar bunu da bil istedim , daha biz bu ay eşimin amcasına bin tl verdik , evde kıyametler koptu ama yinede verdi, ben kendi maaşımı direk eşime vermem bişey yapacaksak katkı sağlarım ama asla al maaşım sende dursun demem , çünkü benim eşim defalarca suistimal etti iyi niyetimi , yani sana şunu soruyorum esin bu konuda güvenilir mi ?
Bana sormadan vermez hesaptaki parada bilgim dahilinde olur

Bu arada biz de ev kredisi ödedik 3,5 sene kadar. O dönem maaşımı esimin hesabına gönderdim. Her şeyi o ayarladı. Bana zor geliyor o işler. 11 yıldır eşim yapar hep. Yani böyle dönemler olabiliyor. Şimdi hiç almıyor mesela ben de kafama göre harcıyorum. Mesela anneme altın hediye aldım geçen ay. Sizin de borçlar 3 seneye bitince öyle olur

Teşekkür ederim evet o konuda haksızım eşimde söyledi benim kendime çeki düzen vermem gerekiyor.
Bence evliliğin başında böyle borç harç içine düşünce bunalmissiniz. İnsan iki kişi çalışınca gönlünce harcamak istiyor aslında ama mal mülk sahibi olmak da kolay değil bu devirde borçsuz olmuyor. Ama üç beş sene sonra rahat edeceksiniz onu düşünün,şimdiden eşinizle birlginizi bozmayin :) yarın öbür gün sizin ailenizden birinin bir şeye ihtiyacı olur sen anneme laf etmiştin diye başa kakar üzülürsünüz :)👻

Bazen ayda 900 lira veriyoruz yazmışsınız. Basta onu yazıp sonra 200 lira eklenir bence. Yani ayrıntı olan 200 çünkü 900un yanında. Ben mi yanlış düşünüyorum.
Ben aslında maaş ayrımı konusunda fikir alıcaktım da örnek olaram 200 lirayı verdim şunu yapcaz oğlum 900 lira ver oğlum 2 çeyrek aldık komşudan ver. Takı takıcaz ver. 500 lazım gönder. Her ay para bulmaya çalışmaktan ev düzeni altüst.

Bu arada biz de ev kredisi ödedik 3,5 sene kadar. O dönem maaşımı esimin hesabına gönderdim. Her şeyi o ayarladı. Bana zor geliyor o işler. 11 yıldır eşim yapar hep. Yani böyle dönemler olabiliyor. Şimdi hiç almıyor mesela ben de kafama göre harcıyorum. Mesela anneme altın hediye aldım geçen ay. Sizin de borçlar 3 seneye bitince öyle olur
Olur dimi bende böyle istiyorum 🙏🏻

Arkadaş kendine destekçi arıyor gerçekleri değil.
Gerçekleri duyunca da yine kendi bildiğini yazıyor.
Haklısınız herkes böyle düşünüyor, yazıyorsa ben abartıyorum vs. demiyor.
Fikir almaya değil destekçi çıkan haklısın diyen birini arıyor.
Aynısını kendi ailesi yapmış olsa ne olacak canım 200 300 tl den derdi. NET YANİ.

Ayrıca ayda 200 300 tl ödemek için her ay nasıl kredi çekiliyor anlayamadım.
Her ay kredi çekmek zorunda kalıyoruz demişsiniz.
Her ay kredi veren bankada bilmiyorum. yılda 12 kredi yapar yani.
Birde düğün 150 milyar demişssiniz bir düğünde o kadar gideceğini sanmıyorum. :işsiz:

Eşinizin köye yaptırdığı evle sizin şehirdeki eviniz eş değer değildir bunuda belirtmek istedim.

Konu sahibinin orada amacı bizde hiç para kalmıyor ama kv deye bu kadar yardım gidiyor yani ben aç kalıyorum kv tok.
Kimse de sen haklısın yazmayınca kredi olayına döndü konu.
7 aylık evlilikte hem düğün borcu öde, hem araba kredisi öde aceleleri ne acaba.
Yukarı da birisine yazmış.
Ben çalışıp, eşime yardımcı olmak zorunda değilim diye aslında kendine çalıştığının farkında bile değil.
Kendi çalışıyor para kv ye gidiyor zoruna giden nokta o!

Bugün markete git bir poşete 200 tl verip çıkıyorsun çok mu ama konu kv olunca yok, fakiriz, açız cart curt.

Eşinizin yaptığında hiç bir sıkıntı yok. İkinizin de maaşı borçlara gidiyor. Kalanı da size veriyor zaten. Bir gün borçlarınız biterse ve eşinizin maaşı evi geçindirmeye yeterse kendi maaşınızı birikim için ayrı hesapta tutarsınız. İstediğiniz kadar harcarsınız. Ben şahsen çalıştığım zamanlarda da çalışmadığım zamanlarda da kenara para koymaya çalıştım hep. Ev, araba alınca ilaç gibi geldi. Sonuçta evlilikte her şey ortak.
Annesi para istediğinde yok mu deseydi? Kadın geri vermemiş eşiniz ne yapsın? Bu kadar büyütmeyin bence.

Bence evliliğin başında böyle borç harç içine düşünce bunalmissiniz. İnsan iki kişi çalışınca gönlünce harcamak istiyor aslında ama mal mülk sahibi olmak da kolay değil bu devirde borçsuz olmuyor. Ama üç beş sene sonra rahat edeceksiniz onu düşünün,şimdiden eşinizle birlginizi bozmayin :) yarın öbür gün sizin ailenizden birinin bir şeye ihtiyacı olur sen anneme laf etmiştin diye başa kakar üzülürsünüz :)👻
Allah razı olsun sağolun dikkat edicem:)

X