Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Dokundurtsun bencede böylece kiraya kolaylıkla geçebilirler. Zira köydeki evi 3 binle yaptı adam dimi. :olamaz: Adam zar zor düğün borcu ödüyor azcık mantık kurun iki kişi borç ödüyor adam nasıl ev yapsın yahu:işsiz:adam bilezik yapabilmiş o maaşla ama yinede siz bilirsiniz
Enişte de bi tuhaf şimdi, 3 bin maaşı var ama cart cart çekiyor kredileri. Olmaz deme, ben aha bu gözlerimle gördüm böyle adam.

Aldıkları arsa zamanında 5000 tlymiş
Ayy bu mu dediğiniz yardım :olamaz: Adam ailesiyle yaşarken rahat birikim yapmıştır. Bir zahmet yardımınıda yapsın. Bununda hepsını ödememiştir dimi. Zira 3 binle 3 katlı ev dikmişde yapmış gibi konuşuyordunuz. Bende ev yapmakla ilgili hiç mi bilgisi yok diyordum yokmuş. Eşiniz arsaya yardımcı olmuş 5 bininde hepsi değildir eminim ispat edemem:KK70: Bu arada evlilik öncesi aileye yapılan şu ufacık yardım olsun büyük yardım bile yapılmış olsaydı sizi zerre ilgilendirmezdi. Siz daha kendi kocanıza çalışıp yardımcı olmada gocunuyorsunuz. Bi zahmet evlilik öncesi yapılana yorum yapma haddinde bulunmayın

evınız herseyınız var altınlarınız duruyor taksıt odemeyı sız tercıh etmıssınız esınız kalan tum parasını da sıze verıyor adamın gereksız harcaması da yok
ve sız tutmus tum param elımden alınıyor gıbı hıssedıyorum dıyorsunuz
kendınız ıcın harcıyorsunuz hanımefendı parayı elınızden alan yok aksıne elınıze para veren var

ne ılgınc ınsanlar var ya

Cidden anlamıyorum. Madem araba için peşinatınız vardı, o para ile eşyaların borcunu bitirseydiniz. Sonra sıfır borçla sadece araba için kredi çekip ikinizden birinin maaşı miktarında taksitlerle ödeyip kalan maaşla da gayet güzel geçirir, gezer tozardınız (Eğer eşya kredisi + 170 bine araba alabiyorsaniz maaşlarınız yüksektir diye düşünüyorum). Burada sıkıntı tamamen plansızlık. Ve sürekli kendinizle çelişiyorsunuz. İtiraz gördükçe farklı şeyler sunuyorsunuz. Açık konusmak gerekirse ben de evli olsam maaşımın tamamını ortak havuza aktarmak istemem ama ortak bir hesap açar, bir ay boyunca tüm giderlerden eşit olarak ödemem gerekeni öder, kalan parayı ister kendi aileme, ister giyime takıya ya da canım ne istiyorsa ona harcardim. Eşime, aileme, ailesine gönlümce hediye alırdım vs. Ama sizinki farklı bir durum. Siz ve eşiniz kesinlikle boyunuzdan büyük işlere kalkisiyorsunuz. Daha eşya parası ödeyemiyorken 150 binlik düğün nedir Allah aşkına? Hele ki 170 bine araba nedir? Nohut bile alamıyorsunuz eve. Eksik kalsın arabası derdim ben. Ayrıca düğünü pandemi döneminde yapmışsınız? O nasıl oldu? Burada yeterince dürüst olduğunuzu düşünmüyorum.

Kiraya çıkacak mısınız yani?
Benim sorum çok net
Bu kadar rahatsızsanız kiraya çıkabilirsiniz

İnsan evladına evini de verir yeri gelir canını da verir
Ama karısı peşimden yok kocam da onlara ev yaparken yardım etti, yok 300 lira verdi geri vermediler, yok faturasını ödedi demezse verir bence
Bu kadar borca girebilmeniz kira vermeden onların evinde oturduğunuz için mümkün
Minnet etmeniz gerekirken kalem kalem onlara gidenleri hesaplıyorsunuz
Ben sadece sürekli zorundayız psikolojisinden sıkıldım

Ayy bu mu dediğiniz yardım :olamaz: Adam ailesiyle yaşarken rahat birikim yapmıştır. Bir zahmet yardımınıda yapsın. Bununda hepsını ödememiştir dimi. Zira 3 binle 3 katlı ev dikmişde yapmış gibi konuşuyordunuz. Bende ev yapmakla ilgili hiç mi bilgisi yok diyordum yokmuş. Eşiniz arsaya yardımcı olmuş 5 bininde hepsi değildir eminim ispat edemem:KK70: Bu arada evlilik öncesi aileye yapılan şu ufacık yardım olsun büyük yardım bile yapılmış olsaydı sizi zerre ilgilendirmezdi. Siz daha kendi kocanıza çalışıp yardımcı olmada gocunuyorsunuz. Bi zahmet evlilik öncesi yapılana yorum yapma haddinde bulunmayın
O anlamda demedim hanfendi nasıl ev yaptırdı dedi bende zamanında uygundu diye söyledim

Bak bu da güzel nokta
Nefes almak bile yasakken 150 bini nasıl harcadınız düğünde gerçekten?
Toplam olarak söyledim kız tarafı olarak yarısını biz karşıladık kalanı eşimin arabası vardı sattı kapattı kalanı taksit ödemeye devam ettik.

Cidden anlamıyorum. Madem araba için peşinatınız vardı, o para ile eşyaların borcunu bitirseydiniz. Sonra sıfır borçla sadece araba için kredi çekip ikinizden birinin maaşı miktarında taksitlerle ödeyip kalan maaşla da gayet güzel geçirir, gezer tozardınız (Eğer eşya kredisi + 170 bine araba alabiyorsaniz maaşlarınız yüksektir diye düşünüyorum). Burada sıkıntı tamamen plansızlık. Ve sürekli kendinizle çelişiyorsunuz. İtiraz gördükçe farklı şeyler sunuyorsunuz. Açık konusmak gerekirse ben de evli olsam maaşımın tamamını ortak havuza aktarmak istemem ama ortak bir hesap açar, bir ay boyunca tüm giderlerden eşit olarak ödemem gerekeni öder, kalan parayı ister kendi aileme, ister giyime takıya ya da canım ne istiyorsa ona harcardim. Eşime, aileme, ailesine gönlümce hediye alırdım vs. Ama sizinki farklı bir durum. Siz ve eşiniz kesinlikle boyunuzdan büyük işlere kalkisiyorsunuz. Daha eşya parası ödeyemiyorken 150 binlik düğün nedir Allah aşkına? Hele ki 170 bine araba nedir? Nohut bile alamıyorsunuz eve. Eksik kalsın arabası derdim ben. Ayrıca düğünü pandemi döneminde yapmışsınız? O nasıl oldu? Burada yeterince dürüst olduğunuzu düşünmüyorum.
Kesik kesk anlatıldığı için yanliş anlaşılma olabilir özür diliyorum. Bende eksik kalsın araba desm eşim istedi :)

Toplam olarak söyledim kız tarafı olarak yarısını biz karşıladık kalanı eşimin arabası vardı sattı kapattı kalanı taksit ödemeye devam ettik.
Sizin okuduğunuzu anlama sorununuz mu var acaba?
Ne sorsam sorumun cevabını değil de bambaşka bir şey dinliyorum

150 bini nasıl harcadınız diyorum
Cevap yarısını biz yarısını eşim ödedi
Sizce gerçekten bu sorunun cevabı bu mudur?
Bu diyorsanız özür dileyerek ben çekileceğim çünkü

O anlamda demedim hanfendi nasıl ev yaptırdı dedi bende zamanında uygundu diye söyledim
Ev yaptırmamış bak canım kardeşim arsaya yardım etmiş oda 2 bindir en fazla taş çatlasın. Yanı ev falan yapmadı aksi inkansız siz kendinize alamıyorsunuz borcu ödeyemiyorsunuz çift maaş adam tek maaşla ev nasıl yapsın diyorduk bak doğruymuş. Yani birilerine uyup laf sokarsan kendini kocanla kirada bulursun. Adam ev dahi almış olsaydı size yorum yapma hakkı verilmiyor. 200 liranında aileye lafı olmaz ayıptır ayıppp

Ben sadece sürekli zorundayız psikolojisinden sıkıldım
kucuk hesaplar yapmayın
200-300 nedır ya
ınsanların evınde oturmayı bılıyorsunuz bır kıra versenız o taksıtlerınızı odeyebılır mıydınız
ne guzel rahat yasarız dıye eve tasındınız ceylan gıbı seke seke
altı ustu ayda uc bes kurus verıyor dıye nıye gozunuzde buyuyor
ayda 300 tl kıra odedıgınızı farz edın
o psıkolojıden kurtulursunuz
bu kadar basıt alın sıze cozum

Ev yaptırmamış bak canım kardeşim arsaya yardım etmiş oda 2 bindir en fazla taş çatlasın. Yanı ev falan yapmadı aksi inkansız siz kendinize alamıyorsunuz borcu ödeyemiyorsunuz çift maaş adam tek maaşla ev nasıl yapsın diyorduk bak doğruymuş. Yani birilerine uyup laf sokarsan kendini kocanla kirada bulursun. Adam ev dahi almış olsaydı size yorum yapma hakkı verilmiyor. 200 liranında aileye lafı olmaz ayıptır ayıppp
Teşekkür ederim sağolun

Eşinizin yok demeyi öğrenmesi gerekiyor. Ayrıca kayinvalideniz sürekli ev için size laf dokundurmasi ayrı mesela. Siz de yeri geldiğinde bu evi size eşim yaptırdı diyebilirsiniz. Bir de siz onlardan borç istemeyi deneyin bence.
eşi o eve yapılırken yardım etmiş üstelik bekarmış bekarken yapılan şeylere eşlerin karışma hakkı yo bence hem ilerde o evden onalarada hak düşücek bu yöndende düşünmek lazım

Ben yanlış mı anladım acaba eşiniz kendine para ayıramayız size veriyor parasız kalmayın diye. Ama siz yine de param alınıyormuş gibi hissediyorum diyorsunuz. Yanlış düşünüyorsunuz. Eğer böyle hissedecekseydiniz hiç işe girmeyecektiniz.

X