Cimri nişanlı ya da eş

Allah yardımcın olsun; tabiki işi resmiyete dökecekler ki kaçışın kolay olmasın Nisan atmak kolay ama nikahtan dönmek zor cunku maalesef elalem denilen gruba o kadar takım bir milletiz ki kendimiz olamıyoruz inşaAllah yaniliyorumdur ama varsa imkanın düğünü ertele hayırlı işlerde acele edilmemelidir derler fakat bir ömür diye cikalan bir yol bu tabiki bosanmak da hak ama çok zor abartıya kaçmadan ailenin de destegi ile( manevi destek ) herşeyi gönlüne göre yaptır ki ukte kalmasin içinde nikah kıyılmış olsa bile köprüyü gectik imajı çizmelerine izin verme evlilik kaçmıyor bekleyebilir al karşına konuş şimdiden dırdır gibi değil kendinden emin bir şekilde ailene saygım var ama biz aile olmak için bir yola çıkıyoruz tabiki büyüklerimizin fikirlerini alalım ama bizim birlikte yasacagimiz eve evin içindeki esyaya biz karar verelim de aynı evin içine girince herkes dışarıda kalıyor borçlanacaksaniz sıkıntısını siz cekeceksiniz çok uzattım son tavsiyem takı işini netlestir muhafazası sende olsun ( mehir) takı kadının hakkıdır zaten evlendikten sonra eşin sana güven verirse ayriniz gayriniz olmayacaktır sonra istersen nehrini de bagislarsin ...
Aynen bencede maksatları işi sağlama almaktı girdim bir yola aynen dediğiniz gibi düşünüyorum düşünceleriniz çok mantıklı annesi hatta şimdiden diyorki mehiri işte diğer gelinim oğlumun borcuna verdi hayat müşterek sanki hayatın müşterek olduğunu ben bilmiyorum neredeyse gel elime ver dicek öbür gelin öyle diyormuş : ) laf işte ama eşimle konuşucam bu konuları

senin eşin cimri değil tutumludur canım cimri insan ile tutumlu insan arasında dağlar kadar fark vardir cimri olsa sana muhakkak ki sana da muhalefet olurdu kanımca
Valla ilk tanıştığımda cimrilik hat safhadaydı ama benden vazgeçemedi haliyle biraz kendini törpüledi çünkü ben onu kabul etmeyeceğimi söyledim bu şekilde, nişanlıyken ailesi gelinlik konusunda başımı ağrıtınca yüzüğü atmaya kalktım ciddi ciddi , baktılar ki ben onların tarzına ayak uyduramıyorum hiçbirşeye karışmadılar ve eşim de arkamda durdu, cimrilik aileden gelen bir olgu, eşimin ailesine bakınca nasıl bir çocukluk yaşadığını görebiliyorum, eşime bişey aldığımda önce gerek yok derdi ama sonradan çocuklar gibi sevindigine şahit oldum,sevgili iken ona pahalı bir hediye almıştım gözleri dolmuştu, bu hayatta kimse bana böyle kutuya özenle sarılı bir hediye almadı demişti, hediye ala ala alıştırdım, kimse cimri olmak istemez emin olun cimri olmanın da psikolojik travmaları vardır, ben psikoloji ilmine meraklı olduğum icin eşime nasıl yaklaşmalıyım bunları araştırdım hep , 2 yılda çok şey düzeldi, ama herkes bu durum ile uğraşmak istemeyebilir , cimri insanın iyileşmesi zaman alır..

Ailesi zaten masraf yapmıyor eşim yapıyor herşeyi buna rağmen herşeye karışıyorlar çalışmıyorum çalıştığım vakitler altınlarımı Kendim Yaptım zaten.Örnek yeni evli biri olarak beraber beğendiğimiz bir elbiseyi bana almadı ev eşya konusunda herşeyi ucuza alma derdindeler eşimde dahil hatta neredeyse ikinci el eşya kullanacaklar bunları sorun ediyorum çünkü bunları yapabilecek seviyede ufak tefek cimrilikler beni sinir ediyor

şimdi size sözlerim ters gelebilir ama eve eşya alma aşamasında yani para sıkıntısı varken beğendiğiniz elbiseyi almamak normal

samimi olarak soruyorum, nasıl beklediniz almasını

yani adam eve buzdolabı almaya çalışırken simit istesem düşünürüm bütçemiz uygun mu diye

eşya konusunda ucuza alma derdindeler kabul, ama adamın işi, geliri ne

atıyorum 15 bin e de 5 bin e de beyaz eşya var

kenarda 50 binim varsa alırım 15 bin e

ama kenarda sadece 10 bin varken tabii ki ucuza yönelirim

geliri gideri oturup alt alta yazın

geçenlerde bir konu vardı adam asgari ücret alıyor bizim buralarda bir düğüne 150-200 bin harcanır yazmıştı bir arkadaş

bu mümkün mü

aylık 3000 geliri olan adam 200 bin düğüne harcarsa kaç yıl nasıl ödenir o

zorunlu ihtiyaçlar iş görecek kadar alınır, ileride gerekenler tamamlanır

ilk eşyalarım orta karardı yani en yeni en pahalısı da değil en basit en ucuzu da değil, ortalama

sonra aradan yıllar geçti, gelirimiz daha iyi en kullanışlı ve kaliteli olana yöneliyorum

yukarıda da yazdım 2-3 bin bandında bir çok telefon varken 12 bin ile iphone alıp yıllarca kullanıyorum ama daha ucuz bir çok seçenek olan çantada X marka diye para gömmüyorum

ortak bütçe yapın, geliri gideri görün, o zaman istek ve ihtiyaçlara yapılacak harcamaları tekrar tartın

bir yakınımız vardı adam X marka sigara içiyor, onu içeceğine ucuz bir sigara içsin de bana bir bilezik daha alsın demişti

belki bir elbise ile bütçe yıkılmaz ama halı için parayı nereden bulsak diyen adama o 100-200 liralık elbise çok fuzuli gelir

Altına imzamı atarım saygılarımla
Arkadaşım cimri, eşi savurgandı. Zamanla adamı da kendine benzetmiş, o daha azılı bir cimri oldu. Şimdi kız tatile gitmek istiyor, adam ne gerek var diyor. Prezervatifi pahalıymış diye kullanmıyor. Kesilen kurban etlerini dağıtmıyor, misafire ikram etmiyor. Bir sonraki senenin kurban bayramına kadar yetiriyorlar. Bir milyoncudan ruj alıyor. Yaşamak bu değil.

Şimdi cimri mi, tutumlu mu? Arada dağlar kadar fark var.
Bu ayrımı iyi yapın.
Adama hangi masraflar gereksiz geliyor?

Obsesiflik boyutunda cimri bir baba ile büyüdüm. Aman aman... çocukluğumuzu mahvetti sağ olsun.
Anneciğimin geliri yoktu, biz de çocuğuz her gördüğümüzü istiyoruz, annem o kadar üzülürdü ki..
Babama göre temel gıda haricindeki her şey boşa masraf.. Tamam evimizi yaptırdı 3 katlı, arabamızı aldı, ama hep borcum var param yok gerek yok ne yapacaksın saçını da kremlemeyiver salam da yemeyiver muz da eksik olsun domates patates yeter.... Genç kız oldum cebimde harçlığım yok. Abartmıyorum ped alacak param olmazdı yaşım 14-15 .... Okuttu sağ olsun ama derece yaptığım halde şehir dışında asla okutmam dedi. Kendi şehrimde okudum, mezun olur olmaz da pırrr uçtum evden annemi de yanıma aldım sonra ayrıldılar..
Şimdi şimdi hatalarını anlıyor babam..
Sadece siz değil, çocuklarınıza da aynı cimriliği yapacaktır.
Cimri insanlarla yaşayanlar da cimri olmuyor tam tersi çok savurgan oluyor =(
Annem de abim ve ablam da asla para tutamaz elinde. Batar o para, kaşındırır resmen. Ablam özellikle babam yüzünden aşırı savurgan bir kadın oldu. Ben biraz tutumlu oldum ama asla keyfimden kısmam. Bazen düşünürüm hatta, bi mekana gider 300-500 lira hesap öderim yeri gelir, babam duysa kalbine iner der gülerim içimden =)
Babamın tam zıttı bir adamla evlendim. Gene de çocukluktan kalan travmalarımı asla atlatamıyorum biliyor musun?
Ne zaman eve muz alınsa yiyemiyorum boğazıma düğümleniyor.
Bu kişi benim k.peder eşim de ondan dolayı çok etkilenmiş ama benimle evlenince normale döndü şükür 😅 Benim k. Peder de babanız gibi tatile bile ondan gizli gidiyoruz
( ben çok tınlamam ama eşim gizler) cimri insan cok zor , emin ol eşim babasıyla daha uzun yaşasaydı daha beter olacaktı, adam herşeyi kısmış çocuklarından, eşinden 😑 Aslında bizleri hasta ve opsesif eden ebeveynlerimiz, buna çok inanıyorum ben, keşke her çocuk anne babasını seçebilse ...

Ailesi zaten masraf yapmıyor eşim yapıyor herşeyi buna rağmen herşeye karışıyorlar çalışmıyorum çalıştığım vakitler altınlarımı Kendim Yaptım zaten.Örnek yeni evli biri olarak beraber beğendiğimiz bir elbiseyi bana almadı ev eşya konusunda herşeyi ucuza alma derdindeler eşimde dahil hatta neredeyse ikinci el eşya kullanacaklar bunları sorun ediyorum çünkü bunları yapabilecek seviyede ufak tefek cimrilikler beni sinir ediyor
Umarım haksız çıkarım ama sonun bana benzemez insaAllah imkanı varken bir elbise alamiyorsa ki (elbise dediğimiz şey ne kadar pahalı olabilir ki ) eşin olacak kişi gerçekten cimridir ve cimri insan ile ömür geçirmek coook zor ve şuan gözüne batmayan bir şey bile evlenince batacak ve keşke dememek için nikah olmuş olsa bile görmezden gelme sakın evlenme diyemem duygulara hükmetmek imkansızdır ve de resmi olarak evlisin de ama evlenip çocuk çocuğa karışınca daha zor kararlar almak zorunda kalırsın bekara kadın boşamak kolay tabirini evlenince idrak ettim :)

Benim kız arkadaşım cimriydi
Beni delirtiyordu bariz cimri
Okulda bir liralik cay almaz
Simit alırım ucundan kırar yer
Birşey aldıktan sonra pişman olur zaten nadir alır ben dayanamadim ona.
En son biryere cafeye gittiğimizde hemen çıkmak istedi burası pahali diye
Ben burda çay içmem dedi.
Evlerinde tüm eşyaları eskimiş yenilemiyorlar
Duvarlar kirlenmiş 5 yıldır boyamadik dedi.
Salata yapmıyor malzemeleri pahalı diye
Al götür yanına hepsini yer yeterki beleş olsun
Tayinim çıktı kurtuldum
Arada arıyor buluşalım diye yok dedim
Bulunduğumuz yerin en izbe yerini bulur.
Sinirim tepeme çıkıyor.
Bu arada bekar babadan 3 ev ve bayağı para kalacak.
Hayatta evlenmez sırf bu yüzden.
Çünkü benim kırmızı cizgim para dedi
Benim canımı alsınlar paramı almasinlar demişti en son 😔

Valla ilk tanıştığımda cimrilik hat safhadaydı ama benden vazgeçemedi haliyle biraz kendini törpüledi çünkü ben onu kabul etmeyeceğimi söyledim bu şekilde, nişanlıyken ailesi gelinlik konusunda başımı ağrıtınca yüzüğü atmaya kalktım ciddi ciddi , baktılar ki ben onların tarzına ayak uyduramıyorum hiçbirşeye karışmadılar ve eşim de arkamda durdu, cimrilik aileden gelen bir olgu, eşimin ailesine bakınca nasıl bir çocukluk yaşadığını görebiliyorum, eşime bişey aldığımda önce gerek yok derdi ama sonradan çocuklar gibi sevindigine şahit oldum,sevgili iken ona pahalı bir hediye almıştım gözleri dolmuştu, bu hayatta kimse bana böyle kutuya özenle sarılı bir hediye almadı demişti, hediye ala ala alıştırdım, kimse cimri olmak istemez emin olun cimri olmanın da psikolojik travmaları vardır, ben psikoloji ilmine meraklı olduğum icin eşime nasıl yaklaşmalıyım bunları araştırdım hep , 2 yılda çok şey düzeldi, ama herkes bu durum ile uğraşmak istemeyebilir , cimri insanın iyileşmesi zaman alır..

Bu kişi benim k.peder eşim de ondan dolayı çok etkilenmiş ama benimle evlenince normale döndü şükür 😅 Benim k. Peder de babanız gibi tatile bile ondan gizli gidiyoruz
( ben çok tınlamam ama eşim gizler) cimri insan cok zor , emin ol eşim babasıyla daha uzun yaşasaydı daha beter olacaktı, adam herşeyi kısmış çocuklarından, eşinden 😑 Aslında bizleri hasta ve opsesif eden ebeveynlerimiz, buna çok inanıyorum ben, keşke her çocuk anne babasını seçebilse ...

Öyle tabi ki..
Konu sahibi bu yoldan dönmeyi pek düşünmüyor sanırım.
Ona vereceğim tek tavsiye annem gibi olmasın. Yani gururlu olmaya gerek yok. İstemekten utanmayın. Gerekirse carlayın.
Sessiz olur tamam derseniz, ve de gurur yapar ihtiyaçlarınızı dile getirmezseniz adam asla değişmez artarak devam eder.
İmkan olunca mutlaka çalışın ve asla ihtiyaçlarınızdan ödün vermeyin.

Öyle tabi ki..
Ona vereceğim tek tavsiye annem gibi olmasın. Yani gururlu olmaya gerek yok. İstemekten utanmayın. Gerekirse carlayın.
Sessiz olur tamam derseniz, ve de gurur yapar ihtiyaçlarınızı dile getirmezseniz adam asla değişmez artarak devam eder.
Kesinlikle katılıyorum gurur iyi bişey değildir, ben ödün vermeyerek ve eşimin hayattaki konforu tatmasına olanaklar sağlayarak düzelmesini sağladım , cimri insana karşı bizlerin tavrı ve kararlılığı çok önemli...

Öyle tabi ki..
Evet galiba gururu boşa yapıyorum ama diğer taraftanda gurursuz ne bilim istiyor falan diye düşünürse dahada kötü olmaz mı

Kesinlikle katılıyorum gurur iyi bişey değildir, ben ödün vermeyerek ve eşimin hayattaki konforu tatmasına olanaklar sağlayarak düzelmesini sağladım , cimri insana karşı bizlerin tavrı ve kararlılığı çok önemli...
Ben diyelim gururu arka plana attım bu sefer herşeyin iyice yüzsüzleşmesinden çekiniyorum yani mesela istedim yok dedi ne yapabilirim dahada isteyemem yani bunu nasıl aşıcam bilmiyorum

şimdi size sözlerim ters gelebilir ama eve eşya alma aşamasında yani para sıkıntısı varken beğendiğiniz elbiseyi almamak normal

samimi olarak soruyorum, nasıl beklediniz almasını

yani adam eve buzdolabı almaya çalışırken simit istesem düşünürüm bütçemiz uygun mu diye

eşya konusunda ucuza alma derdindeler kabul, ama adamın işi, geliri ne

atıyorum 15 bin e de 5 bin e de beyaz eşya var

kenarda 50 binim varsa alırım 15 bin e

ama kenarda sadece 10 bin varken tabii ki ucuza yönelirim

geliri gideri oturup alt alta yazın

geçenlerde bir konu vardı adam asgari ücret alıyor bizim buralarda bir düğüne 150-200 bin harcanır yazmıştı bir arkadaş

bu mümkün mü

aylık 3000 geliri olan adam 200 bin düğüne harcarsa kaç yıl nasıl ödenir o

zorunlu ihtiyaçlar iş görecek kadar alınır, ileride gerekenler tamamlanır

ilk eşyalarım orta karardı yani en yeni en pahalısı da değil en basit en ucuzu da değil, ortalama

sonra aradan yıllar geçti, gelirimiz daha iyi en kullanışlı ve kaliteli olana yöneliyorum

yukarıda da yazdım 2-3 bin bandında bir çok telefon varken 12 bin ile iphone alıp yıllarca kullanıyorum ama daha ucuz bir çok seçenek olan çantada X marka diye para gömmüyorum

ortak bütçe yapın, geliri gideri görün, o zaman istek ve ihtiyaçlara yapılacak harcamaları tekrar tartın

bir yakınımız vardı adam X marka sigara içiyor, onu içeceğine ucuz bir sigara içsin de bana bir bilezik daha alsın demişti

belki bir elbise ile bütçe yıkılmaz ama halı için parayı nereden bulsak diyen adama o 100-200 liralık elbise çok fuzuli gelir
Yeni evliyiz ya bir elbise diyip geçmeyin gönül alma denir ona dağları istemedim dediğim gibi bütçesini aşmasını istemiyorum zaten çünkü borç bize kalıcak fakat sözden dönmekte hoş değil baştan yaparım diyip nikahtan sonra yapamam demeleri hiç olmuycak şey

25 yıllık evli bir yakınım var. Adam sadece karısına cimri. Aylık 100 lira harçlık verip evde aniden gelişen ihtiyaçları da karşılayıp kalanını harcamasını bekliyor kadından. Su biterse su al, deterjan mı bitmiş koş al hemen gibi.. ay sonunda da neyin nereye gittiği belli olmasına rağmen sen o 100lirayı nerelere harcadın diye kavga çıkarıyor.
Bu benim için boşanma sebebidir. Ben çalışıyorum sizinle durumlarımız farklı ama cimri insan eşinin çalışmasına çalışmamasına da bakmıyor. Anlattığım kadın çalışsa eminim eşi maaşını alır yine ona aylık 100 lira verirdi.

Evet galiba gururu boşa yapıyorum ama diğer taraftanda gurursuz ne bilim istiyor falan diye düşünürse dahada kötü olmaz mı

Ne düşünürse düşünsün.
Şimdi adamın şartlarını bilmiyorum, kendi babam için konuşayım, iyi bir geliri vardı, evi mülktü vs.
Yani durumu iyiydi, bir de o zamanlar şimdiki kadar zor değildi ekonomik koşullar. Şimdi bu durumda annem saçına 1 paket boya bile alamazdı. Halbuki bir cinnet herşeyi çözerdi.
Ben anneme kızıyorum gereksiz gurur abidesi olduğu için. Bak şimdi ayrılar ve annem babamdan çatır çatır fazlasıyla nafakasını alıyor. Demek ki verebiliyormuş.
Ama, eşinizin gelirini siz bileceksiniz. Adam evi tek başına geçindirecek. Bunları da hesaba katın. Atıyorum adamın 10 bin geliri vardır sizden bir elbiseyi esirger, o durumda gurur yapmanın anlamı yok. Ama ay sonunu getiremiyorsa o durumda da anlayışlı olmanız aza kanaat etmeniz lazım.

Ben diyelim gururu arka plana attım bu sefer herşeyin iyice yüzsüzleşmesinden çekiniyorum yani mesela istedim yok dedi ne yapabilirim dahada isteyemem yani bunu nasıl aşıcam bilmiyorg
A
Asla bu düşünce de olma gurur yapılacak hicbirsey yok çünkü o kişi senin eşin ve siz yoldaş olacaksınız ailesinin ne düşündüğü önemli değil eşin ile mutabık kal es ailesi herşeye muhalefet olmasın siz aile olacaksınız eşinin bunu idrak etmesini sagla imkanı ölçüsünde senin rizani gozetmesi gerektiğini idrak etsin ki gelecekte aile içi mevzularinizi aile içinde cozebilme fırsatınız olsun yoksa çok üzülürsün çoluk çocuğa karisinca bile çekirdek mutlu aile olamazsın evliliğin 5. Yılındaki tecrübemden yola çıkarak yazıyorum ben çok pişmanım keşke birileri beni 5 sene önce uyarsaydi :) umarım Allah senin yardımcın olur en doğru kararı verirsin hiçbir zaman pişman olmayacagin keşkekli değil bol bol çok şükürlu iyikili bir hayatın olur

X