cok garip bir sorun, lütfen fikir verin

Sizi anlıyorum tüm planınızı buna göre yapmışsınız ama bazen planlarımızı gözden geçirmemiz gerekebiliyor. İtalyan tercüman bi arkadaşım var sanırım 10 15 yıldır türkiyede evet metin çevirileri yapıyor ama onun türkçe ders verdiğini düşünemiyorum mesela. Aksan, bazı kelimeleri yanlış yazması. Tabi burada sorun sizin değil okuldan kabul almışsınız ama öğrencileri ve velileri anlayabiliyorum. Belki de hedef kitlenizi anadili İngilizce olmayan tarafa çevirseniz siz de daha mutlu hissedersiniz. Başarılar diliyorum 🙏

Herkese iyi aksamlar, kendimle ilgili fazla ön bilgi vermeden direkt sorunumu yazcam. Ingilizce konusulan bir avrupa ülkesinde ingilizce ögretmenligini yapmaya basladim, ama bu ülkede büyümedim, dili sonradan ögrendim. Dolayisiyla anadili ingilizce olan biri gibi konusamiyorum az da olsa aksanim var ve hala ufak tefek, konu yabanciysa büyük hatalar yapiyorum ama yillarca bu dilin egitimini aldim. Sorun su ki veliler sikayet etmisler anadili ingilizce olmayan biri bizim cocuklarimiza nasil egitim vercek diye, müdür bugun beni yanina cagirip söyledi yanlislarimin üzerinde calismami rica etti, yanlislar yapmamin beni kötü bir ögretmen yapmayacagini söyledi ama ben cok bozuldum, daha dogrusu üzüldüm cünkü bu bügünde yarina düzelticek bir sorun degil ve beklentiler cok yüksek okulda yanlis yapmaya insancil gözle bakilmiyor. Bu ülkede yalniz yasiyorum, derdimi anlatabilcegim beni anlayacak hic kimse yok, özgüvenim yerle bir oldu. Ya bunlari yutup bir sekilde devam edecegim ya da birakip egitimimle alakali olmayan bambaska bir is yapacagim. Siz olsaniz ne yapardiniz? Ögrencilerinize, velilerinize ne derdiniz? Arkadaslarimin hic biri calismiyor, hepsi evli, giyinip süslenip geziyorlar. Bense yillardir kendimi bu kariyere adadim, oh basardim rahatladim derken sorunlarin en büyügünü yasiyorum, kendimi cok cok degersiz hissediyorum. Lütfen yardim edin, bir fikir verin.
Adınıza çok üzüldüm.
Bende ingilizce konuşulan bir ülkede büyüdüm.
Çok küçük yaşta gitmeme rağmen, evde sürekli Türkçe konuşulduğu için ve Türkçe müzik, film izlemeyi sevdiğim için aksanımı çok geliştiremedim.
Yine de yabancı olduğum çok az anlaşılıyordu.
Bahsettiğiniz durum hep benim korkulu rüyam olmuştur.
Bende öğretmenliğe aşık bir insan olarak bundan sonra bu alanda birşeyler yapmayı planlayan biri olarak çok üzülürdüm , çok incinirdim.
(Türkiye’deyim şuan ama geri dönme ihtimalim var)
Size yapılan çok büyük bi haksızlık. Yani ben orta, lise eğitimimi yurtdışında tamamladım inanın çok çok ağır aksanlı öğretmenlerimiz vardı bize ders veren.
Mesela üniversitede Türk bi profesör vardı. İngilizcesi gerçekten çok ağır aksanlıydı. Fakat kötü değildi. Ben hiç yadırgamamama rağmen dalga geçen, alay eden yabancı arkadaşlarım çok fazlaydı. Gerçekten rencide edici bir durum ama kadın bunu fark etmesine rağmen hiç umursamıyordu. Sanırım bundan başka çare de yok zaten. Konuştukça illaki düzelir zamanla. Ne kadar zamandır orada yaşıyorsunuz ? Öyle bi mesleğe giriş yapabilmeniz yani iş bulabilmeniz başlı başına zaten çok büyük bir adım, büyük başarı.
Ben iş bulamamıştım mesela onca uğraşa rağmen. Bu yüzden çok takdir ettim sizi. Zoru başarmışsınız. Hangi ülke bilmiyorum belki aynı ülkeden bahsediyoruzdur. Özelden yazabilirsiniz isterseniz. Irkçılığın yoğun olduğu bölgelerden birinde yaşıyor olabilirsiniz. Velilerin şikayet etmesine takıldım ben. O yüzden buna değindim. Abartmışlar durumu fazlasıyla.

Yaptığınız iş cesaret işi gerçekten. Ben olsam çocuklara karşı şeffaf ve samimi olurdum. Günlük ders planı yapar ve iyice hazırlanırdım. Derslerde onların ilgisini çeker, onları kazanır ve kendime bağlardım. Bu durumda hatalarınız göz ardı edilir, çocuklar sizin anadilinizin başka olduğuna kesinlikle takılmaz, eve gidip çok verimli ders işlediklerini anlatırlar. Eksiklerinize odaklanmayın, kendinize şans verin. Gittiği yere kadar gitsin bakalım.. Çocukların yaş grubu nedir ve tam olarak ne öğretiyorsunuz merak ettim.

Ay sizin de bu koca parasıyla evde oturup mutlu rolü keserken çalışan kadınlara sarmanız kabak tadı verdi artık. Refah içinde yaşıyorsunuz ama basbaya ölüyorsunuz mutsuzluktan bi insan her konuda bu kadar manasız laf sokup kendini rezil etmez diğer türlü😂
:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Fikirlerine güvendigim biri ayni tavsiyeyi verdi; ögrenciler, veliler isteseler tüm bilgileri internetten de bulabilirler ama insan iliskileri sadece okulda gelisir dedi buna kesinlikle katiliyorum bilgiye ulasmak o kadar kolayki artik. Ögrencilere henüz kendimi sevdiremedim cünkü kültür farkindan dolayi biraz yabanci hissediyorum nasil davrancagimi bilmiyorum.
güzel bir icebreaker ile gönülleri alır, kendini sevdirirsin. çooook tatlı bir aktivitem var hep onunla başlarım döneme, hem ona hem bana bayılırlar, aşırı basit bir aktivite ama seviyorlar anlamadığım bi şekilde. ben sana onu anlatayım sen bana nasıl orada iş bulduğunu :))) gerçi 10 yıldır oradaymışsın ama olsun bir yol gösterir belki. bş de haftasonu baya otur ders hazırla, sakin ol, güzel geçecek dersin eminim. ama baya hazırlıklı git hep. ani bişiler çıkarsa da telefondan filan kontrol et emin olarak yaz. tahtada spelling hatası çok basit ama ölümcül bir hata bence :KK43:

Benim kardeşim de Ingilizce öğretmeni. Ama delta, celta allah ne verdiyse kendini cok gelistirdi. Türkiye de çalıstığı okul onu "anadili Ingilizce degil" diye işten çıkardı. O da simdi bir Asya ülkesinde öğretmenlik yapıyor. Ingilizce edebiyat öğretiyor ve burada kazandiğının kat kat fazlası maaş ve imkanlarla. Bölum başkan yardımcısı oldu bir suru Amerikali ve Ingiliz arasında. Özet olarak bence sizde sorun yok ülke yanlış. Mümkünse anadillerinden biri Ingilizce olmayan bir ülke seçin ve belgelerle yetkinliğinizi somutlaştırın. Günlük hayatınızda da inşallah hep Ingilizce konuşulan ortamlardasınızdır?

Herkese iyi aksamlar, kendimle ilgili fazla ön bilgi vermeden direkt sorunumu yazcam. Ingilizce konusulan bir avrupa ülkesinde ingilizce ögretmenligini yapmaya basladim, ama bu ülkede büyümedim, dili sonradan ögrendim. Dolayisiyla anadili ingilizce olan biri gibi konusamiyorum az da olsa aksanim var ve hala ufak tefek, konu yabanciysa büyük hatalar yapiyorum ama yillarca bu dilin egitimini aldim. Sorun su ki veliler sikayet etmisler anadili ingilizce olmayan biri bizim cocuklarimiza nasil egitim vercek diye, müdür bugun beni yanina cagirip söyledi yanlislarimin üzerinde calismami rica etti, yanlislar yapmamin beni kötü bir ögretmen yapmayacagini söyledi ama ben cok bozuldum, daha dogrusu üzüldüm cünkü bu bügünde yarina düzelticek bir sorun degil ve beklentiler cok yüksek okulda yanlis yapmaya insancil gözle bakilmiyor. Bu ülkede yalniz yasiyorum, derdimi anlatabilcegim beni anlayacak hic kimse yok, özgüvenim yerle bir oldu. Ya bunlari yutup bir sekilde devam edecegim ya da birakip egitimimle alakali olmayan bambaska bir is yapacagim. Siz olsaniz ne yapardiniz? Ögrencilerinize, velilerinize ne derdiniz? Arkadaslarimin hic biri calismiyor, hepsi evli, giyinip süslenip geziyorlar. Bense yillardir kendimi bu kariyere adadim, oh basardim rahatladim derken sorunlarin en büyügünü yasiyorum, kendimi cok cok degersiz hissediyorum. Lütfen yardim edin, bir fikir verin.

Velilerin düsüncelerini dile getirmelerini kisisel algilamayin. Bunu kendinizi gelistirmek adina firsat olarak görün. Hicbirimiz yabanci dilimizi öyle 100/100 konusamiyoruz. Siz kendinizi zaten hep gelistirmeye calisan bir insansiniz. Bence kendinizi degersiz görecek bir durum yok . Kimse elestirilmeyi sevmez..ama önemli olan bundan neyi cikartmaniz. Baskalarla kendinizi kiyaslamayin

Merhabalar, bir meslektasiniz olarak derdinize ortak olmak isterim ama soyleyeceklerim sizi kiracaksa simdiden affiniza siginiyorum. Direk konuya giriyorum; Bence veliler hakli.. mesele su: bir ogretmen ders verdigi alanda ogrencilerinden her zaman birkac derece ustte olmali bence. Ki sizin ogrencileriniz zaten sizin egittiginiz dil ile yetismis bebeklikten beri. Bu sizin icin malesef bir dezavantaj. Bununla birlikte ogretmenlik pek hata goturen bir meslek degil. Yani ogrenciler karsisinda bir hata yapariz, iki hata yapariz.. ama bu gereginden fazla olursa goze batariz ve bu da dogal olarak sorgulanir. Ogrencilerin hatalarimizi duzeltmesi hos olmaz. Bazi arkadaslar demis ki bilgiler internetten de alinir, asil onemli olan degerler. Ben buna katilmiyorum. Ogretmen kendi alaninda uzman olmali. Bir dil ogretmeni her alanda (skills) o dili “yasamali”. Mesela bir matematik ogretmeni hesapta hata yapmamali..

Sizi demotive etmek degil niyetim, lutfen yanlis anlamayin. Bakin ben anadili ing olmayan (ama cok konusulan) bir avrupa ulkesinde dogdum buyudum. univ.de full ingilizce konustum. Bir yil ingilterede okudum. Buna ragmen deli gibi ders hazirligi yaptim goze batmamak icin. Iyi geri donusum aldim siz ama gelin de bana sorun..

Demem o ki, bu iste cok yorulacaksiniz ve yipranacaksiniz. Ama azimle ustesinden gelirsiniz. Yillarinizi alacak bu, sabredip gayret ederseniz olur. Kendi adima baska alanda uzmanlasmanizi tavsiye ederim.. Size basarilar diliyorum!

Canınızı sıkmayın elbet bu zorlu dönemde geçecektir. Okul yeni başladı ve öğrencilerle yeni yeni tanisiyorsunuz. Zamanla sizi tanıdıkça seveeceklerdir ve bunların unutulacagina eminim. Siz sogukkanli davranın ve öğrencilere de açıklama yapmayın derim. O kadar yüz göz olmanın anlami yok. Belkide çok iyisiniz ingilizce konusunda ama siz orada Türk olduğunuz için bir kaç öğrenci ailelere citlatmis olabilirler durumu. Malum ayrımcılık meselesi. Sakin ve soğuk kanlı olun. Başarılar 😍

Branş değiştirseniz nasıl olur? Yabancılara İngilizce öğretmenliği mesela? Bu alan sizi daha az yorar diye düşünüyorum. Yabancı olunca her yerde dikkat cekiyoruz ne yazıkki. Bir tanıdım kreşte pedagog ama dili biraz zayıf olduğu icin veliler çocuklarımız dili yanlış öğreniyor diye şikayet etmişler, sizin durumunuzdan farklı degil yani …

Kusura bakmayın ben teselli veremeyeceğim çünkü bana tuhaf geldi. Kızımın Türkçe derslerine Suriyeli bir öğretmen girse ne alaka derim bende şahsen. IELTS academic seviyemi C1 olarak belirledi ama gidipte İngilizce konuşulan bir ülkede ingilizce öğretmeni olmam mesela , yemez. En başta yanlış tercih yapmışsınız. Öğretmenlik seviyorsanız başka bir dal seçseymişsiniz keşke. Ayrıca çalışmayan kadınlara laf sokmaya çalışmanız hoş olmamış. İnsanların hayatlarını bilemezsiniz , hiç kimsenin hakkında böyle düşünmeyin lütfen herkes kendi savaşında.

Kusura bakmayın ben teselli veremeyeceğim çünkü bana tuhaf geldi. Kızımın Türkçe derslerine Suriyeli bir öğretmen girse ne alaka derim bende şahsen. IELTS academic seviyemi C1 olarak belirledi ama gidipte İngilizce konuşulan bir ülkede ingilizce öğretmeni olmam mesela , yemez. En başta yanlış tercih yapmışsınız. Öğretmenlik seviyorsanız başka bir dal seçseymişsiniz keşke. Ayrıca çalışmayan kadınlara laf sokmaya çalışmanız hoş olmamış. İnsanların hayatlarını bilemezsiniz , hiç kimsenin hakkında böyle düşünmeyin lütfen herkes kendi savaşında.
çalışmayan kadınlara kötü bir şey söylememiş ki.çalışmayan eğitimli bir kadın olarak ben hiç alınmadım mesela.ayrıca matematiği kıt matematikçi tarihi pat çat bilen tarihçiler spordan zerre anlamayan beden öğretmenleri gördü bu gözler.ingilizce dende mükemmel olmak zorunda değil.gerek görürse müdür iş akdini sonlandırır zaten

Üzülmenizi istemem ama veliler haklı. Dil duyularak öğreniliyor, yabancı aksanlı birinden öğrenmek çocukların aksanını da bozabilir. Native speaker çocuklara yabancı birini öğretmenlik yapması bana genel olarak abes geldi :KK51: Ben 15 yaşından beri yazıyorum, okuyorum, konuşuyorum, 8 yıldır yurtdışındayım, aksanım gayet temiz, basılmış publicationlarım var, ABDde yaşadım, İngilizce gazete satın alırım okurum ama ben bile geçip İngiliz birine anadilini öğretmeye kalkışmam.

Bence aksanınızı yerli aksana benzetmek için Yotube videoları izleyin veya yerel bir linguist bulup ondan ders alın, seslerin nasıl üretildiğini öğrenin. Misal diftongları yapamıyorsanız nasıl yapılıyor, dilin damakta tam nereye gelmeli, dille hava nasıl kesilir öğrenirsiniz. Amerikan İngilizcesi için söyleyeyim, akustik sisteminin Türkçeyle alakası yok. Sesli harfler de farklı, sessiz harfler de. Türk sessiz harfleri dişe dokunularak üretiliyor mesela, Amerikanca çoğu sessiz harf dişetiyle üretiliyor. Bazı sessizlerde dili keskince indirip havayı kesmek gerekiyor.
Bence fonetik eğitimi olan bir linguistten ses sistemini öğrenin. Olmazsa başka alanlara yönelin, misal dil değil edebiyat öğretin veya yabancılara İngilizce öğretin, kursta çalışın.Bol şans dilerim:KK19:

Her konuda neden kavga çıkıyor :KK51: Bu konuda konu sahibesi ne yapabilirm nasıl kotarabilirim demiş el-cevap: ben de yurtdışındayım, koca parası iyiyp evde oturuyorum, sen de evde otur... Ne alaka? Konu sahibesi zor olanı başarmış yurtdışında tutunmuş, ne güzel mesleğini icra etme şansı bulmuş neden bıraksın, neden evde otursun? Konu sahibesi gayet iyi bir yerde, ister olduğu yerde kalmak için direnir isterse iş değiştirir ama ne olursa olsun çabalamayı bırakmamalı. Çaba olmadan kariyer olmaz, kimse evde oturarak bir yere varamıyor. Başka bir insana ben kendimi saldım, sen de sal gitsin demek doğru değil bence. Konu sahibesini başardıklarından dolayı tebrik ederim. Burda evkadınları lütfen alınmasın hiçbirine lafım yok, lafım konunun başında konu sahibesine taş atan üyeye. Sonra milleti zorla banlatıyorlar:110:

Kusura bakmayin moralinizi bozmak istemem ama banada mantiksiz geldi yani anadili ingilizce olmayan biri yabanci bir ulkede nasil ingilizce ogretebilir? Buna tepki vermeleri normal meslegi secerken keske biraz daha fazla dusunaeydiniz baska yonelebilecegini dil ile ilgili bir alan yokmu? Bu sikintiyi belki asarsiniz ama cok uZun zaman gerektirir

Her konuda neden kavga çıkıyor :KK51: Bu konuda konu sahibesi ne yapabilirm nasıl kotarabilirim demiş el-cevap: ben de yurtdışındayım, koca parası iyiyp evde oturuyorum, sen de evde otur... Ne alaka? Konu sahibesi zor olanı başarmış yurtdışında tutunmuş, ne güzel mesleğini icra etme şansı bulmuş neden bıraksın, neden evde otursun? Konu sahibesi gayet iyi bir yerde, ister olduğu yerde kalmak için direnir isterse iş değiştirir ama ne olursa olsun çabalamayı bırakmamalı. Çaba olmadan kariyer olmaz, kimse evde oturarak bir yere varamıyor. Konu sahibesini başardıklarından dolayı tebrik ederim. Burda evkadınları lütfen alınmasın hiçbirine lafım yok, lafım konunun başında konu sahibesine taş atan üyeye. Sonra milleti zorla banlatıyorlar:110:
Hem reel hayatımda hem de bu sitede başarılı kadınları gördükçe duydukça gurur duyuyorummm.Kendi çocuğum için de örnek alıyorum senin genç başarılı kadınları miss.

çalışmayan kadınlara kötü bir şey söylememiş ki.çalışmayan eğitimli bir kadın olarak ben hiç alınmadım mesela.ayrıca matematiği kıt matematikçi tarihi pat çat bilen tarihçiler spordan zerre anlamayan beden öğretmenleri gördü bu gözler.ingilizce dende mükemmel olmak zorunda değil.gerek görürse müdür iş akdini sonlandırır zaten
Çalışmayan evli arkadaşları giyinip süslenip geziyormuş oysa ondan bahsediyorum. Çalışmayıp evli olan insanlar gezer tozar, faydalı şey yapmaz kafası. Şahsen ben ne çalışıyorum , nede süslenip geziyorum ama başka insanlar hakkında böyle önyargılara sahip olmak hoş gelmiyor bana. Ben uzun süre işsizken evlisin ya çok rahatsındır şimdi diyen bekar öğretmen arkadaşım aklıma geldi. O da ingilizce öğretmeniydi tesadüf. Biz dipte hayat savaşı verirken çocukla , kendisi her gece başka mekanda takılıp sonra bana sen rahatsın diyordu.

Çalışmayan evli arkadaşları giyinip süslenip geziyormuş oysa ondan bahsediyorum. Çalışmayıp evli olan insanlar gezer tozar, faydalı şey yapmaz kafası. Şahsen ben ne çalışıyorum , nede süslenip geziyorum ama başka insanlar hakkında böyle önyargılara sahip olmak hoş gelmiyor bana. Ben uzun süre işsizken evlisin ya çok rahatsındır şimdi diyen bekar öğretmen arkadaşım aklıma geldi. O da ingilizce öğretmeniydi tesadüf. Biz dipte hayat savaşı verirken çocukla , kendisi her gece başka mekanda takılıp sonra bana sen rahatsın diyordu.

Herkes sadece konudaki soruya yorum yapsa bence hiçbir problem olmaz. Biri alakasız bir mesaj yazıyor sonra ortalık karışıyor. Üye çalışıyorsa çalışıyor, çalışmıyorsa çalışmıyor kime ne yani, her konuda bir yerden çıkıp geliyor :KK51: Bir çalışan kadın-çalışmayan kadın dalaşması kalmıştı bu sitede o da tam oldu, her konuda polemik :skandal: İnsanlarımız neden birbirlerinin hayat stillerine, seçimlerine saygı duyamıyor? :KK51: genel olarak yazdığınız örnek gibi sosyal hayatta karşı tarafa saygı yok ki bu sitede olsun:eek:

avrupada da mı bu iş böyle şaşırdım türkiyeye has sanıyordum yabancı hoca adı altında ana dili ingilizce olmayan iranlı azeri vs çalıştırılmasını.
siz birde ana dili ingilizce olan bir ülkedemisiniz tam anlamadım o kısmı da eğer öyleyse yabancı öğrencilere eğitim veren bir kuruma geçebilirsiniz.

X