Cok uzun bir hikaye ne yapmamiz gerekiyor hic bilmiyorum

Ablam evli ve bir oglu var. Cok sık alisveris yapan birisiydi,bekarkende seviyordu alisveris yapmayi. Esiyle guzel giden bir evliligi vardi(biz oyle biliyorduk).Yaklasik 1.5 sene once ablamin kendi adina borcu oldugunu ogrendik. Ozamanin parasiyla bir telefon alip sattigini,birde ogluna taksitle oyuncak kiyafet,kendine kiyafet aldigini biliyorduk. Kredi cekecegini (faizsiz 40 bin) soyledi kendisinin 20 bin i kullanacagi soyledi. Anneme ve bana teklif etti yari yariya boluselim ilk 18 ay sen ode kalan 18 ay ben odeyeyim diye. Annem kabul etmedi,ben kabul ettim. Krediyi cekti 18 ay aylik taksit 2035 tl. Ben oduyordum elden,kimi zaman hesabina havale ettim. Yaklasik 7 ay once falan ablam anneme 250 milyar borcunun oldugunu ve ona yardim etmesini istemis. Esinin haberi yokmus. Annem 41 bin nakit,( oglan kardesim ve annem biriktirip veriyor) annem bir tanidigimizdan ablam icin(bunu ablam isttetiriyor) 5 ceyrek 4 gram altin alip kuyumcudan bozdurup ablamin hesabina attiriyor. Birde tam adedini bilmiyorum annem gune girmisti altin gunune ordan aldigi ceyrekleride veriyor. Daha sonrasinda oglan kardesim bedelli askerlik icin para yatiriyor. Ablam oglan kardesime cok sıkıstigini bedelli askerligi bozmasini o parayi kullanmayi teklif ediyor. Oglan kardesimde vereyim ama nereye kadar saklicaksin bunu soyleyelim diyor.( Bu arada ablam ve oglan kardesim mandiraya alisverise gidiyor, 3 bin tllik alisveris ediyor,eve gelince ablam esine diyor 1000 tl tuttu. Oglan kardesimde kiziyor niye 1000 tl diyorsun diye) Ablam istemiyor,fakat annem ablamin kayinvalidesine durumu anlatiyor. Aksamina kayinpederi,kaynanasi ve kayni geliyor. Ablamin ettigi alisverisi soyluyor. (Et,kiyma,kebap,pastirmLar,hediyeler hersey stokludur evinde bu arada) Ertesi gun ablamin kayni gidiyor,konusmaya. Aksamina aileler toplaniyor ama benim annemi kesinlikle gormek istemiyorlar. Sozde eniste olacak bozuntu gelirse kovarim demis annem icin. Ablam o gece anneme geliyor. Ertesi gun sabah ablam bana mesaj atiyor,tabi bende salak gibi sildim. İste ben krediyi dicle cekti 80 bin dedim sana ne mesaj atarsam tamsm de eger x seni ararsa acma vs diye. Sonra findeks raporunda bir cikiyor. Borc 540 milyar. Borcu annemin ve oglan kardesime atiyor. Benimde 80 milyar aldigimi soyluyor. Oglan kardesim gidiyor madem oyle borc bizim gelin sikayetci olun bizden,hersey dinlenilsin,kamera kayitlari telefon gorusmeleri dinlenilsin ciksin ortaya diyor. Ablam ve esi tarafi kabul etmiyor. Aradan 2-3 gun geciyor. Ablam,kayinvalidesi ve esi annemin calisitigi isyerine gidiyor. Kayinavlide anneme hirsiz falan diyor. Annem ile ayni yerde calisiyordu ablam. Annem ablama diyor kizim boyle boyle ben almadim sen niye bole yapiyosun diyor. Siz aldiniz,odemediniz benim uzerime kaldi diyormus. Bunun uzerine annem bayiliyor. Annemin patronuna olaya dahil olup.2 aydir bu kiz burda calisiyor 15 milyarlik kasabimizdsn et aldi sen demiyormusun bu et nerden geldi? Bu para nerden geldi diye. Herneyse numarasini degistirmis,kaynanada kaliyor evine gitmiyor vs. Oglan kardesim askere gitmeden 4 gun once gizli numaradan aramis,gorusmek istemis. Kayinvalidesinin onu Tehdit ettigi, bu borcu ailenin uzerine atacagini yoksa yuvasini bozacagini oglunu gostermeyecegim diye tehdit etti falan demis.
540 bini ne yapmış hepsine et pastırma almış olamaz çok ilginç altında yatan büyük bir psikolojik sorun var çalışsın ödesin prim vermişsiniz asla vermeyin çift iş bulsun ödesin Allah kimseyi evladiyla sinamasin annenize çok üzüldüm

evet 540 bin olmuş
ama alışverişle olmayacak bir borç değil onu diyorum ben de

bu sezon kendime tek bir kazak almadım ama basit bir kazak basit bir sweat shirt olmuş 700 800 lira. ben eskiden her sezon 10 parça alıyordum mesela alsam 7-8 bin. eskisi gibi sezonda 5 mont/kaban alsam 15-20 bin. inanın fiyatlara sinir olduğum için bir şey almıyorum, almak istesem alırım ama eski alışkanlıklarımı sürdürmüyorum.. (ben tekstil çok pahalanacak diye çok aldım 2021de o sene aldıklarımı şu anda alsam en az 300 bin lira eder, bunları eskitene kadar da inat ettim almıycam ama alsan harcanır yani fiyatlar ortada)

bu kadın hem kendine hem çocuğa alıyormuş + eve mutfak alışverişi, oyuncak gibi şeyleri de bol bol alıyormuş. yani atıyorum 20 bin lira maaş alıp 50 bin lira harcarsan ve bunu her ay yaparsan, özellikle de kredi, kredi kartı avans şu bu katlar gider, bu borç 1 senede yapılır...

kocasının haber olmaması için gerizekalı olması lazım.
her gün evde ne yediğini içtiğini eve gelen koliyi paketi ya da kadının çocuğun giydiğini kullandığını görmüyor mu?
fiyatları bilmiyor mu? bu adam evde yatalak yatan ya da mental retardasyonlu vs. bir birey değilse elbette biliyordur
İste bizde burda bi tutuluuoruz. A dan z ye odemeleri geleni gideni yazan adam nasil farkinda olmaz celiski

X