Covid aşısı olamayanlar...

Ya benim tanıdığım kadın 15 yıldır falan kronik ürtiker.surekli iğne ve kortizon kullanıyor.gercekten çok kötü durumda.gorunce çok üzülüyorum.yasi var 56 yaşında.sizin olduğunuz tedaviden haberi yoktur belki eğer biraz bilgi verirseniz bende hemen söyleyeyim yazık tedavi olsun.
@KudrAlobar WOMAN WOMAN
Ay yazik kadincagiza, cok uzuldum cok gecmis olsun 🙏🏻😞 Ben istanbul’da kaya özkuş’a akupunktur yaptirdim ama kac kez gitmistim vs hatirlamiyorum. Ondan sonra bir daha hic buyuk bir atak gecirmedim, tek tuk cok nadir cikip kendiliginden sonuyor ☺️

Ben bi ara aşıdan sorumlu doktordum, aşı kılavuzunda ürtiker durumunda yapılmasında sorun olmadığı yazıyor isterseniz siz de okuyabilirsiniz, ürtikerli birçok hasta gelip bana danıştığında hepsine onay verdim ve hiçbirinde anaflaksi vb gelişmedi. Ürtikerden bağımsız olarak aşının alerji yapma riskinin olduğu bildiriliyor bize, ben de hastalara bu bilgiyi mutlaka veriyorum ama aşı polikliniğinde aktif çalışmış bir doktor olarak bugüne kadar hiçbir hastamda bırakın anaflaksiyi alerji bile gelişmedi. Yine de yüzde yüz sıkıntı olmaz diyemem sadece tüm bilgilendirmeyi bu şekilde yapıyordum.
Sizde de bir sıkıntı olmaz yüksek ihtimalle inşallah
Ben de bir şey sormak istiyorum.ilk aşılar yapıldığı zaman Abd de bi dr iç kanamadan ölmüştü.Ve bu durumun aşı ile bağlantısı olup olmadığı ispatlanamadı.Benim plt değerim düşük.Aşı olmayı çok istiyorum fakat o dr hep aklıma takılıyor.Sizce alakası var mıdır riskli grupta mıyım ne dersiniz

Ay yazik kadincagiza, cok uzuldum cok gecmis olsun 🙏🏻😞 Ben istanbul’da kaya özkuş’a akupunktur yaptirdim ama kac kez gitmistim vs hatirlamiyorum. Ondan sonra bir daha hic buyuk bir atak gecirmedim, tek tuk cok nadir cikip kendiliginden sonuyor ☺️
Tamam çok sağolun ben aynısını yazayım ablaya.
Gerçekten çok kötü bir hastalikmis.surekli her ay bunu yaşıyor.evde iş yapamaz durumda şuan.mesela cam silse 1 hafta elleri kolları şişiyor,kızarıyor.surekli kaşınıyor,yanıyor.insallah İstanbul'a gider ve tedavi olur.baska şehirlere gitmişti ama faydalı olmadı.vok teşekkür ederim sağolun 🙏

Yahu yaslı inslarda yok yok hastaliklar gelmiş ürtiker den aşı olmasam rapor alsam olur mu diyor olma sen zaten kim zorluyor konu ne amaci ne hiç anlamadım :işsiz:
Sanırım şundan ötürü; hani hes kodu olmadan bazı yerlere giremiyorsun ya, başka bir komplo teorisi de aşıyı yaygınlaştırdıktan sonra aşısı olmayanın bir yerlere alınmayacak olması. Yani böyle böyle herkesi aşıya mecbur bırakacaklar diye bir senaryo dönüyor. Konu sahibi de ben zorunluluktan olmadım diye bir rapor alıp olayın dışında kalmak istiyor.
ben böyle anladım evhamından yola çıkaraksk.

Sanırım şundan ötürü; hani hes kodu olmadan bazı yerlere giremiyorsun ya, başka bir komplo teorisi de aşıyı yaygınlaştırdıktan sonra aşısı olmayanın bir yerlere alınmayacak olması. Yani böyle böyle herkesi aşıya mecbur bırakacaklar diye bir senaryo dönüyor. Konu sahibi de ben zorunluluktan olmadım diye bir rapor alıp olayın dışında kalmak istiyor.
Bak olabilir çip takıcaklar zaten olmayın annem olmayın guzum 🤣

Benim de alerjilerim var + kronik hastaligim var ama sinovac oldum korka korka :) cok şükür herhangi bir reaksiyon göstermedi vücudum ama biontechten korkuyordum
Bu arada canli asi degil mRna aşısı diye geçiyor onun etkisi nedir cok iyi bilmediğim icin kendi adima yaptirmaktan cekinirdim, yine de doktorunuzla.istisare edin
Herhangi bir anaflaksik şok olmasina karsin zaten aşı sonrasi 30 dk beklemeye alıyorlar herhangi bir durumda acil müdahalede bulunuyorlar.
Lütfen doktorunuzla koordineli gidin, aşı olamaz diye rapor vereceklerini de sanmıyorum zira zorunlu degil siz istemedikce yapmazlar.

Bak olabilir çip takıcaklar zaten olmayın annem olmayın guzum 🤣
Benim sıram da geliyor:KK31: yakında çipleneceğim umarım 😂
Penisilin alerjisi olanlarla ilgili bir haber okumuştum ama bilimsel bir dayanağını bulamadım. Görevliydim diyen arkadaş bir açıklasa var mı acaba öyle bir durum?
Yoksa bana da rapor lazım:KK70:

Benim sıram da geliyor:KK31: yakında çipleneceğim umarım 😂
Penisilin alerjisi olanlarla ilgili bir haber okumuştum ama bilimsel bir dayanağını bulamadım. Görevliydim diyen arkadaş bir açıklasa var mı acaba öyle bir durum?
Yoksa bana da rapor lazım:KK70:
Ya size sıra nasıl geliyor yaşliyim bana bakan yok :KK53: şu aşi olmak istemeyenler yerine bizi seri aşılayın karşim yaa :KK70:

Burdaki linç kültürünü cidden çözemiyorum. Ürtiker yüzünden her ağrı kesici içtiğimde acillik oldum 3 4 sene kadar sürdü yani ne kadar garip bi insan topluluğu burası. Bilginiz yok ama fikriniz var. Soru sahibi ben sinovac oldum burnum bile akmadı zaten bunun için yarım saat hastanede bekliyorsunuz. Ben bahçeye bile çıkmadım anafilaksi geçirirsem hemen müdaha etsinler diye. Doktorunuz kesinlikle ol diyemez tabii ki kimse teminat veremez böyle bir konuda. Ama bu kadar korkmanıza gerek yok.
Teşekkür ederim inşallah olmaz bişey

kendi doktoru kararsız kalınca güvenilir başka bir doktora sormak yerine kk ya konu açan kadınlar, kadınlarımız...
aşı olmamak için rapor almayı istemenin nasıl bir amacı var ?
diyelim bir gün geldi ve zorunlu oldu, o gün size en fazla aşı olmak istemediğinize ve çıkacak tüm sorunları kabul ettiğinize dair bir kağıt imzalatırlar.

ayrıca alerjiniz olup olmadığı soruluyor, ki böyle hastalar özellikle tam teşekküllü hastanelerde aşı oluyorlar. aşıdan sonra da belli bir süre bekletiliyorlar. yani kötü birşey yaşama ihtimali çok az.

ama size bu cevapları bizim değil tahlillerinizi ve sağlık geçmişinizi görebilen bir doktorun vermesi daha sağlıklı.

Çok yakınımın kronik ürtikeri var.ayda bir iğne yaptırıyor.yasi 56.surekli görüyorum.gercekten dayanılarak gibi değil.biraz iş yapsa bir hafta hastalanıyor kolları şişiyor.ates basması daha neler neler.sizde bilirsiniz.Allah yardımcınız olsun.
Dediğim kişi 2 ay önce sinovac aşısını oldu.kronik ve yaş faktörü ile erken oldu galiba.hic yan etkisi olmadı.insallah yaptırırsanız sizde de olmaz.
Ama rapor konusunda bilgim yok.
Teşekkür ederim bende aynı durumdayim şişlik şu anda belki 5 yerimde vardır artık saymıyorum hatta o kadar alıştım ki bir arkadasim gorupte aaa ne olmuş öyle diye tepki verdiğinde bile bişey değil yaa diyorum o kadar bütünleştik

Burdaki linç kültürünü cidden çözemiyorum. Ürtiker yüzünden her ağrı kesici içtiğimde acillik oldum 3 4 sene kadar sürdü yani ne kadar garip bi insan topluluğu burası. Bilginiz yok ama fikriniz var. Soru sahibi ben sinovac oldum burnum bile akmadı zaten bunun için yarım saat hastanede bekliyorsunuz. Ben bahçeye bile çıkmadım anafilaksi geçirirsem hemen müdaha etsinler diye. Doktorunuz kesinlikle ol diyemez tabii ki kimse teminat veremez böyle bir konuda. Ama bu kadar korkmanıza gerek yok.

bu linçlemek değil aslında. sadece kendisinin sağlık geçmişini bilebilecek ve uzman olan doktorun cevaplayabileceği bir konu.
çok fazla kadın bu tip uzmanlık gerektiren soruları işin ehlini bulmak yerine direkt burada soruyor. bence yanlış. sorusunun yanıtı buradan kolay çıkamaz bana göre.

Arkadaşlar derdim şu, kronik ürtikerim var ve iki aydır felaket aktif durumdayım ilaçlarımın dozunu artırdık ama iki haftam daha var ne kadar kontrol altına alinacak belli değil covid aşısina da doktorum alerji yapmaz diyemem dedi yaptırma olmazsa dedi ama bunun için herhangi bir rapor almam gerekir mi arada kalmış durumdayım bilgisi olanlar varsa yardımcı olur musunuz
Kararsızlığınızda çok haklısınız. Ben bir sağlık personeli emeklisi, virüsler, epidemi ve pandemilerle ilgili yüksek lisanslı bir bilim insanı ve gençliğimde aşı üretim birimlerinde aktif çalışan ve sorumlu olarak görev yapmış bir idareciyim. Ve maalesef ki on yıldır idiyopatik kronik ürtikerliyim. Ürtikeri alevlendiren, anaflaktik şoka, larinks anjıyoödemi gibi hayati tehlikelere yol açan etkenler her bir ürtikerli hastada o kadar farklı ki aşının Ürtikeri olanda neye yol açıp açmayacağını üretici firması da dahil hiç kimse bilemez diye düşünüyorum Hiç bir Dr da istediğiniz raporu size şu an veremez. Sadece güncel durumda yukarıda Dr arkadaşımızın da belirttiği gibi aşı alerjisinin çok nadiren ve ürtikerden bağımsız olarak geliştiği bilgisi hakim. Özetle ve Sonuç olarak seçim tam anlamıyla bize kalmış. Ya bu bilgiye dayanarak gerçek virüsü kaparsak zaten ürtikeri had safhada alevlendirip solunum sıkıntısı yaşatacağını düşüneceğiz ve bu düşünceyle aşının daha düşük olan riskini göze alıp yaptıracağız.( Ki aşıyı da ürtikerimizin daha hafif olduğu günlerde ve hastane ortamında ve durumumuz hakkında bilgi vererek yaptıracağız.) Ya da izole bir şekilde yaşayarak en azından şu ataklarım hafiflesin, sıram geçerse de en son grupta yaptırayım diyerek bekleme riskini göze alacağız. Bu arada minik bir bilgi yumurta alerjiniz yoksa veya yumurta ürtiker ataklarınızı artırmıyorsa aşının da ürtikerinizi etkileme ihtimali daha düşük. Ve ürtiker hastalarıyla haberleşilen sosyal medya gruplarında da bir çok ürtikerlinin aşıyı sorunsuz yaptırdıklarını okuyorum. Ama dediğim gibi her ürtiker kişiye özeldir. Bu nedenle kararın sorumluluğu sadece hastaya aittir.

Ben de anatomi prof’u bir akupunkturcu bulup onunla iyilestim. Sende ne tedavi uyguladilar kudra? Hayir akupunkturun etkisi gecerse vs aklimda olsun ☺️☺️☺️ Cunku senin de bildigin gibi urtikerde her kafadan bir ses cikiyor ve neticede kortizona bagliyorlar 😞
Kortizon dan uzak durun o akut ürtiker için bir seferlik yapılır kronikte kortizon o an baskiliyor etkisi geçince en şiddetli haliyle geri dönüyor tecrübeyle sabit

Kortizon dan uzak durun o akut ürtiker için bir seferlik yapılır kronikte kortizon o an baskiliyor etkisi geçince en şiddetli haliyle geri dönüyor tecrübeyle sabit
Bende mecburen duzenli olarak vermislerdi cunku hicbir antihistaminik ise yaramiyordu ve tum vucudum kabarip kipkirmizi oluyordu 👀

Aynen öyle ben hoş evden çıkmayan bir insanım ama senede 1 otele tatile gidiyorum uçağa biniyorum bunları düşündüm ama gereksiz bir düşünceymis hoş korkunun ecele faydası yok 🙂

bu linçlemek değil aslında. sadece kendisinin sağlık geçmişini bilebilecek ve uzman olan doktorun cevaplayabileceği bir konu.
çok fazla kadın bu tip uzmanlık gerektiren soruları işin ehlini bulmak yerine direkt burada soruyor. bence yanlış. sorusunun yanıtı buradan kolay çıkamaz bana göre.
Bu konuda haklısınız ama insanların aşağılamalarını, hastalık karşılaştırmalarını anlamlandıramıyorum

X