Covid aşısı olamayanlar...

Kararsızlığınızda çok haklısınız. Ben bir sağlık personeli emeklisi, virüsler, epidemi ve pandemilerle ilgili yüksek lisanslı bir bilim insanı ve gençliğimde aşı üretim birimlerinde aktif çalışan ve sorumlu olarak görev yapmış bir idareciyim. Ve maalesef ki on yıldır idiyopatik kronik ürtikerliyim. Ürtikeri alevlendiren, anaflaktik şoka, larinks anjıyoödemi gibi hayati tehlikelere yol açan etkenler her bir ürtikerli hastada o kadar farklı ki aşının Ürtikeri olanda neye yol açıp açmayacağını üretici firması da dahil hiç kimse bilemez diye düşünüyorum Hiç bir Dr da istediğiniz raporu size şu an veremez. Sadece güncel durumda yukarıda Dr arkadaşımızın da belirttiği gibi aşı alerjisinin çok nadiren ve ürtikerden bağımsız olarak geliştiği bilgisi hakim. Özetle ve Sonuç olarak seçim tam anlamıyla bize kalmış. Ya bu bilgiye dayanarak gerçek virüsü kaparsak zaten ürtikeri had safhada alevlendirip solunum sıkıntısı yaşatacağını düşüneceğiz ve bu düşünceyle aşının daha düşük olan riskini göze alıp yaptıracağız.( Ki aşıyı da ürtikerimizin daha hafif olduğu günlerde ve hastane ortamında ve durumumuz hakkında bilgi vererek yaptıracağız.) Ya da izole bir şekilde yaşayarak en azından şu ataklarım hafiflesin, sıram geçerse de en son grupta yaptırayım diyerek bekleme riskini göze alacağız. Bu arada minik bir bilgi yumurta alerjiniz yoksa veya yumurta ürtiker ataklarınızı artırmıyorsa aşının da ürtikerinizi etkileme ihtimali daha düşük. Ve ürtiker hastalarıyla haberleşilen sosyal medya gruplarında da bir çok ürtikerlinin aşıyı sorunsuz yaptırdıklarını okuyorum. Ama dediğim gibi her ürtiker kişiye özeldir. Bu nedenle kararın sorumluluğu sadece hastaya aittir.

gördüğüm kadarıyla hangi görüşten olursa olsun her doktor hangisi olursa olsun aşı olun diyor. bilinen hastalıklar olduğu gibi bilinmeyen hastalıklarımız da olabilir. keza alerji 30 sene yaşamasak 31. senede olabilecek birşey.
pandemi ortamında doktorun kararı hastaya bırakması mı doğru yoksa aşı olmasının gerekliliğini ispat etmesi mi ?
hasta hakları ile ilgili detaylar vardır muhtemelen tabi ki ama yine de aşıya yönlendirmek, özellikle de kronik hastaları daha mantıklı değil mi ?

bu linçlemek değil aslında. sadece kendisinin sağlık geçmişini bilebilecek ve uzman olan doktorun cevaplayabileceği bir konu.
çok fazla kadın bu tip uzmanlık gerektiren soruları işin ehlini bulmak yerine direkt burada soruyor. bence yanlış. sorusunun yanıtı buradan kolay çıkamaz bana göre.
Doktorumda kararsız bu konuda olan varsa diye sordum ya da olmadilarsa ne su diye

Bu konuda haklısınız ama insanların aşağılamalarını, hastalık karşılaştırmalarını anlamlandıramıyorum

ben açıkçası her hastalık bireyin kendisine özgü olduğu için bu tip sorulara buradan yanıt aramaya karşıyım. ha bir doktor veya sağlık uzmanına buradan tahlil, vs iletilir ok ama insanların yaşadığı örneklerden karar vermeye çalışmak bence doğru bir yaklaşım değil.
mesela ben diyabet hastayım. biri derki aşı yaptırdım şekerim 300 fırladı, diğeri der ki benimki oynamadı bile.
hangisi hangi ilacı kullanıyor, kaç yıldır diyabetli, genel şeker seviyesi nasıl bilmeden onların yorumlarına göre karar veremem.
o yüzden tabi ki karşılaştırarak değil, uzmanla görüşmesini önererek yaklaşmak lazım.

Doktorumda kararsız bu konuda olan varsa diye sordum ya da olmadilarsa ne su diye

benim demek istediğim şu, herkesin hastalığı aslında biricik. o yüzden başkası için sorunsuz olan sizin için sorunlu olabilir. o yüzden başkalarının deneyimleri bence böyle konularda bir noktaya kadar yardımcı olur. ama en iyi yardımı sizin sağlık geçmişinizi gören bir doktor ile görüşerek alabilirsiniz.

Kararsızlığınızda çok haklısınız. Ben bir sağlık personeli emeklisi, virüsler, epidemi ve pandemilerle ilgili yüksek lisanslı bir bilim insanı ve gençliğimde aşı üretim birimlerinde aktif çalışan ve sorumlu olarak görev yapmış bir idareciyim. Ve maalesef ki on yıldır idiyopatik kronik ürtikerliyim. Ürtikeri alevlendiren, anaflaktik şoka, larinks anjıyoödemi gibi hayati tehlikelere yol açan etkenler her bir ürtikerli hastada o kadar farklı ki aşının Ürtikeri olanda neye yol açıp açmayacağını üretici firması da dahil hiç kimse bilemez diye düşünüyorum Hiç bir Dr da istediğiniz raporu size şu an veremez. Sadece güncel durumda yukarıda Dr arkadaşımızın da belirttiği gibi aşı alerjisinin çok nadiren ve ürtikerden bağımsız olarak geliştiği bilgisi hakim. Özetle ve Sonuç olarak seçim tam anlamıyla bize kalmış. Ya bu bilgiye dayanarak gerçek virüsü kaparsak zaten ürtikeri had safhada alevlendirip solunum sıkıntısı yaşatacağını düşüneceğiz ve bu düşünceyle aşının daha düşük olan riskini göze alıp yaptıracağız.( Ki aşıyı da ürtikerimizin daha hafif olduğu günlerde ve hastane ortamında ve durumumuz hakkında bilgi vererek yaptıracağız.) Ya da izole bir şekilde yaşayarak en azından şu ataklarım hafiflesin, sıram geçerse de en son grupta yaptırayım diyerek bekleme riskini göze alacağız. Bu arada minik bir bilgi yumurta alerjiniz yoksa veya yumurta ürtiker ataklarınızı artırmıyorsa aşının da ürtikerinizi etkileme ihtimali daha düşük. Ve ürtiker hastalarıyla haberleşilen sosyal medya gruplarında da bir çok ürtikerlinin aşıyı sorunsuz yaptırdıklarını okuyorum. Ama dediğim gibi her ürtiker kişiye özeldir. Bu nedenle kararın sorumluluğu sadece hastaya aittir.
Aradığım cevap işte sonuç bilinmiyor ama covidde tek başına urtikeri tetikler her şekilde artıracak gibi benimde sebebi bilinmiyor yediklerimden olmadığı düşünülüyor ama kontrol altındayken son iki aydır berbat durumdayım 3 farklı doktora gittim en son gittiğim doçent o da antihistaminik başka tedavi şekli yok en son ürtiker aşısı denenecek hiç sonmezse

gördüğüm kadarıyla hangi görüşten olursa olsun her doktor hangisi olursa olsun aşı olun diyor. bilinen hastalıklar olduğu gibi bilinmeyen hastalıklarımız da olabilir. keza alerji 30 sene yaşamasak 31. senede olabilecek birşey.
pandemi ortamında doktorun kararı hastaya bırakması mı doğru yoksa aşı olmasının gerekliliğini ispat etmesi mi ?
hasta hakları ile ilgili detaylar vardır muhtemelen tabi ki ama yine de aşıya yönlendirmek, özellikle de kronik hastaları daha mantıklı değil mi ?
Hayır. "Doktorun hastaya aşı olmasının gerekliliğini ispatlamak "gibi bir zorunluluğu yoktur. Koruyucu hekimlik gereği Doktor hastasına öneride bulunabilir ve seçimi hastaya bırakır. Pandemi ortamında elbette öneri aşının yapılmasıdır. Ama özel durumu ve diğer kronik hastalıkları nedeni ile hasta için riskli bir durum varsa bu öneri ile birlikte risk hakkında da hasta bilgilendirilir ve seçim hastaya bırakılır. Ayrıca bilinci yerinde olan her hastanın tedaviyi red etme hakkı vardır.

Hayır. "Doktorun hastaya aşı olmasının gerekliliğini ispatlamak "gibi bir zorunluluğu yoktur. Koruyucu hekimlik gereği Doktor hastasına öneride bulunabilir ve seçimi hastaya bırakır. Pandemi ortamında elbette öneri aşının yapılmasıdır. Ama özel durumu ve diğer kronik hastalıkları nedeni ile hasta için riskli bir durum varsa bu öneri ile birlikte risk hakkında da hasta bilgilendirilir ve seçim hastaya bırakılır. Ayrıca bilinci yerinde olan her hastanın tedaviyi red etme hakkı vardır.

tabi hasta reddebilir fakat virüsü kapmak aşıdan daha riskli değil mi ? bana buradaki doktor gereğinden fazla kararsızlığa sürüklemiş gibi geldi. o yüzden merak ettim

Burdaki linç kültürünü cidden çözemiyorum. Ürtiker yüzünden her ağrı kesici içtiğimde acillik oldum 3 4 sene kadar sürdü yani ne kadar garip bi insan topluluğu burası. Bilginiz yok ama fikriniz var. Soru sahibi ben sinovac oldum burnum bile akmadı zaten bunun için yarım saat hastanede bekliyorsunuz. Ben bahçeye bile çıkmadım anafilaksi geçirirsem hemen müdaha etsinler diye. Doktorunuz kesinlikle ol diyemez tabii ki kimse teminat veremez böyle bir konuda. Ama bu kadar korkmanıza gerek yok.

Konu sahibi "aşı olayım mı olmayayım mı" diye sormuyor ki bunun cevabını biz veremeyiz zaten.
Aşı olamayacağına dair rapor alıp alamayacağını soruyor. Ama şu an aşı zorunluluğu olmadığı için insanlar "ne alaka" demişler haklı olarak.

ardacinar ardacinar Aşı olup olmamakla ilgili tereddütleriniz varsa başka bir doktordan daha görüş alın.
Sizin de bildiğiniz gibi şu an aşı zorunlu değil ama bir gün zorunlu olursa özel durumu sebebiyle aşı olamayacak olanlar için bir çözüm sunulur zaten.
Doktorun önerisiyle rapor yazılır, belki bir kart ya da bir kod verilir vs.
Şehirleri zombi filmlerindeki gibi tel örgülerle çevirip aşı olamayanları dışarıya atmaz hiçbir ülke. İçiniz rahat olsun yani.

Ben de bir şey sormak istiyorum.ilk aşılar yapıldığı zaman Abd de bi dr iç kanamadan ölmüştü.Ve bu durumun aşı ile bağlantısı olup olmadığı ispatlanamadı.Benim plt değerim düşük.Aşı olmayı çok istiyorum fakat o dr hep aklıma takılıyor.Sizce alakası var mıdır riskli grupta mıyım ne dersiniz
Bu noktada plt düşüklüğü ile alakalı olarak herhangi bir hastalık tanısı alıp almadığınız önemli, ikinci olarak plt dışında bağışıklığınız ne durumda bunu görmek için aşıdan en çok 1 hafta önce hemogram+crp+sedim olan kan tahlili yapılması tahlilerinize göre aşıya karar verilmesi gerekir, üçüncü ve en önemli nokta plt düşüklüğünüz bir hematoloji doktoru tarafından takip ediliyorsa aşıdan önce mutlaka doktorunuza aşı olabilir miyim diye sorun, çünkü ekstrem durumları olan hastalarda rutin takip edildiği doktorun görüşü daha önemli aslında. Neden diye soracak olursanız aşı kılavuzunda birçok hastalık ya da farklı durumlarla alakalı bilgi mevcut değil, bu durumda takip edildiğiniz doktorun görüşü daha önemli.

Aradığım cevap işte sonuç bilinmiyor ama covidde tek başına urtikeri tetikler her şekilde artıracak gibi benimde sebebi bilinmiyor yediklerimden olmadığı düşünülüyor ama kontrol altındayken son iki aydır berbat durumdayım 3 farklı doktora gittim en son gittiğim doçent o da antihistaminik başka tedavi şekli yok en son ürtiker aşısı denenecek hiç sonmezse
Çok iyi anlıyorum sizi.Kronik İdiopatik ürtiker maalesef böyle bir hastalık. Basit bir alerji sanıldığından halk arasında anlaşılmanız zor ama riskleri ani ve hayatidir. Kontrol altına alınabilmesi bile çok zor. Bir çok arkadaş akut ürtikerle aynı konu olduğunu sanıyorlar maalesef. (keşke öyle olsaydı da bir iki hafta kaşınmakla bir iki antihistaminikle geçseydi) Neyse tıbbi konulara girmeyelim. Geçmiş olsun.

Konu sahibi "aşı olayım mı olmayayım mı" diye sormuyor ki bunun cevabını biz veremeyiz zaten.
Aşı olamayacağına dair rapor alıp alamayacağını soruyor. Ama şu an aşı zorunluluğu olmadığı için insanlar "ne alaka" demişler haklı olarak.

ardacinar ardacinar Aşı olup olmamakla ilgili tereddütleriniz varsa başka bir doktordan daha görüş alın.
Sizin de bildiğiniz gibi şu an aşı zorunlu değil ama bir gün zorunlu olursa özel durumu sebebiyle aşı olamayacak olanlar için bir çözüm sunulur zaten.
Doktorun önerisiyle rapor yazılır, belki bir kart ya da bir kod verilir vs.
Şehirleri zombi filmlerindeki gibi tel örgülerle çevirip aşı olamayanları dışarıya atmaz hiçbir ülke. İçiniz rahat olsun yani.

o derece izolasyon olamaz ama artık dünyada dijital aşı karneleri oluşmaya başladı. muhtemelen aşı olmayanlar için çeşitli seyahat kısıtları olacak. hatta en son sinovac olanları kabul etmeme görüşü vardı ki bunun karşısında direnildiği için şimdilik konu kapandı diye biliyorum.
belki olumlu yönde gelişme olmuştur.

Sinovac ol bacım. Gözümle görmesem inanmazdım. İş arkadaşımın 32 yıldır olmayan bir alerji hastalığı çıktı biontechten sonra. Direk aşçıya bağlanamaz derdim ama aşıdan dört beş gün sonra birdenbire gözde yaşlar elde mendil hapşıra hapşıra dolaşmaya başladı. Kızı da yakından tanıyorum hasta mı oldun alerjin yoktu senin dediğimde aşıyı hatırlattı bana. Biontech daha koruyucu ama etkileri daha yoğun. Sinovac bi tık altı koruyuculukta ama geleneksel yöntemlerle hazırlandığı için yan etkileri çok daha az.

tabi hasta reddebilir fakat virüsü kapmak aşıdan daha riskli değil mi ? bana buradaki doktor gereğinden fazla kararsızlığa sürüklemiş gibi geldi. o yüzden merak ettim
İşte hangisi hasta için daha büyük risktir bunun matematikteki iki çarpı iki dörttür gibi bir mantığı ve kesin cevabı yoktur sağlık sektöründe. Doktor pandemiye karşı aşı yaptırmalısınızı zaten söylüyor ama özel durumunuz ani hayati risk oluşturduğu için olun ya da olmayın diye kesin bir iknaya gitmez. Bu riski alıp almamak hastaya bırakılır. Benim doktorlarım aynı zamanda yakın arkadaşlarım hiçbirisi yaptır diyemiyor. Yaptırsan elbette iyi olur, sen aşı konusunda zaten fazlasıyla bilgilisin ama mevcut durumunda karar senin tabii ki ne olur ne olmaz böyle bir riskin olduğunu da biliyorsun diyorlar. Haklılar

o derece izolasyon olamaz ama artık dünyada dijital aşı karneleri oluşmaya başladı. muhtemelen aşı olmayanlar için çeşitli seyahat kısıtları olacak. hatta en son sinovac olanları kabul etmeme görüşü vardı ki bunun karşısında direnildiği için şimdilik konu kapandı diye biliyorum.
belki olumlu yönde gelişme olmuştur.

Sistem oturana kadar herkes kafasına göre davranır ama süreç daha da uzarsa -ki uzayacağı belli- ona göre standartlar getirilir diye düşünüyorum.
Sağlık durumu aşıya elvermeyenler ya da X aşısı olamayıp Y aşısı olanlar için de başka prosedürler geliştirilir zamanla.
Şu an herkes hızlı çözümler arıyor.

Şimdi durum o kadar karışık ki ben konuyi açarken de iyi aciklayamamisim covid olmamda benim için büyük risk aslına bakarsaniz mevsimsel grip bile benim için ürtiker sebebi yani aşisiz olup covid olursam da alerji oluyorum aşıdan dolayı da olabiliyorum yani öyle bı durum ki kar zarar bile yapılamıyor yani senin için alerji yapmaz diyemem doktor ve olan alerjik reaksiyon kontrol altına alinsa da benim için ilaçlarla bile aylarca aktif halde devam edecek anlatabildim mi bilemiyorum ama garip bir durum her şekilde ürtikerim pik yapacak gibi duruyor

Çok iyi anlıyorum sizi.Kronik İdiopatik ürtiker maalesef böyle bir hastalık. Basit bir alerji sanıldığından halk arasında anlaşılmanız zor ama riskleri ani ve hayatidir. Kontrol altına alınabilmesi bile çok zor. Bir çok arkadaş akut ürtikerle aynı konu olduğunu sanıyorlar maalesef. (keşke öyle olsaydı da bir iki hafta kaşınmakla bir iki antihistaminikle geçseydi) Neyse tıbbi konulara girmeyelim. Geçmiş olsun.
Ben alıştım artık herkes ilaçlarımı düzenli kullanmadığımi bile düşünüyor etrafımda ama inanın saatini gecirmiyorum baharat bitki deniz ürünleri kuruyemisten uzak duruyorum çünkü neye alerjim olduğu bilinmiyor dışarda yemek yerken herşeyin İçeriğini bilmek zorundayım daha önce yemedigim baharat yağ herneyse onlardan uzak duruyorum kolay değil ama isyan edecek biseyde yok bir gün bitecek diye bekliyorum

Sistem oturana kadar herkes kafasına göre davranır ama süreç daha da uzarsa -ki uzayacağı belli- ona göre standartlar getirilir diye düşünüyorum.
Sağlık durumu aşıya elvermeyenler ya da X aşısı olamayıp Y aşısı olanlar için de başka prosedürler geliştirilir zamanla.
Şu an herkes hızlı çözümler arıyor.

yani zaten olunan aşıya göre kısıtlamak fırsat eşitsizliği anlamına gelir ki insan haklarına aykırı

Arkadaşlar derdim şu, kronik ürtikerim var ve iki aydır felaket aktif durumdayım ilaçlarımın dozunu artırdık ama iki haftam daha var ne kadar kontrol altına alinacak belli değil covid aşısina da doktorum alerji yapmaz diyemem dedi yaptırma olmazsa dedi ama bunun için herhangi bir rapor almam gerekir mi arada kalmış durumdayım bilgisi olanlar varsa yardımcı olur musunuz
Benim annem de sizinle ayni durumda sinovac olsun istiyoruz ama piyasada sinovac yok ? Doktorunuz size ne yapmanizi onerdi ?

Şimdi durum o kadar karışık ki ben konuyi açarken de iyi aciklayamamisim covid olmamda benim için büyük risk aslına bakarsaniz mevsimsel grip bile benim için ürtiker sebebi yani aşisiz olup covid olursam da alerji oluyorum aşıdan dolayı da olabiliyorum yani öyle bı durum ki kar zarar bile yapılamıyor yani senin için alerji yapmaz diyemem doktor ve olan alerjik reaksiyon kontrol altına alinsa da benim için ilaçlarla bile aylarca aktif halde devam edecek anlatabildim mi bilemiyorum ama garip bir durum her şekilde ürtikerim pik yapacak gibi duruyor

ben akut olarak 1 kez ürtiker yaşadım ki normalde 35 sene alejiyle ilgili hiçbir sıkıntım olmamıştı. bir daha yaşamadım ama tekrar etmeyecek diyemez kimse tabi. benimki eminim çok hafif düzeydeydi, 1 kere serum aldım ve birkaç gün yediklerime dikkat ettim. az çok sıkıntınızı anlıyorum.
virüsün kendisine maruz kalmak daha zorlayıcı olabilir sanki. ama bu kar zarar hesabını kendi düz mantığımla yapıyorum tabi.
belki de hastane yatışlı şekilde falan çare bulunabilir olmaya karar verirseniz.

X