Delireceğim.

zeynones

Nirvana
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2014
17.658
31.587
Arkadaşlar, 25 aylık bir kızım var.
Çok hareketli demek yeterli olmayabilir.
Maşa ile Koca Ayı çizgi filmindeki Maşa'yı düşünün. Öyle bir kız. Enerjimiz yetmeyecek kadar hareketli. 5 kişi yanında dursa 5 kişi de artık bitip, tükeniyor. Aylarca etkinlik yapayım, kitap okutayım, oyuncak oynayayım diye uğraştım. Bunların hiç biri için sabit durmadığı gibi canı istemediği sürece yüzüne bile bakmaz.
Ekran açmayalım diye karar vermiştik eşimle, çocuk şarkıları vs bir iki tane de izlediği çizgi film var. Peki bunlara odaklanıyor mu? Hayır. O bile sakinleştirmiyor.
Asıl meseleye gelince uyku problemi çok fazla. 2 yaşla birlikte daha da çözülmez bir hal aldı. İlk süreçten beri uyku rutinlerine, saatlerine hep dikkat ettim. 1 yaşından beri çalışıyorum. Ailelerimiz bakıyor onlarda dikkat ediyorlar. Ancak gelin görün ki uykuya öyle çok tepkili ki. Uyuyacağını anladığı anda şiddetli ağlamalar, gözüne parmak batırıp kendini uyandırma, gözü kapalı bir halde yatakta ayağa kalkıp uyumamak için direniyor. Gün geçtikçe artıyor. Artık tahammül edemez hale geldik. Gündüzleri uyumamak için o kadar çok ağlıyor ki. Kurtuluyor bir şekilde bu kez akşama doğru dayanamıyor uyuyor. Bu kez de gece çok geç yatıyor. Sabah zaten iki senedir altı buçuk civarı uyanıyoruz. Yine bu saatte uyudu. Uyurken komşular eziyet ettiğimizi bile düşünebilir. Öyle ağlıyor ki artık içim acıyor. Ayakta sallanmak istemiyor. Kendisi yerde yuvarlanıp yatmaya çalışıyor. Kendi kendine uyuyakalacağında bile çığlık kıyamet.

Çocuk psikologuna gittim. Psikolog arkadaşlarım var onlar da durumu görüp bazı önerilerde bulundu. Yaptığım her şeyi önerdiler, yaptıklarımın üzerine bir şey olmadı maalesef. Hiperaktivite tanısı için psikiyatra şu aşamada gitmenize gerek yok zaten okul süreciyle ancak netleşir dediler.

Uykuya olan bilinçaltındaki tepkisi ne bilmiyorum ama artık psikolojim kaldırmıyor. Uyutması çok büyük mesele, canı istediğinde uyusun desem ne onun sağlığı için uygun ne de bizim vücudumuz o yorgunluğu kaldırmıyor.

İşten geldim bir sürü oyun oynadık yemek yedik dans ettik hasret giderdik yaramazlık yaptı her yeri kurcaladı ancak uyumuyor uyumuyor. Tam uyuyacağı anda kalkıp mutfağa kaçıyor, yanında kim varsa tekmeliyor, kendini yerlere atıyor. Vücudum artık sinirden ve yorgunluktan titriyor.

Valla panpa madem gündüz istemiyor, o zaman uyumasın bırakın. Ben de çocukken gündüz uyumazdım bu arada. Enerjisi çoksa kreşe gitsin derim, diğer çocuklarla kudursun akşam eve pili bitmiş gelsin👍👍👍

Kreş için 36 ayı bekliyoruz.
Gündüz istemiyor ama 4-5 gibi uyuyakalıyor ağlaya ağlaya. Gece uykusu derbeder oluyor. :'

Benimde onerim krese gitme yonunde ama 25 aylik aliyorlarmi Türkiyede hic bilmiyorum. Gündüz uykuyu bizde iki yas civari biraktik. Benim kizin ilk basladihinda 4 saate perti cikiyordu simdi alisti ama cocuklar icin kres bir is gunu gibi oluyor

33 aylık ikizlerim var. Öncelikle sabır diliyorum. İşimiz zor gerçekten. Bir kaç hafta öncesinde ikizlerim yenidoğan gibi saat başı uyaniyorlardi. Uyanan diğerini uyandırıyordu. Gece 3 de 4 de oyun oynadıklarını biliyorum. Gerçekten çok zor ve sabah ben de ise gidiyorum . Evin işi ayrı iş ayrı çocuklar ayri... büyük oğlumda var 9 yasinda. Bir ara üçü de bizim yatağa geliyordu. Geceyi bütün evde dolana dolana geçiriyorduk. Öğle uykusunu kaçta uyuyor? Geç yatiyorsa gece uykusuna geçmeyi de mi geç vakte bırakıyor acaba. Öğlen uyumasa nasıl oluyor? Ben bu ara bitkisel damla kullanıyorum artık ve memnunum 😓 tv siz hayat düşünemiyorum. Başka türlü yemek yapmak bile mümkün değil. Tv Ye ragmen etegimde üç çocuk iş yapıyorum. Ay yarama tuz oldu resmen ...

Uyku haric benim kizimda boyle. Enerjisini kucuk kuzenleriyle oynadiginda atabildigini farkettim. Kres dusunebilirsiniz. Yarim gun bile olur

Yaz tatilinde de böyle miydi? Belki sizden ayrı kaldığı için uyumak istemiyordur.

Bazı çizgi filmler de sakin bir şekilde ilerliyor. Belki kızın ruh halini olumlu etkiler. İsimlerini unuttum. Biri arabalarla ilgiliydi 🤔

Benim kuzenim de böyleydi küçükken sonra hiperaktivite tanısı kondu. İlaç kullanmaya başladı sakinledi biraz.

Zaten işin uzmanlarına danışmışsınız ama bikaç tavsiye vereyim 2.5 yaşında kızım var benim de. öğle uykusu uyumuyor akşam erken uyur ama sabaha kadar uyur. Başlarda uykuya direniyordu ben akışına bıraktım. Ama yavaş yavaş uykuya hazırlık yaptık mesela tvden ninni açtık çizgi film yerine onu izliyodu. Diş fırçalama, pijama takımı giyme, bebekleri uyutma sallama vs gibi şeyler yapıyoduk ama bunları yaparken uyumucam ben diyip duruyordu. Ben de tamam yok uyuma falan diyodum( asla inatlaşmayın) bi süre sonra “anne bak bu bebiş ayıcığıyla birlikte uyumuş ben de ayıcığımla yatıcam ama uyumucam vs demeye başladı ve en sonunda artık pijamalar giyiliyor ballı süt içiliyor ayıcığını bulup hop yatağa. Bazı şeyler zamanla yavaş yavaş gelişiyor acele etmeyin hergün biraz daha yaklaşıyorsunuz kendi kendine uyuyacağı günlere. Sabırlı olun inşallah meyvesini alırsınız.

Benimki de böyleydi. Şimdi 5 yaşında, deliksiz gece uykusuna geçeli 6 ay anca olmuştur. Aynı şekilde kitap dinlemek istemiyor, sudoku çözmeyi biliyor ama yapmak istemiyor, ahşap parçalarla aynısını yapma tarzı oyunlar oynatmak istiyorum asla yanıma oturmuyor. Eskiden beri böyle. Uzmana götürmedim açıkçası. Kendi kardeşim de böyleydi küçükken. Hayır mıdır şer midir anlayabilmiş değilim.

Maşa ile Koca Ayı çizgi filmindeki Maşa'yı düşünün. Öyle bir kız. Enerjimiz yetmeyecek kadar hareketli. 5 kişi yanında dursa 5 kişi de artık bitip, tükeniyor. Aylarca etkinlik yapayım, kitap okutayım, oyuncak oynayayım diye uğraştım. Bunların hiç biri için sabit durmadığı gibi canı istemediği sürece yüzüne bile bakmaz.
Ekran açmayalım diye karar vermiştik eşimle, çocuk şarkıları vs bir iki tane de izlediği çizgi film var. Peki bunlara odaklanıyor mu? Hayır. O bile sakinleştirmiyor.
Asıl meseleye gelince uyku problemi çok fazla. 2 yaşla birlikte daha da çözülmez bir hal aldı. İlk süreçten beri uyku rutinlerine, saatlerine hep dikkat ettim. 1 yaşından beri çalışıyorum. Ailelerimiz bakıyor onlarda dikkat ediyorlar. Ancak gelin görün ki uykuya öyle çok tepkili ki. Uyuyacağını anladığı anda şiddetli ağlamalar, gözüne parmak batırıp kendini uyandırma, gözü kapalı bir halde yatakta ayağa kalkıp uyumamak için direniyor. Gün geçtikçe artıyor. Artık tahammül edemez hale geldik. Gündüzleri uyumamak için o kadar çok ağlıyor ki. Kurtuluyor bir şekilde bu kez akşama doğru dayanamıyor uyuyor. Bu kez de gece çok geç yatıyor. Sabah zaten iki senedir altı buçuk civarı uyanıyoruz. Yine bu saatte uyudu. Uyurken komşular eziyet ettiğimizi bile düşünebilir. Öyle ağlıyor ki artık içim acıyor. Ayakta sallanmak istemiyor. Kendisi yerde yuvarlanıp yatmaya çalışıyor. Kendi kendine uyuyakalacağında bile çığlık kıyamet.

Çocuk psikologuna gittim. Psikolog arkadaşlarım var onlar da durumu görüp bazı önerilerde bulundu. Yaptığım her şeyi önerdiler, yaptıklarımın üzerine bir şey olmadı maalesef. Hiperaktivite tanısı için psikiyatra şu aşamada gitmenize gerek yok zaten okul süreciyle ancak netleşir dediler.

Uykuya olan bilinçaltındaki tepkisi ne bilmiyorum ama artık psikolojim kaldırmıyor. Uyutması çok büyük mesele, canı istediğinde uyusun desem ne onun sağlığı için uygun ne de bizim vücudumuz o yorgunluğu kaldırmıyor.

İşten geldim bir sürü oyun oynadık yemek yedik dans ettik hasret giderdik yaramazlık yaptı her yeri kurcaladı ancak uyumuyor uyumuyor. Tam uyuyacağı anda kalkıp mutfağa kaçıyor, yanında kim varsa tekmeliyor, kendini yerlere atıyor. Vücudum artık sinirden ve yorgunluktan titriyor.
Acaba ADHD mi var cocukta?

Sanki bu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızınız zorla unutulmuş başkası tarafından ve sert tepki gördüğü için bi travma yaşamış gibi hissettim. Benim oğlumu da annem zorla ayağında sallayarak uyuturdu ki çok uysal bir çocuktu dedim anneme sen bırak kendi haline o zaman uyku uyuma fobisini yendi kendi başına ağlamadan uyuyor şükür.

Sanki bu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızınız zorla unutulmuş başkası tarafından ve sert tepki gördüğü için bi travma yaşamış gibi hissettim. Benim oğlumu da annem zorla ayağında sallayarak uyuturdu ki çok uysal bir çocuktu dedim anneme sen bırak kendi haline o zaman uyku uyuma fobisini yendi kendi başına ağlamadan uyuyor şükür.
*zorla uyutulmuş demek istedim.

Size bir şey anlatmaya çalışıyor. Fakat nasıl anlatacağını bilmediği için bu tarz şeylere başvuruyor. İzinli olduğunuz bir gün sadece siz ve babası birlikte kaliteli vakit geçirin ve hep ona onu anladığınıza dair onay cümleleri kurun. Uykudan bahsetmeyin. Öğle uykusuna yatırmayın. Çok yorun ama mutlu olacağı bir yorgunluk olsun mesela eğlenmek park ya da denize taş atmak, dağ tırmanmak vs.
Eğer çocuğunuz sizin onu anladığınızı anlarsa düzelecektir. Tecrübeli bir anne olarak şiddetle bunu tavsiye ediyorum.

Bi konu daha var yazmayı unutmusum. Cocuklar uyudukları zaman anne-babanin oturdugunu bildigi icin uyumak istemiyorlarmis. Kizinizi yataga goturdugunuzde tum isiklari kapatin, babasıda yatagina gitsin, isiklari kapatin, hep beraber uyuyacaginiz izlenimini verin. Bunu deneyin bence. Ben kizimla konusuyorum, hava karardi, kediler uyuyor, kuşlar uyuyor, anneanne uyuyor, anne uyuyacak, sende uyuyacaksin diye anlatıyorum

Hiperaktivite tanısı için okul yaşını beklemeye gerek yok daha önce de tanısını koyabilir bir psikiyatr. Bence bir psikiyatra götürün çocuğunuzu. Hem hiperaktif hem de dikkat eksikliği tanılı 4 yaşında bir kızım var çok anlatıp kendimi üzmek istemiyorum sabah sabah.

Hiperaktivite tanısı için okul yaşını beklemeye gerek yok daha önce de tanısını koyabilir bir psikiyatr. Bence bir psikiyatra götürün çocuğunuzu. Hem hiperaktif hem de dikkat eksikliği tanılı 4 yaşında bir kızım var çok anlatıp kendimi üzmek istemiyorum sabah sabah.
Bunu yazmaya gelmiştim ben de. Okul zamanını beklemeden psikiyatriste gidin

X