Doğumdan sonra eşimle ipler koptu

Klasik yeni anne sendromu.

Hata yapıyorsunuz, hem de büyük hata.
Öncelikle çalışmıyorsunuz, anlatımızdan bunu anladım.

İlk adım olarak, aile büyüklerinden anneniz veya kayınvalideniz kim yakınınızda ve gelebilecek durumdaysa, arada bir onu çağırın size destek olması açısından.
Sonra ufak ufak bebeğinizi bu aile büyüklerine alıştırın, aman evladımdır kimseciklere bırakamam kafası yaratmayın kendinizde. İnsanız nefes almaya ihtiyacımız var.

Rutin oluşturun kendinize.
Sabah kalkınca bebeğinizle ilgilendiğiniz vakitlerden ilk fırsat bulduğunuzda kendinize de bakın.
Bırakmayın bıyıklarınızı kaşlarınızı kendi haline, ufak şeyler bunlar ama göz var nizam var, düzeni sever erkekler.

Gündüz düzenini akşama taşıyın.
Eşinizi alın karşınıza "hayatım gerginiz, bebek doğdu düzenimiz alt-üst oldu, nolur birbirimize tolerans gösterelim, ben seninle ilgilenmek istiyorum ancak görüyorsun tüm gün koşturmaktan bende helak oluyorum, arada çocuğu tutsan da rahat rahat banyomu yapsam" gibilerinden bir konuşma yapın, tatlı dille, güler yüzle, sizi anlamasını sağlayın.
Dediğim gibi düzen şart, düzeninizi bulamadığınız için o ütüler birikiyor, o çamaşırlar dağ gibi oluyor.

Benim 2 tane oğlum var.
Benim de düzenim şaşıyor zaman zaman ama eşimi eskisi gibi boşlamıyorum.
Erkek neticede, eşine ihtiyacı var her anlamda.
Biz eşimle bir bardak kahveyi bile başbaşa içtiğimizde, eşim ile mutlu oluyoruz.
Çocuklar uyuduktan sonra kendimize vakit ayırmanın, iki kelam etmenin de ayrı bir güzelliği var.

Anneler farkında değiller, ancak emzirme döneminde özellikle kadınlar cinsel isteksizlikler yaşar.
Emzirme dönemini atlattıktan bir süre sonra hormonlar eski haline dönebiliyor malesef ki.
Bir çok kadında bunun farkında olmadığından, cinsel anlamda eşlerinden uzaklaşırlar.
Halbu ki yapmayın bunu, sokmayın aranıza bu şekilde bir soğukluğu.
Sonrasında olan aranızdaki ilişkiye oluyor.

Benim diyen dayanamaz (dayananlara ben bile hayret ederim) her gün eşinin gönlünü yapmaya.
Ancak haftada 2-3 gün ayırmak zor olmasa gerek.
Evde olduğunuz için kadın olarak biraz uykunuzdan feragat edebilirsiniz.
Ancak bunlar karşılıklı, siz birşeylerden feragat ederken, eşinizde birşeylerden feragat etmeli.
Atıyorum yıkanacakları makinaya atabilmeli, atla deve değil.
Bir süpürge açabilir, zor birşey değil nihayetinde.
Bir akşam sofrayı o kurabilir, maksat sizi bir nebze rahatlatmak olsun.

Konuşun, herşeyin başı iletişim.
Vurmayın kapıları, kırmayın kalplerinizi.
Bu sizin yaşadığınız yeni hayatınıza adapte olma sancıları başka birşey değil aslında.
Çocuklu hayat tabii ki kolay değil, eski rahatlık, eski düzen hiç bir zaman geri gelmeyecek.
Artık hayatınız o minicik yavrunun etrafında dönecek.
Kendinizi ona adapte edin, bebeğiniz size adapte olmayacak.

Bütün bunları bir de 2 çocukla düşünün, ben de çok zorluklar yaşıyorum.
Ama öğrendiğim birşey var, hiç bir zorluk aşılamaz değil.
Yeterki eşler arasındaki o sihirli bağ ve sevgi ekilmesin...
çok haklı ve çok güzel şeyler yazmışsınız tesekkür ederim.
malesef annem yok kv haftaiçi ful çalışıyor 1 aydır yaklaşık grip bebegi bile göremiyor malesef.

Ben yazılanlara çok sasırdım. Adam bebeğe karsı ilgisizmiş. Evin sürekli derli toplu olmasını istiyormuş. Bunun için en ufak bir ev işini kendi halletse surat asıyormuş. Kadın bu yuzden bu hale gelmiş. Herkes kadına haksızsın yazmış ama ben mi yanlış anladım acaba yazılanları. Konu sahibi cevap verirmisiniz

Dır dır , vır vır herkesi yorar .
Hatta kusmuktan daha çok tiksindirir..
Üzgünüm ama doğurmayı siz seçtiniz.
Doğum yapınca bütün hayat böyle kayıyorsa çok fena ya :110:
ben seçtim evet ama bir türlü doğumdan sonra kendime gelemedim.

yardımcı oluyor sag olsun. Ama hep şaka yaptım diyerek benim yapmadiğımı hep kendinin yaptığını söylüyir bu da beni çok üzüyor.
Eee böyle saka olmaz çünkü bir insan o şakaya alınıyorsa 2. Kez ona o saka yapılmaz yapılıyorsa bence saka değil laf sokmadır.

O minicik bebege yazik degil mi?
Aranizdaki iletisimi onun hatrina bari duzeltin.
Kisisel bakima eskisi gibi saatler ayiramiyoruz ama bir dus almak o kadar sorun degil.
Banyo isini evde tekken bile halledebilirsin.
Ben oglumu ana kucaginda dus kabinin yanina koyup onunla muhabbet ede ede yikanirdim,aglasa da bi sac yikama bi liflenme surse surse 10 dk suruyor hizli olunca.
O kadarcik aglasa bisey olmaz, en azindan anne mutlu olur temiz olur.
Yemek icin en iyisi buzlukta haslanmis nohut, kuru fasulye borulce,kasap kofte vs bulundurup iki dk da cozdurup sipsak yemekler uretmek, yanina da bir corba bitti gitti.
Ev temizligine esin yardim etsin, icin rahat etmiyorsa bi sling al, koy bebegi icine, supurup silmek o zaman cok kolay, hemen bebekte o gurultude mis gibi uyur.
Sikayet konusuna gelince..
Kimse kimsenin stres topu degil, birbirinizde toksik etki birakmaya hakkiniz yok, bence sikayet etmeyi azalt, midenin agrisina esinin yapabilecegi ne var mesela? En fazla agri kesici icersen suyunu getirir o kadar.
tabi ki duşa giriyorum pis gezmiyorum. Oğlumun fıtığı var doktorumuz ağlatmamızı istemiyor. Dün duşa girdim uyuyordu 10 dakika sürmedi ağlamaya başladı içeri geldiğimde kıpkırmızı olmuş ve içini çekiyordu. Bu durumu yaşamayan bilemiyor. Geceleri elbette duş alıyorum ama bu her gece değil 2 bazen 3 gün. Bebeğim zor diyorum belki inanmazsınız ama kv 5 çocuk büyütmüş allah sabır versin kızım çok zor bir bebek diyor. Kimse 2 dakikadan uzun kucağına alamıyor yokluğumu hissettiği an kızarıp bozarana kadar ağlıyor

Aynı yollardan hemen hemen her kadın geçmiştir. Bende tıpkı aynı şeyleri yaşadım sizin gibi hayatınız çok fazla değişiyor adapte olmakta zorlanıyor insan. Özellikle uykusuzluk insanı alt üst eden bişey sinirleriniz bozuluyor bağışıklık sisteminiz çöküyor benden size tavsiye işe önce kendinizle başlayın siz kendinizi iyi hissederseniz herseyi yoluna koymak için büyük bi adım atmış olursunuz. Öncelikle durumunuz müsaitse eve yardımcı alın 15 günde bir temizliğe gelsin yemekleri eşiniz evde oldugunda bikaç çeşit yapıp atın dolaba. Kendinize krem maske vs alın bi rutuniniz olsun bebeğiniz uyuyunca alın elinize kahvenizi kendinize bakım yapın fazla kilonuz varsa dengeli beslenerek kilolarınızdan kurtulun. Uyku konusunda malesef çok yapabileceginiz bişi yok bikaç ay düzensiz oluyor ama hepsi geçiyor bebeğinize uyku eğitimi vereblirsiniz ben çok rahat etmiştim böylelikle hem eşinize hem kendinize zaman ayırabilirsiniz eşinizde iyi ya da kötü yardımcı oluyormuş işte bu süreçte yıpratmayın birbirinizi tadını çıkara çıkara büyütün bebeğinizi
yemek derdim pek yok doğumdan once buzluğa stok yaptım. Konserveler hazırladın. Bazende dışardan bir şekilde idare ediyoeuz. Temizlikte iyi kötü idare edilebiliyor. Ama sorun benim kendimi iyi hissetmemem. B12 ve demir eksikliği var bir de sebepsiz geçmeyen mide ağrım.

Öncelikle bebeğinizi sevgiyle ve sağlıkla büyütün.
Hepimiz bu yollardan geçtik,benzer sıkıntıları dozu ve sıklığı farklı da olsa yaşadık.
Geçmek bilmeyen mide ağrınızın psikolojik olduğunu düşünüyorum,siz de doktorların fiziksel bir bulgu bulamadığını yazmışsınız.
Stres genelde mide-bağırsak sistemini etkiler.
Hem bu durum için,hem genel ruh sağlığınız için mümkünse psikolojik destek alın.
Mümkün değil derseniz, size başka tavsiyelerde bulunurum.

Yapabileceklerinize gelirsek çevrenizden, yakınlarınızdan,annenizden,arkadaşlarınızdan yardım isteyin, bu ayıp bir şey değil.
Hatta maddi imkanlarınız elveriyorsa, haftada
2-3 yarım gün de olsa, bir yardımcı hanım çağırın.
Ev işlerini ve ütüyü ona devredin.
Bebeğiniz gazlı ise ona başka bir şey tavsiye edeceğim.

Evde yapılacaklar konusunda, önceliğiniz,
kişisel bakımınız, sonra da eşiniz ve onunla geçireceğiniz duygusal-cinsel paylaşım olsun.
Evliliğin temel dinamiği cinsellik.
İlle gece mi birlikte olmanız gerekiyor?
Eşiniz işten gelince, bebeğin uyuduğu her zaman dilimini değerlendirebilirsiniz.
Bu konuyu es geçmeyin.
Evde yemek olmasa dışardan söyler karnınızı doyurursunuz.
Bununla birlikte cinsel tatmini dışardan birileriyle yaşayamazsınız öyle değil mi?
Bunlardan sonra pratik,hafif yemekler hazırlayın.
Evin temizliği biraz aksasın,çoçuğun odasını havalandırıp temiz tuttuktan sonra gerisini dert etmeyin,her şeyi ütülü giymeseniz de olur.

Lütfen biraz sakinleşip, aklı selim düşünmeye çalışın.
Unutmayın düşüncelerimiz duygularımızı,sonra da davranışlarımızı etkiler.
Eşiniz ve evliliğinizle ilgili sürekli negatif şeyler düşünüp iletişim kurmak yerine küsüp içinize kapanmayı tercih ederseniz eşinizden duygusal olarak uzaklaşırsınız.
Siz iletişim halinde olmalısınız çünkü birlikte bir evlat büyüteceksiniz.
Haydi genç arkadaşım,toparlanın ve adım atın.
çok teşekkür ederim. O kadar güzel yazmıssınız ki... Kendimi toparlayacağım allahın izniylr.

öncelikle Allah analı babalı büyütsün.Alınmayın ancak ben sizi haksız buldum.Eşiniz çok anlayışlı davranıyor ancak siz her şeye alınıyorsunuz.Yani adam size çiçek alsa "ben inek miyim bana ot almış" diyecek trip yapacaksınız.Odaları ayırmanız çok yanlış bunu hiç yapmayın.İlk bebeğiniz anladığım kadarıyla bu yüzden bocalamış olabilirsiniz ancak öyle ekstra bir sıkıntısı yoksa çocuğun artık bir düzene oturtma zamanınız gelmiş.7/24 bebek başında beklemek doğru değil.sinirlerinizi kontrol altına alamadığınızın farkındasınız siz de.bir durun nefes alın 5'e kadar sayıp öyle konuşun.gülümseyin, buzu koyan sizsiniz kıran da siz olun.bebeği eşinize bırakın ya da koyun çocuk uyusun siz bir girin duş alın.6 çeşit yemek yerine pratik şeyler yapın.Ne güzel ev bile süpüren eşiniz var.Ki asla laf sokmamış siz alınmışsınız.Bence kendinizdeki hatanın farkındasınız ve bunu düzeltmek de sizin elinizde.Adamcağız siz kırılmayın ya da olay çıkartmayın diye artık muhatap olmuyor pek.Bence işe bu akşam eşiniz gelince gülüp sarılıp öperek hoşgeldin diyerek başlayın.
haklısınız eminim hatalarımın oda farkında ve benden adım bekliyordur.

Ben ikinizinde kötü ya da artniyetli olduğunuzu düşünmedim.Ya da suçlu..Bence bebeğin verdiği yorgunluk seni ,senin enerjisizliğinde eşini etkiliyor canım.Bence iyi de bir eşin var.Ama sende özeleştiri yapabilen sağlıklı görüde bir kadınsın.Sadece biraz nefes almaya ihtiyacınız var..Toparlamak için senin kendine biraz gaz vermen ve kolları sıvaman lazım..Ne bileyim kendine güzel elbiseler al,ev temizliğine ya da ütüye vs durumunuz var ise kısa süreli de olsa yardımcı alın..Zaten sen biraz ışıldamaya başlasan kocacığın hemen sana geri döner..Bir şekilde bir yerinden tutmazsanız sahiden kopabilirsiniz.O enerji içinde saklı lutfen sadece çıkarmasını bil..Sevgiler:)
haklısınız kolları sıvamam gerek. Yoksa dediğiniz gibi geri dönüşü olmayan kırgınlıklara doğru gidiyor

Doğumdan sonra hepimizin yaşadığı şeyler üzülme hayatım. Zamanla rutine oturtur kendine dört dörtlük bakarsın merak etme.
Doğumdan sonra eşim yanıma yaklaşsa sarılsa dahi rahatsız olurdum, yaklaşma derdim, çünkü üstüm kusmuk kokuyor süt kokuyor derdim. Her gün duş alır üstümü değişirdim ama hala kendimi kusmuk kokuyor sanırdım, bu biraz da psikolojik.
Ter kokuyorum damardım, saçlarımı yağlı hissederdim , oysa hep psikolojik, elim hayır hiçbir koku yok derdi ama ben hep takıntılardaydım.
Bunun geçmesi 4 ay sürdü , sonra çocuğa alıştım, kendimi ona göre ayarladım. Şu an iki tane çocuğum var çok küçükler ama kendime bakacak vaktim var.
Hepsi geçecek canim sakin üzülme ve son olarak da çocuklar uyuduktan sonra eşinle birlikte uyumaya çalış.
eşimde kokmuyor diyor ama ben kendimi leş gibi hissediyorum. en geç 2 3 günde bie banyo yaparım. Kış olduğu için yazın daha sıktı günde 2 yada 3 kez bilemiyorum. Sanırım bunalımdayım.

eşimde kokmuyor diyor ama ben kendimi leş gibi hissediyorum. en geç 2 3 günde bie banyo yaparım. Kış olduğu için yazın daha sıktı günde 2 yada 3 kez bilemiyorum. Sanırım bunalımdayım.
Lohusalık diyelim ona, bende aynen öyleydim canim. Sürekli kendimi kokarca gibi hissederdim hergün duş almama rağmen. Birkaç aya düzelirsin. Ama eşinle aranı bu kadar soğutma. Ben bebeğin uykusu düzene girince beşiğini yatak odama aldim. Gece uyandığında alıp bebeğin odasında sakinleştirip geri eşimin yanına döndüm. Başlarda bu kendimi beğenmeme yüzünden bende 2 ay ayrı yattım eşimden, sonra hersey düzeldi. İnşallah seninki de düzelecek.

Ben yazılanlara çok sasırdım. Adam bebeğe karsı ilgisizmiş. Evin sürekli derli toplu olmasını istiyormuş. Bunun için en ufak bir ev işini kendi halletse surat asıyormuş. Kadın bu yuzden bu hale gelmiş. Herkes kadına haksızsın yazmış ama ben mi yanlış anladım acaba yazılanları. Konu sahibi cevap verirmisiniz
Eşim bebeğimize ilgili sever oynar ilgilenir ama en ufak ağlasan neden ağlatıyosun diye bağırdığım için kendin bak o zaman ben bu kadarını yapıyorum diyor. Temizliğide içinden gelerek yapıyor ama sonra iyi ki ben yaptım yoksa ne olur falan diyip gülüyor yani şaka yaptım diyor ama ben alınıyorum.

Lohusalık diyelim ona, bende aynen öyleydim canim. Sürekli kendimi kokarca gibi hissederdim hergün duş almama rağmen. Birkaç aya düzelirsin. Ama eşinle aranı bu kadar soğutma. Ben bebeğin uykusu düzene girince beşiğini yatak odama aldim. Gece uyandığında alıp bebeğin odasında sakinleştirip geri eşimin yanına döndüm. Başlarda bu kendimi beğenmeme yüzünden bende 2 ay ayrı yattım eşimden, sonra hersey düzeldi. İnşallah seninki de düzelecek.
amin inşallah bunun için adım atmam gerek

Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar.
3 doğum yaptım. Her doğumdan sonra 1 sene boyunca eşimden nefret ettim.

Sabredin. Hepsi geçecek. Ancak eşiniz önceden anlayışlı biri olabilir. Şimdi 3-5 kat daha anlayışlı olmak zorunda.
Bebekle akşamları o ilgilensin, yedirsin, uyutsun. İki günde bir gece bakımı onda olsun.

Son düzenleme:
Kaprisim hiç bitmedi eşime karşı. Sürekli herşeyden memnun olmayan biri haline dönüştüm.
Sizin sorununuz. Erkeklerin hormonları yok. Emziremiyor. Doğal bir içgüdüleri yok. Hamileliği öğrenir öğrenmez başlamıyor bağları. Ve maalesef bebekler babalara anne kadar ihtiyaç duymuyor, babalarda bunun farkında. Yani; adamın hayatı kadından daha çok değişiyor. O buna zaten bodoslama dalmışken kadın da onu bi yandan yersiz boğuyor. Hem bebekten hem anneden soğuyor baba.

dayanamayıp eşim yapıyor. Ama öyle bir suratı var ki anlatamam size. Sanki ben zorla yap diyorum
Normal şartlarda evde olan işin büyük çoğunluğunu yapmalı. İlk aylarda işleri yetiştirmeniz çok zor. Eşinizin hatasıda bunu bi tek sizin görevinizmiş gibi görüp yaptıklarını kafanıza kakması. Şu aydan sonra toparlanırsınız yavaş yavaş, eski düzene döner ama bu aya kadar alttan alması gerekirdi.

İşlerin birikmesi çok normal ki çocuk durmuyor ağlıyor kucak istiyor gazı oluyor
Yani sen haklısın da diyemeyiz o haklı da ikinizin de haklı yönleri var
O sana yardım etse sen de ona vakit ayırabilirsin mesela akşam bir saat uyusan çocuğa o baksa çocuklu hayat çok zor ama büyüdükçe senden yükü azalacak

aslında yardımcı oluyor ama şaka yollu ben yaptım ben yapıyorum diyor. Bu da zoruma gidiyor yetişebilsem ben yaparım zaten diyorum. Ben yaparım ne olcak diyor beş dakika sonra iyi ki ben yapıyorum yoksa evin hali ne olur diyip gulüyor. Alindığımı anlayınca şaka yapıyorum diyor. Ama benim zoruma gidiyor bu durum bende ofkeme yenik düşüyorum.
Alınmayın.
İyi ki yapıyorsun sağol hayatım.
Diye diye tüm işler için yardım isteyin.

Eşim bebeğimize ilgili sever oynar ilgilenir ama en ufak ağlasan neden ağlatıyosun diye bağırdığım için kendin bak o zaman ben bu kadarını yapıyorum diyor. Temizliğide içinden gelerek yapıyor ama sonra iyi ki ben yaptım yoksa ne olur falan diyip gülüyor yani şaka yaptım diyor ama ben alınıyorum.
Anladım feministliğim tuttu yine heralde o zaman diğer yorumlara katılıyorum. Kendinizi olumlu yonde motıve edin lütfen. Güle güle büyütün yavrunuzu

Baş başa konuşmaya ihtiyacımız var ama bebegim gerçekten çok huysuz. Ne yapacağımı şasırdım o da bende bu durumdan mutsuzuz
Hayat musterek. Cocuk sadece sizin degil,dolayisiyla dertleri de sadece siz cekmek zorunda degilsiniz. Erkekler de utu yapabilir,camasir yikayabilir,yemek yapabilir. Bunlari guzelce esinize anlatin. Uslup cok onemli. Uslup iyiyse her zaman kazanan taraf siz olursunuz. Sadece sakin olun ve derdinizi guzelce anlatin. Cocuk bakmak kolay degil,o aylarda hemen hemen tum cocuklar huysuz olur,gazi olur vs vs dunyaya alisma cabasi icerisinde. Normaldir. Kapi carpinca veya kusunce bu sorunlar cozulmez. Bunu guzelce anlatin esinize

Erkekler gazla çalışır..
Ben eşimin başımda durup eleştirdiği veya karıştığı her işi ona devrediyorum..

Sizin demeniz gereken "eline sağlık canım sağol" deyip o işte iyi olduğunu bilinçaltına işlemek.. :KK66:

Biraz taktikle bu süreci en az hasarla atlatabilirsiniz..

X