dr ne istersen yedir dedi

bmy

uzman
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
158
4
39
aarkadaşlar bugün bebeği doktora götürdüm 6aylık oldu beslenme programı versin diye meyve sebze hububat ne yerse yedir dedi tuz şeker yasak da demedi deli midir nedir anlamadım bana patlıcanlı kabaklı çorba tarifi veriyor patlıcan 1 yaşına kadar verilmiyor allerjen olabilir ya ne yapacağımı şaşırdım az az başla doyana kadar her şeyi yedir diyo siz ne diyorsunuz kızlar:umursamaz::1closedeyes:

şaşırdım valla
ya deli yada ters tarafından kalkmış
sürekli bunamı gidiyodunuz
öle ne yedirirsen yedir olurmu hiç

patlıcan kesinlikle yasak demşti dr. içinde nikotin tarzında bir madde varmış.birde incir ve bal 1 yaşına kadar yemesin dedi
ben pazr günü balık verdim az az hoşuna gitti.tadımlık

evet yaa çok enteresan patlıcan kesinlikle yok yasaklar arasında arkadasın dedigi gibi bal ve patlıcan...düzenli gittigin doktormu canım sen anlarsın düzenli gidiyorsan iyi olup olmadıgını ilk kez gidiyosan aman boşver güzelim...hersey verilmez bebege bağırsakları bile tam oturmadı daha..a.s.

ya ben özel hastanelerin doktorlarını beğenmiyordum devlete gideyim bu sefer dedim aynen öyle dedi şaşırdım bende zaten tuz şeker vermiyorum ben bal reçel vs zaten verilmez patlıcan çilek hata portakal bile verilmez ne yiyorsa ver diyor bir de millet kapıda kuyruk olmuş bilmeyenler kesin dinlerler doktor diye:eek:klava:

aaa incir yasakmı bak onu bilmiodum hiç duymadım nedenmiş?gerçi bizimki yedi hemde bayıla bayılaa

valla bizim doktor incir verme dedi açıklamadı.sanırım ishal için.anlamdım valla

incir ishal yapabilir ondan yasaktır, patlıcanı zaten nasıl vereceğiz ki, henüz yiyemez...

bana da bugün reçel, ızgara köfte ver dedi sağlık ocağındaki hemşiree,, ızgara köfteyi nasıl vereceğim dedim, robottaan geçir dedi, eee yine kuru kuru olur, nasıl yutcak?

patlıcanda yüksek miktarda nikotin var bence verilmemeli..
iyot gibi önemli besin değeride sadece tuzda olduğundan tabiri caizse ''bi cimdik'' verilebilir (bence)

Slm kızlar. 6 aydan sonra neredeyse herşeyi yer. Et suyu, iyi inceltilmiş kıyma, yumurta, sebze .... falan filan. Sanırım doktorun bunu kastetti. Valla ben patlıcan veriyorum. Bana kimse yasak demedi. Bişeyde olmadı. Evet bal, incir, inek sütü yasak 1 yaşına kadar biliyorum. Ama patlıcanı ilk defa duyuyorum.

patlıcan konusunda doktorum banada verme dedi kesinlikle demekki bir bildikleri varki söleydi

o yasak bu yasak birşey olmaz safsatadan başka bişey değil dedi adam kendinden de çok emindi ben de salak şeyler için çocuğun üstüne çok düşen biri gibi oldum o durumda bişey diyemedim bıktım bu doktorlardan bir dedikleri diğerini tutmuyor biyerde patlıcan allerjen olabilir diye okudum bende bebeğinize verilecek ilk besinler diıye bir kitap var amerikada hazırlanmış meyve bişle 8aydan sonra verin hep sebze ve hububat verin yoksa şeker ağırlıklı beslenmeye alışır sebze yemez yazıyo:bbo:

meyve bişe yazmışsın yanlış yazdıns anırım ne demek istedinnn, bir de o kitaptan biraz daha bilgiler paylaşabilir misin

vala kitapta 8.aya kadar meyve suyu vermeyin diyor dediğim gibi damak tadı tatlıya alışırmış,1yaşına kadar da meyve sularını 1\3 oranında sulandırın diyor fazla myve syu obeziteye yol açarmış.9.aya kadar bol bol bulgur haşlayın darı haşlayın blendrdan geçirin verin diyor çnkü darı ve bulgur çok miktarda demir içeriyormuş

8fincan suya bir fincar bulgr yda darı koyun haşlayın (kaynadıktan sonra yarım sa kdr pişecek)soğuyunca püre halinde verin diyor bn hep myve verdim bnmki kabak flan ağzına sokmuyor ktap haklı olabilir.buğday 1yaşına kdr vermeyin çok allerjen diyor ve tam buğday unlu ekmek vermeyin diyor ve de inek sütü sarımsak baharalı salçalı yemekler uz beyaz şekermargarin kızarmış yiyecekler pastörize edilmemiş peynir(listerya mikrobu taşıyabilir) 1yaşına kdr yasak.

benim dr da patlıcan -bakla-çilek-bal-tuz-şeker -inek sütü yumurta akı1 yaşından önce verma e dedi
Bizde alerji olayı atlattık 1 aydan beri 15 e yakın yapılan gıda tahlilinden sonra çok şükür sonuç belli oldu ve yumurtaya alerjisi çıktı şimdi 2 yaşına kadar yumurta yasak dr um proteğini başka yerden takviye yapalım dedi ben burda antalyada akdeniz ünüversitesi tıp fakültesine götürüyorum alerji bölümüne dr okadar iyi ilgileniyorki kafama takılan onlarca soruyu sabırla cevapladı ve şöyle anlattı kısaca özetliyeyim arkadaşım
İlk 1 yaş içinde mama yapmak için buğday-arpa-yulaf-çavdar unu kullanmamak gerekiyormuş bunlarda bulunan gluten proteğinine karşı alerji gelişebiliyormuş nişastanında besleyici hiç bir değeri yokmuş en iyi bebek maması için un pirinç ve mısır unuymuş
Ayrıca bu kısım çok ilginç arkadaşlar
Bakla FAVİZM denilen bir hastalığa yol açıyormuş Patlıcansa hiçbir vitamin ve mineral değeri olmadığı gibi nikotin içerdiği için 1 yaşından önce bebeklere verilmemesi gerekiyormuş
Birde kabuklu deniz ürünleri sakatat soya fasülyesi turunçgiller kivi ananas çilek alerjik olduğundan 1 yaşında bile sırasıyla tek tek ve azar azar deneyerek başlanması gereken gıdalar arsaındaymış
Hayatım benim kızdada alerji çıktığı için dr bunları anlattı bana ben bunları daha önce duymuştum dr da onaylayınca ben şahdsen bu doğrultuda davranmaya karar verdim

şk yoğurt olayını ne yapacağız bir çok yerde yoğurt verin yazıyor o da sütten yapılıyor sonuçta.mamadan yapmak da anlamsız devam mamalarını hepsinde katkı maddeleri var ve tadı kötü oluyor

canım yoğurt olayınıda sordum kesinlikle hazır yoğurt yada bebek yoğurdu olarak satılanları tavsiye etmem dedi ev yoğurdu ver mümkünse dedi zaten süt yoğurda dönüşürken evde yaptıklarımızda yararlı bakteriler oluşuyormuş mayalanma esnasında buda barsak mukozosunda yararlı bakterilerin çoğalmasına ve barsak duvarlarını sarmasını sağlıyormuş dolayısıyla ev yoğurdu faydalı dedi bir çoğumnuz yoğurdunu evde yapıyor canım sende evde deniyebilirsin hatta bana şunuda ilave etti keçi sütü vitamin değeri açısından anne sütüne en yakın süt olduğu için bulabilirsen keçi sütüyle yaparsan daha faydalı olur dedi yukaruıda yazdıklarımından yasak olmasının sebeplerini yazdım arkadaşım umarım faydası olmuştur canım

X