Düğün öncesi yaşanan kötü durumlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hanımlar birbiriniz doğmuş/doğmamış çocuklarına beddua etmeyin, insanlar artık n’aber der gibi beddua ediyor, oysa beddua edene de edilene de büyük bir yüktür.
sevgili mune çok haklısın ama hassas noktam evlatlarıma beddua edince kendimi tutamadım :KK43:

Salak mısınız gerçekten anne baba demek evladının ölene kadar elinden geldiğince arkasında durması gerekiyor senin evladının bir sürü borcu varken sen gidip kendine bişey alıyosan sadece ismin anne olmuş sen olamamışsın bence
senin gibi hadsiz biri yüzünden daha yeni ceza aldım o yüzden seviyene inmek gibi bir niyetim hiç yok, yaptığın yorumun alakasızlığına hele hiç cevabım yok
Allah ıslah etsin seni

Bu saydıklarınızın çoğunu burada bilinçli aile çocukları bedava yapıyor zaten. Ev işlerine katkıda bulunmanın ya da yaşlılarla zaman geçirmenin ya da yardıma ihtiyacı olana yardım etmenin parasal bir karşılığı olmuyor bizim kültürümüzde. Bu bence biraz tehlikeli de bir yaklaşım, her işin hatta her iyiliğin parasal karşılığı olduğunu öğrenerek büyüyor çocuklar. Yani sandığınız ve anlattığınız kadar muhteşem bir şey değil.
Katılıyorum. Yorum sahibine sasirdim bunu takdir edilecek bir sey olarak görmesini. Bizde evlatlarımıza sorumluluk verelim diyoruz ama çocuğa sadece aile bilince katılma ve disipline etmek için sorumluluk verilmeli. 12 yasında bir çocuğun para kazanması bana kalırsa hiçte güzel değil. Bir psikiyatrdan duymuştum çok hoşuma gitmişti çocuğa sorumluluk vermekle ilgili " çocuğu ailenin refahına değil hayatına katin" demisti. Böylece bu isleri yapmanın değerini anlar evlatlarımız. Ama karşılığında para aldığında her şeyi para için yapan bireyselci kişilik yapısına bürünebilirler. Bu yüzden Batıda yalnızlar bakanlığı kuruluyor demekki.

Okudum konuyu tam bilmiyorum az cok tahmin ediyorum ay bn evlendikden sonra 5 tas yuzuk herkez almis ben almadim diğe üzülüyordum simdi aman gümüş bile takmıyorum diyorum kiz aldigin ettigin kendi evine gidyor, ailelerde yıkıcı değil yapici olmali ablamda 5 bilezik dedi babam babannnemin gazina bende bisey demedi eski devir çünkü aldigimiz bilezikler kolumda mi kaldi 2 3 bilezigim vardi anam 2 kere korkuyla zor taktim ev aldik ona gitti huzur sağlık diyip ağzımızın tadiniz bozmayin altinmis paramis büyük bir eksik aksilik yoksa ha 2 bilezik ha 5 ne fark ediyo dara dusmeyin tek. İlerde cok gülünceksin ne sacma digeceksinde neyse. 😑

Katılıyorum. Yorum sahibine sasirdim bunu takdir edilecek bir sey olarak görmesini. Bizde evlatlarımıza sorumluluk verelim diyoruz ama çocuğa sadece aile bilince katılma ve disipline etmek için sorumluluk verilmeli. 12 yasında bir çocuğun para kazanması bana kalırsa hiçte güzel değil. Bir psikiyatrdan duymuştum çok hoşuma gitmişti çocuğa sorumluluk vermekle ilgili " çocuğu ailenin refahına değil hayatına katin" demisti. Böylece bu isleri yapmanın değerini anlar evlatlarımız. Ama karşılığında para aldığında her şeyi para için yapan bireyselci kişilik yapısına bürünebilirler. Bu yüzden Batıda yalnızlar bakanlığı kuruluyor demekki.
Bu şekilde yetiştirilmiş bir insana yeteri kadar para verdiğinde her şeyi yaptırabilirsin. Etik değer diye birşey kalmaz.

Bu şekilde yetiştirilmiş bir insana yeteri kadar para verdiğinde her şeyi yaptırabilirsin. Etik değer diye birşey kalmaz.
apartmanımdaki yaşlı teyze alışverişini yapıyoruz diye kızıma harçlık vermek istedi defalarca reddettim aldırmadım.çocuğa kalsa alırdı alışırdı.kapitalist sistemin acımasız bir üyesi olarak da yetişirdi.ilerde ailesini de para vermezse gereksiz insan olarak görürdü.karşılıksız iyiliğin de tadını almalı çocuklar büyürken

apartmanımdaki yaşlı teyze alışverişini yapıyoruz diye kızıma harçlık vermek istedi defalarca reddettim aldırmadım.çocuğa kalsa alırdı alışırdı.kapitalist sistemin acımasız bir üyesi olarak da yetişirdi.ilerde ailesini de para vermezse gereksiz insan olarak görürdü.karşılıksız iyiliğin de tadını almalı çocuklar büyürken
Bir yakınım (çok yakınım) huzurevi işletiyor. Sık sık gittiğim bir yer. Bazen üniversiteli çocuklar geliyor müzik yapıyor eğlendiriyor onları, bazen liseliler resim ya da etkinlik malzemeleriyle geliyorlar. Hatta geçen 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu teyzelere oje sürüyordu 😂

Bunların hiç biri bu işleri para karşılığı yapmıyorlar.

90’larda ortaokula gittim ben, pilot okuldu değişik bir yapısı vardı okulun. Bizlere ya engelli ya ana sınıfına giden bir çocuk zimmetlerlerdi bütün sene. Onu evinden alıp servise bindirmek, okula götürüp öğretmenine teslim etmek, çıkışta alıp servise bindirmek ve ailesine teslim etmek görevimiz olurdu. Bunun karşılığında da para almazdık, ama sorumluluk bilincimiz gelişirdi.

Konu sahibinin konusunu daha fazla sabote etmek istemiyorum. Son olarak şunu ekleyeceğim.

Burada kiliselerde pazar günü ibadet ayin yaparlar, geri kalan günler kilise halka açıktır. Burada enstrüman müzik kursları yapılır. Cumartesi günlerinde de kursa giden çocuklar amatör konser verir veya profesyonel müzisyenler klasik müzik çalar. Yani kurslar ucuz deniyor ya mesela kira vermiyorlar. Ya da sorunu problemi olan insanlara grup terapisi gibi yardımlar yapılır. Veya gönüllüler giysi ayakkabı falan toplar ihtiyacı olanlara dağıtmak için.

Bizde her mahallede cami var, mümkün mü böyle bir şey? Yani kızlı erkekli camide enstrüman dersi yapılır mı? Önce mahalleli engel olur izin vermez bırak görevlileri.
2021’de aşırı doz uyuşturucu nedeniyle yaşanan ölümlerin 2022’de yüzde 15 arttığı belirtildi haberde Amerika da.100 bın olumden bahsediliyor su yıl.Arkadasların dedıgı gıbı hep maddiyat degıl hersey maneviyat bilinci de onemlı bazı iyiliklerin karsılıgı maddiyata dokulmemelı.
Ayrıca ılkokul 1 de bu sene ıkı defa okulda yangın tatbikatı yapıldı ayrıca trafik poliside geldı sınıfa anlattı okul oncesı de devlete baglı kurumlarda da anlatılıyordur.Olması gereken bu zaten orda yapılıyor dıye cok lüks bırsey sanmayın.

Eşim ne kadar altın takmamış istersin diye sordu sen neyi uygun görürsen o altin miktarı belirtmek bence ayıp demistim ki bizde kemersiz evlenen kız yok gelinlerimizin hepsine De altın kemer takıldı.bu arada eşim kendi yaptı herseyi 4 bilezik set bi kaburga bilezik takti Yani sen şu kadar altın yap demek ayıp bisey bence babam da kız tarafı olarak üzerimize düşen herseyi en güzel şekilde yaptığı halde hiç altın lafına girmedi.

bana aşırı saçma geliyor. yapmadım böyle şeyler yapılmasına da karşıyım. kimse karışmaz benim kararlarıma zaten.ancak genel ülke geleneklerini düşündüğümde düğün vs yok eşyayı da siz ödüyorsunuz. birtek bilezik alacaklar. fazla değil. gerçi altın uçtu. bilezikler kaç gram vs onlar da önemli tabi. ben sizin para göz olacak bir davranışınızı görmedim açıkçası. sonuçta bilezikler de sizin olacak. saçma da bulsam aileler kızları için böyle bir talepte bulunuyorlar. başka bir şey istememişsiniz ki. para göz olacak ne yapmışsınız ki

bana aşırı saçma geliyor. yapmadım böyle şeyler yapılmasına da karşıyım. kimse karışmaz benim kararlarıma zaten.ancak genel ülke geleneklerini düşündüğümde düğün vs yok eşyayı da siz ödüyorsunuz. birtek bilezik alacaklar. fazla değil. gerçi altın uçtu. bilezikler kaç gram vs onlar da önemli tabi. ben sizin para göz olacak bir davranışınızı görmedim açıkçası. sonuçta bilezikler de sizin olacak. saçma da bulsam aileler kızları için böyle bir talepte bulunuyorlar. başka bir şey istememişsiniz ki. para göz olacak ne yapmışsınız ki
Yanlış anlamayın laf sokmak veya polemik amacıyla değil merak ettiğim için soruyorum.
Israrla paramız yok, sana yaptığımızı diğerlerine de yapacağız o kadar gücümüz yok diyen ailenin boğazına fazladan 1 bilezik için sarılmak, kendini bu derece rezil kepaze duruma düşürmek paragözlük değilse nedir? Değeri midir? Eğer değeri 4 bilezikse baya ucuz oluyor çünkü. Benim değerim 100 bilezikle bile ödenemez cok degerliyim ama kayınailem bana maddi durumları kadar “hediye” taktılar. -hediye- *hediye* hediyenin pazarlığı olmaz. Oluyorsa da işte paragözlük oluyor maalesef.

Yanlış anlamayın laf sokmak veya polemik amacıyla değil merak ettiğim için soruyorum.
Israrla paramız yok, sana yaptığımızı diğerlerine de yapacağız o kadar gücümüz yok diyen ailenin boğazına fazladan 1 bilezik için sarılmak, kendini bu derece rezil kepaze duruma düşürmek paragözlük değilse nedir? Değeri midir? Eğer değeri 4 bilezikse baya ucuz oluyor çünkü. Benim değerim 100 bilezikle bile ödenemez cok degerliyim ama kayınailem bana maddi durumları kadar “hediye” taktılar. -hediye- *hediye* hediyenin pazarlığı olmaz. Oluyorsa da işte paragözlük oluyor maalesef.
dediğim gibi bu muhabbetlere hiç girmedim bana saçma geliyor. gerçi benim eşimin ailesi zaten misafir gibi bi bilezik taktılar. her şeyimizi kendimiz yaptık. maddi sıkıntımız yoktu çok şükür. o nedenle bu tarz şeyleri çok anlamıyorum. ama gözlemlediğim kadarıyla normal koşullarda düğün eşya ve altın yardımı yapılıyor bizim ülkemizde. eşya ve düğün olmayınca geleneksel yapı içinde istenebilir diye düşündüm. dediğim gibi biz kimseden tek çöp almadık. benim de eşimin de birikimi vardı. ama olmasaydı da kredi falan çekerdim. kişisel olarak minnet etmeyi sevmem. zira insanlar verince karşılığında söz hakkına sahip oluyor. ama ülkemizdeki geleneklerde de bu var. belirtmeye çalıştığım buydu

dediğim gibi bu muhabbetlere hiç girmedim bana saçma geliyor. gerçi benim eşimin ailesi zaten misafir gibi bi bilezik taktılar. her şeyimizi kendimiz yaptık. maddi sıkıntımız yoktu çok şükür. o nedenle bu tarz şeyleri çok anlamıyorum. ama gözlemlediğim kadarıyla normal koşullarda düğün eşya ve altın yardımı yapılıyor bizim ülkemizde. eşya ve düğün olmayınca geleneksel yapı içinde istenebilir diye düşündüm. dediğim gibi biz kimseden tek çöp almadık. benim de eşimin de birikimi vardı. ama olmasaydı da kredi falan çekerdim. kişisel olarak minnet etmeyi sevmem. zira insanlar verince karşılığında söz hakkına sahip oluyor. ama ülkemizdeki geleneklerde de bu var. belirtmeye çalıştığım buydu
Ülkemizde geleneklerde erkek ailesini altın da altın diye darlamak, kızlara fiyat biçmek yok. Bizim adetlerimizde evlenen iki insana yardım etmek için içinden geldiği bütçen elverdiği kadar HEDİYE etmek var. Adet deyip bu görgüsüzlükleri normalleştirmeyin lütfen bu devirde.

Ülkemizde geleneklerde erkek ailesini altın da altın diye darlamak, kızlara fiyat biçmek yok. Bizim adetlerimizde evlenen iki insana yardım etmek için içinden geldiği bütçen elverdiği kadar HEDİYE etmek var. Adet deyip bu görgüsüzlükleri normalleştirmeyin lütfen bu devirde.
ben kendi açımdan olanı belirttim. ama gözlemlediğim durumlar hep bu yönde. o nedenle bu şekilde yorumladım. bana kalsa evlenme sorumluluğu alan insanların kimseden beklentide olmaması lazım zaten. ben maddi manevi kimseye muhtaç olmayan bir birey olarak o tarzda bi adamı seçip evlendim. kaynanam bana bunu yapmadı eltimgil altın takmadı kayınpederim altın kemer takmadı çocuğuma kimse beşik yapmadı muhabbetlerini saçma ve çiğ bulurum zaten. evlenebiliyorsan üremeyi biliyorsan sorumluluk alacaksın. ayağını yorganına göre uzatacaksın. benim mottom bu. ama bu ülkede bu durum var mı var🤷‍♀️

Şimdi şöyle;
Babanız siz ev kurarken masraf vs ettiyse elbette kızı için de ne gerekiyorsa istemek hakkı. Ben sizi paragöz olarak görmüyorum bu kadar bilezik her ailede isteniyor ki siz set takımından da vazgeçmişsiniz.
Böyle konulardan birbirinizi üzmeyin ama bu konu da çözülmezse kimse memnun olmaz ve bu size sürekli yansır.
Şunu da söyleyeceğim bence siz de babanız gibi düşünmelisiniz, her şeyden feragat ederseniz kıymetiniz olmaz benden söylemesi.

altın için tartismak istemiyorum sevmiyorum demişsiniz ama konunun tamamı altın üzerine. Kayınvalidenize hak verdim ben kalkıp gitmekle en doğrusunu yapmış. Sanki babanız sizi satacakta fiyat biçiyor. Bu tarz şeylerin tutturulmasını geçtim gündeme gelmesi bile çok yakışıksız

Şimdi şöyle;
Babanız siz ev kurarken masraf vs ettiyse elbette kızı için de ne gerekiyorsa istemek hakkı. Ben sizi paragöz olarak görmüyorum bu kadar bilezik her ailede isteniyor ki siz set takımından da vazgeçmişsiniz.
Böyle konulardan birbirinizi üzmeyin ama bu konu da çözülmezse kimse memnun olmaz ve bu size sürekli yansır.
Şunu da söyleyeceğim bence siz de babanız gibi düşünmelisiniz, her şeyden feragat ederseniz kıymetiniz olmaz benden söylemesi.
Konu sahibine ev verılıyor düğünleri yapılıyor altın alıyor nısanlı tarafı kızın ailesi çeyiz belkı beyaz esya o kadar.

Böyle şeyler bana aşırı basit ve yorucu geliyor
Çok bıktım bu tür şeylerden
Sanki evlenmek keriz silkmek gibi
Bana göre hepsi boş iş
Bir nikah ve kokteyl
Takı herkes gönlünden geçeni alsın
Evlenen kişi geri kalan herşeyi gönlüne göre yapsın
Nedir yani bu kadar evleniyoruz diye tantana
Bence hepsi birer boşanma sebebi oluyor zaten sonradan

Biz evlenirken babam vefat edeli 6 ay olmuştu. Hastaya bkarken biriktirdiğim paranın büyük bölümü de onu hastanelere taksiyle getirip götürürken, başka bir şehirde tedavisi olurken eriyip gitmişti. Düğünde mobilyaları, düğün salonu vs ortak ödedik ödedik, bi yerde param bitti, eşim halilari perdeleri tek başina karşıladı. Durumumu da tahmin etti. Öyle olunca ben borçlu hissettim, tutturdum" bilezik filan istemiyorum yalnizca set yeter onu takarım, bilezik modasi mı kaldı "diye. Yalvar yakar birkaç bilezik seçtirdiler. Demem o ki, eşine birazcik sevgisi saygisi olan, onu gereğinden fazla, kendisinin ödediginden fazla masraflara sokmaz...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X