Düğün sorunsalı

Pamersa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2021
232
684
26
Selam canlar, biz yavastan evlilik hazirligina giristik. Normalde ben dugun istemedigimi kesin bir dille soyledim. Sevgilim de babasinin dugun cok istedigini, zaten onun yapacagini soyledi. Ben de parasi bizden cikmiyorsa yapsin madem cok istiyorsa diye dusunerek tamam dedim. Bugun bayram icin ailesinin yanina yola ciktilar. Arabada abisi dugunu kendisi yaptigi icin, benimkine para biriktir simdiden demis. O da gelip bana diyor ki para biriktiricem. Cok sinirlendim ama henuz belli etmedim. Ya her sey zaten ates pahasi olmus. Ben 1 gecelik sey icin 100bin lira vermesini istemiyorum. O zaten babasi bile olmasa en basindan dugun istedigi icin hic kabullenmek istemiyor. Nasil ikna edebilirim ? Bu parayi onun yerine araba icin veya guzel bir tatile kullanabilmek varken cok gereksiz geliyor bana.

Selam canlar, biz yavastan evlilik hazirligina giristik. Normalde ben dugun istemedigimi kesin bir dille soyledim. Sevgilim de babasinin dugun cok istedigini, zaten onun yapacagini soyledi. Ben de parasi bizden cikmiyorsa yapsin madem cok istiyorsa diye dusunerek tamam dedim. Bugun bayram icin ailesinin yanina yola ciktilar. Arabada abisi dugunu kendisi yaptigi icin, benimkine para biriktir simdiden demis. O da gelip bana diyor ki para biriktiricem. Cok sinirlendim ama henuz belli etmedim. Ya her sey zaten ates pahasi olmus. Ben 1 gecelik sey icin 100bin lira vermesini istemiyorum. O zaten babasi bile olmasa en basindan dugun istedigi icin hic kabullenmek istemiyor. Nasil ikna edebilirim ? Bu parayi onun yerine araba icin veya guzel bir tatile kullanabilmek varken cok gereksiz geliyor bana.
Bu işler hep böyle olur.. önce nasıl olsa biz karşılayacağız düğünü derler siz kabul edersiniz maddi külfet olmayacak bize diye. Ardından ödemezler ,düğün sonrası borcunu isterler ya da düğünde size takilan nakitle borcu kapatırlar. Siz hem paranızdan olursunuz hem de istemediğiniz saçmasapan bir düğününüz olur. Bana da aynı şeyi söylemişlerdi “düğünsüz olmaz biz karşılarız” dediler. Nikah yaptım düğünde harcayacağım parayla balayına gittim tavsiye ederim size de. Araba genelde erkeklerin yumuşak karnı oluyor araba peşinatı yaparız o parayı diyip ordan yürüyün bence..

Bu işler hep böyle olur.. önce nasıl olsa biz karşılayacağız düğünü derler siz kabul edersiniz maddi külfet olmayacak bize diye. Ardından ödemezler ,düğün sonrası borcunu isterler ya da düğünde size takilan nakitle borcu kapatırlar. Siz hem paranızdan olursunuz hem de istemediğiniz saçmasapan bir düğününüz olur. Bana da aynı şeyi söylemişlerdi “düğünsüz olmaz biz karşılarız” dediler. Nikah yaptım düğünde harcayacağım parayla balayına gittim tavsiye ederim size de. Araba genelde erkeklerin yumuşak karnı oluyor araba peşinatı yaparız o parayı diyip ordan yürüyün bence..
Evet ben de aynen böyle dusunuyorum. Cok tesekkur ederim

Oha sen ben misin?
KK'da ilk defa mantıklı bir konu. Düğünü altını konu etmeyen bir üye.Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum
. 🎉💐

Valla yerden göğe haklısın. İnşallah saçmasapan gelenek göreneklere kurban gitmezsin.

Oha sen ben misin?
KK'da ilk defa mantıklı bir konu. Düğünü altını konu etmeyen bir üye.Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum
. 🎉💐

Valla yerden göğe haklısın. İnşallah saçmasapan gelenek göreneklere kurban gitmezsin.
Hahaha keske bu durum artik normallesse de rahat etsek. Aile buyuklerini ikna etmenin en zor oldugu konu bu heralde. Kendi ailem dahil :KK43:

Düğünden maksat altın gelsin toplayalım.

Gelinsiz dügün olmayacagina göre nisanliniz acik istemediginizi ve böyle konusmadiginizi söyleyeceksiniz. Bizimkiler de ilk büyük dügün bekliyordu (Almanyada yasayanlar bilir burda 500 kisi altinda cogu salon dügün yapmiyor). Biz öyle kalabalik istemedik. Ilk büyükler razi degildi. Biz kücük istedigimiz gibi bir yer tuttuk. Hem.borcsuz dügün yaptik hem cok daha samimi oldu.

Bizim de böyle oldu. Ben düğün istemedim, eşimin ailesi istedi. Ben normalde 1.tl bile almadım her şeyi kendimiz aldık ama düğüne asla para vermem dedim. Kim istiyorsa o versin. Son dk eşim gelip böyle bir şey dese bacağına s.çardim. Ne kadar kolay geliyor insanlara yalan söylemek, dolandiricilik yapmak ya. Ben olsam yüzüne derim, bir daha lafını açarsa da koyarım kapının önüne. Bu bir hayat duruşudur.

Bizim de böyle oldu. Ben düğün istemedim, eşimin ailesi istedi. Ben normalde 1.tl bile almadım her şeyi kendimiz aldık ama düğüne asla para vermem dedim. Kim istiyorsa o versin. Son dk eşim gelip böyle bir şey dese bacağına s.çardim. Ne kadar kolay geliyor insanlara yalan söylemek, dolandiricilik yapmak ya. Ben olsam yüzüne derim, bir daha lafını açarsa da koyarım kapının önüne. Bu bir hayat duruşudur.
Katiliyorum. Artik sadece kendi parasi degil ikimizin parasi. Ben birlikte biriktirip araba aliriz derken karsima birden dugun masrafi cikiyorsa dolandirilmis hissederim.

Katiliyorum. Artik sadece kendi parasi degil ikimizin parasi. Ben birlikte biriktirip araba aliriz derken karsima birden dugun masrafi cikiyorsa dolandirilmis hissederim.
Bence çok çok net bir şekilde şu hareketi kendinize hakaret gördüğünüzü ve hiç bir şekilde kabul etmeyeceginizi, bunun için gerekirse bitireceginizi konuşun anlatın. Bu sizin sonraki 40 50 senelik ilişkinizdeki konumunuz olacak. Baştan bunu yapmazsanız bir daha bir şekilde ikna edilir biri olacaksınız hep.

Ay allahım hiç akıl yok. O para birikmez bir kere. Birde birikti diyelim kaç yıl sürer? 1 gece için yıllarca para biriktirip beya borç mu ödenir? Ne için millet gelip yinede ağız burusun diye mi?

Ne düğün ne söz ne isteme ne nişan hiçbirşey yapmadık. Bence hayatta verdiğim en doğru karardandı. Covid dönemine geldiği için kimse çıtta çıkartamadı. Eşiminde benimde gönlümüze göre oldu.

Mantıklıca anlat bence. İlla birşey de yapılacaksa böyle 30-40 kişi çok çok yakınlarınızın olduğu birşey olsun madem. Düğün deyince olayın çapı büyüyor.

Gerçekten samimiyetle düğün istemiyorsan sakın yapma. Ben düğünlere katlanamıyorum, hayatım boyunca 5 tane düğüne gitmişimdir maksimum. Düğün istemedim diye “dul gibi”den tut, gelenek düşmanı olmaya kadar, ne laflar duydum. İnsanı gerçekten çileden çıkarıyorlar. Kulaklarını kapatabilecekseb yapma kesinlikle. Erkek arkadaşın da muhtemelen kendisi çok istediğinden değil de ailesine direnemeyeceği için istiyor gibi yapıyordur. Bu da anlayana çok güzel bir işaret aslında…

Biz de dugun istemiyorduk, daha doğrusu düğün olayina bayilmiyorduk, ama ailelerin kalbini kirmak da istemiyorduk, cok diklenmeden basit bir sey yapip gecmeyi dusunuyorduk. Kayinpeder tutturdu yok şurda olacak yok burda olacak, onlarin ordadugun 3 gun olurmus 2 gun onceden torenler yemek ikramları calip oynamalar baslarmis falan filan. Bin cesit sey istedi. Baktim b.ku cikiyor eşime dedim ki bize bes kurus faydalari yok isteyemez. Birak ne hali varsa gorsun kendisi odeyecekmis dedi. Sonra butun torenler bizim memleketimizde olacak diye tutturdu, benim ailem bari nikahi burda yapalim bizim akrabalarimizin tümü oraya gelemez ,burda nikaha katilirlar dedi. Kayinpeder yooook nikah dedigin dugunde olur dedi. 😒 ben de o zaman dedim burda da dugun yapicaz. Benim memelketimde de dugun yaptik. Hic dugun istemezken 2 dugunum oldu. Hicbir seye de elini atmadi. Her sey bizim bi tarafimiza girdi. 😒

X