Gebeliğe Hazırlık Düşük Sonrası Gebelik İçin Bekleyip Beklememek

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
canım benim seni düşük sonrası gebelik planlayanlar başlığından takip ediyorum, öyle güzel umut oluyorsun ki bizlere:) 2. adetimi oldum, adet bitimi ovulasyon takibi ile çalışmalara başlıyorum. 1-2 haftadır da folik asit ve aspirin içmeye başladım. 2 genimde heterozigot varmış.( mthfr 677 ve faktör 13.) genetik doktoru, kadın doğum doktorun iğneye karar verecek bence bir sıkıntı yok dedi. inşallah pozitifi görebilirim önümüzdeki ay. cevabın için çoook teşekkürler.
Hangi testle heterozigot tespiti yapıldı acaba

canım benim seni düşük sonrası gebelik planlayanlar başlığından takip ediyorum, öyle güzel umut oluyorsun ki bizlere:) 2. adetimi oldum, adet bitimi ovulasyon takibi ile çalışmalara başlıyorum. 1-2 haftadır da folik asit ve aspirin içmeye başladım. 2 genimde heterozigot varmış.( mthfr 677 ve faktör 13.) genetik doktoru, kadın doğum doktorun iğneye karar verecek bence bir sıkıntı yok dedi. inşallah pozitifi görebilirim önümüzdeki ay. cevabın için çoook teşekkürler.
Ne mutlu banaaa ismine dikkat etmemiştim evet o konudan ben de biliyorum seni☺️ Bende mthfr (a1298c) homozigot çıktı. Genetik doktoru çok önemli bir değer değil en fazla asprin verirler demişti gebelik muayenesine gittiğim doktor garanti olsun 2 düşüğüm var diye progestan ve kan sulandırıcı verdi. İğne biraz can sıkıcı 9 ay boyunca her gün kullanmam gerekiyormuş. Folik asit hamilelik planlarken kullanıyodum ama düşük sonrası zaten hamile kalma düşüncem ve ihtimalim yok diye hiç kullanmadım testim pozitif çıkınca kullanmaya başladım. İnşallah senden de güzel haberler alırız❤️

Benim de 4 hafta geçti çalıştığım için korkuyorum ilk süreci ağrılı kanamalı olur mu diye. İnşallah sorunsuz bu süreci atlatırız 🤲🏻
Umarım çok ağrın olmaz canım. Gittim doktora bugün gecikme olabiliyor dedi yinede söktürücü verdi enfeksiyon da varmış kürtaj sonrası olurmuş. Adet olmadığım için korunduğum halde gebelik varmi baktircam yoksa diğer ilaçları icecem enfeksiyon için.

Umarım çok ağrın olmaz canım. Gittim doktora bugün gecikme olabiliyor dedi yinede söktürücü verdi enfeksiyon da varmış kürtaj sonrası olurmuş. Adet olmadığım için korunduğum halde gebelik varmi baktircam yoksa diğer ilaçları icecem enfeksiyon için.
İnşallah sorunsuz geçiririz bu süreci 🤲🏻

Kızlar selamlar;

Ben 8 Ekim 2021'de 8 haftalık gebe iken kalp durması sonucu kürtaj oldum. Bebek 6+4'te kalmıştı. Adetim 12/13 kasım gibi başladı ama normalden daha az olarak seyretti, şu anda da bitmek üzere. Hamilelik testlerinde silik de olsa çizgi çıkmıyor, anladığım kadarıyla Beta HCG de sıfırlandı. Cuma günü 40. gün kontrolüm var, hoca kürtaj sonrası 3 ay korunma önermişti, pıhtılaşma testlerini de yaptırmamı tembihlemiştir. Testlerimi yaptırdım, sonucu henüz çıkmadı, bu aralar çıkar diye umuyorum.

Sormak istediğim şu ki; düşük sonrası hamilelik için 3 ay beklememek çok büyük sıkıntı yaratır mı? Hocama da soracağım ama doktorum biraz pimpirikli. İlk düşükten sonra tüm testleri istedi, gebeyken Beta HCG takibini de çok uzun süre yapmıştık. Sormak istediğim, pıhtılaşma testim çıkarsa, problem yok ise tedbir almadan, problem var ise tedbir alarak gebelik denememde bir sakınca var mı? Beklemenin pzoitif bir faydası var mı? Kürtaj işlemi gayet başarılı geçti, herhangi bir sorun, parça kalması vs. olmadı.

Cevaplar için teşekkürler.
Bende aynı haftalarda düşük yaptım ama benim düşüğüm kendiliğinden attı kürtaj olmadım.Doktorumda korunmayı önermedi tam aksine hormonların oluşmuşken zaman kaybetmeyelim hiç korunma demişti

Bende 21 aralıkta 9 haftalık Ken kalbi durduğu için kürtaj oldum.. Şuan lekenme şeklinde kahverengi kanama var.. Çrş kontrolüm var bende detaylı soracağım en erken nezaman kalabilirim diye..çok ara vermek istemiyorum.. En fazla 1 adet beklemek istiyrm tabi acele edip sağlıksız gebelikte istemiyorm..

Merhaba, cevabiniz icin cok tesekkurler. Pihtilasma testim cikti, MTHFR C677T heterozigor, Faktör XIII (13) heterozigot, PAİ 5G/4G cikti. Henuz doktoruma soramadim, sizce hamile kalmadan kan sulandiriciya mi baslamak lazim?
Faktör 13 hariç diğer iki mutasyon bende de var..gebelik öncesi 100 mg ecopirin, gebelikte oksapar 0.4 kullandım, iğneye gerek yok ama tedbir amaçlı verelim dediler 2 kayıp olduğu için..

Bende 21 aralıkta 9 haftalık Ken kalbi durduğu için kürtaj oldum.. Şuan lekenme şeklinde kahverengi kanama var.. Çrş kontrolüm var bende detaylı soracağım en erken nezaman kalabilirim diye..çok ara vermek istemiyorum.. En fazla 1 adet beklemek istiyrm tabi acele edip sağlıksız gebelikte istemiyorm..
Merhabalar görüştünüz mü dr unuzla korunma için ne dedi acaba?

X