Eltimin evi terk etmesi

Dün kayinvalidemlere gittik eşim kaynım eltim cocuklar vs kayinvalidemin kardeşi ve hanimi gelmiş şehir dışından onları görmeye. Yemek yedik vss.. sonra 4 yasindaki çocuğum tabure almış ayağının altına mutfakta babaannesine yardım ediyor kendince, ben yenge cocuklar eltim de sofradaydik eltim doyunca kalktı mutfağa kayinvalidem diyor bulaşıkları diziyoruz tabakları alayım dedim kalkınca toplarım ben acele etmeyin oturun ben hepsini yerlestircem falan genede almak istedi verdim tabakları kalktim sofradan da sonra 2 dk geçmeden kızım ağlamaya başladı noldu diye gittim mutfağa yerde ağlıyor eltimi göstererek beni indirdi dedi eltim de anında, ne yalan konuşuyorsun sen ne zaman ittirdim ben seni. Dedi. Neyden bahsediyorsun indirdi diyor dedim hmm evet indircem tabi napcam burda iş yapiyoz tarzı bisiler dedi çocuk da ağlıyor yerde tırnağı acımış hiç ağlamasını düşünmeden hala birsey söylüyor kayinvalidem de dinliyor neden yukseliyorsun cocukla kavga edicen resmen cocuk o falan dedim birden kendi çocuğunu kucağına alıp tamam çookk özür dilerim çookk!!!! Diye bağırarak evden gitti. Eşine vs söyledik hepimiz sessizce bakındık yok akşam karanlığı koy yerinde bulamadık 20 30 dk sonra eşi bulmuş evlerine gidiceklerdi gitmeden yanına gittim neden çekip gittin beni çok kötü bi şekile soktun giderek gidecek ne vardı yada böyle yükselecek dedim ben cocugu yatırmak için çıktım vs dedi saçmala ondan çıkmadığını biliyorum dedim sonra eşim bırak gitsinler lat atma dedi o şekilde bitti. Dünden beri o kadar kafama taktım üzüldüm ki
Valla sana şöyle söyliyim bu zamana kadar herseyi dert eden bi insandım aman şunu mu üzdüm aman bunu mu kırdım vs. Baktım ne kadar da çok yıpranmışım. Kendini yıpratma ne yapan yapsın kendi kendine triplere girmiş bide gidip niye bi tarafını kaldiriyosun ki ben olsam tenezzül edip umuruma bile getirmem gereksiz işlerlemi ugrasicam

Konudaki detayları okumanızı rica edicem. Ayağına tabure almış babaannesine yardım ediyor şeklinde anlattı ilk olarak. Suyla oyun oynuyor demedi. Ben bu tepkiyi verince suyla oynuyor oldu. Ayrica hizmet tabii ki ettirmiyorlar ama o günlere hazırlık oluyor şimdide. "yardım etmesi".
Konuyu anladım, su da mutfağa dahil olduğu için genel olarak mutfak ilgilerini çekiyor demek istedim. Kalabalıktan ortam kontrolsüz olduğu için çocuğun mutfakta olmaması gerekirdi ama yüklediğiniz anlam gereksiz bence. Benim "erkek" çocuklarım da mutfakta "yardım ediyor" acaba hangi günlere hazırlık yapmış oluyorum

"başında refakat eden" kimse yokken dedim,dikkat ederseniz. Elti cocukla ilgilenecek biri değil ve zaten ilgilenmemis.
Olay anında mutfakta sadece elti varmış. Yani çocuğunuz refakat etmek istemeyen bir kadın. Ona göz kulak olmayacak bir kadın.
Zaten kadın goz kulak olmak istememiş, indirmiş çocuğu. Sonra olaylar burada baslamis.
Normal olan zaten sizin ya da esinizin babaanne gelince çocuğunuzu gidip mutfaktan almanizdi.
Bence durumu anlamayan sizsiniz. Tabii ki kadın çocuğu indirecek. Ne ara tirnagi acımış orasını da anlamadım. Kadın yere mi çalmiş çocuğu?
Sonuç olarak olur boyle şeyler yani..ne siz haklisiniz, ne elti haklı. Basit bir olay.
Önümüz bayram, bir de bayramda görürsünüz, sonra daha da Ramazan'a kadar gormeseniz de olur.
Babaanne hep yanındaydı cocukla babaanne hep mutfakta sonradan 3 kişi olarak giden elti. Yanina çağıran da babaannesi babaanne de yanından ayrılmamısti hiç

Belki çocuğunuz yaramazlik yapmıştır.Mutfakta çocuğun işi ne ? Sakın gün olur iş yaptırır gibi yap.İnsanlar var orada.Eltinizin gitmesi de saçma olmuş.
Çocuğu tezgahtan indirebilir tabiki bir yerine bişey olmasın tabureden düşmesin falan diye düşünebilir. Buraya kadar normal. Anormal olan kısım çocuk agladiktan sonra çocukla bildiğin ağız dalaşına sinirli bir şekilde girmesi. Çocuk o çocuk.

Erkek çocukları da bunu yapıyor yeğenim var tabak getirir goturur kötü bir şey mi bu
Sizinle olan yorumlarımın tamamını okuduysanız kötü bir sey demedigimi bilirsiniz. Kız çocuğunun babaanne evinde tabureye çıkıp yardim etmesi bana hoş gelmedi. Cinsiyetçi buldum. Bütün bu detaylar konuştukça ortaya çıkıyor. Gelecek yıllara hazırlık yapiyorsunuz, iş öğrensin diye böyle davranıyorsunuz gibi geldi. Siz de bunu kastettigimi bilerek iş yapmiyordu oyun oynuyordu diye çeviriyorsunuz. Şimdi başka yerden başka bir şey söylüyorsunuz.

Konuyu anladım, su da mutfağa dahil olduğu için genel olarak mutfak ilgilerini çekiyor demek istedim. Kalabalıktan ortam kontrolsüz olduğu için çocuğun mutfakta olmaması gerekirdi ama yüklediğiniz anlam gereksiz bence. Benim "erkek" çocuklarım da mutfakta "yardım ediyor" acaba hangi günlere hazırlık yapmış oluyorum
Ne demek istedigim çok açık. Beni böyle cinsiyetçi imalarla vuramazsınız. Alıntıladığınız ilk yorumumda belirttim, misafirlikte aynı yaş erkek çocuğunuza yaptırmayacağınız şeyleri kızınıza da yaptırmayın diye. Boyle bir durumda misafirlikte kalabalikta 4 yaş kız çocuğunun babaanneye yardım etmesi gerekmiyor. Oyun oynamak isterse annesinin yanında oynar.

Ne demek istedigim çok açık. Beni böyle cinsiyetçi imalarla vuramazsınız. Alıntıladığınız ilk yorumumda belirttim, misafirlikte aynı yaş erkek çocuğunuza yaptırmayacağınız şeyleri kızınıza da yaptırmayın diye. Boyle bir durumda misafirlikte kalabalikta 4 yaş kız çocuğunun babaanneye yardım etmesi gerekmiyor. Oyun oynamak isterse annesinin yanında oynar.
İyi de cinsiyetci söylemde bulunan sizsiniz. Konuda erkek kız ayrım yapılsa anlarım da. Konu sahibinin çocuğu erkek olsaydı da bu yorumu yapacak mıydıniz? Israrla anlamak istemediğiniz nokta kız ya da erkek ortam ve yapabileceği şey yaşına uygunsa yardım edebilir diyorum ben.
Konu sahibi dese ki, eltimin erkek çocuğu içerde oyun oynarken benim kizim mutfakta babaannesi ne yardım ediyor, hadi bir nebze endişenizi anlarım.
Erkek çocuklarıniza yaptırmayacaginiz şeyi kız çocuklarına yaptırmayın deyip duruyorsunuz da konuda bunla ilgili hiçbir şey yok, ve ben de diyorum ki benim erkek çocuklarım yapıyor yardım, bu duruma ne diyorsunuz

Ben kimsenin çocuğuna bağırıyorsa cocuk olduğunu idrak edebiliyorsam karşımdakinin herkes o şekilde davranmak zorunda benim çocuğuma. Siz çok yanlış konuşuyorsunuz. Evet mutfakta bulunması yanlış. Ama ben yemek yiyordum ve kayinvalidem çağırdı çocuğu yanına
Eğer çocuğun kimse bagirmasini istemiyorsan yanında dur bacım . Kesin kadında dolmuş demek ilk defa olmamis buna benzer bir olay daha olmuş yada çocuğu yokmu eltinin kendi çocuğa bakmıyor bide ben iş yapıyorum çocuğunada mutfakda ben mi bakicam diye kendini doldurdu o sinirle yere indirdi kadın . Eltininde suçu yok demiyoruz. Başını sonunu bilmiyoruz olayların insan pat diye yalan söylüyor indirdim diye niye bağırsın ilk defa olmadı bu çocuk yüzünden atismaniz büyük bir ihtimal.

Kendisi mutfakta kayınvalideye yardım ederken sizin içerde oturtup bi de üstüne çocuğunuzla bile ilgilenmeyip onların başına sarmanıza sinir olmuş size bağıramadığı için çocuğa patlamış.
Hayir yemek yiyorduk kendisi de yeni kalkıp gitti gittiği gibi bu olay oldu mutfakta yardım edilecek birsey yoktu kvalide hepsini yapmıştı bir iki bardak ve kaşık kalmıştı gerie

Neden indirdin diye birsey denilmedi. Cocuk indirdi beni diyor bende tamam diyip içeri alacaktım kendisi direk ne zaman ittirdim ben seni neden yalan söylüyorsun diye yükseldi cocuga ittirdi demedi indirdi dedi diyorum neden bağırıyorsun diyorum hala yükseliyor
Herkes diyor ki ne var bunda çocuğu indirmiş tehlikleli bir şey olmasın diye ama belli ki eltijizin tavrında bir sıkıntı var ki rahatsız oldunuz,söyleme şeklinde ya da yüz ifadesinde ya da ses tonunda.burdaki bircok yorum bana garip gelmeye başladı artık.herkes her şeye ne var bunda ne var bunda deyip duruyor.Kimse kusura bakmasın ama insanlar da durup dururken bir şeylere alinmiyorlar yani.Evet biz anneler konu cocuklarimiz olunca fazla hassas veya alıngan olabiliyoruz ama durup dururken de alinmiyoruz yani.Garip bir tavrı ve gereksiz yükselişi vardı sanırım ben okuduğumdan öyle anladım açıkçası.

Herkes diyor ki ne var bunda çocuğu indirmiş tehlikleli bir şey olmasın diye ama belli ki eltijizin tavrında bir sıkıntı var ki rahatsız oldunuz,söyleme şeklinde ya da yüz ifadesinde ya da ses tonunda.burdaki bircok yorum bana garip gelmeye başladı artık.herkes her şeye ne var bunda ne var bunda deyip duruyor.Kimse kusura bakmasın ama insanlar da durup dururken bir şeylere alinmiyorlar yani.Evet biz anneler konu cocuklarimiz olunca fazla hassas veya alıngan olabiliyoruz ama durup dururken de alinmiyoruz yani.Garip bir tavrı ve gereksiz yükselişi vardı sanırım ben okuduğumdan öyle anladım açıkçası
Allah razı olsun. Tam anlamıyla o şekilde. Yorumları okudukça sanki bağırması yanlış anlaması hepsi normalmiş gibi gelmeye başladı.

Şimdi mesela yazmissiniz derdinizi,olayı anlatiyorsunuz,daha net bir çerçeveye sokalım durumu,eltim çocuğa bağırdı ya da sesini yükseltti diye.Oyle yorumlar geliyor ki şaşiriyorum.Siz nerdesiniz,saldım çayıra mevlam kayira,ya da 4 yaşındaki çocuğa iş mi yaptırıyorsun vs.vs.Konu bu değil ki ama.Bu tarz yorumlar gelince konu başka yere evriliyor.Konu sahibi diyor ki kısaca eltim çocuğa ses yükseltti doğru mu değil mi ya da normal mi değil mi?Ben de benzer bir konuda yazmıştım akrabamız çocuğuma bağırdı diye.ben bunu soruyorum,bana gelen yorumlar siz nasıl çocuk yetistiriyorsunuz,salmişsiniz çocuğu bilmem ne.Ama benim sorduğum bu muydu yani?

Şimdi mesela yazmissiniz derdinizi,olayı anlatiyorsunuz,daha net bir çerçeveye sokalım durumu,eltim çocuğa bağırdı ya da sesini yükseltti diye.Oyle yorumlar geliyor ki şaşiriyorum.Siz nerdesiniz,saldım çayıra mevlam kayira,ya da 4 yaşındaki çocuğa iş mi yaptırıyorsun vs.vs.Konu bu değil ki ama.Bu tarz yorumlar gelince konu başka yere evriliyor.Konu sahibi diyor ki kısaca eltim çocuğa ses yükseltti doğru mu değil mi ya da normal mi değil mi?Ben de benzer bir konuda yazmıştım akrabamız çocuğuma bağırdı diye.ben bunu soruyorum,bana gelen yorumlar siz nasıl çocuk yetistiriyorsunuz,salmişsiniz çocuğu bilmem ne.Ama benim sorduğum bu muydu yani?
Kesinlikle öyle. Anladığınız için çok teşekkürler. Peki size sorayım. Sızım yorumunuz nedir. Cocuk yerde ağlıyor indirdiği için tamam indirebilir ağlayabilir birsey yok noldu dediğimde yenmesini gösteriyor beni indirdi diyor tamam yine sorun yok yengesi o an ses yükselerek kızarak neden yalan konuşuyorsun ben seni ne zaman ittirdim diyor neden bağırıyorsun indirdi diyor diyorum hala yüksek ton da indircem tabi vs diyor ben bagirmasana cocukla kavga mı edeceksin cocuk o dediğim de ise çok özür dilerim Cook diye bağırarak kendi çocuğunu alıp ıssız koy evinde çıkıp gidiyor 20 25 dk yok oluyor eşi nerdeymis buluyor vs beni de o duruma sokuyor hani ben hakaret etmişim de gitmek zorunda kalmış gibi sebep ben olmuş oluyorum

Kesinlikle öyle. Anladığınız için çok teşekkürler. Peki size sorayım. Sızım yorumunuz nedir. Cocuk yerde ağlıyor indirdiği için tamam indirebilir ağlayabilir birsey yok noldu dediğimde yenmesini gösteriyor beni indirdi diyor tamam yine sorun yok yengesi o an ses yükselerek kızarak neden yalan konuşuyorsun ben seni ne zaman ittirdim diyor neden bağırıyorsun indirdi diyor diyorum hala yüksek ton da indircem tabi vs diyor ben bagirmasana cocukla kavga mı edeceksin cocuk o dediğim de ise çok özür dilerim Cook diye bağırarak kendi çocuğunu alıp ıssız koy evinde çıkıp gidiyor 20 25 dk yok oluyor eşi nerdeymis buluyor vs beni de o duruma sokuyor hani ben hakaret etmişim de gitmek zorunda kalmış gibi sebep ben olmuş oluyorum
Çocuğa yalan söylüyorsun demesi de çok yanlış.o an buraları toparlayacahiz seni o yüzden indirdim vs.diye aciklayabilirdi kızınıza.Bilmiyorum ya ben bircok insanın kendi çocuğundan hariç başkalarının çocuklarına-ki bu akraba dahi olsa aynı -kendi çocuklarına olduğu kadar kibar olduklarını düşünmüyorum.Anladigim kadarıyla çocuğa çıkışmış kırıcı bir tavırla.Ama burda birçok kişi bizim gibi düşünmüyor,herkes fazlaca rasyonalist,düz bakıyor,biz fazlaca hassasız belki de.Fakat şöyle toparlayayım,kimsenin benim cocuguma bagirmasini istemem,kimsenin çocuğuna da bağırmam.

Sanki çok büyük birse olmuş gibi gitmesi beni çok farklı konuna soktu
Benimde aynı yaşta kızım var, yengesi olarak tabureden alıp yere indirir, zaten indirmesi lazım tehlikeli. Ama yalan söyleme ittirmedim diye bağırması olmamis, sakin olarak ittirmedim indirdim yengecim seni demeliydi. Çekip gitmeside abes olmus, büyük bi olay yaşanmış gibi. Basit bir olay nekadar büyümüş. Daha üstüne düşmeyin, normal davranın. Bide ben sürekli kızımın peşindeyim, kimsenin müdahalesine gerek kalmıyor.

X