Ergen annelerine soruyorum..

Katılmıyorum size anne doğru olanı yapıyor konuşmadan önce bir yardım alması en mantıklı sizin dediğiniz yöntemin çocukta daha büyük bir şok yaratmayacağı ne malum.

inanın yazınızı okuduğumdan beri çok etkilendim acaba son durum nedir. Lütfen sağduyunuzu koruyun bir yardım alın çok zor biliyorum bende bir kız Çocuk annesiyim ama kızınızı kaybetmemek için sağduyulu olun.

ince bilek sizin mesajınız üzerinden hem size hem eliflammim 'e yazmak istedim.

Dediğiniz gibi sapıklar hep vardı, ergen kız ve erkek çocukların cinselliğe merakı da hep vardı ama artık her şey daha kötüleşmeye başladı, bunun tek sebebi sosyal medya diyemeyiz, direkt sosyal medyayı da suçlayamayız çünkü sosyal medyanın yararı da zararı da kullanım amacınıza göre değişiyor, ebeveynlerin yaklaşımı, arkadaş çevresi, yaşadığı toplumun bakış açısı çocuğun davranışlarına yansıyor.

Baskı ve özgürlükten bahsediyoruz ama baskıyı ve özgürlüğü neye göre tanımlıyoruz? Hepimiz kendi yaşamlarımıza göre tanım yapıyoruz, kimimize göre çocuğumuzun şort giymesi özgürlük, kimimize göre gece dışarı çıkması, keza baskıdan kastımız da kişiden kişiye değişiyor, özgürlük ve baskıya ağırlık verirken kuralları unutuyoruz belki kurallarla baskıyı hatta özgürlüğü birbirine karıştırıyoruz.

Hepimiz hayatımızın her alanında kimi yazılı kimi yazıya dökülmemiş kurallarla yaşıyoruz oysa ki.
Belki ebeveynler olarak hatalarımızda tam bu noktada başlıyor, ya kurallarımız olmuyor ya kuralları sadece çocuklara uyguluyoruz ya da kuralları baskı gibi görmelerine neden olacak davranışlarda bulunuyoruz.

Bir de arkadaş çevresi var tabii, onların çocuklar üzerindeki etkisini göz ardı ediyoruz veya haberdar olmuyoruz, örneğin daha regl olmamış bir çocuğun birçoğu regl görmüş arkadaşlarının arasında nasıl dalga konusu olduğunu, nasıl dışlandığını bilmiyoruz, okul çıkışı eve dönmek isteyen çocuğu arkadaşlarının nasıl tiye aldığını.

Çocuklarımız aileyle arkadaş çevresinde sıkışıp kalıyor, ya ailesinin çocuğu ya arkadaşlarının en yakın kankası olması gerektiğini düşünüyor, büyüdüğünü kendi hür iradesi olduğunu kanıtlamaya çalışırken de yanlış yerlerde yanlış insanlarla birlikte olabiliyor, biz de çocuğumuzu çift karakterli sanıyor hayal kırıklıkları yaşıyoruz.

Her düşünceye davranışa açık aileler bile ilk etapta dehşete düşebilir, ben de bunun yadırganmasını yadırgıyorum çünkü hayat da başımıza gelebilecek şeyler yalnızca ailelerin baskıları veya özgürlüklerinden ibaret değil, gayet bilinçli ebeveynlerin çocukları da uyuşturucu batağına saplanabiliyor veya sanal seks şantajına maruz kalabiliyor.

15 yaşında liseli bir kız komşu amca sandığı bir sapkın tarafından tecavüze uğrayıp öldürülebiliyor, üniversiteli bir kız bir apartmanın 8. katından aşağı atılabiliyor, yakılıyor, üzerine beton dökülüyor, vücudu parçalara ayrılıyor, aileler her gün bu olayları duydukça çocukları adına dehşete kapılıyor korkuyor daha çok koruma içgüdüsü geliştiriyor, bu garipsenecek bir şey değil.

Konu sahibesini yargılayamam, korkusunu endişesini anlayabiliyorum, şu aşamada kızını karşısına alıp konuşması ters tepebilir, çocuklarımız konuşmaların ne amaçla yapıldığını biliyorlar, bir şeyler yaşandıktan sonra bilmiyormuş gibi yaparak konuşmalarımıza inanmıyorlar.

Ebeveynlerle çocuklar arasında güven ve sağlıklı bir iletişim olması şart ama bu doğumdan itibaren olmalı, olaylar olduktan sonra değil, bazı konuları özellikle cinsellikle alakalı konuşmalar aileler için zorlayıcı olabiliyor çünkü hala tabumuz lakin çocuk daha soru sormaya başladığı yaşlardan itibaren örneğin 3-4 yaşlarındayken çocuk nasıl oluyor gibi içeriğinde cinsellik de barındıran soruları yaşlarına uygun şekilde açıklamayla başlayarak kendimizi de ilkokul ortaokul çağında itibaren başlayan cinsellikle ilgili merak ettikleri soruları cevaplamaya hazırlamamız gerekiyor.

Ve dışarıdaki tehlikeler daha da arttığı için bence günümüzde artık ebeveynlik yapmak zorlaştığından aileler zaman zaman uzman yardımına başvurmalı.

eliflammim siz de kızınızı kolundan tutup direkt uzmana götürmeyin veya şu aşamada bildiğinizi belli edecek hiçbir konuşma yapmayın, kızınıza çaktırmadan ergen psikolojisi uzmanından randevu alıp önce siz bir görüşün, size ne yapmanız nasıl davranmanız gerektiği konusunda en iyi rehberliği yapacaktır.

Konu sahibi sizin için çok üzüldüm. Anne olarak endişenizi anlıyorum. Çok zor durum, ben olsam napardım bilemiyorum benimde iki kızım var. Büyüğü biraz asileşti, cevap verir oldu. Bende bikaç hoşuma gitmeyen şeylerini gördüm telefonunda, tabletinde. Sizin bahsetiğiniz tarzı şeyler değil ama yinede insan anne olarak çok üzülüyor, nasıl tepki vereceğini bilemiyor. Uzman desteği mutlaka almalısınız, belki kendi psikolojiniz içinde destek düşünebilirsiniz.
İletişiminiz çok iyi olmalı kızınız ile. Bu süreçi kolaylıkla, hasar almadan atlarırsınız inşallah. Çoçuğu olmayanların kestiği ahkamlara takılmayın, ciddiye bile almayın. Ağzı olan konuşuyor, klavyesi olan yazıyor misali.
Çocuk yetiştirmek çok zor. Böyle yapardım şöyle yapardım demekle olmuyor. Bazen diyorumki şöyle elime alsam saçını başını yolsam, kızım senin derdin ne, neyapmak istiyorsun diye evire çevire eşek sudan gelene kadar dövsem, bide öyle denesem akıllanırmı siz yine yapmayın tabii ama bazen beni şeytan dürtmüyor değil

Katılıyorum, ortada basbayağı tehlikeli bir durum var

+1

Ben bütün anne babalarin, az ya da cok kendi inanc sistemlerini cocuklarina aktardiklarina, normal olanin bu olduguna inaniyorum. Kimseyi bunun için yargilama hakkina da kimse sahip degildir. Ben semavi dinlere inanmiyorum, kizimi da bu yonde yonlendiriyorum genelde, buyudugunde okuyup biseye inanmak istiyosa inanabilir. Benim gibi inanmazsa o da kendi secimi olur aklinin erdigi yasta, ayrica bu yasta elbette ahlakli olmayi, vicdanli olmayi, iyi insan olmayi, degerleri olmasini ogretmeye calisiyorum,sana gore bu dayatma ve sanirim cocugun yok. Herkes cocugunu dogru olduguna inandigi sekilde egitmekte özgürdür. Herkesin cocugunun terbiyesine de kimse karisamaz

Sen cocugun oldugunda lutfen hicbisey yapmadan bekle tamam mi?

En onemlisi de karşisinda ki tarafindan deger gordugunden, asagilanmadigindan, kullanilmadigindan emin olmasini anlattmak bence

Lisede rehber öğretmen bir arkadaşım var çocukların hepsini yürüyen hormon olarak görüyorum artık diyor. Ne hikayeler var kadında ve hepsi bir şekilde baskıcı aile çocukları.

Biz de ayaklı libido diyoruz =)) Bugün gene okulda saç baş yolmalı kız kavgası vardı =) Tabi ki altından erkek meselesi çıktı.

Keşke bilginiz olmayan konularda bukadar fikriniz olmasa.
Kk çok az üye ismi aklımda kalır, ama sizin sürekli çok marjinalim, çok farklı düşünüyorum çok modernim tarzı yorumlarınız ile göze batıyorsunuz. Tabii her göze batma iyi anlamda olmuyor o da ayrı konu. Herkesten farklı görünmen illaki bir işe yaradığın manasına gelmez diye bir söz var, bilirmisiniz?!

Ergen annesi falan değilim hatta anne de değilim ama 18 yıldır ergenler ile çalışıyorum, öğretmenim. Kızınızla asla bu konuyu konuşmayın. Başka konulardan örnekler vererekte ders vermeye çalışmayın. Anlar ve aranıza asla aşılamayacak koca duvarlar örersiniz. İnşallah karşısındaki de yaşıtıdır en büyük temennim bu kızınız için.
Kızım güvenimi sarstı beklemezdim diye de düşünmeyin tüm ergenler asidir kurallara karşıdır kimi açıktan yapar kimi de gizli saklı ama hiçbiri rahat durmaz. Kızınız tek yaşayan değil bunu. Hiçbir ebeveyn oğluna ya da kızına arkadaş gibi olamaz, olmamalı da zaten. Ergenliğe kadar aile ile paylaşım fazladır ergenlik ve sonrası aynı olmaz, olamaz. Sizin bir suçunuz yoktur muhtemelen. Kendinizde hata aramayın. Sakin kalmaya çalışın cinselliği keşfetmeye çalışan her türlü oteriteye kafa tutan zamanla kendini bulacak bir birey o. Ama tabi ki çok toy onu koruma isteğinizde yerden göğe haklısınız. Mümkün olan en kısa sürede ergen psikoloğundan randevu alın. Onunla konuşsun hem siz baskı yapmıyorsunuz ama belli ki onu rahatsız eden şeyler var ,ona nasıl davranmanız gerektiği konusunda size de yardımcı olur.
Açıkçası bu sanal sex yaptığı insan bir yetişkin olabilir. Kızınız da görüntü yollamıştır ya da cam açıyordur kaydedip tehdit edilebilir karşısındaki, bu konuda sömürülebilir...Her şeyi düşünerek hareket etmek lazım. Sizin konuşmanız onu çok utandırır. Böyle bir şey varsa ,sizden uzaklaşıp öbür tarafa boyun eğer. Psikolog, kızınızı tehlikeye sokan yada bilmeniz gereken şeyler varsa size anlatmak zorundadır. Bunları hiçbir kız annesiyle paylaşamaz.

Merhaba Ucim adında bir dernek var çocuklar, ergen çocuklar ile ilgili davalara bakıyorlar. Kurucusu Saadet Özkan Efe. Ona ulaşıp konuyu anlatsanız bu dernek tamamen ücretsiz olarak ve çocuğun bilgilerini gizli tutarak yardım ediyor. İnstagram da sayfası var.

Aynı durumda olsaydım sizin kadar sakin kalabilir miydim bilmiyorum.
O yüzden büyük cümleler kuramayacağım bir konuda.
Endişenizi anlıyor ve son derece haklı buluyorum.

En acilinden uzman yardımı alıp kızınızla öyle konuşun bu konuyu.
Umarım en az hasarla atlatırsınız bu konuyu.

Zaten o inanç kişiyi çocuklarından da sorumlu tutuyor. Ben inanıyorum ama çocuğum ne yaparsa ne yaşarsa yaşasın müdahale etmem diyemiyorsunuz. Bu demek değil ki zorla, baskıyla birşeyler yaptırılsın ama elinden geldiği kadarıyla doğru metotlarla kendi inancı doğrultusunda çocuk yetiştirmek istemek bir aile için gayet normal bir istek.
Buna laf edilmesini çok yersiz buluyorum.

Son düzenleme:

Katılıyorum, ortada basbayağı tehlikeli bir durum var
Çocuklar her yaşta tehlikelere açık ama lise döneminde her şeyin daha zor olduğunu göz ardı edenler var maalesef.
O yaşlar çocukların gözünün en kara olduğu dönem, yaşı büyük insanlardan gelebilecek tehlikeler şöyle dursun, akranlarından görebilecekleri zararlar da var.
Okulda başlayıp çıkışta devam eden bıçaklı saldırılar akranlar tarafından yapılıyor, ölmek öldürmek, cinsel saldırı, birbirlerine şantaj yapmak, tehdit etmek gibi birçok eylem yapıyorlar.

Bu tip çocukların çocuklarımızın, kardeşlerimizin, yeğenlerimizin çevresinde olmamaları olmadıkları anlamına gelmiyor.

Üstünden uzun zaman geçtiği için yazabilirim, tanıdığım ergenlik çağındaki bir kızın aşık olduğu delikanlı aşkını ispat için kızın gözleri önünde intihar etti, kızdan da aşkını ispat etmesini istedi yani aslında birlikte öleceklerdi, biri öldü diğeri uzun süre psikolojik tedavi gördü.

İşte bu kadar gözü karadır ergenler, birbirlerine veya ailelerine bir şeyleri ispat için her şeyi göze alabiliyorlar.

Çocuklarınıza her türlü eğitimi veriyorsunuz, onlarla açık açık konuşuyorsunuz ama işin içine dışarıdan müdahaleler girince çocuğunuzun aklından neler geçebileceğini tahmin edemiyorsunuz, akranları, edindikleri arkadaşlar, sosyal medyadan hiç tanımadan takip ettikleri insanlar hayatlarına ne kadar ve nasıl dokunacak kestiremiyorsunuz, herkes çocuğunu bir yere kadar tanıyabilir bir yerden sonrası size dahi meçhul.

O
yüzden keşke çocuklu her aile bir ergen psikoloğundan yardım alabilse, hele de artık bu zamanda uzman yardımı şart olmaya başladı çünkü riskler aynı kalsa da yüz değiştirdiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…