erkek ailesi aileme karşı rahatlığı söz verip maddi olarak destek vermekten vazgeçme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
evlenen iki kişi hayatın sorumluluklarını sadece kendileri yüklenmelidir. içlerinden gelir, aileler yardımcı olur, ok. ama evlilik kararı alabilen iki insanın da bir zahmet kendi bütçesine göre hareket etmesi lazım.
babanız kızım kirada oturmasın demeyip kocanızın babası oğlum kirada oturmasın diyip sizden söz istese tepkiniz ne olurdu ?
bu kız veriyorum karşılığında evi olsun, takısı olsun kafası hiç doğru değil. o beğenmediğimiz başlık parasının modernize hali.
çalışın, iki kişi el ele alın ne isterseniz.
böylece ileride kimse de laf etme hakkı bulamaz. kafanız rahat olur.
benim babam onlardan büyük bir beklenti ıcerısıne gırerek bu konsumayı yapmadıı hanımefendııı ben ev almaları desteklıyorumm bakın boyle boyle zorda kaldı cocuklar! ben arkalarındayı sızde ne dusunuyorsunuz dıye konustu babam ve destek cıktı bıze bu sıradada kayınpederım bızde tabıkı yapıcazz elımızden gelenı dendı kımse kımseden maddı buyuk bır para beklemedı hanımefendı baslık parası falan ıstenmedı yanı sozlerınıze dıkkat edınız!

benim babam onlardan büyük bir beklenti ıcerısıne gırerek bu konsumayı yapmadıı hanımefendııı ben ev almaları desteklıyorumm bakın boyle boyle zorda kaldı cocuklar! ben arkalarındayı sızde ne dusunuyorsunuz dıye konustu babam ve destek cıktı bıze bu sıradada kayınpederım bızde tabıkı yapıcazz elımızden gelenı dendı kımse kımseden maddı buyuk bır para beklemedı hanımefendı baslık parası falan ıstenmedı yanı sozlerınıze dıkkat edınız!

ee hani en başta babanız kirada oturmasınlar demişti.
hanımefendi yazınca eş ailesine karşı kaba tutumunuz da gözümüzde sevimlileşmiyor malesef.
açıkça insanların malı üzerinden hesap yapıyorsunuz ve bu çok ayıp.
isterlerse o kiralarla dünyayı dolaşırlar, ikiniz evliyseniz bütçenizi babanızdan dahi birşey beklemeden planlamak sizin sorumluluğunuz.
ben olsam evlendikten sonra babamdan bile ev parası istemem. adam senelerce çalışmış, daha da bana yedirmesin, gitsin istediği gibi hayatın tadını çıkarsın derim.

o zaqman bastan dereyi geçene kadar deyıpte söz vbermeyeceklerdi hanımefendi esas söz verip sözünü yemek bence ahlaksızlıktır..babam cok uzulur kalbı kırılır demek ıstedım kavga eder demek ıstemedım sızde yanlıs anladınız
adam tam olarak ne vaadetti size
yani ne veririm ne kadar veririm neler dedi
yoksa bakarız makarızlarla mı geçiştirmişti

Yapmışlar plan. Kayınbabadan alırız, babadan alırız, herkesi yolarız rahat rahat yaşarız demişler. Ama planları tutmamış 😔

Ya insanlar plan yaparken sunu unutuyor: Dünyanin 1001 hali var. Durumlari yoksa yok. Ona göre kendini öyle hazirlayacaksin ki, kimseye muhtac olma. Ve söyle birsey de var: Anneler babalar herseylerine verip dökecek, ama iş bakmaya gelse, ortada kimse yok.yaslilarin parasini bir rahat biraksin gencler ya. Ilerde bakima muhtac olsalar ellerinde birsey olsun. Kayinvaliyemin damati mesela onlarin arkasindan atip tutuyor, ama su an yüzsüz yüzsüz kira vermeden onlarin evlerinde oturuyor. Yani para verince cici, vermeyince millet kaka..oldu

ben kimi yaşarken malını mülkünü evladına vermiş görsem hepsi kazık yedi. çünkü yetmiyor.
en kötü ihtimalle ya gelin ya damat o eve sokmak istemiyor.
insanların kira geliri ile geçimleri vardır, olabilir.
ayrıca emekliler diye hayatları yok mu ? edindikleri ile istediklerini de yapabilirler.
onca sene okut büyüt meslek sahibi et ama evlenince geçimini gene sen sağla.
yok yanlıs anladınız eşimin babası emeklı degıl hala calısıyor durumu ıyıdır yanı o kdr zor durumda onsanlar degıller bız esımlede hep destek cıkıyoruz onlara ufak ufak seylerde acıkcası..

resmen öyle oldu hanımefendı aslında epey buyuk bır mıktar yardım etti..
O kadar büyük miktar yardım ettiyse neden o kadar büyük miktar kredi çektiniz? Saray gibi bir ev mi aldınız?

Mesela 1 milyonluk ev için babanız 500 bin mi verdi? E 1 milyoluk değil 650 binlik alsaydınız o zaman. Hesap kitap yapmadan gitiştiğiniz işlerin ceremesini neden başka insanlar çeksin? Adam bugün veririm der yarın ulan benim başka çocuklarım da var neden vereyim der ortada kalırsınız böyle.

ben kimi yaşarken malını mülkünü evladına vermiş görsem hepsi kazık yedi. çünkü yetmiyor.
en kötü ihtimalle ya gelin ya damat o eve sokmak istemiyor.
insanların kira geliri ile geçimleri vardır, olabilir.
ayrıca emekliler diye hayatları yok mu ? edindikleri ile istediklerini de yapabilirler.
onca sene okut büyüt meslek sahibi et ama evlenince geçimini gene sen sağla.

Aynisina bende sahit oldum bir kac defa. Mesela Oglu icin mallarini satip, kizlarinin kolundan bilezikleri alan babaya oglu bir gün dahi bakmadi. Adam kac yasinda hala calisip köyde öldü.

Küçük bir çocuk değilsin.
Hem eşin hem sen kendinizi bakıp yaşamlarınizi idame ettirebilecek yaslardasiniz.
Maddi rahatlık sözü alıp evlendiysen bu evliliğin temelinde maddiyat yatıyordur o halde.
Kimseye el açma ki kimsenin de evliliğin üzerinde söz hakkı olmasın.

Insanlar kendi paralarını size vermediler diye tavir koymak hangi akla mantiga uyuyor..
Arkadaslar ozellike yeni evlenen gelinler ailelerden birsey beklemeyi birakin artik kimse size ev almak zorunda degil evlerinin kirasini vermek zorunda degil..

Evlenmeden sartlar musaitti belki yardim yapariz demis.. sonra sartlari degismis olabilir..
Para verince canim babam elleri opulesi oluyor, vermeyince kotu kayinpeder oluyor..
Gercekten cok haksizsiniz ve bunun farkinda degilsiniz..

Son düzenleme:
Ya insanlar plan yaparken sunu unutuyor: Dünyanin 1001 hali var. Durumlari yoksa yok. Ona göre kendini öyle hazirlayacaksin ki, kimseye muhtac olma. Ve söyle birsey de var: Anneler babalar herseylerine verip dökecek, ama iş bakmaya gelse, ortada kimse yok.yaslilarin parasini bir rahat biraksin gencler ya. Ilerde bakima muhtac olsalar ellerinde birsey olsun. Kayinvaliyemin damati mesela onlarin arkasindan atip tutuyor, ama su an yüzsüz yüzsüz kira vermeden onlarin evlerinde oturuyor. Yani para verince cici, vermeyince millet kaka..oldu

durumu olsa da onca sene çalışıp edinmiş insanlar neden herşeyi çocuklarının önüne sersinler.
okutmuş büyütmüş daha napsınlar.
bunlar da insan değil mi ?
bunun hastalığı var, osu var busu var. hem kenarda birikim istemeleri hem de artık çocuklar başlarının çaresine bakar biz de istediğimizi yaparız demek en büyük hakları.
anne babalar diye tek hayatları çocukları değil ki.

Bence siz zaten rahatsınız. Bu kadar rahat para isteyip tavır koyabildiğinize göre...
tavır değıll ben tavır fln koymadım gönlüm kırıldı duydugum bırkac cumleye acıkcası kayınvalıdemden hıc haketmedıgım bırkac cumle kullanmıs ortalıkta kulagıma geldı bu ksıım ayıp

Siz evi direkt istiyorsunuz da, bir kardeş daha var. Buradaki "Kayınpederim ev verecekti, ev versin, o eve oturmalıydık" konularında hep rastlıyorum, kimsenin diğer kardeşin hakkını düşündüğü yok. Siz o eve geçer oturursanız, görümcenizin ev üzerindeki hakkı ne olacak, ona ödenmesi gereken yarı kira olmalı, tapuda tamamen size geçmemeli ya da vb.

İlginç ya, amca oğluna ne yapmış bakılıyor ama gözün önündeki kardeşin hakkına bakılmıyor.
Durumunuz şu ara sıkıntılıysa da tüp bebek denemelerini biraz erteleyiverin, bu maddi sıkıntı ve plansızlığın orta yerine çocuk da katmayın bari.

:olamaz: Ya babam istemede çocuklara ev alalım dese yerin dibine girerdim. Alacaksa kendi alsın başkalarını etkilemek, herkesin içinde sormak ne demek hem de istemede(!) Adam bakariz falan der gecistirir yani. Yalniz ev alındıktan sonra bile kira peşine düşmeniz takdire şayan. Allah hayırlısıyla bir evlat nasip eder umarım en kısa zamanda.

O kadar büyük miktar yardım ettiyse neden o kadar büyük miktar kredi çektiniz? Saray gibi bir ev mi aldınız?

Mesela 1 milyonluk ev için babanız 500 bin mi verdi? E 1 milyoluk değil 650 binlik alsaydınız o zaman. Hesap kitap yapmadan gitiştiğiniz işlerin ceremesini neden başka insanlar çeksin? Adam bugün veririm der yarın ulan benim başka çocuklarım da var neden vereyim der ortada kalırsınız böyle.

ben de çok nmerak ettim açıkçası
yani babada da hata var
şimdi çok güzel evi uyguna alır yarısını da öder eyvallah da
arkadaşım ben ödeyemeyeceğim belki gerisini
şimdi 1,5 milyarlık evi gel sana 1 e veriyoruz deseler yine alamam ki atıyorum
alım gücüm belli

yok yanlıs anladınız eşimin babası emeklı degıl hala calısıyor durumu ıyıdır yanı o kdr zor durumda onsanlar degıller bız esımlede hep destek cıkıyoruz onlara ufak ufak seylerde acıkcası..

her seferinde konuyu değiştirip başka şeyler yazıyorsunuz :)

kimse size para vermekle yükümlü değil çünkü evliliği akıl edebilen iki kocaman insansınız. nasıl anne babalar zamanında beraber çalışıp çabalayıp edindiyse siz de bütçenize göre bunu yapmalısınız.
insanları suçlayamazsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X