Eşımın maddı konularda tavrı rahatsız edıyor

mesaja kaynak yapayım hemen

ben de şeyi anlamıyorum hanımlar
hepiniz anasının evinden dizinin dibinden mi alıp evlendiniz yavv bu adamları?
kocalarınız evlenmeden önce yemek yapmıyor, bulaşık yıkamıyor, çok afedersiniz donunu çamaşır makinesine atmıyor muydu?

konu dediğiniz gibi savunulunca şey oluyor sanki
erkekler sırf evin hizmetini görün diye evlenmiş sanki gibi oluyor

iyi ki bedava seks de demiyorsunuz bari, bu hesaba şeyi katmak lazım bu durumda ayda 2 sefer de eskorta gitse....
Benim ev arkadaşım vardı ben çalışıyordum o çalışmıyordu öyle olduğu için temizliği ve yemekleri kendi isteğiyle yapıyordu sen çalışıyorsun yorgun argın geliyorsun diye. Düşünün yani eşim falan değil ev arkadaşım.
Dışarıda çalışmanın yorgunluğuyla ev işinin yorgunluğu asla kıyaslanamaz. Erkeklerin çoğu temizlik yemek falan bilir sadece işlerine gelmiyor o kadar. Çalışmayan kadınların da başka argümanı olmadığı için hep bunu öne sürüyorlar maalesef. Ekonomik özgürlüğün varsa en kötü dışardan sipariş ediyorsun yemeğini ama ekonomik özgürlüğün yoksa saçını bile boyatamıyorsun. Asla denk şeyler değil.

kız yarın öbür gün doğurcakmışsın ne işin var kurtlar sofrasında 🤣 Kristialia Kristialia
Valla çatlayıp doğurucam yakın 🤣 ben dedim beni bu konudan engelleyin diye dinlemediler 😅😅 laf yetiştirirken çatladım tamam çeliştim oldu mu 🤭

Merhaba herkese

Uzun zamandır boyun ağrım vardı doktora gıttım ve şıddetlı şekılde boyun düzleşmesı,dört-beş tane fıtık olduğunu söyledı. Doktor sadece ağrı kesıcı yazabılırım dedı. Tedavısı spormuş. 2 sene sporu hayatına katarsan düzleşme gerıler dedı. Pılates, yoga önerdı. Fızık tedavı merkezı de araştırdım haftada üç günden fızık tedavının aylık ücretı yaklaşık 11 bın tlye gelıyor. Pılatesın bır buçuk aylık ücretı 4900 tl. Ben şu an çalışmıyorum. Evlenelı beş ay oldu. Kpssye hazırlanıyorum. Ben pılatese başlamayı düşündüm eşım de pılatese gıdersın dıye plan yaptı. Bugün pılates ıçın bırkaç yerle görüştük. Benım asıl amacım spor olmadığından pılateste grup derslerıne katılmamım pek uygun olmayacağı boynumu sakatlayabıleceğımı söyledıler kı ben de öyle düşünüyorum. Daha kayıt olmadan tedavıye bıle başlamazken eşım pılates ıçın,hocayla süreklı bırebır mı çalışacaksın, bu para verılır mı, sen bu para haybeden gelıyor sanıyorsun ben sana gıtme demıyorum, 20 ders hocayla bırebır al sonra grup derse katıl demeye başladı. Neden grup dersıne katılayım dört kışıyle pılates yapsam belkı boynuma bır şey olur hoca herkese yaptırdığı hareketı yaptırır sakatlanır boynum dedım. Sebebı maddıymış grup ders olursa 1000 tl daha düşük ücret. Maddı gücü90 günde 4900 tl verecek durumda. Burda mesele benım sağlığımken para konusunda tedavı başlamadan pazarlık yapması canımı sıktı. Ben de ıstemıyorum senın paranı falan gıtmek ıçın aılemden alırım gerekırse gıtmem, benı düşünüyor olsan tedavıye başla sonrakı süreçte nasıl devam edeceğıne beraber karar verelım dersın neyın pazarlığı dedım. Inanın ne saçımı boyuyorum ne kestırıyorum. Beş ay oldu evlenelı dıp boyam yarıya kadar geldı annemın kartını alıp gıttım kuaföre. Sankı süreklı kıyafet mı alıyorum dedım bır şey mı harcıyorum dedım. Bana bır butıkten ceket almıştı 1000 tlye onu söylüyor, bı de 800 tlye çanta aldı bakın evlendık evlenelı. Kolajen gıbı şeylerı bakımı sevıyorum ama pahalı dıye anneme aldırıyorum. Sanırım bunları da kendı alıyor sanıyor. Bu konu bana mı tuhaf gelıyor bır tek sız olsanız nasıl bır yol ızlersınız
Benim sokaktan bulup sahiplendigim iki kedimin aşıları tedavisi bakımı derken 15 binden fazla para harcadı eşim üstelik senin ki kadar maaş almadığı halde.Bu nasıl eş madem her masrafını kendin ödeyeceksin niye eş olmuş ? Bu gün onda varsa o harcar yarın sende olur sen harcarsin böyle evlilik mi olur?

Konu sahibi laf arasında söylediğinden olsa gerek arkadaş bu yazılanı görmemiş ki hala sonraki mesajlarda niye çalışmıyosun diye tutturmuş en sonunda da konu sahibi ayrı bir mesajda açıklamak zorunda kalmış. Arkadaşın tek çelişkisi de bu değil bu konuda zaten. Hem ilk mesajında masraflarını karşılamak zorunda değil deyip sonra tepki gelince bence zaten evin ihtiyaçlarını erkek karşılamalı da yazmış. Ancak olayın muhatabı o. cevap vermek isterse onunla konuşurum.
yok siz konu sahibine yorumda bulunmayıp direkt arkadaşa yükselince dikkatimi çekti

Benim ev arkadaşım vardı ben çalışıyordum o çalışmıyordu öyle olduğu için temizliği ve yemekleri kendi isteğiyle yapıyordu sen çalışıyorsun yorgun argın geliyorsun diye. Düşünün yani eşim falan değil ev arkadaşım.
Dışarıda çalışmanın yorgunluğuyla ev işinin yorgunluğu asla kıyaslanamaz. Erkeklerin çoğu temizlik yemek falan bilir sadece işlerine gelmiyor o kadar. Çalışmayan kadınların da başka argümanı olmadığı için hep bunu öne sürüyorlar maalesef. Ekonomik özgürlüğün varsa en kötü dışardan sipariş ediyorsun yemeğini ama ekonomik özgürlüğün yoksa saçını bile boyatamıyorsun. Asla denk şeyler değil.
evde özel bakım gerektiren bir çocuk vardır
k.validesi ve 5 çocuğu filan vardır, hasta, yatalak bakıyordur.

zaten bu bakım işi de ayrı bir iş olduğu için onları istisna olarak ayrı tutarım

ama onun dışında valla 26 senedir aile evinden ayrı yaşıyorum, ev arkdaşıyla da yaşadım, tek de yaşadım. 35m2 de de 135 m2de de yaşadım. erkek arkdaşımla da zaman zaman birlikte kalıyoruz. ne bir gün eve temizlikçi aldım, ne bir gün annem gelip ev işimi yaptı -yapmasın zaten annem 60+ yaşta kadın. taşınırken bile kendim toplayıp taşıdım evlerimi. ve kaç kere taşındım unuttum artık.

yemek yapmayı sevmem ama misafire mantı da açarım sarma da sararım arada özel yemek yapasım tutar. yoksa günlük yemeğimi de yapıyorum belki ayda 2 kere dışarıda bişey yersem anca.yeni bir yere gidince belki o zaman oranın lezzetlerini denemek için dışarıda çok yrim. sonra kendi düzenime geri dönüyorum.
evim de çiçek gibidir bekar evi gibi bir modum yok -olana saygım var ama ben tertip düzen seviyorum. evden çalışıyorum genelde, belki o yüzdendir dağınık pis ev iyi gelmiyor bana. yoksa akşamdan akşama gelip yatan belki benim kadar takmıyor aramıyordur bilemem, ben evimi seviyorum.

ama öte yandan evde sürekli iş ve yemek yapmayı da fiyat/performans olarak saçma buluyorum ne oluyor mesela sürekli ev işi yapınca? ve neden sürekli ev işi yapmak gereksin ki? paket gıda alma hazır yeme ona eyvallah, ben de yemiyorum (çünkü kronik bir sağlık problemim var asitli içecek, margarin vs de girmez evime). ama bi sürü basit sağlıklı pratik şey de var. 15 çeşit yemek yapıp evdekileri şımartmaya da gerek yok. yemek seçen, nazlı tripli birine yemek beğendirmektir, akşama ne yapsam diye düşünmektir mesela böyle şeyler yok benim hayatımda..tüm arkadaşlarım olsun sevgilim olsun evime gelen herkes ne yapsam yer. bayıla bayıla da yer yani. über süper yemek yapıyorum diye iddia etmiyorum bu kafada insanlar olması asıl mesele.

ben kalabalık ailede büyüdüm yemek yapmayı, ütü yapmayı vs. 10-15 kişinin işini yaparak öğrendim. elde çamaşır da yıkadım soba da yaktım kül de döktüm, bebek hep baktım...o yüzden yani Allah aşkına ev işi neymiş bir ev hanımları mı biliyor ben bunu anlamıyorum...

kısacası....hayatımı idame ettirmek için tabii ki evimi temizliyor, yemeğimi yapıyor, düzenimi sürdürüyorum. ev işi nedir bilmiyor yapmıyor filan değilim...dahası evli kardeşime (çünkü kocası yapmıyor hiç bir iş) anneme de sık sık yardım ederim (annemin sağlık sorunları var). uzayda filan yaşamıyorum.
annesinin evinden kocasının evine transfer olup ömründe hiç ev işi yapmamış bazı kadınlar olabilir ama çoğumuz böyle değiliz.

ev işinin hele hele 2-3 kişilik bir aile için epi topu ne kadar tutacağını (süre ve efor olarak) gayet iyi biliyorum, kimse kimseyi yemesin!
yani ya kendine iş güç çıkartıyordur -dediğim gibi ne gerek var, madalya mı veriyorlar?
ya da günde 2 saat mesaiyle (ki çalışan kadın da onu yapıyor) günde en az 8 saat mesai + yol + başkaları derdini eş görüyordur, ki asla katılacağım bir fikir değil

ha canım istemiyor, kocam bakıyor, çalışmıyorum desin, hiç sıkıntı değil, evlilik böyle bir kurum.

Merhaba herkese

Uzun zamandır boyun ağrım vardı doktora gıttım ve şıddetlı şekılde boyun düzleşmesı,dört-beş tane fıtık olduğunu söyledı. Doktor sadece ağrı kesıcı yazabılırım dedı. Tedavısı spormuş. 2 sene sporu hayatına katarsan düzleşme gerıler dedı. Pılates, yoga önerdı. Fızık tedavı merkezı de araştırdım haftada üç günden fızık tedavının aylık ücretı yaklaşık 11 bın tlye gelıyor. Pılatesın bır buçuk aylık ücretı 4900 tl. Ben şu an çalışmıyorum. Evlenelı beş ay oldu. Kpssye hazırlanıyorum. Ben pılatese başlamayı düşündüm eşım de pılatese gıdersın dıye plan yaptı. Bugün pılates ıçın bırkaç yerle görüştük. Benım asıl amacım spor olmadığından pılateste grup derslerıne katılmamım pek uygun olmayacağı boynumu sakatlayabıleceğımı söyledıler kı ben de öyle düşünüyorum. Daha kayıt olmadan tedavıye bıle başlamazken eşım pılates ıçın,hocayla süreklı bırebır mı çalışacaksın, bu para verılır mı, sen bu para haybeden gelıyor sanıyorsun ben sana gıtme demıyorum, 20 ders hocayla bırebır al sonra grup derse katıl demeye başladı. Neden grup dersıne katılayım dört kışıyle pılates yapsam belkı boynuma bır şey olur hoca herkese yaptırdığı hareketı yaptırır sakatlanır boynum dedım. Sebebı maddıymış grup ders olursa 1000 tl daha düşük ücret. Maddı gücü90 günde 4900 tl verecek durumda. Burda mesele benım sağlığımken para konusunda tedavı başlamadan pazarlık yapması canımı sıktı. Ben de ıstemıyorum senın paranı falan gıtmek ıçın aılemden alırım gerekırse gıtmem, benı düşünüyor olsan tedavıye başla sonrakı süreçte nasıl devam edeceğıne beraber karar verelım dersın neyın pazarlığı dedım. Inanın ne saçımı boyuyorum ne kestırıyorum. Beş ay oldu evlenelı dıp boyam yarıya kadar geldı annemın kartını alıp gıttım kuaföre. Sankı süreklı kıyafet mı alıyorum dedım bır şey mı harcıyorum dedım. Bana bır butıkten ceket almıştı 1000 tlye onu söylüyor, bı de 800 tlye çanta aldı bakın evlendık evlenelı. Kolajen gıbı şeylerı bakımı sevıyorum ama pahalı dıye anneme aldırıyorum. Sanırım bunları da kendı alıyor sanıyor. Bu konu bana mı tuhaf gelıyor bır tek sız olsanız nasıl bır yol ızlersınız
Yemeyenin malını yerler kusura bakmayın şahsi fikrim. Şimdi sen dip boyanı yarıya kadar tutuyorsun, üst baş almıyorsun, sağlık problemi yaşıyorsun herif paranın derdine düşüyor vsvs. Bu adam kendine de cimri mi? Değilse eğer sakıncalı görüyorum çünkü karşısına yiyici bir kadın çıkarsa evli bile olsa sizin dip boyanızı görmektense oradaki bakımlı ama yiyici kadına yönelebilir, erkekler görsel kadınlar işitseldir. Para sorunu yüzünden bırakın herifin gözüne hitap etmeyi, sağlığına bile ayak uyduramayacak hale düşebilirsiniz. Israrla yiyici olun bence. Asla size para harcamama olayını kabul etmeyin kişisel bakımınıza da sağlığınıza da evlenmeden önce neydiyseniz aynı devam edin. Evlenirken adamın başına silah dayamadıysanız ve iş-çalışma mevzularınızı da evlenirken biliyorduysa size para harcamayı kabul edecek. Evlenirken ağaçtan falan mı toplayacaksın sandı parayı anlamadım veya bir parmak şıklatıp iş mi bulacaktın? Kendinizden taviz vermeyin lütfen, değeriniz düşer

Yemeyenin malını yerler kusura bakmayın şahsi fikrim. Şimdi sen dip boyanı yarıya kadar tutuyorsun, üst baş almıyorsun, sağlık problemi yaşıyorsun herif paranın derdine düşüyor vsvs. Bu adam kendine de cimri mi? Değilse eğer sakıncalı görüyorum çünkü karşısına yiyici bir kadın çıkarsa evli bile olsa sizin dip boyanızı görmektense oradaki bakımlı ama yiyici kadına yönelebilir, erkekler görsel kadınlar işitseldir. Para sorunu yüzünden bırakın herifin gözüne hitap etmeyi, sağlığına bile ayak uyduramayacak hale düşebilirsiniz. Israrla yiyici olun bence. Asla size para harcamama olayını kabul etmeyin kişisel bakımınıza da sağlığınıza da evlenmeden önce neydiyseniz aynı devam edin. Evlenirken adamın başına silah dayamadıysanız ve iş-çalışma mevzularınızı da evlenirken biliyorduysa size para harcamayı kabul edecek. Evlenirken ağaçtan falan mı toplayacaksın sandı parayı anlamadım veya bir parmak şıklatıp iş mi bulacaktın? Kendinizden taviz vermeyin lütfen, değeriniz düşer
Çok haklısınız bu bızım anlaşarak verdığımız karar, hatta onun talebıyle çalışmıyorum ben şu an. Bır ara gurur yaptım senın paranı asla almayacağım altınımı şunu bunu bozdururum dıye. Sonra sınırlendım manıkür yaptıracağım saçlarımı açık renge boyatacağım ve madem öyle bunları sen karşılayacaksın dıye. Kı ben evlenmeden önce süreklı manıkür yaptıran azcık saçım gelse boyatan bırıydım bunu çok ıyı bılıyor. Şu an kafam allak bullak. Bugün bu olayda kapanacak ılerde yıne aynı şeylerı yaşayacağım. Boşanmak mı çözüm ne yapmam gerek aklım ermıyor. Çocuk düşünmüyorum da çocuk olsa onla alakalı da laf edecek. Hamıleyken hastaneyı dert edecek belkı bılemem. Hep aynı döngüyü yaşıyoruz çünkü. Bır 2 seans terapı almayı düşünüyorum

Yalnız çalışmayan kadın konusuna bu olayla baya gırıldı ancak alakası yok ben sadece kısa sürelığıne özellıkle eşımın ısteğıyle kpssye hazırlanmak adına çalışmıyorum. Ankarada ünıversıte okudum. Bundan önce gece mesaılı şekılde yorucu bır ışte çalıştım aslan gıbı de arabamı aldım kendı paramı harcadım. Çalışmayı da çok ama çok sevıyorum hele kendı kazandığım paraya bayılıyorum. Olay yok çalışan kadın yok çalışmayan kadın ne alaka ben anlamadım gerçekten. Yazdıklarımdan ben çalışmadım, çalışmıyorum zevkıme evde yatıyorum kocam saçımı boyatmıyor mu anlaşılıyor

Ha bahsettığınız gıbı olan durumlar da vardır ama benım konum bahsettığınız gıbı değıl. Bahsettığınız durumlara aıt konuların sayfasında bu tartışmaları yapmanızı rıca ederım

Yalnız çalışmayan kadın konusuna bu olayla baya gırıldı ancak alakası yok ben sadece kısa sürelığıne özellıkle eşımın ısteğıyle kpssye hazırlanmak adına çalışmıyorum. Ankarada ünıversıte okudum. Bundan önce gece mesaılı şekılde yorucu bır ışte çalıştım aslan gıbı de arabamı aldım kendı paramı harcadım. Çalışmayı da çok ama çok sevıyorum hele kendı kazandığım paraya bayılıyorum. Olay yok çalışan kadın yok çalışmayan kadın ne alaka ben anlamadım gerçekten. Yazdıklarımdan ben çalışmadım, çalışmıyorum zevkıme evde yatıyorum kocam saçımı boyatmıyor mu anlaşılıyor

Ha bahsettığınız gıbı olan durumlar da vardır ama benım konum bahsettığınız gıbı değıl. Bahsettığınız durumlara aıt konuların sayfasında bu tartışmaları yapmanızı rıca ederım
peki siz bu adamı tanımadan mı evlendiniz sevgiliyken hiç mi belli etmedi ?
insan arkadaşının bile cimri mi cömert mi olduğunu 2 buluşmada anlıyor
adamın cimriliği bi anda ortaya çıkmadı sonuçta
şimdi geçici bi süreliğine çalışamıyor olabilirsiniz
ama çalışmayı çok seven bir kadının dahi çalışamadığı zamanlar olabilir
kpss garanti değil, ben ilk senesinden kazanıp atanan görmedim şimdiye dek
kpss olmazsa özelde iş bulmanız zor olabilir süreç uzayabilir vs
yani bu adam sürekli para lafı yapıyorsa ömrünüzü nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz ki ?
bi de kendi ayakları üstünde durmanın tadını almış bi kadın böyle adamı asla çekmez ?

peki siz bu adamı tanımadan mı evlendiniz sevgiliyken hiç mi belli etmedi ?
insan arkadaşının bile cimri mi cömert mi olduğunu 2 buluşmada anlıyor
adamın cimriliği bi anda ortaya çıkmadı sonuçta
şimdi geçici bi süreliğine çalışamıyor olabilirsiniz
ama çalışmayı çok seven bir kadının dahi çalışamadığı zamanlar olabilir
kpss garanti değil, ben ilk senesinden kazanıp atanan görmedim şimdiye dek
kpss olmazsa özelde iş bulmanız zor olabilir süreç uzayabilir vs
yani bu adam sürekli para lafı yapıyorsa ömrünüzü nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz ki ?
bi de kendi ayakları üstünde durmanın tadını almış bi kadın böyle adamı asla çekmez ?
İlk yılından atanan çok arkadaşım oldu ama hepsi gerçekten sıkı çalışıyordu. Konu sahibinin bölümü hemşirelik,ebelik,sınıf Öğretmenliği,özel eğitim Öğretmenliği gibi bölümler ise çok rahat atanır. 80,90 alması gerekiyorsa bu tempoyla alamaz orası ayrı.

Artik kendi ailenizi kurmussunuz ailenizden para almaya cekinmiyorsaniz esiniz tavrini ben kesinlikle
Tasvip etmiyorum ama bu durumu da Kabullenmeye calisin. Ailenizin durumu iyi olabilir ama cekirdek aileniz ile kendi yaginizda Kavrulmalisiniz bence. Anneniz diger
Kardesileriniz ablaniz abilerinize de boyle karti verip para harcatiyormu? Bu durumu bilseler belki onlar da rahatsiz olacak eger haberleri yoksa

İlk yılından atanan çok arkadaşım oldu ama hepsi gerçekten sıkı çalışıyordu. Konu sahibinin bölümü hemşirelik,ebelik,sınıf Öğretmenliği,özel eğitim Öğretmenliği gibi bölümler ise çok rahat atanır. 80,90 alması gerekiyorsa bu tempoyla alamaz orası ayrı.
atanması kolay bi bölüm olsaydı atanma işini evlenmeden önce hallederdi gibime geldi
atanmakla da çözülmeyecek gerçi onun sıkıntısı
artık bi yuva kurulmuş hastalıkta sağlıkta denmiş
para lafı yapan adamla hayat geçmez

Umarım bir an önce Kpss sınavını kazanırsınız. Eşiniz de olsa para maddiyat konuları olunca insanların nasıl değişeceğini inanın bilemiyoruz. Bu konuda rahatsız olmanız kadar doğal bir durum yok ama bunu eşinizle konuşmalısınız. Nereye kadar ailenizden para almaya devam edebilirsiniz ki. Bir süre sonra onlar da sizin maddi durumunuz iyi değil mi ya da eşin sana para vermiyor mu daha beş ay oldu evleneli gibisinden düşünmeye başlayabilirler.

X