Esimle anlaşamadığımız bir durum var sizce hangisi dogru ?

Kocam akhisarın köyünden tütüncü çocuğu, seni yenerim 😂

Akrabam değil abim 😘

27 yaşıma kadar köy görmedim ama, şimdi hayalim köylü olmak 😂
Biz de memlekete yerleşmeyi planlıyoruz, ordaki evi tadilat yaptıracağız. İstanbul 'da 3+1 e 20 yılımı ipotek ettirmekten daha hayırlı.

Biz de memlekete yerleşmeyi planlıyoruz, ordaki evi tadilat yaptıracağız. İstanbul 'da 3+1 e 20 yılımı ipotek ettirmekten daha hayırlı.
İş güç uygun olsa şimdiye çoktan gitmiştim valla. Zaten insan sevmiyorum hiç sıkıntı yaşamam. Bazen kocama diyorum sen öğretmen olsaydın ben hemşire ebe falan olsaydım isterdik bir köye tayin paşalar gibi yaşardık. Yanlış meslekler seçmişiz 😔

Kutlama istemiyorum ben de hadi o kadarlıgı da gectim normal fotografcıda 150 200 liralık cekime de sıcak bakmıyor ki
Bu konuda bence haksızsınız.
1 yaşında bebek bu henüz.
Hepimizin artık fotoğraf çeken telefonlarımiz var,giydirin kendiniz çekin fotoğrafları ne olacak ki.
Adam yırtıkta olsa giyelim diyor siz 700-800 lira fotoğraf için bütçe ayıralım diyorsunuz. 150-200 dediniz,onunla da bir eksiğinizi alırsınız bence.
Ha tabi ki eşiniz de abartmış durumu bu arada onada hak vermiyorum ama ortasını bulmalısınız harcamanın.

İş güç uygun olsa şimdiye çoktan gitmiştim valla. Zaten insan sevmiyorum hiç sıkıntı yaşamam. Bazen kocama diyorum sen öğretmen olsaydın ben hemşire ebe falan olsaydım isterdik bir köye tayin paşalar gibi yaşardık. Yanlış meslekler seçmişiz 😔
Eşimin işi de uygun değil. Burda aldığı maaşın yarısını zor alır memlekette. :KK43: Borçsuz, herşeyi halletmiş olarak gitmemiz gerekiyor.

Kocam akhisarın köyünden tütüncü çocuğu, seni yenerim 😂

Akrabam değil abim 😘

27 yaşıma kadar köy görmedim ama, şimdi hayalim köylü olmak 😂
He valla benim de... Koydekilere sorsan şeherliler lux içinde, şehirdekine sorsan köylü varlık içinde...ama benim canım da çekmiyor değil şöyle emekli olur olmaz bı köy villası yaptırıp organik yumurta yemek. Bakalım kısmet

Allahtan mutfak alisverisimi kısmıyor da
Yani yorum yapmamak icin cok direndim. Herkesin butcesi farklidir tabiki. Bebeginiz yeni dogmus saglicakla buyusun. Fakat bana garip geldi bu dediginiz. 1500 tl iki kisi fatura+mutfak masrafina nasil kismiyor diyorsunuz ben anlamadim. Tek kisi bile zor artik o paralara. Asil enflasyon carsida markette belli oluyor cunku. Gozunuzu seveyim su her mahallede olan merdivenalti marketlerin peynirini sutunu almayin. Emziriyorsunuz saglikli beslenmeniz gerekir.

çok zor be köy hayatı asla benlik değil
2 günde kovarlardı beni zaten bu ne yeteneksizlik diye
ayrıca fiziksel olarak da ağır, kayınvalidem bilekleriyle 3 senedir uğraşıyor ki yapılı bir kadın
o pestilleri ezeyim derken bilek iflas.
he köyde memurluk... onu da bilemedim köy hayatı efsane dedikodu dönen bir yer
ve tvlerde gözüktüğü gibi sizi kollarını açarak asla kabul etmiyorlar.
Hep 2. sınıf vatandaşsınız zaten.
Ben 35 yaşında köy hayatıyla karşılaşan bir insan olarak hala şaşırıyorum. Belki buranın sorunlarına alıştım ama oranın sorunları 0 dan yeni bir insan yaratmak olur benim açımdan mesela.

100 lirayı cebinizde tutmak, kendinize ayırmak istediniz diye 6 ay boyunca küsen kocanın akıl sağlığından şüphe ederim şahsen. Kesinlikle normal değil. Kazancınız zaten açlık sınırında, siz neyi, nasıl biriktirip de bir şeyler yapabileceksiniz ki, ömür mü yeter ona?

Konsept çekim, kazancınıza bakınca zaten size lüks, bakın kuaför olayını da geçiyorum çünkü bıyık da, kaş da vaktiniz varsa evde halledilebilecek basit şeyler. Ben bimin soğuk ağdasını alıyor, makasla kesiyor ve bıyığımı öyle alıyorum, pandemide buna alıştım kuaföre gitme yasaklarında ve daha da gitmedim bunun için kuaföre. Çünkü yapabiliyorum. Kaşım zaten çıkmaz doğru düzgün, çıksaydı da cımbızla yoluverirdim nolacak bir saat sürmez. Bunları geçelim.

Ancak yırtık kıyafetle gezmek, çorap filan; nedir allaseniz olacak iş mi?
Zaten sizin bu kazançla yaptığınız şey geçinmek değil, hayatta kalmak oluyor. Bir dışarıda yemek yemek-dışarıdan yemek sipariş etmek, ne bileyim arkadaşlarla kafeye bir şeyler içmeye gitmek, sinema, tiyatro gezmek, en azından senelik ucuz yollu bir tatile çıkmak, mangalı köftesi dört dörtlük düzenlenmiş arkadaşlarla bir piknik etkinliği, birkaç kaçamak lüks(!) sayılabilecek zevk (İşte çikolata yersin de atıyorum bi marka çikolatasız yapamazsın ondan alırsın düzenli), ücretli yayın üyelikleri vb bunlar yoktur zaten; bir de giyim, yemek gibi temel ihtiyaçtan kısma yoluna gidiyor eşiniz, bu gerçekten manyaklık artık.

Para birikimi, "Bu sene tatili orada değil, şurada yapalım" tercihleri ile olur. "Bu yaz, yazlık alış-veriş yapmayayım ihtiyacım yok, gereksiz almayayım" demekle, "Bu ay yemeği evde yiyelim, arttıralım" demekle olur... "Yemek hiç yemeyelim, yırtık çorapla da gezelim" demekle değil. Yazık, bir de bebeğiniz var. Zaten çocuk demek, başlı başına masraf demek, biraz daha büyümeye başlayınca ne olacak? Çocuktan kısılır mı hiç? Çocuğu da aç edecek kocanız bu gidişle.

Vaktinde bir konu vardı burada, karı-koca ikisi de kafayı yemişler yatırım da yatırım, ev de ev diye, hırs etmişler yetmemiş bir ev ikinciye sıkıyorlar kemeri. Kasaptan beleşe kemik alıp kaynatıp onun suyuyla yemek yapıp yediriyordu çocuklarına; çocuklar adam akıllı et göremiyorlardı, alışmışlar ruhları fakir kalmış. Güya birikim bunun adı. Yaşamıyorlar.
Siz de yaşamıyorsunuz. Gün atlatıyorsunuz sadece.

Mevsiminde sebze meyve her zaman daha ucuzdur. Bir de çok alınca daha ucuza gelir. Kışın 15 lira civarı domatesin kilosu, 25 kiloyu 50 liraya aldım dün mesela.

Kışın hamsi sardalya 10 liraya kadar düşüyor. Yazın av yasağı var zaten yoklar. Levreğin kilosu 97 lira şu an. 10 kilo sardalya alıp dondurucuya atıp en az 10 kez balık yiyebiliriz mesela.

Her şeyi mevsiminde stoklamak kesinlikle mutfak masrafı konusunda işe yarar bir yöntem.

Ay bunu bir öğrenemedim ben Kudra ya, bana da öğretsene.
"Bitince alırız" modundayız hep, ben biraz bu konularda iş bilir bi kadın olsam ciddiyim bizim mutfak masrafı yarıdan fazla düşer ve hatta masraf çıkmaz market alış-verişi harici.

İçim acıyor ya, bununla ilgili bütün bilgileri püf noktaları ile toplamak için bir konu açmayı düşündüm hatta şu an.
Biliyorsun annemlerin ve kvlerin yazlık müstakil evleri var, ikisi de bahçeli ve bizim tarafta babam, eşim tarafında kvm toprağa meraklı, bir şeyler yetiştirmekten aşırı keyif alan insanlar. Bu sebeple her iki taraftan da bol bol bir şeyler yetiştirip bize de yolluyorlar, doğru düzgün meyve- sebze alış verişimiz olmuyor diyebilirim ama ben akıllı başa çıkamıyor bir kısmını maalesef dolapta çürütüyor ve çoğunluk da çürüteceğimi bildiğim için taze gelmişlerken hemen komşulara dağıtıyorum. Apartman doyuruyor bizimkiler resmen elden ele. :))

Benim marmelat, reçelleri, turşu, salça, domates sosu yapıp saklamayı, kışlık hazırlığı kesinlikle öğrenmem gerekiyor çünkü yazdan gelen domatesleri ziyan ediyor, gidip kışın marketten salça, manavdan domates satın alıyorum. Oysa yazlık bana bedava poşet poşet geliyor. Dövmeyin beni de, yani durum bu.

Bana öğretin valla günah.
Anneme sordum birinde "Reçeli nasıl yapıyorsun böyle nasıl saklıyorsun?" diye, "Bi şeyi yok kızım aa içine şekerini atıp bırakırsın ocağa o kendi kendine olur, kıvam alınca anlarsın" diyor ama benim kafa basmıyor, bir kere denedim cırcıvık dışarıda bozuldu :KK70: Kvme sordum "Domates sosu nasıl yapıyorsunuz yapim" diye, "Ben yapar yollarım kızım yorma kendini" dedi ama bana balık verme kv, bana balık tutmayı öğrettt :KK70: :KK70:

Bana alış-verişi de bu konservelemeleri de öğretin, korkuyom kendim saçma sapan yapıp sülaleyi zehirleyeceğim diye :KK70:

"Bitince alırız" modundayız hep, ben biraz bu konularda iş bilir bi kadın olsam ciddiyim bizim mutfak masrafı yarıdan fazla düşer ve hatta masraf çıkmaz market alış-verişi harici.

İçim acıyor ya, bununla ilgili bütün bilgileri püf noktaları ile toplamak için bir konu açmayı düşündüm hatta şu an.
Biliyorsun annemlerin ve kvlerin yazlık müstakil evleri var, ikisi de bahçeli ve bizim tarafta babam, eşim tarafında kvm toprağa meraklı, bir şeyler yetiştirmekten aşırı keyif alan insanlar. Bu sebeple her iki taraftan da bol bol bir şeyler yetiştirip bize de yolluyorlar, doğru düzgün meyve- sebze alış verişimiz olmuyor diyebilirim ama ben akıllı başa çıkamıyor bir kısmını maalesef dolapta çürütüyor ve çoğunluk da çürüteceğimi bildiğim için taze gelmişlerken hemen komşulara dağıtıyorum. Apartman doyuruyor bizimkiler resmen elden ele. :))

Benim marmelat, reçelleri, turşu, salça, domates sosu yapıp saklamayı, kışlık hazırlığı kesinlikle öğrenmem gerekiyor çünkü yazdan gelen domatesleri ziyan ediyor, gidip kışın marketten salça, manavdan domates satın alıyorum. Oysa yazlık bana bedava poşet poşet geliyor. Dövmeyin beni de, yani durum bu.

Anneme sordum birinde "Reçeli nasıl yapıyorsun böyle nasıl saklıyorsun?" diye, "Bi şeyi yok kızım aa içine şekerini atıp bırakırsın ocağa o kendi kendine olur, kıvam alınca anlarsın" diyor ama benim kafa basmıyor, bir kere denedim cırcıvık dışarıda bozuldu :KK70: Kvme sordum "Domates sosu nasıl yapıyorsunuz yapim" diye, "Ben yapar yollarım kızım yorma kendini" dedi ama bana balık verme kv, bana balık tutmayı öğrettt :KK70: :KK70:

Bana alış-verişi de bu konservelemeleri de öğretin, korkuyom kendim saçma sapan yapıp sülaleyi zehirleyeceğim diye :KK70:
Valla ben de siz gibiyim kv yapıyor tüm kışlığımı. Köyde sobayı bi yakıyor kendine kaynıma bize dolduruyor.

Sadece şunu söyleyebilirim domatesleri yıkayıp bütün bütün atabilirsiniz. Lazım olunca öylece buzlu çıkarıp doğrayıverin. Hem kolay soyulup doğranıyor.

calismaktan baska careniz yok.
esiniz corap almayarak biriktirdigi parayla ev almayi hayal ediyor.
duzelecegini sanmiyorum

Millet aşırı organikmis 😂
Ben hazırciyim hiç uğraşamam al yap vs
Hadi onu geçtim yine de insan marketr ihtiyaç duyuyor.
Elbezi bitiyor makinenin deterjanı bitiyor.
Ya da pastaneden tatlı pasta hiç mi alınmıyor
İlla mutfak gideri herşeyin üstünde oluyor bence.
Kışlık mont ayakkabi lazım.
Dandik ayakkabı uc gun dayanmıyor
Kaliteli botun fiyatları belli.
Konsepte akliniz kaldıysa bence balonlar var alıp kendiniz susleyin telden resim cektirin bol bol güzel bir ani olur.
Ama olay su bu adam yenene içene de karışıyor.
Herşeyden kisilsa da gıdadan kısmak zor.
Benim babam tek maaşla bizi okuturken de biz gidadan asla kismazdik.
Et kuruyemis vs hergun olmasa da alinmali duruma göre.
Hoş ben daha çok fastfoodcuyum da bir hatta iş arkadaşım bana seni alan adam çalışan kadın alıyorum sanmasin demisti yurda nöbete giderken aldığım ücretin iki katı kadar kendine ıvır zıvır almistim 🙃

Sen bana evde ne var yaz ben sana tarif ederim 😂
Benim doğal beslenme manyaklığımı biliyorsun😂😂😂

Konsepte akliniz kaldıysa bence balonlar var alıp kendiniz susleyin telden resim cektirin bol bol güzel bir ani olur.
Hoş ben daha çok fastfoodcuyum da bir hatta iş arkadaşım bana seni alan adam çalışan kadın alıyorum sanmasin demisti yurda nöbete giderken aldığım ücretin iki katı kadar kendine ıvır zıvır almistim 🙃
Pasta tatlı almıyoruz, şeker zararlı.

İşlenmiş kuruyemiş, kuru meyve almıyoruz. Hepsini ekim kasım gibi nerede ne iyiyse ordan sipariş edip bütün yıl yiyoruz.

Adıyaman besni’den üzüm, pestil
Siirtten fıstık, badem.
Köyceğizden bal
Malatyadan kayısı, elazığdan dut.
Çorumdan leblebi ve ceviz
Ordudan fındık.
Aydın germecikten incir
Nazilliden kuru biber patlıcan domates fasülye.

Deterjan vb alışverişi internetten toplu yapıyorum. Azıcık stokçuyum😂 evde mutfak bezi bitmez mesela 😂😂😂

Ben de araba olmayınca okula taksiyle gidip gelip ek dersten fazlasını taksiye vermiştim bir hafta :olamaz:
Pasta tatlı almıyoruz, şeker zararlı.

İşlenmiş kuruyemiş, kuru meyve almıyoruz. Hepsini ekim kasım gibi nerede ne iyiyse ordan sipariş edip bütün yıl yiyoruz.

Adıyaman besni’den üzüm, pestil
Siirtten fıstık, badem.
Köyceğizden bal
Malatyadan kayısı, elazığdan dut.
Çorumdan leblebi ve ceviz
Ordudan fındık.
Aydın germecikten incir
Nazilliden kuru biber patlıcan domates fasülye.

Deterjan vb alışverişi internetten toplu yapıyorum. Azıcık stokçuyum😂 evde mutfak bezi bitmez mesela 😂😂😂
Eşim aşırı yiyici ve tam bir tatlıcı. Ve şimdi göreve başladığı okula yürüyerek gidiyor en sevdiği pastane de yol üstünde. Her gelişinde yeni çeşitle geliyor. Bu sefer bunu önerdiler diye.

Onun yanında diyet yapmaya çalışan bir ben gariban :KK53:

Domates mi var mesela yazdan uygin oluyor al bir kasa böl ortadan ikiye rondodan geçir geçirdiğini 15 20 dk kaynat sonra sıcak sıcak konserve kavanozuna koy sıkıca kapat ters çevir soguyana kadar ters dursun soguyunca al koy nereye koyacaksan hic bir şey olmuyor 1 yıl icinde tüket ama bekleme süresi 1 yıldan fazla sürerse iyi değil

Ben de araba olmayınca okula taksiyle gidip gelip ek dersten fazlasını taksiye vermiştim bir hafta :olamaz:

Eşim aşırı yiyici ve tam bir tatlıcı. Ve şimdi göreve başladığı okula yürüyerek gidiyor en sevdiği pastane de yol üstünde. Her gelişinde yeni çeşitle geliyor. Bu sefer bunu önerdiler diye.

Onun yanında diyet yapmaya çalışan bir ben gariban :KK53:
Ben de tatlı çok sevedim eskiden. Bi kilo baklava, bi tepsi şekerpare gömdüğümü bilirim. Ama yemeyince insanın canı da istemiyor bir yerden sonra. Regl olursam falan anca onu da fazla yiyince midem bulanıyor.

Yemekle zaten hiç aram yok. Mecburen oturup yiyorum işte öğün saatlerinde 😂 kocam güzel yiyor ama 🙄

X