Esimle anlaşamadığımız bir durum var sizce hangisi dogru ?

böyle yaşamaktansa bir işe girin çalışın bence.çocuğunuzu bahane etmeyin.40ında kundaklı değil ya.

hem daha hızlı para biriktirir hemde insanca yaşarsınız. tabi yinede ben olsam saçmasapan konseptlere bi dünya para dökmem bu konuda eşiniz çok haklı

Bazı planlarimız var geleceğe dönük ve birikim yapıyoruz esim calısiyor sadece bebeğimin biraz daha büyümesini bekliyorum calışmak için aylık 4500 5000 kadar gelirimiz var ev kira esim diyor ki mutfak kira ve çocugun masrsflarindan hariç hiç bir şey almayıp birikim yapalım gerekirse yırtık eşyalarla gezelim ama almayalim ben de diyorum ki kemer sıkalim evet ama en azından iç camasır en azından yirtilmıs eşyanın yırtılmış corabın yerine yenisini alalım o kadar da değil bu konuda anlaşamıyoruz sırf harcayamayalim diye altın hesabına yatırıyor kişisel bakim(bana kaş bıyık alma onun da berbere gitme)parası dahi ayırmıyor sitem edince ben düşüncesiz oluyorum canımız çikolata cekse 10 kere düşünüp alıyor çocuğa oyuncak almıyor anneannesi babaannesi alıyor onlar almasa cocuk oyuncaksız kalacak mesela kızımız 1 yaşına girecek diyorum ki şatafatli parti istemiyorum kutlama da yapmayalım ama 750 800 liralık konsept cekim var en azından onu yaptıralım ona da hayır diyor hatıra kalir diyorum çocuga araba konforu sağlayamadiktan sonra kendimize ait ev olmadıktan sonra anıyı ne yapalım diyor alinıyorum ben mi alinganlık ediyorum ya ? Çocugun deterjanı bitmisti atopik ciltli özel deterjan kullanıyorum karta para yükle alalım siparis edelim dedim eczanelerde bulamadık yükleyememiş ama para vardı benim telefonumun arkasında 100 lira para vardı 50 lirasıyla kontor yukledim madem sende para vardı neden deterjani onunla almadın beni sıkıştırdın deterjan almak yerine paket yaptın diye kizıyor senin gorevin o deterjanı almak bu harcligı babam verdi dedim senin paran benim param hesabı yapıyorsun diye bana küstü konusmuyor 5 6 aydır hadi olsun 7 aydır böyle

Eşin kemer sıkma işini biraz abartmış bence güzellikle konuşulup düzeltilebilir. Bizde korona sürecinde kemerleri sıktık .bir şeyi alırken 3 5 kere düşünüyoruz ama atıyorum boğazımızdan ,sağlığımizdan, en önemlisi çocuklarımızdan kısmıyoruz. Mesela geçen sene eşimde bende kışlık kaban, ayakkabı almadık .bu senede idare edeceğiz almayacağız . Evimde koltuk takımımın biri kırık tekli olanida içine göçtü idare ediyirum ama oğlum koleje gidiyor.
Doğum gününe gelince bu tarz istekler kişiye göre değişir. Mesela benim oğlum 7 yaşında daha hiç komsept doğum günü falan yapmadim. Kendi ellerimle pastasini kekini böreğini yaparim aile büyüklerimizle kutlariz. Onun yerine Löseve ,Tema Vakfına bağış yapıyoruz her yıl. Bence çocuklara verilebilecek en güzel anı en değerli miras yardımlaşmayı ve çevreye duyarlı olmayı aşılamak.

Son düzenleme:
Bazı planlarimız var geleceğe dönük ve birikim yapıyoruz esim calısiyor sadece bebeğimin biraz daha büyümesini bekliyorum calışmak için aylık 4500 5000 kadar gelirimiz var ev kira esim diyor ki mutfak kira ve çocugun masrsflarindan hariç hiç bir şey almayıp birikim yapalım gerekirse yırtık eşyalarla gezelim ama almayalim ben de diyorum ki kemer sıkalim evet ama en azından iç camasır en azından yirtilmıs eşyanın yırtılmış corabın yerine yenisini alalım o kadar da değil bu konuda anlaşamıyoruz sırf harcayamayalim diye altın hesabına yatırıyor kişisel bakim(bana kaş bıyık alma onun da berbere gitme)parası dahi ayırmıyor sitem edince ben düşüncesiz oluyorum canımız çikolata cekse 10 kere düşünüp alıyor çocuğa oyuncak almıyor anneannesi babaannesi alıyor onlar almasa cocuk oyuncaksız kalacak mesela kızımız 1 yaşına girecek diyorum ki şatafatli parti istemiyorum kutlama da yapmayalım ama 750 800 liralık konsept cekim var en azından onu yaptıralım ona da hayır diyor hatıra kalir diyorum çocuga araba konforu sağlayamadiktan sonra kendimize ait ev olmadıktan sonra anıyı ne yapalım diyor alinıyorum ben mi alinganlık ediyorum ya ? Çocugun deterjanı bitmisti atopik ciltli özel deterjan kullanıyorum karta para yükle alalım siparis edelim dedim eczanelerde bulamadık yükleyememiş ama para vardı benim telefonumun arkasında 100 lira para vardı 50 lirasıyla kontor yukledim madem sende para vardı neden deterjani onunla almadın beni sıkıştırdın deterjan almak yerine paket yaptın diye kizıyor senin gorevin o deterjanı almak bu harcligı babam verdi dedim senin paran benim param hesabı yapıyorsun diye bana küstü konusmuyor 5 6 aydır hadi olsun 7 aydır böyle
Konsept fotoya 750 tl ben de vermezdim. Ici acimadan verene de helal olsun.

Eşinizin tepkileri abartılı durabilir ama eve giren miktarın verdirebileceği normal tavır bu. Kira mutfak cocuk diyince zaten 5000 ucup gidiyor.
Çok şükür aklımdakileri yazan biri olmuş. Herkes yaptığı abes demiş ama adam haklı. Ye iç gez eee. çocuk büyüyecek, masraf artacak, hanım ev hanımı... birinin yarını düşünmesi lazım.

Bu konuda aslında haklı haksız yok herkesin parayı kullanış biçimi farklıdır.Yırtılsa da birşey almayalım fikri bana çok çok uzak yapamam depresyona girerim.Her ay illa bir şey alırım kendim icin.Öte yandan konsept yapacağım diye de 800 TL harcamam ,param olsa da harcamam gereksiz buluyorum.Ama siz seviyorsunuz sizin için gereksiz de diyemem, bireysel öncelikler durumu

Tamam ona da hak veriyorum madem 150 200 liraya normal mahalle arasında bildigimiz fotografcida eski usul 1 2 poz cektirelim diyorum ona da olmaz diyor
Çikolata alırken 19 defa düşünen adam böyle şeylere asla evet demez , bence siz çalışın mutlaka tek maaşla da zor yani elin adamına da minnet etmeyin

Bu kemer sıkmak değil mokunu çıkarmak malesef. Kemer sıkmak demek lüks sayılan şeylerden feragat etmek demektir.ihtiyactan feragat edilmez. Aylık giderimiz +15bin bakın eglenme,kıyafet,oyuncak değil. Yiyecek,barınma ve çocukların giderleri. Şimdi oğlum eşyalarını yikayamam çünkü deterjanın bitmiş ve biz kemer sıkıyoruz mu diyelim çocuğa. Eşiniz abartmış da abartmis

Öncelikle şunu söyleyeyim: tutumlu bir insanım.
Anıları, çocuklarımın fotolarını/ doğumgünlerini önemserim, yaparım.Ama bir konsept çekime param olsa dahi 750 lira vermem. Kendim çekerim.

Okurken eşinizi anlamaya çalıştım. Gelecek kaygısı yaşıyor sanırım.Bu şekilde birikim yaparak bu kaygısıyla başetmeye çalışıyor . Ama bu kadar küçük hesaplar onu da sizi de yorar. İnsan hayattan keyif de almalı. En iyi çare sizin de çalışmanız.

Şu kk da hemen hemen her hafta ne kadar müsrif oldugumu anliyorum ya.
Nasil bin lira arkadas anlamiyorum cidden, daha dun yarisi kadarini 3 kisi mont parasina odedim oda kotü lcw yani.
En dandik ayakkabi 100 lira, en ucuz tisort 30 lira.
Millet nasi yapiyo anlamiyorum
Yirtik donla gezerek

O hayatı bilmediğin için öyle geliyor sana. 700-800 liraya bir koyun alıyor atıyor dondurucuya bütün kış yiyor. Öyle yarı fiyata komşudan almıyor. Yan komşu çaya gelirken 2 kilo süt getiriyor, öbürü 5 yumurta veriyor. Cevizi bademi zaten ağaçtan, bal kovandan.

Abim 2 kovan koydu bahçeye 30 kiloya yakın bal verecek diyor. Kış başı 100-150 kilo sucuk pastırma yaptırır sağlıksız olanları yemeyelim diye bütün aileye dağıtır. Sebze meyveyi ondan yedik zaten bu sene bütün sülale. Tavukları var 20-25 tane, yumurta ordan. Bu adam köylü değil, iş adamı. 2 dönüm bahçe yapıp bunları elde etti ki çoğu ağaç daha meyve vermeye başlamadı. Seneye keçi alacam diyor. Köylünün konu komşuyla kendi bahçesi hayvanıyla neler yaptığını bir düşün.

aynen öyle ya, kayınpeder emekli oldu, tavuk aldı, yumurta gönderiyor bazen bize de. yakın otursak sadece yumurtayla aylık 250 tl kâr edecekmişiz :halay:

Bazı erkekler eşleri çalışmadığı için özellikle yapıyor bu psikolojik baskıyı. İçten içe sinir oluyorlar ben para kazanıyorum eşim yiyor gibisinden. Annesi kardeşi vs de gazlıyorsa ondan böyle olabilir. Zaten erkeklerin çoğu aynı tişörtü bıraksan 40 sene giyer. arkadaşlarım arasında maaşı çok iyi olup da çok cimrilik yapan da var karısına. Hatta ev parası birikmiş olmasına rağmen hala ev almayan bile var. Evi alınca yarısı karısının olacak diye almıyor diye şüpheleniyorum ben artık. Günümüzde erkekler de fena oldu ya zengin kız yada çalışan eş istiyorlar. En iyisi çalışacaksın kazanacaksın erkek eline bakmak dert. Ben çalışan bir insan oldugum halde ben bile evli olduğum için her istediğimi kafama göre alamıyorum. Çünkü birbirimize ve çocuklarımıza karşı sorumluluklarımız var. Bu arada o maaşla o fotoğraf parası fazla.

X