Esimle ortak yol bulamıyoruz

Suluka

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2022
871
351
27
Merhabalar sizlere danismam gereken bir konu var. 4 yaşında kızım var bahsetmiştim eski konularimdan. Dün akşam portakal suyu sıktım içsin diye. Krem renkli koltuğa biraz dökülmüş. Eşim hemen bağırmaya başladı neden burda içiyon flan diye. Bende sakin ol çocuk dökmüş silerim ne var bunda dedim sildim hemen geçti zaten. Sizde eşyayı düzgün kullanma yok neden orda iciyo iyi her yeri hor kullanalim madem dökelim her şeyi flan dedi. Bende çocuk bu olabilir dökülür silinir dedim. Eşim biraz böyle pinpirik. Aman dökülmesin aman çizilmesin aman kırılmasın. Normalde bayanlar böyle olur ama bende ses etmeyen kişiyim. Çünkü annem de böyleydi bisey kırılsa kızardı sanırım bende bu yüzden tam tersiyim. Kırılabilir dökülebilir tabiki dikkat ederim elbette ama aman döküldü vah tüh de demem. Neyse Eşim bağırdı çocuk da kalktı koltuktan icmedi icecegini de. Eşim bana diyor hep sen bu çocuğu simartiyorsun ben senin yzunden kendi çocuğuma kızmıyorum bile diyor. Bende bağırarak çocuğa eğitim vermezsin al yanına güzelce konuş diyorum. Sonra kızım babasının yanına gitmeyince de senin bana tavırların yüzünden benim yanıma gelmiyor diyor. Bende sen bağırıp durduğun için gelmiyor diyorum. Sabah da mesela çocuk süt icmicem çay icicem dedi bizden görünce inatlasiyor illa süt icicen büyümezsin süt içmeden diyor. Kreşe gidiyor kreste süt iciyor zaten bende inatlasmasin diye bsey demiyorum. Inantlastikca daha zitlasiyor Çünkü. Bi çocuk sende mi var diyor Eşim çocuğu pamuklara sarıp mi buyutucez diyor. Hiç anlaşamıyoruz bu konuda da sürekli tartışıyoruz. Sonra aramız açılıyor. Zaten açık da daha da açılıyor. Gercekten yoruldum ben bi akıl verin lütfen. Evde sürekli küsüz o surat asıyor ben suçluyum demez zaten asla artık bende yaklaşmak istemiyorum.

Eşinize çok mu böyle davranıldı hıncını çocuğundan çıkarıyor. tamam şımartılmasın da bu kadar da değil yani hiç kucağına alıp sevmiyor mu peki hep böyle mesafeli mi çocuğuna?

Eşinize çok mu böyle davranıldı hıncını çocuğundan çıkarıyor. tamam şımartılmasın da bu kadar da değil yani hiç kucağına alıp sevmiyor mu peki hep böyle mesafeli mi çocuğuna?
Hayır sever tabiki. Ama ev ve eşya söz konusu olunca böyle oluyor

İlk ve en önemli konu eşinizle çocuğun önünde tartışmayın.
Çocuklar herşeyden kendilerini sorumlu tutar.
Eşinizle küslüğünüzü falan anlamıyor sanıyor olabilirsiniz.
Ancak o çocuk bunu bilir ve "benim yüzümden annemle babam kavga etti" der.
İkincisi eşiniz bir zahmet psikolojik destek falan alsın.
4 yaşındaki çocuğa içeceğini döktü diye bağırıyorsa ciddi psikolojik sorunları var demektir.
Açık konuşayım, eşinize çok güçlü ve sert bir tepki vermeniz gerektiğini düşünüyorum.
Çocuğa bağımayacağını bilmeli, bağırarak çocuk eğitilmez.
Eşiniz ne iş yapıyor? Burada bir üye vardı, aynı sizin gibi eşi çocuğa eşya için bağırıp duruyordu.
Onu hatırlattınız bana. Onun eşi ne yazık ki rehberlik öğretmeniydi.

Onun zamanında çocuk böyle yetişmezmis öyle diyor.
ay napalım yani onun zamanına dönecek halimiz yok. ayrıca hiçbir zamanda böyle çocuk yetiştirilmezdi. yanlış yetiştirilen çocuklarla böyle uğraşmak zorunda kalıyoruz işte. çocuğunuz bu durumdan çok etkilenecek ama. bir çözüm bulmanız gerekiyor kesinlikle

İlk ve en önemli konu eşinizle çocuğun önünde tartışmayın.
Çocuklar herşeyden kendilerini sorumlu tutar.
Eşinizle küslüğünüzü falan anlamıyor sanıyor olabilirsiniz.
Ancak o çocuk bunu bilir ve "benim yüzümden annemle babam kavga etti" der.
İkincisi eşiniz bir zahmet psikolojik destek falan alsın.
4 yaşındaki çocuğa içeceğini döktü diye bağırıyorsa ciddi psikolojik sorunları var demektir.
Açık konuşayım, eşinize çok güçlü ve sert bir tepki vermeniz gerektiğini düşünüyorum.
Çocuğa bağımayacağını bilmeli, bağırarak çocuk eğitilmez.
Eşiniz ne iş yapıyor? Burada bir üye vardı, aynı sizin gibi eşi çocuğa eşya için bağırıp duruyordu.
Onu hatırlattınız bana. Onun eşi ne yazık ki rehberlik öğretmeniydi.
Eşimde bende bankada memuruz. Destek almıyor kendinde sorun görmüyor. Eşyaları hor mu kullanalım diyor. Sert tepki veriyorum yapma diyorum kızıyorum. Tmam karismicam diyor sonra yine aynı

Terapi aldım 5 6 seans ama eşinizin de gelmesi gerekiyor dedi eşim de bende sorun yok sorun sende diyor. Ben paranoyakmışım. Çocuğu çok şımartıyormusum. İlerde tepemize çıkar bu çocuk diyor. O zman suçlusu sensin diyor.
Çift terapisi canım zaten sorun sende değil sen neden tek gidiyorsun?

ay napalım yani onun zamanına dönecek halimiz yok. ayrıca hiçbir zamanda böyle çocuk yetiştirilmezdi. yanlış yetiştirilen çocuklarla böyle uğraşmak zorunda kalıyoruz işte. çocuğunuz bu durumdan çok etkilenecek ama. bir çözüm bulmanız gerekiyor kesinlikle
Gercekten bilemiyorum eşime laf anlatmak çok zor çocuk senin yüzünden böyle şımarık oldu diyip çıkıyor işin icinden. Bağırarak mi eğitim verilir peki diyorum. Gerekirse evet diyor. Bazen deli gibi davranıyor. Bazen de çok seviyor tabiki öpüyor kokluyor kitap okuyor ama çocuk Bazen de yanına gitmek istemiyor. Onun suçunu da bana atıyor. Senin bana davranışların yüzünden yanıma gelmiyor diyor

Bazen deli gibi davranıyor. Bazen de çok seviyor tabiki öpüyor kokluyor kitap okuyor ama çocuk Bazen de yanına gitmek istemiyor. Onun suçunu da bana atıyor.

Bunun ne kadar tehlikeli olduğunun farkınsınızdır umarım.
Çocuk hayatındaki en önemli figürlerden biri tutarsız davranıyor.
Çocuklar hayata karşı güven duygusunu ilk önce ailede öğrenirler.
Ve en sağlam, en güvenilir olması gereken kişilerden biri tutarsız bir şekilde davranıyor.
Bazen sevgiye boğuyor, bazen öfkeyle cezalandırıyor.
Çocuk ne zaman babasını kızdıramayacağını bilmeden yaşıyor.
Eşiniz çocuğunuza büyük bir zarar veriyor ne yazık ki.
Çocuğun en temel duygulardan biri olan güven duygusunu zedeliyor.
Yazık gerçekten.

Ve en sağlam, en güvenilir olması gereken kişilerden biri tutarsız bir şekilde davranıyor.
Yazık gerçekten.
Evet aynen de böyle işte eşime bunu söylüyorum. Diyor işte ben gerekli sevgimi gösteriyorum diyor ama sen çocuk sessiz sakinken iyi davraniyorsun diyorum ama çocuk ağlayınca sakinlestirmiyorsun yada bisey yaptığında azarliyorsun diyorum. E kötü bisey yaptığında alkış mi tutalım diyor.

Yazık gerçekten.
Çocuk zaten babasini kızdırmamak için uğraşıyor. Eşim sen yokken böyle davranmıyor bana diyor ne dersem yapıyor diyor. Tabiki yapar cocukta hep bi babam kızcak mi korkusu var ye dediğini yiyor yapma derse yapmıyor. O da bu yaptığını marifet gibi anlatıyor beni dinliyor bak bana simaramiyor diye.

X