Evim ısınmıyor çözüm???

Merhabalar arkadaşlar...
Rabbim başka dert vermesin diyebilirsiniz.
Fakat...
Evim bir türlü ısınmıyor yanı ısı tutmuyor. Müteahhitle konuştum yalıtımı olduğunu söylemişti satın alırken 4 aydır oturuyorum evde. Büyük bi ev değil 2+1 (120 metrekare) ve 700 lira civarı doğalgaz ödüyorum eve annem gelince kadının ayakları üşüyor gelen her kişi bu faturaya bu ev soğuk diyor anlamadım ki. Cidden terliksiz gezmiyorum sanki yerler taş. Evet en üst katım bu dezavantaj farkındayım egede bi sahil kentinde oturuyorum aşırı bi iklimsel soğuğu yok ama çözüm bulamadım.
İçten mantolama yaptırın.
Çatı içinde farklı malzemeler var, köpük, taş yünü gibi döşemeler yapılıyor.
Şu anda ev tadilatı yaptırıyorum yüklenici firma söyledi bize de.
Biraz masraf çıkacak size ama zaten doğalgaza ödediğiniz ile kapatırsınız o açığı.

bazen kombiden peteklere sıcak su bağlantısı yanlış yapıyorlar
her camın altına petek olması gerekiyormuş
birde alt katınız üst katınızda oturan var mı
700tl doğalgaz çok geldi
2+1 eve ayet büyük bir ev 120 m2

Merhabalar arkadaşlar...
Fakat...
Evim bir türlü ısınmıyor yanı ısı tutmuyor. Müteahhitle konuştum yalıtımı olduğunu söylemişti satın alırken 4 aydır oturuyorum evde. Büyük bi ev değil 2+1 (120 metrekare) ve 700 lira civarı doğalgaz ödüyorum eve annem gelince kadının ayakları üşüyor gelen her kişi bu faturaya bu ev soğuk diyor anlamadım ki. Cidden terliksiz gezmiyorum sanki yerler taş. Evet en üst katım bu dezavantaj farkındayım egede bi sahil kentinde oturuyorum aşırı bi iklimsel soğuğu yok ama çözüm bulamadım.
Otopark üstü ve en üst katin kaderi isinamamak...Bende 600 fatura ödüyorum güya yalıtım var 1 yillik daire ama otopark üstü diye isinamiyoruz😑Aynen ege bölgesindeyim aşırı soğuk yok güya.

Merhabalar arkadaşlar...
Fakat...
Son kat öyle oluyor çoğunlukla. Muhtemelen ısı yalıtımı da yok gibi. Cephede çok önemli. Hangi saatlerde güneş alıyor mesela?

Yeni bitmiş bina soğuk olur. Bir iki sene içinde tam sıcaklığını bulur.
Biz de yeni binaya taşındık. Peteklerin paketleri söküşmedi. Ve eşya bile taşımadık daha. Bina da yüzde 75 boş. Buna rağmen ev çok sıcak. Güneş alıyor ve ısı yalıtımı iyi sanırım ben buna yoruyorum. Binaya doğalgaz yeni geldi çünkü. Full rüzgar yiyen bi tepede üstelik. Daire arakat.

Ust kat olmanizdan dolayi..
Ve alt katim yakmiyor demissiniz onlara 120 geliyorken size 700gelmesi ..onun yakmadigndan kaynaklaniyor sizden ve alt katindan faydalaniyor.
Fakat 120 metre kare ev icin 700 cok fazla degil..butun petekler yanıyor ise .. evim giris kat yeni aldik abonelik ucreti oldu 4 taksite bolduk mesela.. bu ay gelen fatura 650 tl bunun 150 si abone ucreti yani 1ayda 500 yakmisim tum odalar yanıyor hic kapatmadm.. evim net 98 metre kare

evet o yüzden merkezi sistem daha avantajlı oluyor. Yaksan da yakmasan da tüm apartmanda yananın belli bir payını ödüyorsun. Sonuçta yakmasan da alttan üstten ısındın :)
Ben 3 yıldır bu evimde oturuyorum. alt katım hep boştu. Bu yıl doldu ve yaşlı bir adam geldi. Belli ki üşüyor ve cayır cayır yakıyor bizim dairede sıcaktan kombi açılmıyor hiç. Gerçekten sıcak oluyor tasarruf etmeye çalışmıyorum ev hep 24 derece. Geçen yıllarda o daire boşken yerler hiç ısınmazdı.
Aynı şekilde şimdi burda okuyunca kendimi kötü hissettim vallaha ama gerçekten kombi açmam bazen mümkün olmuyor ev açmadan 25 derece ben de egedeyim zaten iklim de çok soğuk değil. Açarsam burnum tıkanıyor bu sıcaklığın üzerine grip gibi oluyorum alerjik muhtemelen; şimdi üst komşum bana dava açsa ben haksız mıyım yani :KK43:

Ara kat benim de üst çocuklu alt çocuklu yan çocuklu, bir de köşe daire değil de iç dairedeyim.

Aynı şekilde şimdi burda okuyunca kendimi kötü hissettim vallaha ama gerçekten kombi açmam bazen mümkün olmuyor ev açmadan 25 derece ben de egedeyim zaten iklim de çok soğuk değil. Açarsam burnum tıkanıyor bu sıcaklığın üzerine grip gibi oluyorum alerjik muhtemelen; şimdi üst komşum bana dava açsa ben haksız mıyım yani :KK43:

Ara kat benim de üst çocuklu alt çocuklu yan çocuklu, bir de köşe daire değil de iç dairedeyim.

yok canım öyle bir şey mümkün değil. Siz de dava açın o zaman terliyorum ben bu evde herkes çok yakıyor. Siz evde bile olmayabilirsiniz üşümüyor olabilirsiniz.
ama en mantıklısı dediğim gibi payölçerli merkezi sistem ısıtma olması.

yok canım öyle bir şey mümkün değil. Siz de dava açın o zaman terliyorum ben bu evde herkes çok yakıyor. Siz evde bile olmayabilirsiniz üşümüyor olabilirsiniz.
ama en mantıklısı dediğim gibi payölçerli merkezi sistem ısıtma olması.
Evet çalışıyorum evde de olmuyordum bu pandemi öncesi... hayat işte vallahi komşu olmak zor esas, orta yol mümkün değil bazı konularda.

Ben de geçen sene sıfır daireye taşındım ve son 6 yılda 2. sefer oluyor bu. İlki çatı dubleksiydi, ikincisi dubleksin bir alt katı. İlk sene ne yaptıysam iki ev de ısınmadı. İkinci sene dubleksin üst katı dahi fena olmayan bir şekilde ısınmaya başladı. Ara kat olan şimdi oturduğum dairede üst katım boş olmasına ve bazı odaları kullanmadığım için ısıtmamama rağmen ev sıcak oluyor. Ve geçen seneye göre çok az bir fatura geldi. Bence evinizin ısınıp ısınmadıpına bir dahaki sene karar verirsiniz ancak. Bu arada iki ev de Güney cepheydi yalnız güneş olduğunda tüm gün evin içinde oluyor. Sizinki de Güney cepheyse seneye ısınacaktır diye düşünüyorum.

Bizim apartman eski en üst kattayız. Önceden pencere sarkması vardı oradan baya rüzgar giriyordu. Kapı altından filan hep rüzgar giriyordu. Yalıtımı yapınca daha iyi oldu. Doğalgazla her odayı ısıtmak gerçekten çok pahalı biz sadece salona ve yatak odasına elektrikli ısıtıcı koyuyoruz. Bütün gün ısıtıcı açık olunca geçen sene 300 küsür geliyordu bu yıl daha fazla gelir büyük ihtimalle, o kadar para verip ısınamamak çok kötü. Sizde evin pencere ve kapı altına ekstra yalıtım yapabilirsiniz bir de evin cephesi çok önemli kuzey tarafıysa biraz zor ısınıyor

Merhabalar arkadaşlar...
Fakat...
Her müteahhit üzerine alınmasın ama ısı ve ses yalıtımı var demelerine inanmayın, çoğunda öyle bir şey yok.
İnşaat sırasında duvarları bims tuğlayla örüyorlar, ısı ve ses izolasyonu yapıldı diyorlar, bu maalesef yeterli değil özellikle giriş kat ve üst katlarda.

Yüksek ihtimalle yaşadığınız problem mantolama ve çatı izolasyonu olmadığından kaynaklanıyor.

Apartmanınızın tüm malikleriyle konuşun, tamam derlerse bütün apartmanı elbirliğiyle mantoluma yaptırın, katılım yoksa yalnızca kendi dairenize mantolama yaptırırsınız.

Dublex'te oturuyorum,iki dublex ortasında bizim daire 130 m2.Geçen yıl takıldı kombi ve geçen sene bir yan boştu,ilk ay 50de yakmamızı söylediler ev soğuk diye ve 500 gelmişti ilk ay.Şu an yan daireler de dolu,çatıda yün var ve geçtiğimiz yaz dış cepheye izolasyon yaptırıldı. Bu sene Max 38de çalıştırdık,ev sabit 25 derece.Her yeri açıyoruz hiç kapatmadan,gündüz bir süre havalandırıyorum,geçen ay gelen fatura 350ydi. Sahil şehrindeyim ben de bu arada ve önceki evimde zeminler seramikti, şu an parke ve o da etkiliyor bence. Ayrıca yerden ısıtmaysa seramik olması da pek fark etmiyor, ısınıyor.Alt katım yakıyor mu diye hiç merak etmedim tek faktör o değil zaten,neden yakmıyorsun demek te tuhaf gelir bana,diyemezdim sanırım.

Biz de yeni binaya taşındık. Peteklerin paketleri söküşmedi. Ve eşya bile taşımadık daha. Bina da yüzde 75 boş. Buna rağmen ev çok sıcak. Güneş alıyor ve ısı yalıtımı iyi sanırım ben buna yoruyorum. Binaya doğalgaz yeni geldi çünkü. Full rüzgar yiyen bi tepede üstelik. Daire arakat.
Yeni binalarda duvarların henüz ısıya maruz kalmasından kaynaklı bir miktar soğukluk olur. Sizin eviniz güneş aldığı için ısınıyordur. Hayırlı olsun. Güle güle oturun.

Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Burdan anladığım herkesin aynı üşümediği bu da göreceli çünkü bazen arkadaşlarımın evine giderim ordada üşürüm ama ev sahibi üşümez burası soğuk değil der o da kendince haklı. Yani demem o ki tabiki komşum beni ilgilendirmez. Burda bi yanlış anlaşılma olmasın lütfen. Neyse tüm önerileri dikkate alıcağım ama benim düştüğüm hataya düşmeyin iyi düşünün güzel araştırın öyle ev alın üst kat ve bireysel ısınan ev almayın bence. Kış sevenler üzgünüm ama biran evvel yaz gelsin:KK66:

X