Evlat edinme..hep ertelediğim hayata geçirmek istediğim konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kizinizin sorun edecegini hatta bu donemlerini hatirlayacagini sanmiyorum. Benden 4 yas buyuk bir abim var bu sekilde. Yillarca beraber yasadik,hic sorun olmadi. Anne baba faktoru cok onemli. Siz ne yaparsaniz o olacak cunku. Biz bir evde 4 cocuktuk,kimseye ayricalikli davranilmadi,annem hepimizin annesiydi,babam da hepimizin babasiydi.

Ben de bunu çok düşündüm. Bir ara baya kafamı kurcaladi. Baya baya hayaller kurdum. Ama cesaret edemedim açıkçası. Kimsesiz çocuklarla ilgilenen belli kurumlarla alakadarim. Ama uzaktan. Şuan sadece maddi olarak destek veriyorum. Oradaki cocuklarin hepsi yaralı. Gözlerinde bir hüzün var hepsinin. Çoğu pedagojik destek alıyor. Çok sıkıntılı durumda olanlar var. Elbet sıcak yuvaya ihtiyaçları var. Ancak ben onların yüzünü görünce bile hoykurerek ağlamamak için zor tutuyorum kendimi. Alir da bir saçının teline zararım olursa ya da ola ki sabrım tükenir de sesim yükselirse daha da kahrolurum. O kadar güçlü değilim onu anladım.

Yapabilirim, güçlüyüm, iradeliyim, soğuk kanliyim, her daim organize ederim her durumu, her zamani ortamı idare edebilecek, yatistiracak kapasitem var derseniz neden olmasın? Çok çok güzel birşey bence. Zor ama çok guzel. Allah kararınızı doğru almanız ve aldiginiz kararı uygulayabilmeniz için kolaylık versin. Hayırlısı olsun hakkınızda.

Tebrik ederim sizi, benim 3 tane oğlum var ve daha 5 çocuğa bakabilecek olanaklarımızda var. Hani 3 çocukla zaten böyle bişeyi hiç düşünmemiştim ama konunuzu okuyunca bir başka çocuğa annelik yapamayacağımı farkettim. Ne güzel bir anne olduğunuzu düşündüm. Hayatımın sonuna kadar başka bir çocuğun sorumluluğu, psikolojisi, ergen kahrı benim altından kalkabileceğim bişey değil. Kendi çocuğunuz varken bi çocuğu evlat edinmek, birinin hayatını Yeni baştan şekillendirmek, topluma faydalı düzgün bir nesil yetiştirmeye katkıda bulunmak her iki dünyada da ihya olmalısınız.
İçimdeki ses dediki: ya kendi kızına ablalık yapsın, oynatsın, yedirsin, giydirsin, sorumluluğu paylaşsın diye besleme niyetine almak istiyorsa
Sus kötü melek çok ayıp, var işte benim kötü yanlarım kusura bakmayın geliveriyor aklıma
yaniliyorsunuz..
kizimin bir ablasi zaten var..
19 yasinca bakici ablasi..
ben ona bakici gozu ilede bakmiyorum.
cevrem de bilir ona yaptiklarimi..evimin kizi dedigimi..
kendi kendimi anlatmak istemiyorum.
en iyisi susayim...

yaniliyorsunuz..
kizimin bir ablasi zaten var..
19 yasinca bakici ablasi..
ben ona bakici gozu ilede bakmiyorum.
cevrem de bilir ona yaptiklarimi..evimin kizi dedigimi..
kendi kendimi anlatmak istemiyorum.
en iyisi susayim...
Size kötü bir kalıp giydirmeye çalışmadım, lütfen yanlış anlamayın. Ben aslında kendimi eleştirdim. Yapmaya çalıştığınız şey herkesin yapabileceği bişey değil, tebrik ederim. İçimdeki ses ayıp etti biliyorum ama böyle bir gerçek var ülkemizde. Bin dolara bakıcı çalıştırmak yerine bu yola giren insanlarda var. Umarım bir çocuğun hayatını değiştirebilecek bu durumu yaşarsınız. Kolay gelsin

M ManzaramDeniz ben oncelikle sizi tebrik ederim. Başlamak basarmanin yarisidir. Belki o çocuga yetemeyeceksiniz , ama kimbilir belki kendi cocugunuza da yetemeyeceksiniz? Bunun evlatlikla alakasi yok. O yuzden buradaki bazi yorumlara katilmiyorum. Eger eşiniz ve siz istiyorsaniz neden olmasin ? Ama yanliş anlamayin aklima takilan birsey var.

Neden bakıma muhtaç ilkokul çağlarında bir çocuk demek yerine , ilkokul çaglarinda bir kiz dediniz ?

Yani sizi kıza iten şey nedir ? Bakıma muhtaç olması evlatlık almanız bakımından yeterli degilmi ?
Lütfen yanlis anlamayin sadece bir soru işareti oldu eminim mantikli bir açiklamanizda vardir.

Konu sahibi arkadaşım düşünceni tebrik ederim..sizin en güzel şekilde anne olacağınıza inanıyorum fakat neden 6 yaşında tüm kişiliği yetiştirme yurdunda oturmuş bir çocuğu evlatlık almayı düşünüyorsunuz onu anlayamadım??size tavsiyem 6 yaş yanlış bir yaş.12 aylık olmadan bir bebeği evlatlık almanızı tavsiye ederim.daha az travma görmüş bir çocuk olmalı ve siz yetistirmelisiniz.saglikli bir psikolojide olmasını istiyorsanız 6 yaş çok büyük.benim bir tanıdığım 2 aylık bir bebeği evlat edindi.aylarca bebeğin sicramalari geçmemiş.

Kızınıza yazık olur.çocukların uyum sağlaması kolay olmuyor o arada kızınıza bir zarar gelse siz çocuğa karşı aynı sevecenlikle yaklaşabilecek misiniz?bunları iyice düşünmelisiniz.kızınız biraz daha büyüyünce evlat edinseniz bu sefer kızınız da benimsemeyebilir.çok riskli birşey bin kere düşünün lütfen.yakın çevremde çok evlat edinen var.uyum ciddi bir sorun.
Aynen yaa tamamen evlat edinilen cocuga adapte olunacak ve bebek biraz 2. Sirada kalacak ister istemez bence kiziniz buyusun oyle karar verin hatta onla gidip evlat edinin kiziniz 8 yaslarindayken falan anlama caginda tam ve 1 Yada 2 yas evlatlik Alin hatta bebek Alin onlarin bakima ihtiyaci var ahh mumkun olsa herkes alsa yetimhane nasi bir yer Kim bilir yazik yavrulara ama karsina ne cikacanida bilemiyorsunki

Merhaba
Ögretmen lojmaninda kaliyoruz.Ben ogretmenim.
Eşim belediyede idari amir devlete bagli.
tabi çok zengin degiliz ama bide kira gelirimiz var.
ben isin parasindada degilim,bir cocugun bence sevgiye ilgiye daha cok ihtiyaci var.
elimizden gelen herseyi yapariz elbet maddi olarakda.
şukur bu konuda bi derdimiz yok.
Belki ozel okula veremeyiz ama birebir ilgileniriz herseyleri ile tüm ilgimizle.
evet bi bebek daha dusunuyoruz.
bu sene içerisinde.
kizim bakici ablasini cok seviyor.
kendinden buyuk arkadaslari var ilk okula giden cok keyif aliyor onlardan.
kabul eder diye dusunuyorum.
kiskanc biri degil.
bebekleri kucagima alinca gekip virlikte seviyor benimle.
ama.tabi bu durum farkli.
gidip geliyor surekli dusuncelerim.
ama kizim daha fazla buyumeden karar vermem gerekiyor
Teoride çok haklısınız.
Fakat şöyle bir durum var, çocuklar hep çocuk kalmıyor.
Diyelim kızınız bir dil okulu arzu etti İngiltere'de.
Ve sizin 2 kendi, 1 evlatlık 3 çocuğunuz var.
Ve masraflardan dolayı kızınızı İngiltere'ye gönderemediniz.
Kızınız evlatlık ablasına/abisine içten içe hınç besleyebilir.
Belki evlatlık çocuğunuzun masrafı çok azdır ama kızınız farklı düşünebilir.
Tabi tam tersi de olabilir. Hiç sorunda olmayabilir.
Ama ben sanmıyorum.
Eğer hiç çocuğumuz yok veya 1 evlatlık çocuğumuz var bir tane daha mı alsak deseydiniz kesin alın derdim.
Çünkü o zaman öz çocuğunuz olmayacağı için evlatlık diğer kızınız asla kıskançlık yapamazdı.
Ona verilen şans başka bir çocuğa daha verildi diye bakardı.
Ama öz kızınız evlatlık çocuğunuza benim hakkımı da yiyor diye bakabilir.
Tabi bunlar olasılık.
Hepsini hesaplayın öyle karar verin.
Ama şahsi fikrim 2 memur için 3 çocuğun fazla olduğunu düşünüyorum.
Tabi bu benim fikrim..

Karar verici sizsiniz.. :KK66:

M ManzaramDeniz ben oncelikle sizi tebrik ederim. Başlamak basarmanin yarisidir. Belki o çocuga yetemeyeceksiniz , ama kimbilir belki kendi cocugunuza da yetemeyeceksiniz? Bunun evlatlikla alakasi yok. O yuzden buradaki bazi yorumlara katilmiyorum. Eger eşiniz ve siz istiyorsaniz neden olmasin ? Ama yanliş anlamayin aklima takilan birsey var.

Neden bakıma muhtaç ilkokul çağlarında bir çocuk demek yerine , ilkokul çaglarinda bir kiz dediniz ?

Yani sizi kıza iten şey nedir ? Bakıma muhtaç olması evlatlık almanız bakımından yeterli degilmi ?
Lütfen yanlis anlamayin sadece bir soru işareti oldu eminim mantikli bir açiklamanizda vardir.
illa bir nedeni olmasina gerek varmi..
kiz cocuklari benim için daha özel,onlari yetiştirmenin sevabida cok buyuk.
yetistirme yurdunda erkekler bi sekilde bi yerlerde tutunabilir ama ya kizlar?
bence kiz cocuklari icin hayat daha zor en azindan ben oyle dusunuyorum.
zaten bi kizim daha olmasinida cok istiyorum

Siz kendinizden eminsiniz de ilerde o cocuklarin arasinda gercek bir kardeslik bagi olacagindan emin misiniz? Siz her ne kadar ayrim yapmam deseniz de cocuklar kimin oz kimin uvey oldugunu bilecegi icin aralarinda bu yuzden cok buyuk sorun olacaktir belki de.hic cocugunuz olmasa evlatlik almak olabilir ama oz cocugun yaninda evlat almak ile ilgili dusundukleriniz bana hayalperestlik geldi cok.ben olsam hic boyle islere kalkismazdim siz sadece simdiyi dusunuyorsunuz ilerisi hakkinda hic bir fikriniz yok belki de cok pisman olacaksiniz ve geri donusu de yok.

Çok zor bir düşünce. Kişilik yapınız çok uygun olmalı. İnsan kendi çocugu için bile çok zorlanıyor.birde kendi çocuunuz var. Yapabilirseniz helal olsun ama en ufak teredütünüz varsa girmeyin bu işe vebali büyük.

Bence koruycu aile olmanız daha mantıklı zira geri dönüşü olan bir kurum. Koruycu aile olduğunuz çocuğu daha sonra evlatta edinebiliyorsunuz. Bu sizin için daha makul olur. Tamam çocuğunuz bilmeyecek ama o çocuk bilecek. Kurumda kalan çocukların bir çoğu psikolojik olarak belli bir süre destekle alışma süreçleri oluyor. Şimdi işler istediğiniz gibi gitmezse o çocuk açısındanda yıkım olur. Sonuçta böyle şeyler yaşanmadan bilinmez. Şimdi eşit olacak dersiniz olamazsınız. Bence bunu düşünün.

Evlatlik almayi sonuna kadar savunan biriyim ama sizin durumunuzda bana com uygun gelmedi acikcasi , kiziniz cok kucuk , evinize yeni gelecek olan 6 yasindaki yavru size pat diye anne baba demeyecek , cocukcagiz belki de hayatinizi cehenneme cevirecek , bunu cocugu suclamak adina soylemiyorum sadece cok zor kosullarda yasiyorlar ve oyle eve girer girmez aileye adapte olamiyorlar
Ve evde bebeginiz olacak
Bence cok riskli bir yas grubu , kiziniz buyufukten sonra bebek evlat edinmeniz cok daha mantikli
Ya orda karpuz secer gibi su cocugumuz olsun demiyolar bence bi ortama giriyolardir iclerinin cocuga cocugunda onlara isindigi bir cocugu alacaklardir eminim. Sanmiyorum yani sikinti olacağını. Zaten sevgiye aclar benim okulumda vardı severdik ilgilenirdik okulda kiz her teneffüs gelirdi bacagimiza yapisirdi o biçim

Ya orda karpuz secer gibi su cocugumuz olsun demiyolar bence bi ortama giriyolardir iclerinin cocuga cocugunda onlara isindigi bir cocugu alacaklardir eminim. Sanmiyorum yani sikinti olacağını. Zaten sevgiye aclar benim okulumda vardı severdik ilgilenirdik okulda kiz her teneffüs gelirdi bacagimiza yapisirdi o biçim
Oyle ben bunu sevdim isindim bunu istiyorum diyemiyorsunuz bildigim kadariyla , esas o karpuz secer gibi oluyor

2 tane arkadasim evlatlik aldi , ikisinde de secme vs olmadi oyle filmlerdeki gibi , devlet kimi uygun gorduyse o bebegi verdi

ben kendimden eminim inanin.
32 yasindayim.
meslegim geregide cocuklarla yillardir ic içeyim ve anneyim.
bunun üstesinden gelirim.
kizim kiskanc bir yapida degil.
ilk okul caglarinda arkadaslari var onlarla cok guzel vakit geciriyor.
bi yanim olumlu bakiyor bi yanim olumsuz
Olumsuz baktığınız tek bir açı bile varsa almamanızı öneririm.
Çünkü alabilecek bir pozisyonda olsaydınız, kesinlikle bir soru işareti olmazdı kafanızda ve buraya sorma ihtiyacı da hissetmezdiniz..

Dogal yollardan cocuk sahibi olabilenler ve hatta cocugu olanlar evlatlik alabiliyor mu? Daha once boyle bir engelvardi diye biliyorum.
20 ki yaşlarda iki çocuğu olan bir tanıdığım aldı küçüğü henüz bebekken iki kardeş tüm ihtiyaçlarını kendi karşılayıp çocuklara bakma karşılığında aldığı parayı da çocuklara yatırarak

İmkan olması lazım birde sabır

Gerçekten çok büyük bir şey bu duygu ama şahsen ben başarabileceğimi düşünmüyorum ..

j
ben yaş belirtmedimki.
İlkokul caglarinda olabilir dedim.
laftan anlar halde olsun istiyorum.ilkokil egitiminden alip yetistirmek istiyorum.
neden tuhaf geldiki.
İlkokul çağına gelmiş bir çocuğun kişiliği büyük oranda zaten oluşmuştur.
Sizin yetişmesine ve eğitimine katkınız ancak belli bir oranda olabilir.
İlle de bu yaştaki bir çocuğu evlat edinmek istiyorsanız ben kendi kızınız büyüdükten sonra bunu düşünmenizi tavsiye ederim.
Evlat edineceğiniz çocuğun kendi çocuğunuzdan büyük olması fikri bana
uygun gelmiyor.

Ayrıca sevgi evlerindeki çocukların büyük bir kısmının ne yazık ki ciddi uyum ve davranış problemleri var.
Bir dönem gönüllü görev yaptığım için az çok tanıyorum sözkonusu çocuk profilini.
Durum sizin düşündüğünüz kadar naif ve kolay değil.
Evlat edinelim,sevgimizle sarıp sarmalayalım diye düşünüyorsunuz ve çok iyi niyetlisiniz bununla birlikte işin arka planı oldukça grift konularla dolu.
İnce eleyip sık dokuyarak hareket etmek lazım.
Ben size öncelikle evlat edinmeyi değil, koruyucu aile olmayı öneririm.
Baktınız işler yolunda gidiyor evlat edlnme prosedürünü başlatırsınız.

Merhaba
Ögretmen lojmaninda kaliyoruz.Ben ogretmenim.
Eşim belediyede idari amir devlete bagli.
tabi çok zengin degiliz ama bide kira gelirimiz var.
ben isin parasindada degilim,bir cocugun bence sevgiye ilgiye daha cok ihtiyaci var.
elimizden gelen herseyi yapariz elbet maddi olarakda.
şukur bu konuda bi derdimiz yok.
Belki ozel okula veremeyiz ama birebir ilgileniriz herseyleri ile tüm ilgimizle.
evet bi bebek daha dusunuyoruz.
bu sene içerisinde.
kizim bakici ablasini cok seviyor.
kendinden buyuk arkadaslari var ilk okula giden cok keyif aliyor onlardan.
kabul eder diye dusunuyorum.
kiskanc biri degil.
bebekleri kucagima alinca gekip virlikte seviyor benimle.
ama.tabi bu durum farkli.
gidip geliyor surekli dusuncelerim.
ama kizim daha fazla buyumeden karar vermem gerekiyor
Hem kardeş hem abla aynı anda gelirse kızınız için travma olabilir
Bence ikisinden birini ertelemelisiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X