Evlat edinme..hep ertelediğim hayata geçirmek istediğim konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hoş bir fikir olabilir ama gerçek nasıl olur bunu asla öngöremezsiniz. Bebeğinizi kucağınıza almadan önce hayal ettiğiniz annelik ve yaşadığınız annelik arasında eminim çok fark vardır. Aynı şekilde almak istediğiniz çocuğa karşı da hayal ettiğimizden farklı olacaksınız. Başınıza gelmeden nerede ne tavır takinacaginizi kesirmeniz çok güç. Bunlar sadece siz alacağınız çocuğu ezeceksiniz ya da ona yeterli şefkati veremezsiniz demek değil. Aksine belki de vicdanınız ağır nasip kendi çocuğunuza haksızlık edeceksiniz. Ne yazık ki yetişkin bir cocuğun problemleri 6 aylık bebeğin diş, gaz sorununa benzemez. Yerinizde olsam dışarıdan destek olmaya çalışırım. Ya da ekonomik sıkıntıları sebebiyle evladını gözden çıkarmak durumunda kalabilecek bir aileye destek olurdum.

Ben de çok istiyorum 5 yaşında bir oğlum var. Ben de ilkokul yaşında bir kız cocuguna aile olmak istiyorum. Ama cevremi bu konuda ikna edemiyorum :KK43: kendi kızın olsun diyorlar ama diğer cocuklar da iyi bir aile hakediyorlar ve dogmuslar, varlar yani hayatta..
O zaman koruyucu ailelik olsun dedim onda da ailesi olan çocukları belli süreliğine veriyorlarmis. Bağlanıp kopmak zorunda kalmaktan korktum...

Dediklerinizi birde siz okuyun bişey anlamadim:)
beni burdaki yorumlarima gore degerlendirmiyorsumuz degilmj yani insanligimi?
ve asla anneligimede laf ettirmen bu konuda da haddinizi aşmayin olur mu?
Koalina ya yaptığın yorumu unutamıyorum.

Ben yurt geçmişi olan, evlat edinilmiş çocuğum

Bu yüzden diyorum biliyorum

Hiç konunu okumadan yazıyorum
Yorumlarını, ve konularını hatırlıyorum

Lütfen sen yapma.
Tek lokma ekmek, sıcak evde uyku, bir hırka değil insan yavrusu

Onu fikrin için yeni nesil diye düşünmüyorsun değil mi

Fikrin senin hayat çizgin,

Onu asker gibi buna Biat edecek,..
Cok degisik bir yorum altyapısını korkarak merakettim

illa bir çocuk alacaksanız ebbek alın ki kızınız onu kardeşi bilsin ,çocukta hep sizinle olacağından sizi anne babası kabul etsin, belirli bir yaşa gelmiş çocuk hayatında birçok travma yaşamış, terk edilmiş, güvensiz ve haliyle problemli olacağından size ve ailenize adaptasyonu zor olur, kızınız içinde evde sürekli bir başka çocuğun olması hemde ona abilik ablalık yapacak yaşta sıkıntı yaratır, ayrıca biyolojik olarakta 2. çocuğu düşünüyormuşunuz bence bu işe kalkışmayın derim. illa amaç kimsesiz bir çocuğa destek olmak ise koruyucu aile olun.

ne güzel bir niyet ne güzel bir düşünce
tabiki olur neden olmasın ki
Allah gönlünüze göre versin
keşke bizde sizin kada cesaretli olabilsek
ilerde bende düşünüyorum, şartlar el verirse
Allah yolunuzu açık etsin, niyet hayr akıbet hayr :KK200:

21 aylik bebek anlamaz daha oyuzden kisa bir sure sonra ona alisir buyudukcede gercekten abisi veya ablasi olarak benimser zaten ama ilkokul cagindaki cocuk daha zor adapte olabilir

Evlatlık edinmede ana motivasyonunuz nedir? Neden evlatlık edinmek istiyorusunuz? Sebebi çok önemli. Onun haricinde çok güzel bir şey yapmak istiyorsunuz - bir çocuğun hayatını kurtaracaksınız.
Dün bu konu ile ilgili bir film izledim - Lion. Netflix de var. Tavsiye ederim.

10 yaşlarında bir çocuk evlat edinip, küçük öz evladınızla birlikte büyütme isteğiniz çok uçuk. Karakteri oluşmuş bir çocuktan bahsediyorsunuz. Günümüzde iki çocuk arasında denge kurmak dahi zor olabiliyor. Küçük kızınız abla abla derken (ki muhtemelen o alışmış olacak küçük olduğu için) evlat edindiğiniz ablası ben senin ablan değilim diye tersleyebilir. Kendisine kötü davranıldıysa ya da kötü alışkanlıklar edindiyse (kötü derken yemek yeme temizlik gibi) kardeşine kötü örnek olabilir. Kardeşine çok iyi davranmazsa onları başbaşa bir odada bırakmak istemeyebilirsiniz. Sürekli bir gözetim ortamı olabilir. Bir yeri düzeltirken diğer yerden patlak verebilirsiniz. Yapmaya gönüllüyseniz, 2-4 yaş arası bir çocuk alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Okul çağındaki çocuğu evlat edinmek yerine koruyucu ailesi olmayı tercih etmeniz daha iyi olur. Evlat edinme olmadı alışamadık denilen bir durum değil sonuçta.

Evlat edinme prosedurleri belki daha uzun ve sıkıntılı bir surec olabilir, ama koruyucu ailelik bildigim kadariyla daha kolay ve tam da bunun icin uygun sartlari tasiyorsunuz diye dusunuyorum. Fakat bilmiyorum koruyucu aile olmak ister misiniz. Cunku cocuk yine kendi ailesinin soyadini kullaniyor, belli gunlerde yurt yetkilisi araciligiyla kendi aile uyeleriyle gorusturuluyor eger isterse. Ama sizin yaninizda yasiyor, egitimi vs herseyiyle siz ilgilenmis oluyorsunuz
Benim tanidigim birinin ailesi koruyucu aile olmustu. 10 yaslarinda bir erkek cocuk geldi evlerine. Ve 3 ay sonra o cocuk geri dondu. Cok problemliydi. Cunku travmalari vardi. Sozde cocuk kendi istegiyle donmek istemis yurda. Ben inanmadim cunku cocukla dogru duzgun ilgilenmediler, aldiklarina pisman oldular belli ki. Neyse. Yani demem o ki cok buyuk sorumluluk. Ve yurtlardan gelen cocuklarin yuzde 90 i travmatik oluyorlar. Cok buyuk sabir sebat gerektiriyor. Keza baska bildigim biri de 4 yasinda erkek cocuk almisti koruyucu aile olmustu,o cocukla ne ugrasti ne ugrasti. Ama hala birlikteler. Zor bir surec.

Çoğunluğun aksine bence kararınız çok doğru. Sadece çocuk sahibi olamayan kadınların son çaresi olmamalı evlatlık almak. Bakabilecek durumu olanların kendi çocuğu olsa da bir çocuğa yuva olmak istemesi çok güzel ve desteklenesi bir şey. Zaten pat diye alıp eve getiremiyorsunuz çocuğun size alışma süresi, eve alışması, sizin onunla zaman geçirmeniz gerek öncelikle. Sadece kızınızın biraz daha büyümesini beklemenizi öneririm. Benim şahsi fikrim kan bağının önemli olmadığı Nicole kidman’ ın oynadığı bir film vardı Hindistandan çocuk evlat ediniyorlardı 2 tane ileride çocuklar büyüdüğünde bir tanesi keşke çocuğunuz olsaydı da bizi evlat edinmek zorunda kalmasaydınız dediğinde Nicole kidman bizim çocuğumuz oluyor sadece dünyada bu kadar kimsesiz, yardıma muhtaç çocuk varken kendi bebeğimizi doğurmak istemedik tarzında bir şey söylemişti. Sizi kararınızdan ötürü kutlarım evet zor ama imkansız değil zaten size sosyal hizmetler bu konuda yardımcı olacaklardır

ç
Bu konu nedense bana çok tuhaf geldi.Neden 6 yaşında kız çocuğu anlamadım bi anlam veremedim isteklerinize.
çünkü herkes bebek evlat edinmek istiyor. bu sebeple ileri yaştaki çocuklar evlat edinilemiyor. bence 6 7 yaşındaki bir çocuğu evlat edinme düşünceniz çok ulvi bir düşünce. sizi tebrik ediyorum. sürece başlarsanız zaten kurum sizi uygun görüp görmeme konusunda takdir hakkına sahip.

ben kendimden eminim inanin.
32 yasindayim.
meslegim geregide cocuklarla yillardir ic içeyim ve anneyim.
bunun üstesinden gelirim.
kizim kiskanc bir yapida degil.
ilk okul caglarinda arkadaslari var onlarla cok guzel vakit geciriyor.
bi yanim olumlu bakiyor bi yanim olumsuz

Ben sizi destekleyenlerdenim. Eminim zorluklarını düşünmüşsünüzdür ve kendinize güvendiniz ki bu işe kalkışıyorsunuz.
Umarım bir çocuğun hayatı sizin sayenizde güzel olur. Küçük çocuğunuzun çok etkileneceğini sanmıyorum, çünkü çok küçük. Eğer abla onu severse ve uyum sağlarsa eminim o da çok mutlu olur.
Bunun dışında beni kaygılandıran tek şey, gerçek anne-babasının bir süre sonra ortaya çıkıp hem çocuğun hayatını hem de sizin hayatını alt üst etmeye kalkmaları olurdu. Bunu da çözerseniz gerisi sevgi, hoşgörü ile olacaktır.
Keşke benimde imkanlarım yeterli olsaydı ben de evlat edinme konusunda hayallerimi gerçekleştirseydim.

ilkokul cağına gelmis yetimhane de buyumus bir cocuk cesitli tranvalar gecirmis olabilir.

siz onu evinize getirdiginizde sizin kızınıza karsı onun annesi babası bebekken bırakmamıs diye olumsuz duygular besleyebilir.

size bağlanıp kızınızı kıskanabilir. ben neden onların gercek cocugu degilim diye üzülebilir.

ayrıca kızınızla bir problem yasadığında siz arayayı bulmaya calısırken o sizin taraf tuttugunuzu kendi kızınızı kayırdığınızı düsünebilirsiniz. belki sizde sırf o boyle düsünmesin diye bu sefer kendi kızınızı ezdirebilirsiniz.

Evlat edinme olayı çok ciddi bir mesele.
Kendi çocugunuzdan gram ayırmayacağınız her türlü kahrını çekeceğinize emin misiniz önce bunu düşğnün.
Sülalemde evlat edinmiş bir çift ,kabusları yaşıyor(bu tabiki kendi evlatları sebebi ile de olabilirdi )
Kız büyüyünce çok aykırı bir tip olmuş.
Erkeklere aşırı düşkün.
Düşün evlat edinen çift , çantana bari prezervatif koy noktasına gelmiş , gittiği cafedeki parktaki erkeklerle bile takılmak istiyormuş telefon numarasını veriyormuş falan filan.
Tabiki çok güzel bişey ama tüm olumsuz durumları olasılıkları hesap edip hareket etmek gerek.
Allah korusun kan çeker derler ya , siz nekadar iyi yetiştirirseniz yetiştirin , genlerinde ne varsa onlarda açığa çıkacak büyüdüklerinde...

Sizin gibi öğretmen bir çift olup evlatlık bir kız alan aile duydum yakınımdaki bir kişiden. Kendi kızları büyüdükten sonra almışlar. Kız lise çağına gelince erkek arkadaş edinmiş. Ailede bizi dinlemiyor erkeklerle geziyor diye dövmeye başlamış.

Bu benim duyduğum bir örnek. Anne babasını arayan ve anne babası tarafından aranan çocukların hikayelerini tvde sene boyunca izliyoruz. Çoğu pekte iç açıcı hikayeler anlamıyorlar evlat edindikleri yerlerle ilgili.

Siz çocuğunuza kızsanız o anne baba der unutur sizi aynı sevgiyle sever.

Ama bir yetim alacaksınız. Ona bırakın vurmayı kızsanız bile zihnine yerleşir. Keza çok hassas olmanız lazım bu konuda. Bu çocuk hep aynı yaşta kalmayacak neticede onunla birlikte sorunlarında büyüyecek sabredebilecekmisiniz? Bilemiyorum yani çok zor herkesin yapabileceği bir şey değil bence bu. Buyuk sabır gerekli. İyi düşünmek lazım.

Benim 2 buçuk yaşında bir kızım var.bazen kuzenleriyle falan oynarken kızıma zarar veriyorlar.2 yaş büyük iki tane kuzeni var ve biraz kıskanıyorlar kızımı.Çocuklar için çok normal bir durum ama anne olarak benim içim gidiyor kızımı ağlatmalarına dayanamıyorum.çok canım sıkılırsa kızımı alıp eve geliyorum.siz böyle durumlarda dengeyi sağlayabilecek misiniz?evlat edineceğiniz çocuk da kıskançlık yaşayacak ki bu çok normal.peki kızınıza bir zarar verse sakin kalabilecek misiniz?bu durum sadece bir örnek.bence bu fikri biraz daha düşünün.gerçekten iki evladınız arasında ayrım yapmayacağınıza güveniyorsanız ne ala.

Doğal yollardan çocuk sahibi olabilenler ve kendi evladı olan bir çift asla evlat edinmemeli, elinde olmadan ayırıcaksın o bebek büyüyünce gerçeği anlatmak durumunda kalıcaksın çok saçma,bu sadece çocuğu olmayanların hakkıdır

Doğal yollardan çocuk sahibi olabilenler ve kendi evladı olan bir çift asla evlat edinmemeli, elinde olmadan ayırıcaksın o bebek büyüyünce gerçeği anlatmak durumunda kalıcaksın çok saçma,bu sadece çocuğu olmayanların hakkıdır
Biraz abartı bir düşünce.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X