Evlenme isteğim yavaş yavaş azalıyor…

Bence evlenirken sorunsuz düğün dernek kurabilen çift azdır diye düşünüyorum. Bizde başta bazı eşyaları eşimin ailesi alacak diye konuşmuştuk fakat maalesef durumumuz yok diyip bize yüklediler. Halbuki maddi durumları gayet iyiydi. Bu tek olsa iyi düğünde hediye olarak gelen takılara kayınvalidem el koydu bize vermedi. Zaten kredi çekmiştik bayağı zorlandık ama şükür atlattık. Bunları yapacaklarını önceden bilseydim yine evlenirdim çünkü eşimi çok seviyorum. Böyle şeyler gelip geçici iki gönül bir ise eğer gerisinin pek önemli olacağını zannetmiyorum. Bunun için sevdiğinizden vazgeçmenizi önermem size. 2. 3. gün kayınvalidenin size gelmesi için önceden düğün sonrası için balayı planı yapabilirsiniz eğer önünü çok kesmek istiyorsanız.

Bazı konularda onu pasif buluyorum çünkü fazla saygılı. Evet fikirleri benimle aynı ama dediğiniz gibi %100 güvenemiyorum aileye her şey söylenmiyor ne yazık ki bir de bunlar konuşulsa ailesi kesin küser falan bu da bizim tadımızı kaçırır. Tüm bunlar beni çok düşündürüyor
Baştan görmen çok iyi olmuş çok şanslısın.
Ben esimin ailesinin boyle görgüsüz ve yüzsüz hallerini görseydim inan aşkından ölsem evlenmezdim.
Sorun kalabalık olmaları değil aşırı gorgusuzler.
İnsan da az çekinme olur.
Yüz verseydin evimden cikmazlardi.
Yani tam bağ koparamiyorsun bu da evliliğine yansıyor.
Yeri geliyor senin de ailen gelecek hemen kıyas başlayacak.
Kimse yogurdum ekşi demez.
Evlenince hersey değişiyor o seviyorum dedigin adam aileme niye gitmiyorsun neden gelmiyorlar demeye başlıyor.
Uzakta olsa yatili kalacak yakında olsan haftasonlari beklenecek.
Bir de geleneksellerse oğlumun evi mantığı oluyor.
Yani ailenin zihniyetini ölç.
Aile saygılı değilse öyle kolay degil.
Sen de yoruluyorsun.

Benim çevremdeki çoğu arkadaşım düğününü kendi yaptı, ister kız olsun ister erkek. Eşimle ben de öyle evdeki iğneye varana kadar her şeyi kendimiz borç harçla yaptık. Ekonominin halini ve şartların gittiği yöne bakarsak ailelerin elini taşın altına koymadığı zamanları daha çok göreceğiz. Düğünü yapmaya değil de borçlarını sevgilinizin ödemesine takıldım ben, ne borcu bu peki, sevgilinizin babası çalışıyor mu, neden sevgiliniz ödüyor. Eğer evde çalışan başka birileri varsa düğünüm için birikim yapacağım deyip yardım ettiği miktarı azaltabilir. Onun haricinde gelin oturması, el öpmesi, yeme içme fasılları zartı zurtu bitmez ki, 3. Gün oturması olmaz hafta dolması olur ne bilim, karşı taraf gelenek görenek adet meraklısı ise her b.ka karışmaya fırsat kollar. Burada önemli olan sevgilinizin tutumu, hoş onlar da evlenene kadar ölümüne ayıya dayı deme çabasında oluyor, iyi gözlemlemek lazım.
Ev aldılar, babası çalışıyor evet. Diyor zaten yoksa maaşının tamamını alacaklar neredeyse. Evleneceği için daha azıyla yetiniyorlar vermezse de büyük sorun çıkartacaklardı çünkü onu evde yaşıyorsun senin de yardım etmen gerekiyor vs diyorlardı. Ama sevgilim evlenince asla borç vermeyeceğini açık açık ailesine söyledi onlar da (çok şükür) bunu normal karşıladılar 1 yıl sonra borcu yapılandıracaklar yani uzatacaklsr ve babası diğer çocuklarıyla birlikte ödeyecek. Zaten yarısından fazlası ödendi borcun.

Ev aldılar, babası çalışıyor evet. Diyor zaten yoksa maaşının tamamını alacaklar neredeyse. Evleneceği için daha azıyla yetiniyorlar vermezse de büyük sorun çıkartacaklardı çünkü onu evde yaşıyorsun senin de yardım etmen gerekiyor vs diyorlardı. Ama sevgilim evlenince asla borç vermeyeceğini açık açık ailesine söyledi onlar da (çok şükür) bunu normal karşıladılar 1 yıl sonra borcu yapılandıracaklar yani uzatacaklsr ve babası diğer çocuklarıyla birlikte ödeyecek. Zaten yarısından fazlası ödendi borcun.
Bu aile şimdiden para almaya başlamış ilerde de ister.
Çünkü alışmışlar.
Vermeyince hatta sorun çıkar.
Aile dinamiği gereksiz beklenti içinde.

Bence evlenirken sorunsuz düğün dernek kurabilen çift azdır diye düşünüyorum. Bizde başta bazı eşyaları eşimin ailesi alacak diye konuşmuştuk fakat maalesef durumumuz yok diyip bize yüklediler. Halbuki maddi durumları gayet iyiydi. Bu tek olsa iyi düğünde hediye olarak gelen takılara kayınvalidem el koydu bize vermedi. Zaten kredi çekmiştik bayağı zorlandık ama şükür atlattık. Bunları yapacaklarını önceden bilseydim yine evlenirdim çünkü eşimi çok seviyorum. Böyle şeyler gelip geçici iki gönül bir ise eğer gerisinin pek önemli olacağını zannetmiyorum. Bunun için sevdiğinizden vazgeçmenizi önermem size. 2. 3. gün kayınvalidenin size gelmesi için önceden düğün sonrası için balayı planı yapabilirsiniz eğer önünü çok kesmek istiyorsanız.
İçimi rahatlattınız sağolun💕

Sen kendi nişanlına bak tarzı düşünceyi doğru bulmuyorum ben . Aile çok çok önemli . Türk toplumunda evlilik iki kişi arasında olmuyor maalesef , ne Hikmet ki önceden yüzüne bakmadığı oğlu kıymete biniyor , bekarken yüzüne bakmadığı ailesi de baş tacı oluyo .

Biz esimle herseyi kendimiz yapmak üzere cıktık yola. Sonra onun ailesi biz size sunu hediye almak istiyoruz benim ailem de bunu hediye almak istiyoruz diyip birnevi yardımcı oldular. İkimizinde beklentisi yoktu o yüzden buna çok takılmayın. Ama siz ne istiyorsanız onu yapın nikahsa nikah düğünse düğün.
Misafirlik durumları da tamamen sizin elinizde.

Baştan görmen çok iyi olmuş çok şanslısın.
Ben esimin ailesinin boyle görgüsüz ve yüzsüz hallerini görseydim inan aşkından ölsem evlenmezdim.
Sorun kalabalık olmaları değil aşırı gorgusuzler.
İnsan da az çekinme olur.
Yüz verseydin evimden cikmazlardi.
Yani tam bağ koparamiyorsun bu da evliliğine yansıyor.
Yeri geliyor senin de ailen gelecek hemen kıyas başlayacak.
Kimse yogurdum ekşi demez.
Evlenince hersey değişiyor o seviyorum dedigin adam aileme niye gitmiyorsun neden gelmiyorlar demeye başlıyor.
Uzakta olsa yatili kalacak yakında olsan haftasonlari beklenecek.
Bir de geleneksellerse oğlumun evi mantığı oluyor.
Yani ailenin zihniyetini ölç.
Aile saygılı değilse öyle kolay degil.
Sen de yoruluyorsun.
Peki bu durumdan yani şu gelme gitme meselesi vs sevgilimle konuşmalı mıyım bu söylenir mi emin olamıyorum ama konuşmakta istiyorum. 3. günden tüm sülale toplanıp gelmesinin ne saçma olduğunu vs

Bir de şu var ki ne borcu olursa olsun evladına yük olmak istemeyen aileler maaşın tek kuruşuna dokunmuyor sen kendine biriktir oğlum , kızım diyor . Evlenmeden göz diken , evlendikten sonra da durmaz maalesef . Bi kaç yerde çalıştım ailemin de ev kredisi borcu olmasına rağmen tek kuruş beklentisi olmadı.

Biz esimle herseyi kendimiz yapmak üzere cıktık yola. Sonra onun ailesi biz size sunu hediye almak istiyoruz benim ailem de bunu hediye almak istiyoruz diyip birnevi yardımcı oldular. İkimizinde beklentisi yoktu o yüzden buna çok takılmayın. Ama siz ne istiyorsanız onu yapın nikahsa nikah düğünse düğün.
Misafirlik durumları da tamamen sizin elinizde.
Sizin dediğiniz gibi olmayacağını ön gösterimle (abisinin düğünüyle) gördüm. Hiçbir hediye almadılar adam her şeyi kendi yaptı. O yüzden onlara karşı sıfır beklentim var yeter ki bizden bi şey beklemesinler.

Bir de şu var ki ne borcu olursa olsun evladına yük olmak istemeyen aileler maaşın tek kuruşuna dokunmuyor sen kendine biriktir oğlum , kızım diyor . Evlenmeden göz diken , evlendikten sonra da durmaz maalesef . Bi kaç yerde çalıştım ailemin de ev kredisi borcu olmasına rağmen tek kuruş beklentisi olmadı.
Bu bahsettiğiniz benim ailem, kardeşimden de benden de asla para almazlar, aman siz biriktirin ilerde lazım olur derler.

Peki bu durumdan yani şu gelme gitme meselesi vs sevgilimle konuşmalı mıyım bu söylenir mi emin olamıyorum ama konuşmakta istiyorum. 3. günden tüm sülale toplanıp gelmesinin ne saçma olduğunu vs
daha evli değilsiniz bir şey değilsiniz "bak gelmesinler" diye konuşma yapmanızın bir anlamı yok
ama bunu duyduğunuzu çok saçma olduğunu, sizden böyle beklentilere girmememelerini umduğunuzu söyleyin. kısacası ton/uslup önemli yani.

bir de ben şunu anlamadım:
siz daha atanmamışsınız yani neticede sizin de maddi katkınız 0.
sevgiliniz ar. gör .yani çakılı kadro, sizin onun bulunduğu şehre atanacağınız ne malum ki evlenme planı ypaıyorsunuz?
sizin gideceğiniz şehre ev sereceksiniz eşiniz ailesiyle kalmaya devam mı edecek?

biraz acele etmiyor musunuz evlenmekte?

Bu bahsettiğiniz benim ailem, kardeşimden de benden de asla para almazlar, aman siz biriktirin ilerde lazım olur derler.
Benimkiler de aynısı ve kimseye güvenip borç yapmazlar kendi çocuklarına bile. Her seferinde vermek istesem bile geleceğine biriktir kenara koy derler.

Merhabalar, birkaç aydır aklımı sürekli kurcalayan bir konuyu sizlere danışmak istedim. Ben 25 yaşında bir öğretmenim gelecek sene göreve başlayacağım, sevgilim araştırma görevlisi. Gerçekten çok iyi anlaşıyoruz onu çok seviyorum. İnşallah gelecek yaz evlenme planımız var. Fakat bu aralar aklım karman çorman sebebi ise sevgilimin ailesi. Birçok şey var ama özet geçmeye çalışacağım.
Erkek arkadaşım her şeyi tek başına yapıyor aklınıza gelen her şeyi düğün ve evliliğe dair ailesinden sıfır destek almadan kendi maaşını gıdım gıdım biriktirerek yapmaya çalışıyor ve işe başlayalı 1 yıl oldu, ailesi asla destek olmuyor bir de ailesinin bir borcu var bir andan da onu ödüyor maaşının yarısına yakını bu borca gidiyor. Ben ablasıyla iyi anlaşıyorum ama geçen konuşmamızda düğünden konu açıldı ben de X zor duruma düşmesin diye düğün istemediğimizi, nikah yapmak istediğimizi söyledim ve ablası bana “o biraz zor babam ne yapar ne eder size düğünü yaptırır bizimkiler nikahı bir şeye tutmuyor canım düğün şart” gibi bir şey dedi. Bakın buradaki sorun elini cebine atmayıp bizi daha fazla zora sokmak ve bizim isteklerimize saygı duymamak. Oğullarını bu kadar düşünmemelerine de şaşırdım gerçi bir yandan da şaşırmıyorum çoğu zaman düşünmüyorlar en basiti bu yaşta üzerine borç yığarak bunu belli ediyorlar. Bunun dışında abisi yeni evlendi ve annesi daha 2. gününde gelinin evine çay içmeye gitti hem de kız kardeşi ve kız kardeşinin oğlu ile birlikte, 1 saat oturmuşlar, buna ayrı şok oldum. Sebebi de annesinin içi rahat etmiyormuş napıyorlarmış nasıllarmış diye öğrenmekmiş. 3. gününde de evdeki tüm misafiri toplayıp (teyzeler ve gelinleri düğünden dolayı onlarda kalıyor) 3. gün oturması diye bir şey varmış gelinde toplanacaklarmış yemek yiyeceklermiş. Bunu da duyunca ikinci bir şok yaşadım tabi. Daha 3 günlük evli bu insanlar neden rahat bırakmıyorlar güzelce ilk günlerinin tadını çıkartsınlar diye düşündüm. Ya daha şaşırdığım bundan önce olan bir sürü şey var ama uzatmak istemiyorum. Bilmiyorum sorun bende mi benim yetiştirilme tarzımda mı ama bu tarz şeyler çevremde hiç görmedim. Aslında ikimizin de kültürleri çok uzak sayılmaz ama ailesini tanıdıkça gerçekten çok şaşırıyor ve korkuyorum.
Sevgilim ile bu konuları konuştuğumuzda benimle fikirlerinin aynı olduğunu görüyorum, merak etme vs diyip beni rahatlatmaya çalışıyor ama bilmiyorum. 1.5-2 yıldır gördüğüm birçok şey beni şaşırtıyor sizce ne yapmalıyım? Ben mi korkmakla çok abartıyorum sizce? Sevgilimi de çok seviyorum o benim ilk aşkım ailesi yüzünden bırakmak istemiyorum ne yapacağımı şaşırdım.
Sunu hiç anlayamadık bazı üyelere...Annesi babası ninesi isterse ebesi evliliğin ikinci günü size geleceğiz desin, eşiniz net bir" Hayır" dedikten sonra isterse masaya çıkıp tepinsinler.

Kesinlikle konuş baştan.
Tavrını yaşam tarzını soyle.
Ben hiç hayal etmediğim eş ailesi ile karşılaştım.
Nikahımda köy işleri var diye gelmeyen aile evlendikten bir hafta sonra köyü toplayıp gelmeye çalıştı.
Sonra sık sık gelin göreceğiz mantigiyla gelmek istediler biz dip dibe degiliz ama mesafe 1.5 saat.
Yaşamları o kadar iğreti ki tahammül seviyeni dibe çekiyorlar.
Aşırı rahatlar oğlumuzun evi kafası.
Esimin babası bana yengelerini neden aramiyorsun diye laf soktu.
Siki fiki ilişkiler icindeler
Senin mesafeli olmamdan hoşnut olmuyorlar.
Daha çok şey var anlatamadigim.
Ben mesafe koydum gitmedim ama bu sıkıntılara ne gerek vardı?
Ya da tamamen koparamazsin çocuk vs oluyor.
Kimse ailem anormal demiyor.
O yaşam tarzını benimsenmen bekleniyor.
Başta hepsi saygılı davranıyordu.
İşin içine girince artık bizden oldun bize uyum sagla diyorlar.
Benim esim pasif değil ama o da bu kadar soğuk durmamdan hoşlanmıyor.
Çünkü o ailede yetişmiş ona göre de insan sevdiği için katlanir.
Benim için tolere et diyor.
İki arada bir derede kalmaya gerek yok.

daha evli değilsiniz bir şey değilsiniz "bak gelmesinler" diye konuşma yapmanızın bir anlamı yok
ama bunu duyduğunuzu çok saçma olduğunu, sizden böyle beklentilere girmememelerini umduğunuzu söyleyin. kısacası ton/uslup önemli yani.

bir de ben şunu anlamadım:
siz daha atanmamışsınız yani neticede sizin de maddi katkınız 0.
sevgiliniz ar. gör .yani çakılı kadro, sizin onun bulunduğu şehre atanacağınız ne malum ki evlenme planı ypaıyorsunuz?
sizin gideceğiniz şehre ev sereceksiniz eşiniz ailesiyle kalmaya devam mı edecek?

biraz acele etmiyor musunuz evlenmekte?
Ben özel bir kurumda çalışıyorum maddi desteğim var. Üzerime düşen her şeyi yapıyorum çok şükür. Derece yaptım muhtemelen istediğim şehre atanma durumum olacak. Bence acele etmiyoruz o 27 ben 25 yaşındayım şubatta 26ma giricem ve işimiz vs en azından garanti. Neden biraz daha bekleyelim ki. Dediğiniz gibi konuşacağım bu arada tatlı bir dille.

X