Facebook Avataria Tehlikesi

Nasıl denetlenecek ki sanal ortamda kesin denetleme sağlanması çok zor. Işın büyüğü aileye kalıyor.

Bilmiyorum ama aileler de bir yere kadar kontrol altında tutabilirler çocuklarını, ya da ilgisiz ailelerin çocukları böyle kurda kuşa yem vaziyetinde mi beklesin yani. Ya ne kadar kötü bir zamanda yaşıyoruz gerçekten anlayamıyorum. Öpüşme sahnelerinde kanal değiştirip sakındığımiz miniklerin bu tür şeylerle muhatap olmalarına içim yanıyor.

Bu konu aslinda cok detayli ve uzun ama isin temelinde cahillik ve yaptirimlarin yeterince etkili olmamasi var. Bu yuzden ailelere buyuk sorumluluklar dusuyor. Artik ebeveyn olmak cocugunu sevip onunla ilgilenip ihtiyaclarini satin almak degil, onu sosyal hayata da hazirlamalilar. Kiz veya erkek farketmez herkes cocugunu takip etmeli.
Tamamda o kadar yırtıyoruz biyerlerimizi hala kara cahiller var 5 10 çocuk doğurup sokak çocuğu gibi sokaklarda büyüyen ilgilenilmeyen saldım çayıra mevlam kayıra büyüyorlar ilgi sosyal hayata hazırlamak şöyle dursun.
Hala bir bakan çıkmış 5 çocuk yapın diyor 1 taneyi takip edemiyorlar :KK12:

cok feci .
yazil ya
pislik herifler . kopekler 9 yasinda oldugunu dusundugun kizdan nasil etkilenirsin .

midem bulandi. kizim var benim ya . :KK42:

Bilmiyorum ama aileler de bir yere kadar kontrol altında tutabilirler çocuklarını, ya da ilgisiz ailelerin çocukları böyle kurda kuşa yem vaziyetinde mi beklesin yani. Ya ne kadar kötü bir zamanda yaşıyoruz gerçekten anlayamıyorum. Öpüşme sahnelerinde kanal değiştirip sakındığımiz miniklerin bu tür şeylerle muhatap olmalarına içim yanıyor.
Tabii ki öğle beklemesinler ama çözüm de gelmiyor aklıma.

Belki arkadaşın yaptığı gibi yetişkin bireyler görevlendirilip sahte hesaplarla iletisime geçebilir sürekli. Site de böyle bir kontrol olduğunu kullanıcılarına açıkça bildirirse cekinirler en azından. Sanal polis gibi?

Teknolojik bir çözümü varsa neden uygulamıyorlar anlamıyorum zaten.

Aaa canim milletim yillardir boyle internet. Ucu bucagi olmayan bir okyanustur dogru.
Simdi efendim, ebeveyn olarak bilisim konularinda sinifta kalmis bilgi uretemeyen (bunu gereksiz sanan) bir millet olmak var.
Colugunu cocugunu internetten avlayan insanlarin eline birakmak var.
Bunun cocuk mayfasi, organ mafyasi, madde mayfasi her tur mafyasi var.
Bu yuzden veli kontrolu getiren programlar var ama, veli bilisim konusunda super cahil olursa nereden alip koyacak oraya programi, adamin-kadinin teknolojiden dunyadan hayattan evrenden hic bir sey anladigi yok ki...
21. yuzyil gerceklerinden bi-haber zavalli anneler babalar.

tantanis tantanis , sanal polis fikri çok hoşmuş. Olabilirdi aslında.

Bizim evde aile koruma şifresi var. Facebook yok bende. Yinede böyle bir oyuna girilebiliyor mu merak ettim ? Sanırım çocuk şifresi gerekiyor bunun için ayrıca. Daha kapsamlı bildiğim kadarıyla.

Lütfen lütfen her evde bu programlar olsun. Çocuklarınızı seviyorsanız iki değil on gözünüz olsun.

Facebook adresi olmamalı bu yaştaki çocukların.

Cok kotu bisey bu.
Aklima habbo hotel diye bi online oyun geldi.
Zamaninda ben ve kardeslerim oynamisti.
Biz daha cok " zengin gorunuyum, para kazaniyim" merakiyle oynuyoduk. Oyunlar oynuyoduk ve para kazaniyoduk. Oyun derken. Bi uye odasinda oyun kuruyordu. Bu sandalye dansi felan olur. Kazanana para veriyordu odanin sahibi.
" tanisalimmi " diyen cok kisi olurdu ordada. Biz keriz yerine koyup mobilya para isterdik cocuk akliyla. Eger uygunsuz kelime kullanirsak sistem "bobba" olarak degistiriyordu yazdiklarini.
Ornegin " sex" yazardin,enterdan snra " bobba" olarak yayinlanirdi.

Ayrica bu oyunlarin yas siniri cok dusuk. Cok cok dikkat etmeli aileler.2

Tamamda o kadar yırtıyoruz biyerlerimizi hala kara cahiller var 5 10 çocuk doğurup sokak çocuğu gibi sokaklarda büyüyen ilgilenilmeyen saldım çayıra mevlam kayıra büyüyorlar ilgi sosyal hayata hazırlamak şöyle dursun.
Hala bir bakan çıkmış 5 çocuk yapın diyor 1 taneyi takip edemiyorlar :KK12:

Dedigim gibi bu sorunun da kokunde cahillik var. Soyum sursun diye evlendiginden beri senede bir cocuk yapip yetistirmek namina hic bir sey yapmayan aileler var. Bu ailelerden o bilinc verilmedigi icin sapik olan da cikiyor takip edilmedigi icin bu sapiga maruz kalan da.

Ayrica artik cogalmasi gereken bir tarim toplumu degiliz. Belki 100 sene once evet savaslar ve afetler yuzunden, isgucu eksikligi yuzunden urememiz gerekiyor olabilir ama artik teknoloji cagindayiz. Niceligin degil niteligin onemli oldugunu, egitimsiz 50 insanin egitimli bir insan edemedigini idrak edememeleri de ayri bir cahillik.

Yas sınırlaması yok mu . Yada bunları kontrol eden bı devlet kurumu.. Nasıl bu kadar bulıncsız hareket edebiliyorlar.. Bu kadar rahat..

Gelişen bi ülke oluyoruz. İyi hoşta etrafımızdaki tehlikelerde gelişiyor demekki.
Netteki iğrencliğe bak ya.
Sana tlf alayım ben. Desturrr deeeeee şuursuzzzz sen kimsinde bana tlf alıyorsun.

Eskiden gel şeker vereyim. Ben babanın arkadaşıyımlar vardı....:KK67::KK67:
Sapıklıklarda sınır tanımıyor:KK67:

internet derya, çocuk bundan elbette faydalanmalı,
tamamen kısıtlamak doğru değil.

ben kendim şu önlemleri almayı düşünüyorum :) daha benimki küçük ama.

bir kere çocuk olan evde aile koruma şifresi kesin olması gerekir.
ama bu daha çok zararı bilinen yerlere girmeyi engelliyor.

onun dışında çocuğun odasında kişisel bilgisayar bulundurulmasını doğru bulmuyorum, belki 14-15 yaşlarına kadar. o yaşa kadar da ebeveyn iyi rehberlik ederse çocuk bilinçli bir şekilde interneti kullanabilir diye düşünüyorum.

Surekli kontrol altinda tutmanin da karakterinde ve karar alma mekanizmasinin gelisiminde korkunc etkileri oluyormus. Nasil yetisecek bu cocuklar?

Surekli kontrol altinda tutmanin da karakterinde ve karar alma mekanizmasinin gelisiminde korkunc etkileri oluyormus. Nasil yetisecek bu cocuklar?

Bu tavrın her konuda geçerli olmadığını, onu koruyabilmek adına şart olduğunu bilirse gelişimini olumsuz etkileyeceğini hiç sanmıyorum.
Bizimki okul seçimini bile kendi yaptı, kabul etmeyince aylarca uğraştı aldırdı kaydını. Pahalı diye istememiştik ama adamın karar alma ve ikna mekanizması bizimkinden çok daha gelişkin çıktı :))

Sürekli hatırlatmak gerek. Eskiden sadece kimler sana dokunabilir, nerelere dokunulmaz diye anlatmak gerekirdi şimdi internette nasıl davranilacagıni anlatmak da gerekiyor..

9 yaşında bir çocuğun neden facebook hesabı olur en bşataki sorun bu bence.
Ben 33 yaşındayım hiçbir sosyal meday hesabım yok. KK hariç.
Dünya bu kadar pis bir yerken bırakın çocukları büyükler bile bu kadar korunmasızken internet benim gözümde de çok ürkütücü bir yer.
Ebeveyn değilim ama çocuğum olsaydı bin kat daha dikkatli olurdum herhalde ki ben çocukların eline elektronik eşyanın verilmesine de karşıyım.

Bu nasıl bir şey böyle. Midem bulandı, dehşete kapıldım. Bu adamlar ev adresine kadar öğrenip neler neler yapabilirler korkunç. Ve anne babalar nasıl bir rahatlık içindeler ki bunca olay yaşanırken ilgilenmiyorlar ne yapıyor diye ayrıca 9 yaşında çocuğun facebook hesabı niye var? kadınlarımız gezme tozme check in yapma telefondan oyun oynama derdinde, erkekler öyle. Bu nedir yaaa.. Anne olmak için uğraşan bir insanım senelerdir olsa gözümün önünden ayırmam gözümden sakınırım.

X