Facebook Avataria Tehlikesi

Ağlayacağım ya inanamıyorum. Yavrularımızı nasıl koruyacağız ya nasıl? İyice psikolojim bozuldu. Haklısınız çocuklarımızla ilgilenmeliyiz, takip etmeliyiz ama her an yanlarında olamayız ki... Akıl akıldan üstündür.. Önerileri olan, çocukları nasıl korumamız gerektiğini yazadursun, konu sahibesi de uygun görürse...

Dedigim gibi bu sorunun da kokunde cahillik var. Soyum sursun diye evlendiginden beri senede bir cocuk yapip yetistirmek namina hic bir sey yapmayan aileler var. Bu ailelerden o bilinc verilmedigi icin sapik olan da cikiyor takip edilmedigi icin bu sapiga maruz kalan da.

Ayrica artik cogalmasi gereken bir tarim toplumu degiliz. Belki 100 sene once evet savaslar ve afetler yuzunden, isgucu eksikligi yuzunden urememiz gerekiyor olabilir ama artik teknoloji cagindayiz. Niceligin degil niteligin onemli oldugunu, egitimsiz 50 insanin egitimli bir insan edemedigini idrak edememeleri de ayri bir cahillik.
Dedigim gibi bu sorunun da kokunde cahillik var. Soyum sursun diye evlendiginden beri senede bir cocuk yapip yetistirmek namina hic bir sey yapmayan aileler var. Bu ailelerden o bilinc verilmedigi icin sapik olan da cikiyor takip edilmedigi icin bu sapiga maruz kalan da.

Ayrica artik cogalmasi gereken bir tarim toplumu degiliz. Belki 100 sene once evet savaslar ve afetler yuzunden, isgucu eksikligi yuzunden urememiz gerekiyor olabilir ama artik teknoloji cagindayiz. Niceligin degil niteligin onemli oldugunu, egitimsiz 50 insanin egitimli bir insan edemedigini idrak edememeleri de ayri bir cahillik.

Çok çocukla , sapık, katil olmak arasında hiç bir bağ yoktur.
Son ayların/ yılların sapık , katil, canilik vakalarini inceleyin , bir iki kardeş , ya da tekler. Ozgecanin katili mesela kaç kardeş ? Kayseri maduru genç kıza bunu yapan mesela ?
Bir kediyi döverek öldüren o pislik mesela ?

Tek çocukta sapık olabiliyor, 6, 7 kardeşe sahip ailede ..

Çok çocukla , sapık, katil olmak arasında hiç bir bağ yoktur.
Son ayların/ yılların sapık , katil, canilik vakalarini inceleyin , bir iki kardeş , ya da tekler. Ozgecanin katili mesela kaç kardeş ? Kayseri maduru genç kıza bunu yapan mesela ?
Bir kediyi döverek öldüren o pislik mesela ?

Tek çocukta sapık olabiliyor, 6, 7 kardeşe sahip ailede ..

Çok çocuk = çok sapık demiyorum zaten. Peşine koşabileceğin kadar çocuk diyorum. Mesela bir ailenin maddiyat olarak enerji olarak 10 çocuğa yetecekse yapsın tabi. İlgilenemeyecekse 1 çocuk bile fazla...

Tamamda o kadar yırtıyoruz biyerlerimizi hala kara cahiller var 5 10 çocuk doğurup sokak çocuğu gibi sokaklarda büyüyen ilgilenilmeyen saldım çayıra mevlam kayıra büyüyorlar ilgi sosyal hayata hazırlamak şöyle dursun.
Hala bir bakan çıkmış 5 çocuk yapın diyor 1 taneyi takip edemiyorlar :KK12:
O kadar sinirleniyorum ki. Biz bir tane çocuk yaparken bile düşünüyoruz maddi manevi her türlü yanında olup sorumluluk sahibi bireyler yetiştirebilecek miyiz telaşına düşüyoruz. Değil ki 5 çocuk yapalım.

Dehşete kapıldım resmen artık daha çok ve hızla bu tür tehlikeleri düşünüp koruyacağım kızımı
Ne yapılabilir Nasıl yapılır güvenli bir ortam sağlanır bulmaya çalışacagım

Ben eskiden oyun bağımlısıydım
Nişanlanınca çeyiz telaşında bıraktım
Bunun benzerini oynamışlığım var
'Sanalika' adı
Yine aynı sosyal paylaşım sitesinde ne hikmetse (?)
Demek ki oyunların ismi değişse de içeriği aynı yönde

Ben yetişkindim zaten 'slm' yazsalarda konuşmuyordum
Ben puan manyağıyım, çöp toplayıp puan alma derdindeydim
Ama geçerken ben değil de diğer kız cevap yazıyosa görüyordum, chate çevirmişlerdi
9 yaşındakiler aklıma gelmemişti, karşıdaki de tam sübyancıymışpis sapık
Allah belasını versin
Beni de Allah korumuş he
Oynamadığım oyun yoktu
Ey gidi

Beni de Allah korumuş he
Oynamadığım oyun yoktu
Ey gidi

Bu devirde öyle bir ebeveyn olmalısın ki, çocuğun için kurttan daha kurt düşünebilmelisin yeri gelince Bir-Dost Bir-Dost
Online oyunları ben de oynadım ama kanacak yaşta değildim, şimdi içerikler daha da saptırılmış, daha da müsaitleştirilmiş tacize, istismara.

İlgisiz, bilgisiz kalmamak lazım kesinlikle.

Bu devirde öyle bir ebeveyn olmalısın ki, çocuğun için kurttan daha kurt düşünebilmelisin yeri gelince Bir-Dost Bir-Dost
Online oyunları ben de oynadım ama kanacak yaşta değildim, şimdi içerikler daha da saptırılmış, daha da müsaitleştirilmiş tacize, istismara.

İlgisiz, bilgisiz kalmamak lazım kesinlikle.
Evet tetrisle büyüdük sonra marioya geçtik
Hoş bizim dönemimizde komşular bile daha güvenilir, öğretmenler anne baba gibiydi
Artık hiç bişey öyle değil ne oyunlar ne etraftakiler
İşte benim oyun kurdu oluşumda yeğenlerime, kızıma karşı işime yarayacak sanırım.

Ben bi de gudubet olduğumdan aman tanımıyorum cevap yazamam, şu çöpü de toplayayım puanım artsın diye geçiyodum. O yüzden bu boyutlara vardıklarını tahmin etmemiştim, iyi oldu bu konu

Evet tetrisle büyüdük sonra marioya geçtik
Hoş bizim dönemimizde komşular bile daha güvenilir, öğretmenler anne baba gibiydi
Artık hiç bişey öyle değil ne oyunlar ne etraftakiler
İşte benim oyun kurdu oluşumda yeğenlerime, kızıma karşı işime yarayacak sanırım.

Ben bi de gudubet olduğumdan aman tanımıyorum cevap yazamam, şu çöpü de toplayayım puanım artsın diye geçiyodum. O yüzden bu boyutlara vardıklarını tahmin etmemiştim, iyi oldu bu konu

Aynen, ilk nintendolar vardı, micro geniuslar... Kasetli walkman çocuğuyum. O zamanlardan bu yana oynadım durdum hatta geçen yaza kadar minecraft oynuyordum. Orada da çocuklar vardı ama aklıma bile gelmemişti. Eşim de Clash of clans oynardı. Hatta "La liseli bebeler yıktılar kalemi" diye gülerdi filan.

Ama sonra bir oyuna denk geldim, danslı bir online oyun (facede var mı bilmiyorum). Orada içerikler git gide değişmeye başlamıştı, onu fark etmiştim. Oyun içinde sanal flört bölümü vardı, eşli dans etmeler ve chat alanları açılıyordu.

"Kesinlikle bu oyunları oynatmam çocuğuma" dediğimi hatırlıyorum kendime.
İşte... Sıkı takip lazım, pcye kurulan aile koruma programları bile işe yaramıyor; +18 olmayan sitelerden +18 görüntülere ulaşabiliyor 10 yaşındaki çocuklar...

Aynen, ilk nintendolar vardı, micro geniuslar... Kasetli walkman çocuğuyum. O zamanlardan bu yana oynadım durdum hatta geçen yaza kadar minecraft oynuyordum. Orada da çocuklar vardı ama aklıma bile gelmemişti. Eşim de Clash of clans oynardı. Hatta "La liseli bebeler yıktılar kalemi" diye gülerdi filan.

Ama sonra bir oyuna denk geldim, danslı bir online oyun (facede var mı bilmiyorum). Orada içerikler git gide değişmeye başlamıştı, onu fark etmiştim. Oyun içinde sanal flört bölümü vardı, eşli dans etmeler ve chat alanları açılıyordu.

"Kesinlikle bu oyunları oynatmam çocuğuma" dediğimi hatırlıyorum kendime.
İşte... Sıkı takip lazım, pcye kurulan aile koruma programları bile işe yaramıyor; +18 olmayan sitelerden +18 görüntülere ulaşabiliyor 10 yaşındaki çocuklar...
Bende okeydeki muhabbetlere ayar oluyodum
Sonra şey yapmıştım, arkadaşlarımı çağırıyodum aynı anda giriyoduk masa bize özel oluyodu
Ben gudubetim ondan birazda

Bende okeydeki muhabbetlere ayar oluyodum
Sonra şey yapmıştım, arkadaşlarımı çağırıyodum aynı anda giriyoduk masa bize özel oluyodu
Ben gudubetim ondan birazda

Est. gudubetlik demeyelim de, çok kuzu gibi bir çocuk değilmişsin diyelim, ben gibi.
Öyle de olmalı zaten çocuklar, kuzu kuzu yetiştirilmemeli. İşte... Bi yere kadar koruyabildiğin kadar korursun, gerisi artık tevekkül. Allah korusun tüm dünya çocuklarını...

Est. gudubetlik demeyelim de, çok kuzu gibi bir çocuk değilmişsin diyelim, ben gibi.
Öyle de olmalı zaten çocuklar, kuzu kuzu yetiştirilmemeli. İşte... Bi yere kadar koruyabildiğin kadar korursun, gerisi artık tevekkül. Allah korusun tüm dünya çocuklarını...
Amin tüm annelere yaymak laızm böyle şeyleri
Kimisi eski mario oyunları gibi masum oyunlar sanıyo

Az önce star haberde çıktı oyun hakkında haber,
Tüm ebeveynler izlemiştir umarım

İnsanlık denen birşey kalmamış artık Allahım evlatlarımızı korusun bizi böylesine bilinçlendirenden de Allah bin kere razı olsun her türlü bedduayı almayı hak ediyor bu lanet insanlar

X