Fikrinize ihtiyacım var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
daha başka bir sıkıntı da şu ki

eşya alınmış ama
ne ev var ne düğün halledilmiş
sadece ev kiraları değil ki tüm masraflar çok büyük artış gösterdi
eğer düğün yapılacaksa -ki bu kızın babası 1 senedir evliliği ertelettiğine göre herhalde düğün yapılacak yoksa nikah kıyılır geçilirdi...daha o düğünün altınının vs ödemesi var

nasıl ödesin bu adam?

bir de deniyor ya "baştan çalışan kadın baksaydı"
e konu sahibi de baştan zengin koca baksaydı madem...ben işsizim diyerek. bunun sonu yok ki.

adam 2 sene önce evlenmeye niyet etmiş etrafa duyurmuş bakınmış filan desek ; çünkü birileri tanıştırmış görüşülmüş edilmiş nişan takılmış nişandan beri 1 sene olmuş. 2 sene önce iyi kötü geçinirim diyordu belki. ama şimdi güvenmiyor adam maaşına.
Düğün istemedim, yalnızca nikah. Fakat altın şuanda çok pahalı dediğiniz gibi. Tanıştığımız dönemde herşey bu kadar pahalı değildi, kiralar da öyle. Fakat şuanki durum herkesin malumun.

Düğün istemedim, yalnızca nikah. Fakat altın şuanda çok pahalı dediğiniz gibi. Tanıştığımız dönemde herşey bu kadar pahalı değildi, kiralar da öyle. Fakat şuanki durum herkesin malumun.
Ee sizinde evlenmeyi istememeniz lazım bu durumda.
Sadece nikah dediğiniz şey kına için elbise, gelinlik, dağıtılacak hediyelikler, altın derken az buz bir paraya gelmeyecek yine.
Kira da ayrı.
Aile desteği de yok, nişanlinizin maaşını yazmiyorsunuz ama fazla değil belli ki. Siz ne düşünüyorsunuz? Nasil olacak tüm bunlar?
Borç harç oldu diyelim ya sonrası?

Hepsi öyle eşimin arkadaşı da yana yakıla memur eş arıyor, devir çok değişti, eşimle ben beş kuruşsuz atanmadan evlenmiştik ikimiz de özeldeydik ama birgün kalbimi kırmadı Allah razı olsun, bu yeni dönem erkekleri bir tuhaf Tm esin çalışsın da niye psikolojik baskı yapıyorsun 🤷‍♀️
kesinlikle bende tam olarak bunu söylemek istedim baski yapmak cok mantiksiz. bende baska bir ülkede dile cok hakim degilken is bulup calisiyorum esim de evlenmeden buraya gelir gelmez caliscaksin tek maas olmaz vs gibi bir cümle asla kurmadi - beraber yapariz dedi hep. baskisiz rahat rahat isimi buldum baski altinda olmak farkli bir sey bence

Aslında bu dönemin bütün erkekleri böyle değil bazısı böyle. Benimde erkek arkadaşım var. Kadınların çalışmasını da destekleyen biri olduğu halde kadına karşı maddi beklenti içinde olan erkeklerin normal görmüyor. Ve kadınların bu tarz adamlarla mutlu olmayacağını bir erkek olarak söylüyor.
Bence de böyle bir erkekle mutlu olunmaz , ekonomi gerçekten kötü evde eşler çalışmalı tabiki ama bunun yöntemi bu değil, eşim taş taşırım ama seni muhtaç etmem diyerek benimle evlenen bir insandı, ikimiz de atanmamistik gelirimiz kısıtlıydı, evlenince işten çıkarıldım eşime yardımcı olamadım bir dönem, maddi olarak buhranlı dönemler yaşadık yani o dönemlerim aklıma geliyor bir de şu döneme bakıyorum, adam karşıdaki üzülür mü bile demiyor pat lafı yapıştırıyor bence büyük bir sorun var , bu işin yöntemi bu değil, güzelce hayatım keşke sende iş bulabilseydin iyi olurdu demek varken bunu bir koşula bağlamak gerçekten çok kötü...

Konu sahibi çalışmadan evlenemezmiş.
Ama adam bunu keyfiyetten istemiyor ki. Bir yıl önce de konu sahibi çalışmıyormuş ve adam evlilik istemiş ama aile ertelemiş. Çalışmazsan evlilik yok diyecek adam o zaman da istemezdi evlenmeyi. Adamın konu sahibinin çalışmadan evlenemeyiz deme sebebi ise şu an tek maaşla geçinememeleri. Yoktan nasıl var edebilir ki adam maaşı yetmiyorsa?

Ev geçindirme konusunda kendine güvenmeyen erkek evlenmesin bir zahmet.
Çalışmayan kadınlar da adam ev geçindirsin diyerek evlenmesin. Ülkenin hali ortada. Biz 2 memur maaşıyla ancak lükssüz bir yaşam sürüyoruz. Herkes başının çaresine bakmak zorunda.

Mazareti ise şu, ben geçen yıl yapacaktım siz istemediniz. Bu sene de herşey çok pahalandı. O halde bekleyeceksiniz yada sen iş bulacaksın demeye getiriyor
Geçen yıl evlenmiş olsanız şu an da iş bulamadığınıza göre ne yapacaktı acaba? Boşanacak mıydı? Ya da her gün her gün iş bul diye başınızın etini mi yiyecekti.
Kadın erkek bu toplumda eşit değil malesef. O yüzden kadının her hangi bir nedenle ( işten çıkarılması, doğum vs) çalışamadığı durumlarda evini geçindiremeyecek olan erkeklerde evlilik düşünmesin o zaman. Kadın çalışsın, para kazansın, çocuk baksın, kocaya baksın, koca ailesinin işine de koşsun. Erkekler de kadın kadar kazanıp evin giderlerine eşleri kadar katkı yapıp gerisini de ailelerine yedirsinler ne güzel dünya

Arkadaşım Allah rızka kefil değil mi? Nişanlın içinde bulunduğu durumdan kaynaklı kaygı yaşıyor ve çok doğal. Ancak hayat bu. Atansan bile bir sebepten dolayı ikinizden biri çalışmayabilir. Birinizin kazandığı ile geçinmek durumunda kalabilirsiniz. O zaman ne olacak? Pes edecek hiçbir neden yok ortada. Nişanlına burada dik durup ben senin yanındayım istersen çalış istemezsen sen bilirsin demesi gerekirdi ancak dememiş. Onun da ne koşullarda neler yapmaya çalıştığını bilmediğimiz için bu konuda yorum yapamayız. Allah yuva kurana yardım eder. Kaygılanma, üzerindeki baskı az buz değil evet ama kimsenin yarını belli değil. Siz olabilecek en kısa sürede bu işi tamamlayın. Uzattıkça suyu çıkacak belli.

Hadi girdin diyelim bir ise, evlendikten sonra cikarilmayacagin ne malum? Ozek sektor bu kaygi her zaman yok mu? Cikarilma korkusu.
Yani is yoksa evlilik de yok kafasi biraz kati geldi bana. Kendisi de ozel sektor calisaniymis. Siz ise girdiniz evlendiniz bu kez o cikarildi buyrun burdan yakalim. Bosanacak mi sizden tek maas var diye.

Not: Kesinlikle kendiniz icin calismalisiniz onceliginiz evlilik degil kendiniz olsun. Nisanliniz da biraz hirt.

Doktora eğitimime devam ettiğim için kpss çalışmadım bu zamana kadar. Doktoram bitti fakat bir üniversitede kadro bulana kadar kpss çalışacağım. Elimden geldiği kadar çalışmaya devam edeceğim
Ne yani dershaneler doktorası bitmiş birini almıyor mu? Hayret içinde okudum branşınız ne acaba?

Ve maalesef nişanlınız haksız ama bitirilecek bir durum da yok. ona da kendi çapında hak verilir

Son düzenleme:
Nişanlınız kaygılarında haklı olabilir ancak üslubunda ve yaklaşımında sorun var.

Maddiyatla mutluluk olmuyor evet ama hane gelirinin yüksek olması hayatı kolaylaştırıyor bu da evdeki huzuru ve geçimi olumlu yönde etkiliyor.

Bence evlilik için çok acele etmeyin.
Bunu işsiz olduğunuz için değil nişanlınızın tavrı nedeniyle söylüyorum.

Ne yani dershaneler doktorası bitmiş birini almıyor mu? Hayret içinde okudum branşınız ne acaba?

Ve maalesef nişanlınız haksız ama bitirilecek bir durum da yok ona da kendi çapında hak verilir
Ne yazık ki.. Tecrübeniz var mı diye soruluyor ilk önce. Bunun yanı sıra branşımın ders saati az olduğu için her bir özel okul veya dershane için 1 öğretmen yeterli oluyor. Bu sebeple de istihdam oldukça kısıtlı.

Merhabalar arkadaşlar. Size bu aralar hayatımı oldukça meşgul eden ve çözüm bulamadığım bir konuda akıl danışmak, sizden fikir almak istiyorum.
Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz. Nişanlım tek maaşla evin geçinemeyeceğini, benim de iş bulmam gerektiğini söylüyor fakat bulamıyorum. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve iş imkanları çok kısıtlı. Birçok farklı iş koluna başvuru yapamama rağmen dönüş alamıyorum. Bu zamana dek lisansüstü eğitimim ile uğraştığım için kpssye hiç çalışmadım, branşım da ataması oldukça az olan bölümlerden biri. Yani hemen atanmam mümkün değil. Ailem ise artık en azından gelecek yaz evliliğin gerçekleşmesini bekliyor. Fakat nişanlım sürekli sen de iş bul, ben ne yapabilirim diyerek deyim yerindeyse işi sürüncemede bırakıyor. Ailesinden maddi bir desteği yok, herşeyi tek başına yapmaya çalışıyor. Ailem de ben de buna saygı duyuyoruz fakat gelecek sene ekonomi bundan daha iyi olmayacak. Sizce nişanlılık sonlanmalı mı, yoksa biraz daha zaman tanımalı mıyım? Sizlerden yorum bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler..

Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz.

Toplam kaç yıldır berabersiniz ? 1 yıllık süreçte alınan eşyalar neler, bunları kim aldı ve eşyalar nerede duruyor ?

Evlilik konusunda kesin kararınızı vermiş ve sadece nikah isterken; babanız neden süreci uzattı ve siz neden kabul ettiniz ?

Ne yazık ki.. Tecrübeniz var mı diye soruluyor ilk önce. Bunun yanı sıra branşımın ders saati az olduğu için her bir özel okul veya dershane için 1 öğretmen yeterli oluyor. Bu sebeple de istihdam oldukça kısıtlı.
Çok şaşırdım gerçekten ben 2 yıl özelde çalıştım. Ama oralar da hiç böyle yapmıyordu sizin zaten ücretli öğretmenlik yapmışsınız tecrübelisiniz. Şaşırdım geçerken de…

Çok şaşırdım gerçekten ben 2 yıl özelde çalıştım. Ama oralar da hiç böyle yapmıyordu sizin zaten ücretli öğretmenlik yapmışsınız tecrübelisiniz. Şaşırdım geçerken de…
Dediğim gibi, branşımın ders saati az olduğu için ücretli öğretmenlikte de branşım dışında çalıştım hep. Gariptir ki bulunduğum şehirde bulunan birkaç özel okul, ücretli öğretmenliği deneyimden saymıyor.. Deneyimsiz olduğumuz için işe kabul edilmiyoruz fakat deneyim edinmek için bir fırsat da yaratılmıyor. Eminim birçok öğretmen arkadaşımın da yaşadığı problem bu.

Üniversitede kalmak ucu açık bir deniz gibi geliyor bana.
Tek bir hedefe kitlenince diğer şeyler kaçırıliyor gibi.
Çünkü orada kadro almak işe girmek çok zor.
Benim zamanımda hocamız sen sen diye etiketleyip öyle belirliyordu kimin kalacağına orada.
Keşke öncelik olarak özel yada devlet bir yerde ise baslasaydiniz.
Aslında kendinizi geliştirmeye uğraşan birisiniz doktora vs yapmak basit iş değil ama sizin önceliğiniz bir iş olmalıydı sanki.

Toplam kaç yıldır berabersiniz ? 1 yıllık süreçte alınan eşyalar neler, bunları kim aldı ve eşyalar nerede duruyor ?

Evlilik konusunda kesin kararınızı vermiş ve sadece nikah isterken; babanız neden süreci uzattı ve siz neden kabul ettiniz ?
Toplam 2 yıldır beraberiz. Eşyaları herkes payına düşeni aldı, klasik paylaşma yani. Aldığımız yerlerde duruyorlar.
Hızlı olduğunu düşündü, bana fikrim sorulmadı. Yani kabul etmek yada etmemek gibi bir lüksüm yoktu.

Merhabalar arkadaşlar. Size bu aralar hayatımı oldukça meşgul eden ve çözüm bulamadığım bir konuda akıl danışmak, sizden fikir almak istiyorum.
Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz. Nişanlım tek maaşla evin geçinemeyeceğini, benim de iş bulmam gerektiğini söylüyor fakat bulamıyorum. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve iş imkanları çok kısıtlı. Birçok farklı iş koluna başvuru yapamama rağmen dönüş alamıyorum. Bu zamana dek lisansüstü eğitimim ile uğraştığım için kpssye hiç çalışmadım, branşım da ataması oldukça az olan bölümlerden biri. Yani hemen atanmam mümkün değil. Ailem ise artık en azından gelecek yaz evliliğin gerçekleşmesini bekliyor. Fakat nişanlım sürekli sen de iş bul, ben ne yapabilirim diyerek deyim yerindeyse işi sürüncemede bırakıyor. Ailesinden maddi bir desteği yok, herşeyi tek başına yapmaya çalışıyor. Ailem de ben de buna saygı duyuyoruz fakat gelecek sene ekonomi bundan daha iyi olmayacak. Sizce nişanlılık sonlanmalı mı, yoksa biraz daha zaman tanımalı mıyım? Sizlerden yorum bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler..

Fakir erkeğin kahrıda hiç çekilmiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X