Fiziğim bir kıza göre erkeksi, kendimle barışık değilim. Nasıl biraz daha incelebilirim?

olmuyoreskisigibi

Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2023
30
13
19
Merhaba. Kendimi bildim bileli fiziğimle hiç barışık değilim. Çocukluğumdan beri ağır spor geçmişim olmamasına rağmen omuzlarım ve sırtım geniş, kalçam dümdüz. Neyse ki orantılı kilo alan biriyim bu yüzden biraz dengeliyorum ama karın kısmımdan çok fazla kilo alıyorum. Birkaç aydır da spor ve diyet yapıyorum fakat bu süreçte incelen şey sadece bacaklarım ve kollarım oldu. Karın kısmı için gluteni kesinlikle kesmem gerektiği söylendi yaptım da. Kaçamak da yapmıyorum beyaz olan hiçbir şey tüketmedim ama bu durum beni üzüyor. Armut vücut tipli olsam bundan kat kat daha iyi. Annem ve ablamda genelde karından kilo alan tipler bunun da genetik olduğunu düşünüyorum ama yılmak hiç istemiyorum. Hal böyle olunca da kendime göre kıyafet bulmam imkansız oluyor. Omuzlarım geniş diye kendime uygun bir mont bulmak neredeyse facia. Ceket giyince de kendimi geniş omuzlarla ve dümdüz kalçayla iyice erkek gibi hissediyorum. Önerebileceğiniz diyet listesi, egzersizler vs. bir şeyler var mıdır? Bu arada skinny fat olduğumu düşünüyorum o yüzden programım kas oranımı arttırmaya yönelik.

bir diyetisyenlik öğrencisi olarak yazıyorum çölyak hastası değilseniz ya da gluten hassasiyetiniz yokksa gluteni kesmeniz oldukça gereksiz olacaktır, karın bölgenizin gitmesi için gluteni kesmenizi söyleyen kişiyi dinlemenizi tavsiye etmem çünkü söylediği şeyler bilimsel temellere dayanmıyor. diyet listesi kişiye özel bir şeydir, alınıp verilen ya da paylaşılan bir şey değildir bir başkasına göre yazılmış diyet listeleri o kişinin bazal metabolizma hızına, kan değerlerine vs bakılarak yazılan bir şeydir çünkü.
şimdi size verebileceğim tavsiyelere geçersem birinci tavsiyem eğer bir diyetisyenden yardım alabiliyorsanız almanızı tavsiye ederim ama böyle bir imkanım yok diyorsanız da sağlıklı beslenmeye çalışın ve protein alımınızı arttırabilirsiniz. bölgesel çalışmayı da deneyebilirsiniz kalça bacak için youtubeda bir sürü video var bence yararlanabilirsiniz. onun dışında yürüyüşü de oldukça tavsiye ederim, dışarıda yapacağınız bir yürüyüş mental sağlığınıza da iyi gelecektir :)
onun dışında bir besin grubunu örneğin karbonhidratları tamamen keserek beslenmeyin çünkü aşırı olmadan alınan karbonhidratlar kas kütlenizi de korur. başka sorularınız olursa cevaplayabilirim buradan, sevgiler

X