Gelenekleri bilmemekten çok stresliyim

bu kadar zorlamaya gerek var mı ya..
neden mantığınız devre dışı kalıyor anlamıyorum. evlilik böyle bir şey değil.
aşk olabilir mi elbette olabilir. ama bu aşkı evliliğe taşımak şart mı?

ayrıca geleneksel olarak kız tarafının talepleri olur.
önce onlar bir şeyler yapacak sonra ona göre siz de yapıp yapmayacağınıza bakabilirsiniz.

Bu kadar farklılık iyi değil kızılcık şerbeti dizisi değil hayat.
Ayrıca siz geleneksel değilseniz ve istemiyorsanız yapmayın. Biz büyük nişanda yapmadık, ben bohça sevmem dedim onu da yaptırmadım. Gelin alma davul zarf zırt istemem dedim onu da yaptırmadım. Kimse için eğilip bükülmeyin

Aslında gerçekten uygun gördüklerimi uygulamayı düşünüyorum yani topluma ait ama hemen hemen Türkiye için bir ortalaması her yerde olanları vardır onları yapmak istiyorum 😊 Ailesi ile tanıştığımda bile sizde isteme nişan vs nasıl oluyor adetleriniz nasıl dediler ben de o an anneme sormam lazım dedim ama annemde çok bilmiyor ☹️
Kayınvalidem mesela kına istedi. Ben kınadan nefret ederim asla yapmam dedim. Onun da hayali kapıda döner kestirmekmiş. Hele hele öyle bir şey olursa gelmem dedim. Yapamadı.
Yine kayınvalidem kuşak kapı açma işlerini de istedi. Ben öyle kırmızı kuşak da taktırmam dedim yapmadım.
Bana boştan sona o kına yakma, kokusu berbat gelir. Hele o kırmızı kuşak asla.
Yada karşı tarafla alışverişe gidip don gecelik almak da.
Neyseniz o olun. Şimdiden böyle eğilir bükülürseniz mutsuzluk garanti olur sizin için.

Burda bir konu vardı muhafazakar erkekler neden kendilerine pek benzemeyen kızları seviyor diye😵‍💫 valla konuyu doğru açmışlar, tersini hiç görmedim duymadım. Ben de anlayamıyorum, kendinden bu kadar farklı birini sev iyi hoş da hiç mi sonuçları düşünmezsin... çocuk olunca özellikle karşı taraf çocuğa din öğretmdk idtiyor, kp ismi koymak istiyor daha neler neler....umarım mutlu olursunuz.

Öncelikle tanışma ve nişanın bir arada olması biraz saçma oluyor damadın çekirdek ailesi bir gün önce gelsinler siz onları evinizde yemeğe davet edin orda aileler tanışsın bi sonraki gün tuttuğunuz mekanda söz ve nişanınızı yaparsınız.

Bohça yapmayın artık kız tarafı nişanda bohça vermiyor sadece erkek tarafı bohça getiriyor.

Hediye olarak erkek tarafına birşey verilmiyor evinizde güzelce ağırlamanız yeterlidir, ben eşime nişanda saat hediye etmiştim sizin de aklınızda bulunsun.

Erkek tarafına yaranmaya çalışmayın çünkü yaranamazsınız, aileler arasında çok uç farklılıklar varsa bu sizin evliliğinizi de çok etkiler aslında uzak mesafe çok uzak değilse bence sevgilinin ailesini şimdiden çağırın bi bakın bakalım aileler anlaşabilecek gibi mi eğer anlaşmaları çok zorsa benden size tavsiye hiç nişan olaylarına girmeyin, çünkü bu tarz evliliklern yürümesi çok çok zor oluyor yıpranırsınız.

Öncelikle istemediğiniz hiç bir şeyi sırf adet diye yapmayın.

Bizim de aileler arası 1000 km. Eşim 1 hafta kalacak yer ayarladı. O 1 hafta içinde ben eşimin ailesiyle tanışıp yemek yedim. Eşim benim ailemle tanışıp yemek yedi. Sonra 1 gün de aileler tanıştı. Ertesi gün de kahvaltıya geldiler. Gündüz de şehri gezdirdik.

Sonraki gün de isteme söz nişan artık ne derseniz hepsini evde yaptık bitti. Zaten eşimin çekirdek ailesi dışında 1 halası 1 kuzeni ve eşi gelmişti.

Gelmeden kv annemi telefonda arayıp adetlerimizi sormuştu.

Mesela kv ler nişanda bisküvi lokum dağıtırmış onları o kadar yoldan getirmiş dağıttık. Bizde istemeden sonra kızın kimliği istenir usülen eskiden kalma bir şey. Onlar da onu yaptı.

Kv istedi ama ben alışveriş falan istemedim. Sonra kv eşime para yollamış alışverişe çıkmadı kendine hediye alsın benim adıma diye.

Kimseyi zora koşacak işler yapmadık. Kimseyi de işimize karıştırmadık. Tüm tarihleri yapılacak işleri kendimiz halledip ailelere söyledik.

Mesela eşimin tarafta düğün sonrası kv kp nin elini öpmeye giderlermiş. Ben 8 senelik evliyim bunu bu yaz öğrendim. Bende kimse böyle bir şey istemedi. Lafını bile etmedi yapmadım diye.

Ben sıfır adetle evlendim, tanışma-isteme- söz aynı gün oldu . Zaten tanışmadan önce nikah tarihini mekanı ayarlanmıştı. Annem ,babam, ben ve de eşimin annesi babası olmak üzere 6 kişiydik asdfg. Geldiler yoldan geldikleri için yemek yedik, sonra isteme yüzük bitti gitti . Hediyeleşme vs yapmadık . Süsleme vs de yapmadık bı adet makas almıştım sadece . Biz daha sekuler eşimin ailesi daha muhafazakar, biz egeliyiz, onlar doğulu ama hiç sıkıntı olmadı . Eşim çok nettir kimseye karıştırmaz bende kimseyi karıştırmam. Birde hiç yardım kabul etmedik her şeyi ikimiz yaptığımız için kimse de yorum yapamadı. İstemeden iki hafta sonra da evlendik

Tam muhafazakarlar tüm akrabalarının arasında ilk başı örtülü olmayan insan ben olacağım. Kardeşlerim de çok daha farklı giyinir hem tarz hem açıklık olarak. Ailesini sevdim iyi de anlaştık ama dediğiniz gibi çok zorluklar olacak gibi ☹️
Bence iyice düşünün.
Zor bir durum.
Eşiniz size mi yakım, o da mı ailesi gibi.
Eş adayınız da ailesi gibiyse bu yola girmeyin.
Benim eş ailem normal yurdum muhafazakar ailesi eşim bizim gibi. Eşim ve ben ortak hareket ettiğimiz için ağzını açamıyorlar ama eşim de onlar gibi olsa yada düşkün olsa yürümezdi.
En güzeli herkesin kendi ailesine kendine yakın bir aileyle devam etmesi aslında

Ben sıfır adetle evlendim, tanışma-isteme- söz aynı gün oldu . Zaten tanışmadan önce nikah tarihini mekanı ayarlanmıştı. Annem ,babam, ben ve de eşimin annesi babası olmak üzere 6 kişiydik asdfg. Geldiler yoldan geldikleri için yemek yedik, sonra isteme yüzük bitti gitti . Hediyeleşme vs yapmadık . Süsleme vs de yapmadık bı adet makas almıştım sadece . Biz daha sekuler eşimin ailesi daha muhafazakar, biz egeliyiz, onlar doğulu ama hiç sıkıntı olmadı . Eşim çok nettir kimseye karıştırmaz bende kimseyi karıştırmam. Birde hiç yardım kabul etmedik her şeyi ikimiz yaptığımız için kimse de yorum yapamadı. İstemeden iki hafta sonra da evlendik
Çok temiz iş :)

Çok temiz iş :)
Asiri temizdi 7 temmuzda evlenmeye karar verdik, 1 Ağustos'ta evlendik :) ama şöyle ki son 6 aydır birlikte yaşıyor sayilirdik o süreç zor olmadı . Ben uğraşamam adetler, hazırlıklar vs düğünümsü şey de nikah töreni ,takı ,pasta dağılış. Gelinlik yerine nikah elbisesi tercih ettim . Hepsini 23 günde hallettim :) sıfır yorgunluk çok az masrafla evlendik

Çok adete bakarsanız çok sorun yaşarsınız. Benim tanışmam istemem bir gün içinde oldu, ertesi gün de nişanım oldu. İlk gün geldiler önce tanıştık yemeklerimizi yedik, oturduk sohbet ettik, sonra isteme oldu dağıldık. Ertesi gün de nişanı yaptık direkt. İşin içine çok adet soktuğunuzda karsı taraf da sokmaya çalışıyor bu sefer denge zor kuruluyor. Siz nasıl isterseniz öyle olsun.

Biz tanıştırdığımızda nikah tarihimiz alınmıştı.

Ayrıca bizde de dengeler sizinki gibi, eşim doğulu biz batılı, kimseye yorum yapma haddi vermezseniz idare etmeniz daha kolay olur. Ama siz millete kalmadan yorumları yapıyorsunuz gibi :)

ben de muhafazar sağcı aileden alevi solcu aileden gelen biriyle evleniyorum. hatta sevgilimin kuzeninin adı menderes bizde de Alparslan var. ama bjr şekilde uyum sağladı aileler. ama tanışma isteme söz nişan aynı anda olmaz. önce gelsinler ailenizle tanışsınlar. sonra söz nişan isteme bir arada olabilir

2 gününüz varsa ilk gün bir tanışma olsun, evde yemek ikrami vs. 2.gun isteme söz yine evde, az misafirle, pasta kesme kahve vs zaten çok detaylı bir şey değil. Biz adet vs yapmadık ama farklı yöreler olduğu için ikramları yöresel yemeklerden yapmış ailem, bir de ev suslemisler ya çok hoş olmuştu 😊 açıkçası benim vaktim de hevesim de yoktu böyle şeylere o yüzden masraf etmeden kendinizce yapın demiştim gayet de hem ucuz olmuştu hem de gönülleri olmuştu. Bohçadir bir şeyler dağıtmadir bana saçma masraf geliyor, parasını versinler daha makbule geçer 😅 bizim gibi hem ailelerin hem de çiftlerin başka başka şehirlerden geldiği istemelerde her şey pratik olmak zorunda zaten.

Şimdi pişman olduğum şeyleri söyleyeyim belki fikir olur, bir kere isteme kısmına hamarat 2 3 arkadaş ya da aile dostu çağırın, hem muhabbet akar hem yardımları olur. Bir de ben hiçbir şey istememiştim kimseden ama şöyle bir kolye molye bir şey isteseymisim keşke. Ne ev eşyası aldirdik ne gelinlik her şeyi biz yaptık eşimle, misafir gibi geldi gittiler. Yeni yeni gıcık olmaya başladım bu duruma 😆 biraz bir şeyler istemek lazım ama bos işler değil de ise yarar şeyler olsun.

2 gününüz varsa ilk gün bir tanışma olsun, evde yemek ikrami vs. 2.gun isteme söz yine evde, az misafirle, pasta kesme kahve vs zaten çok detaylı bir şey değil. Biz adet vs yapmadık ama farklı yöreler olduğu için ikramları yöresel yemeklerden yapmış ailem, bir de ev suslemisler ya çok hoş olmuştu 😊 açıkçası benim vaktim de hevesim de yoktu böyle şeylere o yüzden masraf etmeden kendinizce yapın demiştim gayet de hem ucuz olmuştu hem de gönülleri olmuştu. Bohçadir bir şeyler dağıtmadir bana saçma masraf geliyor, parasını versinler daha makbule geçer 😅 bizim gibi hem ailelerin hem de çiftlerin başka başka şehirlerden geldiği istemelerde her şey pratik olmak zorunda zaten.

Şimdi pişman olduğum şeyleri söyleyeyim belki fikir olur, bir kere isteme kısmına hamarat 2 3 arkadaş ya da aile dostu çağırın, hem muhabbet akar hem yardımları olur. Bir de ben hiçbir şey istememiştim kimseden ama şöyle bir kolye molye bir şey isteseymisim keşke. Ne ev eşyası aldirdik ne gelinlik her şeyi biz yaptık eşimle, misafir gibi geldi gittiler. Yeni yeni gıcık olmaya başladım bu duruma 😆 biraz bir şeyler istemek lazım ama bos işler değil de ise yarar şeyler olsun.
Mesajı okuyunca aklıma geldi.

Bizim tanışmada bi ara bi suskunluk oldu. Halam etrafa bi baktı. E hadi konuşsanıza oturmaya mı geldiniz ayoll demişti :olamaz:

Benim için gereksiz olan herşey gelenek-görenek bile olsa gereksizdir.Karşı tarafı memnun etmek yerine kendi istediklerinizi,kafanıza yatanı yapın.Başkalarını memnun etmeye hiç gerek yok çünkü kimse haketmiyor özellikle de eş aileleri 🤣

Ben aileler çok birbiri ile yakınlaşsın istemiyorum birde bizim yol 8 saat sürüyor mola vs de verseler bir 9 10 saat sürer git gel çok zor
Bizim de yol molasız 6 saat sürüyordu. İlk aksam geldiler tanışma sohbet muhabbet oldu. 2 akşam sonra istemeye geldiler, söz oldu. Babamlar öyle tanışma olmadan söz olmaz ne vermeye gönüllüymüşler derler demişti. Baya ağırdan sattılar bence çok da iyi yaptılar.

Ben aynı sizin dediğiniz gibi yaptım.
Tanışma isteme söz nisan hepsi bir arada oldu:)
Çokta güzel oldu.
Anneler telefondan tanışıp konuştu kv sağ olsun arayıp adetleriniz neler istediğiniz bir şey var mı diye sordu biz bir şey istemedik.
Bohca olayını ben aşırı gereksiz buluyorum biz yapmadık.
Onlar gelirken hediye vs getirmek isterse getirirler zaten.
Evde sade bir süsleme yaptırdım ben.
Bol bol ikramlar hazırladık hem de etliekmek vs yaptırdık herkes çok beğendi.
Pasta da yaptırabilirsiniz mesela ben çok çeşit tatlı olduğu için yaptırmamistim.
Birde kendim el yapımı nişan hediyeligi hazırlamıştım onu da çok beğendiler.

Şahsi fikrim bohça işine girmeyin çok gereksiz.

X