Görücü usulü evlilik mi? Tanışarak evlilik mi?

Aslında görücü usulü denen şey tanışmadır,aracı kişiler devrededir, tanışırsın,sonra yine karar senin. Bunun bir garantisi yok,2 şekilde tanışmanın sonucunda da mutluluk veya mutsuzluk olasılığı mevcut.

Ben görücü usulü tanıştım sayılır, ama aşk evliliği ve mantık evliliği yaptım,2si birarada.

görücü usulü evlilik yapanların büyük bir çoğunluğu ev kızı diye tabir edilen, dışarıya çok az çıkan kişilerdir:kahve:
bu sırada tabi eş bulacağı bir ortam karşısına çıkmamaktadır
zaten okumasına izin verilmeyen kızların aileleride baskıcı tavırdadırlar
kendi buldukları damat adayları ile evlenilmesini istemektedirler
böyle bir evlilik yapan bir kadın ise ekonomik özgürlüğü olmadığı için
boşanmaya gidemeza.s
böylece görücü usulu evlilikler daha uzun sürer:1closedeyes:

Eskiden belki bu durum çok daha fazla geçerliydi,şimdi çok çok az. Evlilik danışmanları bile görücü usulünde anlaşma ve uyumun dajha çok yakalanabildiğini söylüyor. Sebep olarak ise; günde bir kaç defa belli mekan veya zamanda görüştüğün insanın sadece o anlarına şahitlik ediyorsun ve genel olarak o insan o şekilde sanıyorsun.Halbuki evlilik öncesi uzunca süre sevgililik dönemi geçirmeden oluşan evlilikte '' aa sen böyle değildin şöyleydin'' deme lüksün kalmıyor,olduğu gibi kabulleniyorsun eğer çok göze batan birşeyi ,bir hatası yoksa. Böylece ikinizin farklılıklarına daha tahammülkar ve bu noktada daha az beklentiyle mutlu oluyorsun.

görücü usulü evliliklerde ki istikrarın sebebi mantığın ağır basmasıdır. duygular insana çoğu kez hata yaptırır tabi istisnalar kaideyi bozmayabilir :)

Eskiden görücu usulu ne ya?demode birsey..hic oyle sey olur mu diye dusunurken artik ılımlı dusunuyorum.diger türlü kimdir nedir niyeti ciddi midir diye adami cozmeye kalkiyorsun zaman kaybi oluyor.görücu olunca en azindan ailesi belli niyeti belli uzun yillar beklemek zorunda kalmiyorsun...ne varsa eskilerde var zaten..

ınsan olması en onemlı sı vıcdanlı merhmetlı olsun gorucu usulu yada tanısarak olması onemlı degıl her ıkısınıde zaman gecmeden tanıyamıyorsun yada evlenne kadar sana gercek yuzunu gostermıyor bazıları benım 4 yıllık sevgılımdı esım sınırlı halı felaket ama bana o halını saklamadı neyse ole davrandı suanda hakında bılmedgm bıseyı yok o yuzdende sorun olmuyor ole sınırlenıp bgrıp cgrmsı

Tanisarakta görücü usul ilede evlenmek ikisinde de karsilikli duygularin olmasi gerekli..
Tanışarak evlendim..
Ama görücü usulde karşıdaki insanla birseyler yakalamissak olabilir..
Sirf mantıki bir evlilik istemem..

Kesinlikel görüşerek,tanışarak evlenmek.
Paylaşarak tanırsınız insanları.
Paylaşımlar arttıkça insanların iç yüzüz görülebilir ancak.
Ben eşimle tanışarak ,beraber vekit geçirerek evlenmeye karar verdim.
10 sene bittiyor.Ne ben ne o verdiğimiz karardan birkere bile pişman olmadık.Allahda ettirmesin.

kendın sectıgın, tanıdıgın, bırlıkte tatıle gıttıgın, ve bır sure aynı evde yasadıgın her halını gordugun ksıyle evlılık en mantıklısı ve ılk bır yıl degıl askınız hızını alıp sevgıye donustugunde velenın cunku asıkken ınsan mantıgına yatmayan,olumsuz yonlerını gormek ıstemez karsındakı kısının ...

Tanışma seklinin mutlulukla ilgisi oldugunu dusunmuyorum
Tanısarak evlenirsen mutlu olursun diye bir sart yok
Gorucu usulu eski zamandaki gibi degil vakit gecirip tanisma firsatin oluyor.Sevgilin olur mutsuz olursun bu hic belli olmaz.Önemli olan uyumlu olmak anlasabilmek.

Allah'ın verdiği beyninizi kullanmanız sartıyla aşk evliliğinden yanayım. :KK53:
Yani aşkı görünce gözleriniz kör olmasın. :KK53:

Doğru insan karşınıza çıktıysa şayet, aşk evliliği, mantık evliliği, görücü usulu vs hiç bir şey farketmez o kişiyle mutlu olursunuz, ama yanlış kişiyse karşınızdaki çok sevseniz de o evlilik yürümez. Ve karakter sahibi insanla evlenin bence. Gerisi boş.

Severek evlenen ne çiftler var ayriliyor.önemliolan eevlenmeden. Önce uyusmazliklari girebilmek

Bu çağda daha şaka mısınız daha görücü evliliği mi kalmış!
Hea görücü usulu tanışırsın, 1-2 yıl flirt edersin o ayrı bir şey.
Birbirinizi tanıyın, yakınlaşın koklaşın sonra BDV alanına gelirsiniz yok kocam öyle mi böyle mi diye.
21. yüzyılda olduğumuzu unutmayın...

Görücü usulü evlilik neden uzun sürüyor? Cünki kisiler birbirlerinin huyunu suyunu bilmiyor ve tanimiyorlar. Evlendikden sonra kocaman bir utanc oluyor birbirine karsi sonuc ne yapicaklarini bilmiyorlar ve yasayarak birbirilerinin neyi sevip sevmedini ögreniyorlar. Gezmeye giderken akrabalarla otururken öyle böyle derken tanisdik biliyoruz huyumuzu diyince zaaten zaman geciyor bence o yüzden uzun sürüyor..

Benim tercih ettigim severek tanisarak evlenmek ben esimle öyle yaptik 2 yil sonra evlendik ve allaha sükür musmutluyuz ben onun neyi sevip sevmedini biliyorum ayni sekilde oda benim ve dikkat ederek güzelce yasiyoruz.. :KK74:

X