Hedef -25 kg! Diyet Listem + PCOS

lilasdaily

Boy170, Yaş21 | 109kg->88,3kg | PCOS+saç dökülmesi
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2020
77
124
Merhaba herkese, 21 yaşındayım. Kendimi bildim bileli fazla kiloları olan biriyim, sonradan aniden falan almadım yani. İlk regl olduğumda 10-15 kilo fazlam vardı. Tabii seneler içinde bu rakam katlanarak gitti. Kasım 2020'de 108-109 arası bir kiloyla kendi kendime diyete başladım, ekstra yürüyüşe çıktım. Günde 7-10k arası adım atıyordum. 1,5 ayda 7 kilo verdim. Doktora gittiğimde 2. derece karaciğer yağlanmam olduğunu öğrendim ve bir beş kilo daha verdim, karaciğer değerlerimde baya düşüş oldu. 2 ayda -12 ile diyeti bıraktım. Bu da Ocak ayına falan denk geliyor. Ekim ayında başlayan ve benim mevsimsel sandığım durmayan saç dökülmem tadımı kaçırmaya başladı. Geçen hafta yeniden doktora gittim. Başta da dediğim gibi reglim hep düzensizdi fakat 2-3 kere ultrasonla bakılmasına rağmen kist görüntüsü olduğu söylenmedi ve büyüdükçe düzene girer dendi, o zaman da kilodan bahsetmişlerdi ama ben vermek yerine aldım bol bol🥺 Dün sonuçlarım çıktı ve dahiliye demir, d vitamini bir de şekerim için bir ilaç (metformin) verdi. Kadın doğuma gittiğimde ultrasonla baktı doktor ve yumurtalıklarımın tembel olduğunu ama hormonlarımda ilaç verecek bir sorun olmadığından bahsetti, kilo vererek bu problemi çözebileceğimi; saç dökülmemin de böyle duracağını, yine de cildiyeye gidip çinko vb. değerlere baktırmamı önerdi. Şimdi cildiye randevusu kovalıyorum özel bir doktor tavsiyesi alamadığım için, eğer İstanbul'dan önerileriniz varsa memnun olurum🔅 (melahat öz çok önerildi, istanbul bakırköy ethica hastahanesinde, muayene ücreti de 100 lira civarıymış. çok uygun. gitmeyi düşünüyorum, devlet hastahanesinde testlerimi yaptırdıktan sonra)

Ben de dün hemen bir diyetisyenle konuştum ve bugün programa başladım. Dün tartıldığımda 95,4 geldim fakat reglimin son günüydü sanırım. Bu haftanın başlangıç kilosunu pek bilmiyorum anlayacağınız😅 Diyet listemi en aşağıya bırakacağım, zaten çok abes bir liste değil.

Öncesinde de yürüyüş yaptığım için daha düzenli hale getirmeyi düşünüyorum. 10k adıma zorlayacağım ama 8k'yı geçmesi de yeterli eğer yanında bir egzersiz olacaksa bence. Kendime step tahtası almıştım onu yapabilirim diye düşünüyorum.

Başlangıç seviyesi step:
Bu arada ben uygun fiyatlı ama başına da bir şey gelmeyecek bir step tahtası almak istiyordum ve siparişimden memnunum, benim gibi yeniyseniz tek kademe kullanmanızı tavsiye ederim, iki kademeyle 3 saniye dayanabildim😓 Onun da linki şöyle: Hattrick 2 Kademeli Step Tahtası Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Şimdi gelelim diyet listeme...⚕️
Sabah kalkıp demir ilacımı içiyorum, bir saat ardından iki dilim çavdar ekmeği, 4 parmak kadar ince dilim (60 gram) beyaz peynir, yeşillik, salatalık ve domates ile sandviç + iki kuru kayısı/erik veya 3-4 çilek + yeşilçay ile kahvaltımı yaptım. (9'da uyandım, 10'da kahvaltıya başladım. İlaç içmeyenler daha erken yapabilir ama ben uyanamıyorum🥲)

Öğlen 12'de 6 kaşık evde ne varsa tencere yemeği + 1 bardak ayran (kefir veya yoğurt da olabilir) ve tercihe göre yağsız salata yedim.

Ara öğünümü henüz yapmadım ama 3 ince üçgen dilim karpuz yiyeceğim. 10 erik, bir şeftali veya 7-8 çilek de tercih edebilirsiniz. Başka meyveler de olur diye düşünüyorum. Mesela değişim listesine göre bir küçük elma, orta boy armut, bir ince dilim kavun, 3 adet kayısı, 12 kiraz, 1 küçük veya yarım büyük muz da oluyor. (Mesela ben portakal suyuna aşık biriyim, o da bir çay bardağıymış 🍊)
+ meyvenin yanına iki parmak büyüklüğünde dilim peynir. (30 gram)

Bundan sonra akşam yemeği geliyor, bu da 19:00'da. (Bana biraz geç geldi ama ben de geç uyuyorum bu yüzden de diyetisyen böyle ayarlamış olabilir, uykumu geri çekebilirsem saatimi de geri çekeceğim tabii ki.)
150 gram et, tavuk veya köfte (ortalama 4 köfteye denk geliyor ama 4-5 yiyin işte tartınız yoksa) veya 8 yemek kaşığı etli/tavuklu tencere yemeği + yeşillikli salata + 3 yemek kaşığı yoğurt ve haşlanmış sebze ile meze (mesela ben bugün havuç kavurup sarımsaklı yoğurtla meze yapacağım, bununla ilgili tarifler bulursam paylaşırım)

Alternatif olarak bir pizza tarifi! Haftanın 3 günü bu pizzanın yarısı olabilir akşam yemeği yerine.
•1 yumurta
• 1 yemek kaşığı yoğurt
• 1 su bardağı lor
• 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
• 2/3 su bardağı yulaf unu (yulafı rondodan geçirelim) veya tam buğday unu
• Tuz
• Üzeri için istenilen malzemeler, abartmadan.
Lor peyniri dahil tüm malzemeler hamur yapılıp yağlı kağıda hamuru serdikten sonra salça sosunu (biraz suyla salçayı açmak gerekiyor sanırım, ben biraz da kekik ekledim) sürüp üstüne malzemeler, hop fırına.🍕🍕🍕

Hadi bakalım🎉🎉 Bugün ölçülerimi alıp fotoğraf da çekeceğim ve ayda bir de burayı güncellemeyi düşünüyorum. Şans dileyin🥰

4 Haziran 202195,4 kg
11 Haziran 202193,9 kg (-1,5)
18 Haziran 202193,4 kg (-0,5)
25 Haziran 202191,8 kg (-1,6)
2 Temmuz 202191,6 kg (-0,2)
9 Temmuz 202191,0 kg (-0,6)
16 Temmuz 202189,8 kg (-1,2)
12 Ağustos 2021 (3 hafta sağlıksız beslenme, sıfır egzersiz)88,5 kg (-1,3)

Son düzenleme:
Bu azimle hedef kilonuza çok rahat ulaşırsınız🥰
Çok teşekkür ederim, saç dökülmesini durdurma ümidim olduğu için sanırım bu sefer gerçekten yapabileceğime ben de inanıyorum. Saç malum, büyük bir stres kaynağı oluyor yoksa. Düzeleceğine inanmak ve kilo vermek dışında şansım pek yok, stresten daha da dökmek istemiyorsam🥲 Motive edici mesajın için çok teşekkür ederim, umarım hepimiz sağlıklı güzel bir yaşam süreriz tek dileğim bu🥰

4 Haziran 2021 - Cuma (Gün sonuna kadar bu mesajı düzenleyeceğim)

09:00 Uyanış + demir ilacımı aldım.
10:00 Kahvaltı
İki dilim çavdar ekmeği, 4 parmak ince dilim peynir (60 gr), marul + domates sandviç + salatalık + maydanoz + yeşilçay​
12:30 Öğle Yemeği
6 yemek kaşığı kıymalı kuru fasulye​
1 su bardağı kefir​
Marul + domates + salatalık yağsız (tercihe bağlıydı, ben kahvaltıya geç kaldığımda bir daha salata yemeyeceğim fazla geldi)​
16:00 Ara Öğün
Chloe Ting'in ilk gün antrenmanının sadece 15 dakikasını yapabildim

Yazdığım mesajı düzenleyemiyormuşum... Mecbur gün sonu yazacağız🥲

4 Haziran 2021 - Cuma

09:00 Uyanış + demir ilacımı aldım.
10:00 Kahvaltı
İki dilim çavdar ekmeği, 4 parmak ince dilim peynir (60 gr), marul + domates sandviç + salatalık + maydanoz + yeşilçay​
12:30 Öğle Yemeği
6 yemek kaşığı kıymalı kuru fasulye​
1 su bardağı kefir​
Marul + domates + salatalık yağsız (tercihe bağlıydı, ben kahvaltıya geç kaldığımda bir daha salata yemeyeceğim fazla geldi)​
16:00 Ara Öğün
3 üçgen dilim kadar karpuz + 30 gr yani iki parmak kadar ince dilim peynir​
D vitaminimi aldım
20:30 (Geç kaldı maalesef)
4 köfte (150 gram) + 3 yk sarımsaklı yoğurt ve haşlanmış brokoli ile mezemsi bir şey, üstüne 1 yk kadar mısır ekledim​
Metformin ilacımı içtim (insülin direncini düşüren bir ilaçmış)

Chloe Ting'in ilk gün antrenmanının sadece 15 dakikasını yapabildim üstüne 10 dakika step yaptım, chloe bitirdi beni yarım yamalak yapmama rağmen. Yine de deneyeceğim hergün, belki zaman geçtikçe alışırım ama bu ağırlıkla çok zor gibi.

1 saat yürüyüş, 7000 adım. Chloe'den herhalde bacağım ağrıdı🤒

Henüz bir litre su içtim, bir litre daha içip günü kapatacağım.

Bol şans.
Başarılar :KK200:
Sağlıkla kilo vermeniz dileğiyle.
(Step ariyordum ben de 😄)

Bol şans.
Başarılar :KK200:
Sağlıkla kilo vermeniz dileğiyle.
(Step ariyordum ben de 😄)
Çok teşekkür ederim, hepimize sağlık mutluluk diliyorum🥰
Güvenerek alabilirsiniz, ben memnun kaldım. Tek kademe kullanıyorum ama iki kademeye belki ilerde geçerim diye böyle almıştım, fakat geçeceğimi sanmıyorum her video tek kademe, isterseniz tek kademe de alabilirsiniz bence🤷🏻‍♀️🌙

Dün girmeyi unutmuşum, bugün koştum geldim🔅

5 Haziran 2021 - Cumartesi

08:00 civarı uyandım + demir ilacımı aldım.
09:00 gibi kahvaltımı ettim.
iki dilim çavdar ekmeği + 60 gram (4 parmak genişliğinde ince dilim) beyaz peynir + yeşillik ile sandviç​
2 kuru kayısı​
yeşilçay​
13:00 semizotu yemeği + yeşilliklerle salata (dereotu ekledim tavsiye ederim) + ayran
16:00 üç üçgen dilim kadar karpuz ve dilimli kaşarın (ince) 2/3'si (veya sabahki peynirin yarısı kadar)
D vitaminimi aldım.
19:30 150 gram et hakkı vardı, ben de ciğer yedim. karaciğer yağlanması için önerilen bir besin, sevmesem de tüketiyorum ara ara. haşlanmış brokoli ve havuç (1-2 avuç kadar toplam haşlanmış sebze) ve 3 yk sarımsaklı yoğurt.
insülin ilacını (metformin) aldım.

neredeyse 1.5 saat yürüdüm fakat bacağımda ağrı vardı sanırım chloe denememden yadigar kaldı, (sanki bir şey yapmış gibi utanmadan ağrı yapması🤦🏻‍♀️) 7800 adım etti.

bu arada herhangi bir açlık hissetmiyorum şu an için. ben diyetisyenle üç aylık anlaşmıştım ama bugün söyledim, bir aylık pakete dönebilir miyim diye. sanırım diyetisyenimi değiştireceğim. öneriniz varsa bekliyorum.

6 Haziran Pazar

Uyanma saatlerimi hatırlayamıyorum. Kahvaltım 10'u geçmemiştir ama.
Fit pankek yaptım.​
Bir küçük şeftali (büyük bir şeftalinin yarısı eder ama çok kasmanıza gerek yok bence meyve altı üstü) ve bir tatlı kaşığı bal (ben listede var diye ekledim ama pişman oldum, fazla tatlı oldu gerek yok bence)​
14:00 Öğle Yemeği
Kahvaltı gecikince öğle yemeğini de ilerlettim. Bir orta boy, bezelyeli, havuçlu, portakal suyuyla enginar pişirmiştim onu yedim. Yanına da kefir. Salata aldım mı anımsayamıyorum ya, bundan sonra yediğim an not edeyim... Muhtemelen salata almadım ama.​
16:30 Ara Öğün
Bir ince dilim kadar karpuz, 30 gram peynir.​
19:30 Akşam Yemeği
4-5 köfte (içine çok galeta unu koymadım, yumurta kırdım. karbonhidratı azaltmak adına yaptım, siz koyabilirsiniz) üstüne küp küp küçük kaşar koydum değişiklik olsun diye, dilimli tost için satılanların bir diliminin yarısını kullandım. siz de çok ince kesmeye çalışabilirsiniz.​
yanına haşlanmış kabak, havuç ve kırmızı biber yapmıştım, toplam 1,5 havuç kadar karışık haşlanmış sebze + 3yk sarımsaklı yoğurt (sarımsak opsiyonel, ben evdeyim sevdiğim için kullanıyorum haşlanmış sebzenin tadını güzelleştiriyor bence)​

Ve geldik pazar günü kaçamağına :KK43:
Akşam 22:00 gibi Fit dondurma yapmıştım ondan 1,5-2 top edecek kadar yedim.

Fit dondurma ve fit pancake tarifini bir ara gönderi kısmına eklerim. eğer isterseniz söyleyin sizin için yazarım hemen tabii ertelemeye bahanem olmaz :KK70:

Herhangi bir egzersiz yapmadım :KK43:

Demir, D vitamini ve metorfin (insülin düzenleyici) ilaçlarımı da aldım. 1,5 litre su içtim, bir kupa da yeşilçay.

7 Haziran 2021 - Pazartesi

09:30 Kahvaltı
İki dilim çavdar ekmeği​
60 gr (4 parmak genişliğinde dilim) peynir​
domates - salatalık​
yeşilçay​
13:00 Öğle yemeği
6 yk bezelye yemeği​
Bir bardak ayran​
iki kuru kayısı (aslında kahvaltıda olacaktı ama unutmuşum)​
17:30 (aslında 16:30'da olması gereken ara öğün, ders çalışırken dalmışım maalesef)
iki top kadar fit dondurma​
20:30 Akşam yemeği (yine 1 saat kadar gecikti)
5 köfte​
1-2 avuç kadar haşlanmış kabak, kırmızı biber, havuç​
3 yk yoğurt​
küçük kase ile salata​

Bugün iki kere yürüyüşe çıktım.
Sabah: 6200 adım
Akşam: 7800 adım
Toplam gün içinde 14 bin adımlık yürüyüş yaptım, başka bir egzersiz yapmadım.

demir, d vitamini ve meformin (önceki mesajda falan yanlış yazmışım) ilaçlarımı içtim.

Bu sabah tartıda eksi değil +200 gram gördüm😿 Umarım ödem veya benim pek tuvalete çıkamamam ile ilgilidir. Su içemiyorum bugün ona ağırlık vereceğim ve haftalık tartılma kararı aldım, böyle modum düşüyor🙄

8 Haziran 2021 - Salı

İki dilim çavdar ekmeği
60 gr (4 parmak genişliğinde dilim) peynir
domates - salatalık
yeşilçay
iki kuru kayısı
Bir orta boy enginar
Bir bardak ayran
17:30 (aslında 16:30'da olması gereken ara öğün, ders çalışırken dalmışım maalesef)
iki top kadar fit dondurma
Fit Pizza fakat hepsini yedim açıkcası. Üstüne ben pide gibi olsun diye kavurma ekledim 😂😂 en azından protein 😝😝
Bu yüzden sonraki gün (aslında bunu yazdığım gün😅) sabah iki dilim ekmek yemedim dengelemek namına.

Yürüyüşe çıktım, 8700 adım o da. bitti

Tebrik ederim şimdiden canım seni eminin hedef kilona ulaşacaksındır yaşın henüz gençken böyle bir karar vermen çok güzel yıllar geçtikçe kilo da katlanarak artıyor ne yazık ki arada inişler çıkışlar oluyor bazen anlamadığımız bir şekilde artı gelsek bile ertesi hafta acısını çıkarıp iki haftanın yerine kilo verebiliyoruz ödem için su hazırlayıp içebilirsin çok yardımı oluyor ben başladığımda senden daha kiloluydum inşallah benden daha kısa sürede verirsin kilolarını😘 ama hiçbir şeyin seni yolundan döndürmesine izin verme bazen sıkılacaksın yorulacaksın ama yine de devam et sakın pes etme sonunda muhteşem bir vücuda ve sağlığa kavuşacaksın çünkü😍

Tebrik ederim şimdiden canım seni eminin hedef kilona ulaşacaksındır yaşın henüz gençken böyle bir karar vermen çok güzel yıllar geçtikçe kilo da katlanarak artıyor ne yazık ki arada inişler çıkışlar oluyor bazen anlamadığımız bir şekilde artı gelsek bile ertesi hafta acısını çıkarıp iki haftanın yerine kilo verebiliyoruz ödem için su hazırlayıp içebilirsin çok yardımı oluyor ben başladığımda senden daha kiloluydum inşallah benden daha kısa sürede verirsin kilolarını😘 ama hiçbir şeyin seni yolundan döndürmesine izin verme bazen sıkılacaksın yorulacaksın ama yine de devam et sakın pes etme sonunda muhteşem bir vücuda ve sağlığa kavuşacaksın çünkü😍
Yaaa çok teşekkür ederimm🧡🧡🧡 kilo gerçekten de giderek katlanan bir şey🤦🏻‍♀️ ne güzel kilo vermişsin, acaba sarkma yaşadın mı? veya hangi sporları yaptın? benim en büyük endişem sarkma sanırım😔

bir de ödem için hangi su tarifini önerirsin kuzu💦

9 Haziran 2021 - Çarşamba

(Dünkü pizza kaçamağını dengelemek için ekmek yemedim)
60 gr (4 parmak genişliğinde dilim) peynir
domates - salatalık - yeşillik
yeşilçay
iki kuru kayısı
6 yk ıspanak yemeği
Yağsız bir kase salata
bir bardak kefir
16:30
Biraz kavun ve yarım da muz
150 gr ciğer (doktorumun önerisi, haftada iki kere yemeye çalışıcam maalesef🤦🏻‍♀️)
Kavrulmuş havuç, üstüne 3 yk yoğurt ve biraz ceviz (bir avuç kadar)
Yağsız salata (bitiremedim)

Yürüyüşe çıktım, 6600 adım, çok yürüyemedim güneş baydı baya🙄 en sevmediğim mevsim başladı🥺

Yaaa çok teşekkür ederimm🧡🧡🧡 kilo gerçekten de giderek katlanan bir şey🤦🏻‍♀️ ne güzel kilo vermişsin, acaba sarkma yaşadın mı? veya hangi sporları yaptın? benim en büyük endişem sarkma sanırım😔

bir de ödem için hangi su tarifini önerirsin kuzu💦
Sarkma hiç olmuyor diyemem ama öyle çok aşırı sarkmam olmadı özelliklere kollara ve iç bacaklara dikkat et en çok o sarkıyor ben en başından beri yürüyüş Leslie ve bölgesel videolar olarak ilerledim canım son on beş kilomdayım inşallah onlar da gider🤭

ödem için dukan birasını tavsiye ederim, ananas zencefil çubuk tarçınla hazırladığım bir su var o da çok etkili, yine maydanoz yeşil elma zencefil tarçınlı su da iyi oluyor ben en çok bunları yapıyorum

Canım vallaha topiğine ortak olmak isterim. Zira bende de pcos ve saç dökülmesi var. Bende senin gibi mevsimsel ve stres kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. Saatlerce yapmayı bitiremediğim saçımı şimdi 5 dakikada yapmak çok üzüyor. İstersen beraber birbirimize destek olabiliriz.

Sarkma hiç olmuyor diyemem ama öyle çok aşırı sarkmam olmadı özelliklere kollara ve iç bacaklara dikkat et en çok o sarkıyor ben en başından beri yürüyüş Leslie ve bölgesel videolar olarak ilerledim canım son on beş kilomdayım inşallah onlar da gider🤭

ödem için dukan birasını tavsiye ederim, ananas zencefil çubuk tarçınla hazırladığım bir su var o da çok etkili, yine maydanoz yeşil elma zencefil tarçınlı su da iyi oluyor ben en çok bunları yapıyorum
o kadar sıfır egzersiz bir hayat sürdüm ki, aşırı zor geliyor egzersiz yapmak. ama başlangıç seviyesinde egzersizlere başlayacağım kesinlikle. kol ve bacak ağırlıklı bakayım, çok teşekkürler. acaba ağırlık kullandınız mı evde, en azından 1-2-5 kg gibi küçük dumbellar?

Canım vallaha topiğine ortak olmak isterim. Zira bende de pcos ve saç dökülmesi var. Bende senin gibi mevsimsel ve stres kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. Saatlerce yapmayı bitiremediğim saçımı şimdi 5 dakikada yapmak çok üzüyor. İstersen beraber birbirimize destek olabiliriz.
tabii ki, çok memnun olurum. ben henüz cildiye ve endokrine gidemedim. kadın doğum doktorum da tam bir pcos demedi pek anlayamadım açıkcası tavrından dolayı, yarın tekrar başka bir kadın doğumcuya gideceğim. 21'inde de endokrin ve cildiye randevum var ama regl günüm 21'ine gelmez. randevu bulmak da çok zor umarım endokrine tekrar reglin 2-3. günü için randevu almam gerekmez, nasıl denk gelecek anlamadım.

sonuçları burada da düzenli olarak paylaşırım. kan değerlerin nasıl çıktı? (parantez içindekiler normal aralık)

serbest t3: 3.36 (2.0-4.4)
serbest t4: 10.1 (9.3-17)
tsh: 3.34 (0.27-4.2)
fsh: 3.74
lh: 4.30
total testesteron: 0.121 (0.084-0.481)
dhea-s: 150 (148-407)

b12: 364 (197-771)
25 hidroksi vitamin d: 7.69 (normali 40-60 arasıymış testte yazmıyordu ama internette böyle buldum)
ferritin: 11 (13-150)
demir: 442 (330-1930)
kreatinin: 0.58 (0.5-0.9)

testler böyle geldi. dahiliye d vitamini demir ve metformin verdi insülin direnci için. kadın doğumcu bana endokrinlik bir şey yok kilo ver dedi sadece, ilgili bir kadına da benziyordu aslında. bir ilaç vermedi, cildiyeye de git çinko falan baktır dedi ama pcos var demedi yok da demedi, yumurtalıklar tembel & kilo ver diyip durdu sadece.

o kadar sıfır egzersiz bir hayat sürdüm ki, aşırı zor geliyor egzersiz yapmak. ama başlangıç seviyesinde egzersizlere başlayacağım kesinlikle. kol ve bacak ağırlıklı bakayım, çok teşekkürler. acaba ağırlık kullandınız mı evde, en azından 1-2-5 kg gibi küçük dumbellar?
Ben de öyleydim canım ama insan mecbur olunca yapıyor 1 kg ağırlığım var onunla yaptım genelde yavaş yavaş arttır hatta ilk başta küçük su şişleleriyle başla 0,5 olanlardan biraz alış öyle arttır ben normalde diyetlerini 3. Ayda bırakan biriydim🙈 6 aydır sürdürüyorum hoş bunda katıldığım diyet grubununda etkisi var sorumluluk hissettiğim için bırakamıyorum🤣

X