Hedef -25 kg! Diyet Listem + PCOS

Ben kilo veremiyorum pko var bndede gunde 3 lt su icsem hemn sisiyorum kilomda 80 ideal kilom 50 😣 yuruyus yapamiyorum cocuklrdan dolayi cokta usengecim yani

Ben kilo veremiyorum pko var bndede gunde 3 lt su icsem hemn sisiyorum kilomda 80 ideal kilom 50 😣 yuruyus yapamiyorum cocuklrdan dolayi cokta usengecim yani
belki kilo verememenizin sebebi de yine insülin olabilir. insülin direncine bir baktırıp ilaç kullanabilirsiniz. örneğin doktor bana metformin verdi. henüz 1.5 hafta olduğu için net yorum yapmak istemem. günde 7000 adım atmak dışında hiçbir şey yapmıyorum. 1-2 kaçamak dışında listeye de uyuyorum. bir de vücut ödem tutuyor olabilir. dukan bira yapmanızı tavsiye ederim bende çok etkili oluyor. şuanda da denemek için diyetisyenin verdiği ödem çayını yaptım bugün başlayacağım, ama bence dukan bira daha az maliyetli :KK70:

ödem çayı
bir dilim ananas
bir salatalık
bir limon (yarısını sıktım, sonra tamamını dilimleyip içine attım)
nane yaprakları (taze, ot olan direkt, 7-8 yaprak koydum ama bir sınırı yok)
bir bardak demlenmiş yeşil çay
2 bardak su
* malzemeleri karıştırıp, 2 saat dolapta bekletin. günde bir bardak için. bir gün sınırı vermedi bana diyetisyen ama listem haftalık olduğundan 7 gün uygulayacağım. bir zararı olmaz, hamile-emziren anne değilseniz içebilirsiniz bence. dukan bira biraz daha sert olmasına rağmen 15 gün içilebiliyor.

Canım vallaha topiğine ortak olmak isterim. Zira bende de pcos ve saç dökülmesi var. Bende senin gibi mevsimsel ve stres kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. Saatlerce yapmayı bitiremediğim saçımı şimdi 5 dakikada yapmak çok üzüyor. İstersen beraber birbirimize destek olabiliriz.
merhaba, yeniden kadın doğuma gittim. pcos olduğunu ama büyük kistler olmadığını söyledi. sağ yumurtalığım kistikmiş ama. yukarıda yazdığım değerlere baktı ve saç dökülmen bu hormonlardan değil dedi. yine de kendisi de kan aldırttı, sonuçlarım çıkınca tekrar yazarım. endokrin ve cildiye randevum ayın 21'inde ve reglimin üçüncü günü falan olması imkansız maalesef, o iş nasıl ayarlanacak bilemiyorum. progesteron, dht, dhea, östrojen, androjenler, insülin testleri yaptırmak isteyeceğim bakalım. tiroitlere de baktırmak lazım, o da ciddi saç dökebiliyor ama benim tiroidim yokmuş dahiliyeci öyle söylemişti.

tüm bu testleri normal çıkıp saç dökülmesi olan da var. bu da saç köklerinin dht'ye hassaslaşması anlamına geliyormuş. yani dht normal ama kökler buna hassas. bu da genetik bir mevzuymuş. bunu öğrenmek için de köklere saç folikülü sayımı, saç deri analizi, dijital dermatoskopi (hangisi bilemiyorum) gibi yöntemlerle bakılabiliyormuş.

umarım bu dertten en kısa sürede kurtuluruz. saç dökülmesi çok büyük bela maalesef :KK43: mezoterapi, prp, saç aşısı tedavilerinde de çok çok olumlu sonuçlar var.

4 gündür güncelleme girmemişim. Genel olarak listeye uydum ama birkaç fire verdim. Biraz onlardan bahsedeyim.

10 haziran perşembe
yeniden pizzadan yaptım. hamuru biraz fazla oldu yulaf unuyla kıvamı tuttralım derken. yarısını yedim ama normal ölçünün 3/4'ü diyebilirim. Yani fazla yedim.​
8,700 adım yürüdüm.​

11 haziran cuma (sabah tartıldım, bir hafta -1,5 kg)
11.500 adım yürüdüm, 2.500 kadarı hastahaneye gitmem tabii, gerisi yürüyüş.​

12 haziran cumartesi (yeni listeme başladım)
metformin halsizlik yapıyormuş, dozu arttırdığım için ben de bundan müzdaribim. doz arttıığında ilk 1 hafta halsizlik, uyku hali, mide bulantısı yapabiliyormuş. bana da halsizlik ve hafif mide bulantısıyla vurdu. 5700 adım attım. diyet listeme uydum diye anımsıyorum.​

13 haziran pazar
hiç yürüyüşe çıkmadım. akşam çok tatlı yemek istedi canım, fit pankekten yaptım, içine bir tatlı kaşığı bal ve çilekle 2/3'sini yedim. kaçamaklandık yani :KK70:

11 Haziran 2021
İKİNCİ DİYET LİSTEM

KAHVALTI (12:00 OLMADAN)

(ben 10-10:30 gibi kahvaltıya başlıyorum.)
1.seçenek:
2 adet yumurta
2 YK lor peyniri VEYA 2 dilim az yağlı beyaz veya süzme peynir
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Tüm malzemeyi omlet şeklinde tavada pişirelim.
2.seçenek:
2 dilim etimek veya 4 eti form bisküvi
1 dilim peynir 2 dilim hindi füme
Salata

ARA ÖĞÜN (14:00)
1.seçenek:
1 elma 4 yemek kaşığı yoğurt
2.seçenek: 1 dilim peynir 2 grissini veya galeta (ince olanlardan)
3.seçenek: 12 badem veya fındık + 3 kuru erik veya 2 hurma

ARA ÖĞÜN (16:00)
1 porsiyon meyve (3 dilim üçgen karpuz, 8 çilek, 12 erik, 1 şeftali, 6 dilim üçgen kavun, 15 kiraz vs.) + 1 bardak bitki çayı + 3 tüm ceviz (6 yarım)

AKŞAM YEMEĞİ (18-20:00)
1.seçenek:
8 yemek kaşığı sebze yemeği
Sınırsız salata
Sınırsız yoğurt
2.seçenek: 120 gram ızgara köfte veya tavuk
Sınırsız salata
Sınırsız ayran
3.seçenek: 200 gram sebze 1 yemek kaşığı yağ ile sotelenecek
5 yemek kaşığı yoğurt
2 ceviz ve 2 etimek ile tüketilecek

Ödem Çayı
bir dilim ananas
bir salatalık
bir limon (yarısını sıktım, sonra tamamını dilimleyip içine attım)
nane yaprakları (taze, ot olan direkt, 7-8 yaprak koydum ama bir sınırı yok)
bir bardak demlenmiş yeşil çay
2 bardak su
* malzemeleri karıştırıp, 2 saat dolapta bekletin. (ne kadar içildiğinden emin olamadım günlük, diyetisyene sorup burayı güncelleyeceğim) bir gün sınırı vermedi bana diyetisyen ama listem haftalık olduğundan 7 gün uygulayacağım. bir zararı olmaz, hamile-emziren anne değilseniz içebilirsiniz bence. dukan bira biraz daha sert olmasına rağmen 15 gün içilebiliyor.

Son düzenleme:
Ben de öyleydim canım ama insan mecbur olunca yapıyor 1 kg ağırlığım var onunla yaptım genelde yavaş yavaş arttır hatta ilk başta küçük su şişleleriyle başla 0,5 olanlardan biraz alış öyle arttır ben normalde diyetlerini 3. Ayda bırakan biriydim🙈 6 aydır sürdürüyorum hoş bunda katıldığım diyet grubununda etkisi var sorumluluk hissettiğim için bırakamıyorum🤣
acaba en başta hangi egzersiz videolarını yaptınız?

14 Haziran 2021 - Pazartesi

8:30 uyandım, demir ilacımı içtim.
10:30
İki etimek, üstüne 4 parmak genişliğinde ince dilim peynir (etimeklere böldüm) üstlerine biraz çörekotu.
2 dilim hindi füme
domates + salatalık
14:00
1 elma + 4 yk yoğurt + biraz kuru üzüm
16:00
tarifini verdiğim ödem çayından 1 bardak
3 tam ceviz
8 çilek (daha az çilek yiyip biraz kiraz ekledim, besin değişim listesinden oranladım)
19:00
8 yk kıymalı kabak yemeği
salata + yoğurt

Yürüyüşe çıktım, 7600 adım.

merhaba, yeniden kadın doğuma gittim. pcos olduğunu ama büyük kistler olmadığını söyledi. sağ yumurtalığım kistikmiş ama. yukarıda yazdığım değerlere baktı ve saç dökülmen bu hormonlardan değil dedi. yine de kendisi de kan aldırttı, sonuçlarım çıkınca tekrar yazarım. endokrin ve cildiye randevum ayın 21'inde ve reglimin üçüncü günü falan olması imkansız maalesef, o iş nasıl ayarlanacak bilemiyorum. progesteron, dht, dhea, östrojen, androjenler, insülin testleri yaptırmak isteyeceğim bakalım. tiroitlere de baktırmak lazım, o da ciddi saç dökebiliyor ama benim tiroidim yokmuş dahiliyeci öyle söylemişti.

tüm bu testleri normal çıkıp saç dökülmesi olan da var. bu da saç köklerinin dht'ye hassaslaşması anlamına geliyormuş. yani dht normal ama kökler buna hassas. bu da genetik bir mevzuymuş. bunu öğrenmek için de köklere saç folikülü sayımı, saç deri analizi, dijital dermatoskopi (hangisi bilemiyorum) gibi yöntemlerle bakılabiliyormuş.

umarım bu dertten en kısa sürede kurtuluruz. saç dökülmesi çok büyük bela maalesef :KK43: mezoterapi, prp, saç aşısı tedavilerinde de çok çok olumlu sonuçlar var.
Canım öncelikle geçmiş olsun. Pcosun sağlıklı beslenme ve kilo verilerek etkisinin azaltılabileceğini düşünüyorum. Yapmamız gereken bol hareket, sağlıklı beslenme.

Saç dökülmesi iyice psikolojimi bozmaya başladı. Bende yıllık iznimde hastane işlerimi hallederek bunlara baktırmayı planlıyorum.

Bu arada kusura bakma birkaç gündür giremedim. Düzenli bir şekilde devam ettiğin için tebrik ederim.

Canım öncelikle geçmiş olsun. Pcosun sağlıklı beslenme ve kilo verilerek etkisinin azaltılabileceğini düşünüyorum. Yapmamız gereken bol hareket, sağlıklı beslenme.

Saç dökülmesi iyice psikolojimi bozmaya başladı. Bende yıllık iznimde hastane işlerimi hallederek bunlara baktırmayı planlıyorum.

Bu arada kusura bakma birkaç gündür giremedim. Düzenli bir şekilde devam ettiğin için tebrik ederim.
ilk hafta 1.5 kilo vermiştim fakat ikinci hafta sadece yarım kilo verebildim. yürüyüşe pek çıkamadım ve meyve porsiyonunu biraz arttırmışım. buna bağlıyorum. ölçülerimi ilk haftanın ortasına doğru alabilmiştim ama incelmeler iyi gibi.
C89D1678-9F99-4453-8921-E6AF255AB5C5.jpeg

benim de... düşünmeden duramıyorum, çok stresliyim. bakalım, umarım dönüşü olan bir dökülme tipidir. pazartesi doktora gideceğim gelişmeleri de buraya yazarım

16 gün: -2,6 kg.

Artık günlük olarak yediklerimi yazmama kararı verdim çünkü sürdürülebilirliği çok düşük bunun benim hayatımda🥺 Genel anlamıyla ikinci haftamda meyveyi biraz abarttım ve öğün saatlerine uyamadım. Bir de tuvalete çıkma sorunum vardı ciddi anlamda, yürüyüşe normalde çıktığımın yarısından az çıkmamın da etkisi olabilir. Tartı gününde -500 gr gördüm sadece. Bugün üçüncü haftanın 2. gününün sabahı, tartıda -400 daha gördüm. Bu da ikinci haftanın eksisi muhtemelen, bir iki gündür biraz daha rahatım tuvalet konusunda, o etkiliyordur.

16 gün: -2,6 kg.

Artık günlük olarak yediklerimi yazmama kararı verdim çünkü sürdürülebilirliği çok düşük bunun benim hayatımda🥺 Genel anlamıyla ikinci haftamda meyveyi biraz abarttım ve öğün saatlerine uyamadım. Bir de tuvalete çıkma sorunum vardı ciddi anlamda, yürüyüşe normalde çıktığımın yarısından az çıkmamın da etkisi olabilir. Tartı gününde -500 gr gördüm sadece. Bugün üçüncü haftanın 2. gününün sabahı, tartıda -400 daha gördüm. Bu da ikinci haftanın eksisi muhtemelen, bir iki gündür biraz daha rahatım tuvalet konusunda, o etkiliyordur.
Hiç umutsuzluğa kapılma tatlım. Tuvalet aşırı etkiliyor. Yavaş yavaş gitmesi daha sağlıklı ve daha kalıcı

Hiç umutsuzluğa kapılma tatlım. Tuvalet aşırı etkiliyor. Yavaş yavaş gitmesi daha sağlıklı ve daha kalıcı
açıkcası ben kilo verme konusunda çok endişeli değilim. yemek konusunda irademi koruyabiliyorum, yürüyüş de şimdilik yetiyor daha doğrusu egzersiz geçmişim kocaman bir sıfır olduğu için fazlasına mecalim de yok. ama bi 7 kilo daha verip spor salonuna yazılıp, son 15 kilomu da öyle vermek istiyorum. hem aşılanmış olurum muhtemelen hem de okula da gideceğim için spor salonuna gitmek beni covid konusunda endişelendirmez, zaten dışarıya çıkıyor olacağım. biraz sarkmadan endişeliyim. ondan da çok saçtan endişeliyim şu an :KK43:
çokçok teşekkür ederim kuzu

açıkcası ben kilo verme konusunda çok endişeli değilim. yemek konusunda irademi koruyabiliyorum, yürüyüş de şimdilik yetiyor daha doğrusu egzersiz geçmişim kocaman bir sıfır olduğu için fazlasına mecalim de yok. ama bi 7 kilo daha verip spor salonuna yazılıp, son 15 kilomu da öyle vermek istiyorum. hem aşılanmış olurum muhtemelen hem de okula da gideceğim için spor salonuna gitmek beni covid konusunda endişelendirmez, zaten dışarıya çıkıyor olacağım. biraz sarkmadan endişeliyim. ondan da çok saçtan endişeliyim şu an :KK43:
çokçok teşekkür ederim kuzu
Bol bol su iç kuzum. Kuvvet antrenmanları da eklersen sarkmadan endişelenmene gerek yok

X