Herşey için çok mu geç?

Robot süpürgen var mı? Yoksa edinsen çok rahat edersin, kediler yüzünden sık süpürülüyordur zaten sizin ev, yoksa iki kişi fazla batırmaz ki. 3000 tlye moplu olanları var xiaominin, ayda 500 temizlikçiye veriyosan birkaç ayda amorti eder yani kendini. Ayda bir yarım gün camlara derin temizliğe çağırırsın. Ben de yakın zamanda aldım, düzenli gelen temizlikçim hamilelik nedeniyle bıraktı koronada da kimseye güvenemedim mecburiyettendi ama pek bişey beklememiştim, şaşırttı beni böyle bir rahatlık yok.
edit: imla

Alıcam hemşirem alıcam. Her gün en kötü gün aşırı süpürülüyor ev, ama onu alsam da kadını da alırım ben banyo, mutfak temizliği vs. için. Zaten şöyle de bir durum var kadınımız esasen okulda taşeron çalışıyor yani pandemi bittiğinde bana ancak ayarlayabildiği boş hafta sonlarında gelebilecek. İşte o zaman robot fayda eder.

Bu arada über dengesiz mi dersiniz ne dersiniz bilmiyorum ama ben çok iyiyim. Kendime şu şekilde bir koruma politikası uygulamaya başladım : eski twitter adresimi kapattım, son aylarda sürekli negatif şeyler yazıyordum, profil fotoğrafım bile siyah beyazdı. Yeni bir twitter açtım, bana keyif verecek, spiritüel olarak faydası dokunacak hesapları takip etmeye başladım. Aktif olmadığım ama alışveriş için arada baktığım instagramımı dondurdum. Cilt ve diş bakımıma önem vermeye, aksatmamaya başladım. Çok istediğim protez tırnakları yaptıracağım. Kısaca canım kendimciliğe başladım. Olumsuz düşünmüyorum, iyiye yöneliyorum, kendimi iyi edeceğime inanıyorum.

Çok kiyafetim var dolabımda sığmıyor yoksa ihtiyacım olduğunda alıyorum tabi ama her ay değil onun için sabit giderlere saymıyorum. Örneğin geçen ay eşim 2 3 parça kiyafet aldı 400tl civarı tuttu benim ihtiyacım yokti yazin eksiklerimi almıştım bu sebeple bir şey almadım
Orda anlatmak istediğim sonuçta giyim eşya bir ihtiyaç olduğunda bunun icin gelirden ayırıyorsunuz sonuçta demek istedim.. bunlar da gider sonucta

Çok haklısınız. Aslında annemlerin tam yazlık sayılmaz; Kumburgaz gibi yazlık bir ilçe diyeyim ama tabi ki ev kalacak mı sonuçta evet. Burada bir arkadaş vardı sonra ifşa mı ne olmuş gitti onun da vardı ailesinden kalacaklar övünürdü çok eleştirmiştim onu, ona benzemek istemiyorum. Benim yapabileceğim en iyi şey ne istediğime karar verip kendime çeki düzen vermek sonuçta ülkeden çıkamıyor başka ülkeye taşınamıyoruz, olan bu. Uyum sağlayıp şükretmek gerek belki de.
Şu an emin olun ki çoğunluk gıda fiyatlarından illallah noktasında. Mesela ben arada avakado alırdım. 1 sene öncesinde haftasonu 6 liraya bulursam 1 veya 2 tane alırdım. Tadımlık güzel olurdu. Şimdi olmuş tanesi 12 tl. 12 lira ya 12!

Aşırı bir fiyat..bize de ithal geliyor Almanya'ya da ithal gidiyor. Orada 1 euro, onlara göre 1 birim para, bizde 12 tl bize göre 12 birim para. Aradaki uçurum muazzam..😨
Şimdi burada tek derdim tabi ki avakado değil. Bu sadece alım gücümüzün ne kadar düştüğüne dair tek bir örnek.. istersek bu konuda başka mallar içinde 123456 kere örnek verebiliriz.

Yani şu an inanın orta kesim dediğimiz kişiler iki maaşla bir tane ev zor alacak durumdalar. O evi de almaları için en az 10 15 yil kredi ödeyecekler. O da zor artik.. eskiden biri emekli olduğunda emekli tazminatı ile 1 ev alırmış..simdi nerede..anca köyde 100 150 bine ev alırsın. O da ucra bir köyse. Onlara göre inanın çok ama çok şanslısınız. Isterse çok küçük olsun sonuçta bir ev var. Hatta yazlık da var. Şu an bu forumda olanların çoğunun yazlığı bile olamayacak maalesef. Almak isteseler de 1 ev ve 1 yazlık için 20 30 yil kredi ödeyecekler.

Kısaca bence şu an şu dönemi bir atlatmak lazım. Tatile gidebiliyorsanız yurt dışı yerine yazlık ev kiralayın. Ben olsam antalya civarında yazlık ev kiralar 1 veya 2 hafta yazın tatil yaparım. Hem kafanız dağılır hem çok daha uyguna tatil yapmış olursunuz. Olsa olsa 5 6 bin olsun..her ay 500 tl kenara atsanız o para birikir.

Alternatif kovalayın. Bence hayatta ya hep ya hiç mantığı hiç sağlıklı değil. Hele ülkemizde yaşıyorsanız.. O yüzden farklı alternatiflere bakın..

Son düzenleme:
X