HIRSIZLIK MI ACABA?

Universitedeki ogrencinizi oraya kadar siz mi getirdiniz bilmiyorum ama halihazirdaki bu iki muhtac cocuga evinizi sinirsiz sekilde acarak yardimci olamazsiniz. Gun gectikce bir esyaniz daha kaybolur, sizden alinanlar ikinci el uygulama hesaplarinda satilir,suistimallerin arkasi geldikce gelir. Siz bilirsiniz,hayat sizin ev sizin, nasil yasamak istediginize siz karar verin tabi. Ama ben dernek konusunda daha olumlu dusunuyorum, bahsettiginiz tarz ana babalarin cocuklarini cok rahat okutuyoruz,agizlarini acip da bir sey diyemiyorlar. Baba sizden cekinirse karsisinda dernek baskani oldugunda hazir ola gecer. Hem cocuklara daha duzgun yardimda bulunmus olursunuz hem de sizin disinizdaki uyeler de bu cocuklara yardimci olabilir ve destek buyur bu sekilde.
Üniversite öğrencisi olanlar, üniversiteye başladıklarında bursa başladım. Çok haklısınız, bir çeki-düzen vermem lazım. Bu şekilde olmayacak çünkü

Görmediğiniz bisey icin cocugu suclamak nekadr dogru?
Günde 8-10 defa kullanmadıgım icin vazelin bilemicem,nekadr elzem bisey.
Cocuklar özenmis demek cokoprense yemis.
Bunun mevzu edilmesi ayıp bence.
Belki samimiyete dayanarak anneleri actı verdi.
Siz bence olayı hiç anlamamışsınız. Yemelerinde hiç bir sorun yok ki zaten ben onlara ayrı açıp veriyorum. Onu masanın üzerine çıkarıp, çoculların nefsini koymuyorum. Bebeğime bile bir sey yedirsem onlara da veriyorum.

Mevzu çokoprensimi yemişler değil, ortadan kaybolması, güven sorunu. Annesi açıp yedirse niye yedirdin mi diyeceğim?

Söyle izah edeyim, benden gelip 10 tl istese veririm ama, haberim olmadan 1 tl alınmışsa bu bir sorundur.

Sizin çantanızdan cüzdan alınsa, görmediğiniz sey için bu hirsizlik olmuyor mu? Kaldı ki ben konduramadığımdan canım sıkıldı.

ınsan evınde neyın oldugunu bılır şuursuzca alısverıs yapan bırı degılse alısverıs yaparken aklını yıtırmıyorsa kısıler genel olarak evınde ne var ne yok bılır

eve gıren cıkan kısılerde bellı

ve kadın evımde esyam eksık dıyor
uyeler de nasıl farkettınız eksıldıgını demıs :KK70:

alemsınız kızlar kadının evı esyası kım farkedecek ben mı ? tabı kı kendısı farkedecek eksıldıgını

50 kurus bıle olsa eksılen sey nerede demek hakkına sahıp konu sahıbı cunku esyası yok ortada

konu sahıbı yardımcısına ve aılesıne o kadar sahıp cıkmıs kı neden dıye sorguluyor nasıl kırmam dıyor hırsızın hıc mı sucu yok :)

neyse konu sahıbı... ben sızın ıyı nıyetınızı ve dusuncenızı anladım haklısınız , tatsızlık olsun kırgınlık olsun ıstemıyorsunuz ama aydınlıga da kavussun ıstıyorsunuz aptal yerıne konmak ıyı nıyetınızın suıstımal edılmesını ıstemıyorsunuz ve onlarında bu yanlısa devam etmesını ıstemıyorsunuz
cok haklısınız

ben olsam burada vazelın vardı bulamıyorum goren oldu mu dıye sorarım - neyın eksık oldugunu bıldıgınızı bılsınler
aıle gıbı olmussunuz ama unutmayın aıle degılsınız karsılıklı bırbırınızden iş saglıyorsunuz kadın sızın ıcın calısıyor yardım edıyor ve karsılıgında kazanc elde edıyor kendınızı patron gıbı dusunun , sız patron veya mudurunuzun odasına gırıp abur cuburlarını yıyıp kremlerını suremezsınız degıl mı
evınızde calısan da bunu yapamaz o vazelının tozunu alan yerıne koyan kısı acıp suremez elbısenızı utuleyen kısı gıyemez en azından bı kullanabılır mıyım dıye ızın ıstemelı
veya cocuk acmıs dıkkatımden kacmıs kusura bakma dıyebılmelı gızlı saklı ısler cevıren kısıye ev esya emanet edemezsınız guven zedelenır

degerlı esyalarınızı kaldırın bence abur cuburları kaldırın sızın cocuklarınızmıs aılenızmıs gıbı davranmayın yardımınızı yıne edın ama aranızda mesafe olmalı bunu cozebılecegınıze ınanıyorum sızde o olgunluk var cunku

Siz bence olayı hiç anlamamışsınız. Yemelerinde hiç bir sorun yok ki zaten ben onlara ayrı açıp veriyorum. Onu masanın üzerine çıkarıp, çoculların nefsini koymuyorum. Bebeğime bile bir sey yedirsem onlara da veriyorum.

Mevzu çokoprensimi yemişler değil, ortadan kaybolması, güven sorunu. Annesi açıp yedirse niye yedirdin mi diyeceğim?

Söyle izah edeyim, benden gelip 10 tl istese veririm ama, haberim olmadan 1 tl alınmışsa bu bir sorundur.

Sizin çantanızdan cüzdan alınsa, görmediğiniz sey için bu hirsizlik olmuyor mu? Kaldı ki ben konduramadığımdan canım sıkıldı.
Bu konduramamıs halinzse kondursanız ne olacak acaba?
En iyisi getirme cocukları demek,cocuklar hep zan altında kalmaz böylece.

ınsan evınde neyın oldugunu bılır şuursuzca alısverıs yapan bırı degılse alısverıs yaparken aklını yıtırmıyorsa kısıler genel olarak evınde ne var ne yok bılır

eve gıren cıkan kısılerde bellı

ve kadın evımde esyam eksık dıyor
uyeler de nasıl farkettınız eksıldıgını demıs :KK70:

alemsınız kızlar kadının evı esyası kım farkedecek ben mı ? tabı kı kendısı farkedecek eksıldıgını

50 kurus bıle olsa eksılen sey nerede demek hakkına sahıp konu sahıbı cunku esyası yok ortada

konu sahıbı yardımcısına ve aılesıne o kadar sahıp cıkmıs kı neden dıye sorguluyor nasıl kırmam dıyor hırsızın hıc mı sucu yok :)

neyse konu sahıbı... ben sızın ıyı nıyetınızı ve dusuncenızı anladım haklısınız , tatsızlık olsun kırgınlık olsun ıstemıyorsunuz ama aydınlıga da kavussun ıstıyorsunuz aptal yerıne konmak ıyı nıyetınızın suıstımal edılmesını ıstemıyorsunuz ve onlarında bu yanlısa devam etmesını ıstemıyorsunuz
cok haklısınız

ben olsam burada vazelın vardı bulamıyorum goren oldu mu dıye sorarım - neyın eksık oldugunu bıldıgınızı bılsınler
aıle gıbı olmussunuz ama unutmayın aıle degılsınız karsılıklı bırbırınızden iş saglıyorsunuz kadın sızın ıcın calısıyor yardım edıyor ve karsılıgında kazanc elde edıyor kendınızı patron gıbı dusunun , sız patron veya mudurunuzun odasına gırıp abur cuburlarını yıyıp kremlerını suremezsınız degıl mı
evınızde calısan da bunu yapamaz o vazelının tozunu alan yerıne koyan kısı acıp suremez elbısenızı utuleyen kısı gıyemez en azından bı kullanabılır mıyım dıye ızın ıstemelı
veya cocuk acmıs dıkkatımden kacmıs kusura bakma dıyebılmelı gızlı saklı ısler cevıren kısıye ev esya emanet edemezsınız guven zedelenır

degerlı esyalarınızı kaldırın bence abur cuburları kaldırın sızın cocuklarınızmıs aılenızmıs gıbı davranmayın yardımınızı yıne edın ama aranızda mesafe olmalı bunu cozebılecegınıze ınanıyorum sızde o olgunluk var cunku
İste bunu anlatmaya calısıyorm
Bukadr üzerine senaryolar yazılacagına ;ya burda bi vazelin vardı gördünüz mü niye denmiyor?
Cokoprens yendi diye de konu acılmaz yani bilemeyrumm.
Cocuık bu sormayı akıl edememistir,gerek görmemistr.
Uyarır gecersin.
Bunu hırsızlıkla adlandırmak yersiz.

İste bunu anlatmaya calısıyorm
Bukadr üzerine senaryolar yazılacagına ;ya burda bi vazelin vardı gördünüz mü niye denmiyor?
Cokoprens yendi diye de konu acılmaz yani bilemeyrumm.
Cocuık bu sormayı akıl edememistir,gerek görmemistr.
Uyarır gecersin.
Bunu hırsızlıkla adlandırmak yersiz.
bırının evıne gırıp ızın almadan kullandıgınız aldıgınız yedıgınız hersey hırsızlıktır bu net
kucuk cocuk oldugu ıcın sız cocuga uzuldugunuz ıcın sanırım hassas yaklasıyorsunuz ama bu yaklasım ve gormezden gelmek ılerıde daha buyuk soruna yol acabılır
belkı bu davranısın adının hırsızlık oldugunu bıle bılmıyor olabılır cocuk zaten cocuk degıl konu sahıbının sorun ettıgı
bır cogumuz anneyız
cocugumuz gormedıgımız yerde yanlıs bır davranıs sergıledıgınde en azından ya boyle bırsey oldu kusura bakma dıyebılırız -demelıyız

orada ekmek parası kazanıyor kadın ,en korkacagı sey evden bırseylerın eksılmesı olmalı sahsen ben bırının evınde calısıyor olsam cok dıkkat ederım, yanında cocuklarını getırıyorsa bunun egıtımını vermıs ve bu konuda guvenıyor olmalı ... konu sahıbı neden yedı de demıyor cocuguma ne alıyorsam onlarada sunuyorum actık yedık dese sorun yok ortadan kaybolması sorun dıyor

ve bunu karsılıklı emek verdıgın bırıne dırekt sormak zor , bu esyam kayıp nerede dese cırkefe baglayacak kısı mı calısan onu bılemıyorum ama evet en dogru yaklasım bu esyanın yerı nerede dıye sormak -evın sahıbı bellı herkesın gorevı bellı - kadın durustce cocuklar yemıs bıtırmıs dıyebılmelı konu sahıbı de lutfen bıze de bırakın herseyın tadına bakabılırsınız ama evde yasayanlar bızız de dıyebılmelı

ıletısım sorunu olmus sadece konu sahıbı kendısını sorumlu ve kırılmıs da hıssetmıs olabılır o kadar emek verdım samımıyetle yaklastım nasıl arkamdan ıs cevrılır dıye dusunmus olabılır gayet normal

annem calısan kadın ben hep bırılerının elınde buyudum bı ara evımıze duzenlı bırı gelırdı temızlık yapar yemek yapar basımda dururdu annem geldıgı zaman gıderdı
o kadın evımızde sucukları alıp cantasına koyarken gormustum
margarın toka bulasık sungerı bıle gormustum alıp cantasına koyuyordu ama o zaman net algılayamıyordum yanlıs oldugunu cunku evımızden bırı gıbıydı :KK70:

annemde eksıldıgını farketmıs

bır gun dayanamadı kadına sordu burada sut vardı gordun mu dıye
kadın yoooo dedı
bır ıkı uc derken ben soyledım anne esyalarımızı cantasına koyuyor dıye
ılk okuldaydım o zaman

kadın bır daha gelmedı bıze. meger annem gondermıs

babam o donemler herseyı kasa kasa alırdı buyuk kolılerle alırdı eksıldıgını farketmenız bakacak olursak zor o kadar buyuk kilerin ıcınde
annem megerse neyı ne kadar tukettıgımızı takıp edıyormus benım saglıgım ıcın cok tuketmeyeyım dıye o yuzden anlamıs eksıldıgını de

kı kadına oyle yardımlar yapmıslardı kı babam cocugunu okutuyordu kocasına da ıs vermıstı kadına da kıyafet ve erzak yardımı yapıyordu

annemın babama sunu dedıgını duymustum
ıstedıgı ne varsa verıyordum evımde su yok dıyordu al eve gotur dıyordum bunu neden yaptı dıye cok uzuldugunu hatırlıyorum

konuyu okuyunca bu geldı aklıma

konu sahıbı ıcın daha zor bu durum aslında emeklerın ve guvenın hıc olması ...

Bu dediğim kadının daha önce iş tecrubesi yoktu. Durumları çok kötü diye önceleri çok yardım ettim. Sonra hem ezilmesin, hem hazıra alışmasın, az da olsa kazansın eksiği olursa yine yardım ederim diye işe aldım. Sonuçta hepimiz çalışarak kazanıyoruz.

Normal bir yardımcı alsam cok dikkat ettiğim hijyen konusunda katı kurallarım olur ama, bu kadına çok toleranslı davrandım öğrensin diye Allah var çabalıyorda ve çok şeyi öğrendi de. Bazı eksikleri halen var ama ögrenir onu da. Ögrendiklerinin de hakkını veriyor. Eksiklikleri kişisel hijyen kurallarına daha tam hakim değil.

Bu durumun bir an önce düzelmesi lazım. Beşerdir şaşar olur da bu şüphe içimde kalırsa ve davranışım istemsizce değişirde, istemeden üzersem diye de çok korkuyorum. :KK43:

Giden mal olsun, geri gelir ama ister buyuk, ister çocuk olsun güven duygusu çok önemli. Hele ki bu çoçuk benim yetiştirmeye kalktığım bir çocuksa kendimde de bir hata ararım.

Neyi eksik yaptım acaba? Çocuğun kalbine, duygularına ulaşmam lazım. Neden? Acaba annesinden habersiz karşıma alıp konuşsam mı? Ya uygun cümleler seçemezsem? Yuz ifadem istemsizce değişirse? Üzersem, yaralarsam? :KK43:

Kanıt olsa bile suçlamaktan ziyade, neden? sorusu içime oturdu. Ama, emin olmak için bütün evi aradım. 2 saat öncesi yanına yeni kutu koydum, sonra yeniyi çekmeceme götürmek istediğimde eskisi kayıptı. Yeni yeni aklıma geliyor mesela benim saç bandım yere düşmüştü kanepenin altına. Sonra bunu kendisi kullanırken gördüm. Zaten çok kullandığım bir şey değildi diye çok da önemsemedim doğrusu.

Off ne bileyim yaa.. :KK43:

Eve kamera taktırmam bir kaç ay sürer çünkü bu ay ikimizin maaşına çok ciddi yüklendim başka ihtiyaçlar için.
Konu sahibi,benim bir akrabam,annemin her turlu yardimci oldugu,arkadaslik ettigi,kotu gununde yaninda olan,iyi gununde gulup soyleyen biriyken,uzak bir sehre gittiginde kizina ve kucuk kardesime degisik bir toka almisti.Plastik 3 kurusluk birsey.
Ama o kadar begenmistim ve o kadar benim de olsun istemistim ki.
Bizim yasadigimiz yerde o zaman yoktu boyle seyler.
Kardesimin tokasini takmistim,aa sen ablasin,ver cocuga demislerdi.
Ben de o zaman 7 8 yaslarindayim,nasil uzulmustum,oysa annem onun cocuklarini bizden ayirmaz,gonullerini hos ederdi.
Bana da alsaydi,dusunemedi,dusunmedi,herneyse...
O gun bugundur,evde baska kardes varsa,ne alirsam kucukte olsa digerlerine de alirim.
Bebek dogan eve buyuk cocuga gotururum hediyeyi.
Cocuk kalbi cok incedir,belki merak etti,bir yanlis yapti.Bir sekilde anlamasini saglayin,baska olaylar uzerinden konusun.
Arti merakta yaptirir,benim boyum kadar kizim gecen anlatiyordu,bilmedigimi zannettigi seyi:))
Cekmecemde pedlerimi gormustu,4 yaslarindayken.
Ben de annelerin bazen bunu kullanmasi gerektigini soylemistim.
O da reklamlarda gordugu gibi camasirina yapistirmis gizlice,fakat yapiskani uste gelecek sekilde:KK70:
Ben de lavabonun penceresinin dibinde gorunce anlayip cope atmistim,sonra kaldirmistim pedleri:)).
Bazen cok daha masum sebepler olabilir,12 yasinda koca kiz diyenler olabilir,ama bilmiyorsa bilmiyordur.
Siz onun isigisiniz,bu konuda da aydinlatin :KK200:

Bence temizlikçi artık gözünüze batıyor ama başka temizlikçi bulamam diye de vazgeçemiyorsunuz.
Kaybolan eşyayı sormalısınız bence bişeylerin farkında oldugunuzu belli edin ki daha büyüğüne cesaret edilmesin.
Boşa dememişler kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini diye..Yanlış düşünebilirsin ama yanlış hissedemezsin..

Temizlikçiyi değiştirmek
Eve temizlikçinin çocuklarını getirmemesini söyleyin
Eve güvenlik kamerası taktırın aynı temizlikçiye devam edecekseniz.

Uff cok abartıyorsunuz
Böyle birşeyden şüphe duyduğum an çocukları getirmemesini söyler yoluma kadınla devam ederdim
Çocukta kırılıp üzüleceğine neden başkasının malına göz diktim diye düşünüp akıllanır belki

Bence temizlikçi artık gözünüze batıyor ama başka temizlikçi bulamam diye de vazgeçemiyorsunuz.
Kaybolan eşyayı sormalısınız bence bişeylerin farkında oldugunuzu belli edin ki daha büyüğüne cesaret edilmesin.
Boşa dememişler kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini diye..Yanlış düşünebilirsin ama yanlış hissedemezsin..

Temizlikçiyi değiştirmek
Eve temizlikçinin çocuklarını getirmemesini söyleyin
Eve güvenlik kamerası taktırın aynı temizlikçiye devam edecekseniz.
Temizlikçi temizlikçi temizlikçi ... :olamaz:

Bu dediğim kadının daha önce iş tecrubesi yoktu. Durumları çok kötü diye önceleri çok yardım ettim. Sonra hem ezilmesin, hem hazıra alışmasın, az da olsa kazansın eksiği olursa yine yardım ederim diye işe aldım. Sonuçta hepimiz çalışarak kazanıyoruz.

Normal bir yardımcı alsam cok dikkat ettiğim hijyen konusunda katı kurallarım olur ama, bu kadına çok toleranslı davrandım öğrensin diye Allah var çabalıyorda ve çok şeyi öğrendi de. Bazı eksikleri halen var ama ögrenir onu da. Ögrendiklerinin de hakkını veriyor. Eksiklikleri kişisel hijyen kurallarına daha tam hakim değil.

Bu durumun bir an önce düzelmesi lazım. Beşerdir şaşar olur da bu şüphe içimde kalırsa ve davranışım istemsizce değişirde, istemeden üzersem diye de çok korkuyorum. :KK43:

Giden mal olsun, geri gelir ama ister buyuk, ister çocuk olsun güven duygusu çok önemli. Hele ki bu çoçuk benim yetiştirmeye kalktığım bir çocuksa kendimde de bir hata ararım.

Neyi eksik yaptım acaba? Çocuğun kalbine, duygularına ulaşmam lazım. Neden? Acaba annesinden habersiz karşıma alıp konuşsam mı? Ya uygun cümleler seçemezsem? Yuz ifadem istemsizce değişirse? Üzersem, yaralarsam? :KK43:
Gerçekten ne şekersiniz hanımlar yine had bildirmek konusunda destan yazmışlar. Bana kalırsa her bir eşyayı ortalıkta bırakıp resimleyin. Onlar gittikten sonra içlerinden birinin bir eşya aldığından emin olun. Emin olduktan sonra da kız çocuğuyla eminim doğru üslubu yakalayarak konuşabilirsiniz. Ama emin olmadan yaparsanız annesimi de kızı da kaybedebilirsinix.

Ama kadın kumbaranın da açılmış olduğundan bahsediyor. Önemli olan miktar değil bence suistimal edildiği için hanfendi üzülüyor bence. 😊

Konudan bağımsız vazelin ve blisteximin 3 cm yerinden oynadığını görsem fark ederim :KK70:

Vazelinle,çikolata bir yerden çıkar belki hiç almamıştır çocuk .Yardım etmeniz çok güzel yine yardım edin ama eve gelen yardımcı ile arkadaş olmak çok suistamele yatkın bir konu .Aynı sorunları abimin eşi yaşadı çünkü ,küçük yeğenimin ihmal edildiği ortaya çıktı ve iletişimi kestiler . Ben arada mesafe olmasından yanayım siz o mesafeyi koruyamamissiniz.( Yardımlara aynı şekilde devam edilir ama üstü kapalı yapılabilir ) Bundan sonra mesafe koymayı düşünün bence olayın kaybolan şeylerle alakası yok tamamen bu konudan bağımsız söylüyorum bunu . Eğer çocuk birşeyler almışsa da bu durumu normallestirmeden önlemek lazım bence .Pedagog ya da öğretmen arkadaşlar öneriler sunmuştur zaten size .

Sizi rol model olarak gormus bende kücukken annemin hediye gelen parfumunu çalmistim...çok surmedi yakalandim zaten 🤣 ama bir sey varki bu kadar icli disli olmak asla tavsiye etmem ....yardimlarinizi gene yapabilirsiniz..iyi niyetin suistimal edilmesi benide delirtir ama buyuk ihtimal cocuk yapiyor ..siz imali konusabilirsiniz mesela bugun okulda hirsizlik oldu cok ayip boyle seyler cocuklar boyle davranislari yapmamali falan diye ..ne bilim elimde kanit yokken ben konusmazdim herhalde cunku kaybolan cikolata ve krem yani degmez kendimi germeye ama devam ederse kamera taktiririm herhalde

X