HIRSIZLIK MI ACABA?

Görmediğiniz bisey icin cocugu suclamak nekadr dogru?
Günde 8-10 defa kullanmadıgım icin vazelin bilemicem,nekadr elzem bisey.
Cocuklar özenmis demek cokoprense yemis.
Bunun mevzu edilmesi ayıp bence.
Belki samimiyete dayanarak anneleri actı verdi.
Yanlis basta yapilmis konu sahibi fazla taviz vermis ben istemezdim bu sekilde ..yardimci olmasi harika tabi ama butun gun cocuklar evde onlarda acikiyor oyun oynuyor nasil olur temizlik o arada almadı kafam

annem calısan kadın ben hep bırılerının elınde buyudum bı ara evımıze duzenlı bırı gelırdı temızlık yapar yemek yapar basımda dururdu annem geldıgı zaman gıderdı
o kadın evımızde sucukları alıp cantasına koyarken gormustum
margarın toka bulasık sungerı bıle gormustum alıp cantasına koyuyordu ama o zaman net algılayamıyordum yanlıs oldugunu cunku evımızden bırı gıbıydı :KK70:

annemde eksıldıgını farketmıs

bır gun dayanamadı kadına sordu burada sut vardı gordun mu dıye
kadın yoooo dedı
bır ıkı uc derken ben soyledım anne esyalarımızı cantasına koyuyor dıye
ılk okuldaydım o zaman

kadın bır daha gelmedı bıze. meger annem gondermıs

babam o donemler herseyı kasa kasa alırdı buyuk kolılerle alırdı eksıldıgını farketmenız bakacak olursak zor o kadar buyuk kilerin ıcınde
annem megerse neyı ne kadar tukettıgımızı takıp edıyormus benım saglıgım ıcın cok tuketmeyeyım dıye o yuzden anlamıs eksıldıgını de

kı kadına oyle yardımlar yapmıslardı kı babam cocugunu okutuyordu kocasına da ıs vermıstı kadına da kıyafet ve erzak yardımı yapıyordu

annemın babama sunu dedıgını duymustum
ıstedıgı ne varsa verıyordum evımde su yok dıyordu al eve gotur dıyordum bunu neden yaptı dıye cok uzuldugunu hatırlıyorum

konuyu okuyunca bu geldı aklıma

konu sahıbı ıcın daha zor bu durum aslında emeklerın ve guvenın hıc olması ...
Iyilik bazi insanlara yaramiyor gercekten hani bir laf varya midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak iki uc paket süt ve sucuk icin guzelim isini kaybediyor aç gözlülük budur

Vazelini sürekli kullandığınız ve tv de de sürekli krem vs güzellik kutsaması olduğu için kız merak edip almıştır evde kutsal varlık gibi her gün bakıyordur

Çokoprensi yemişlerdir yani evde olan ve masada olan yensin diye çıkarılmaz mı daha önce sadece açıp ellerine mi veriyordunuz

Çocuğumun bakıcısına da temizlik için haftada yarım gün gelen yardımcıma da ilk söylediğim şey gözünün gördüğü her şeyi yiyebilirsindir

O nedenle çokoprens yemeleri olağan

Kumbarayı irdeleyin vazelini kız ile konuşun BenimElim kuruyor sen gençsin ihtiyacın yok böyle şeylere vs vd

Lakin bu yolunuz yol değil sizin evde olan her şeye özeniyorlar ve onlarda yok

Yani kimsede olmayınca sadede tv de olur diye düşünür ama sizde gerçek hayatta var

Bu adaletsizlik değersizlik hissi yaratır onun bebeğinin var benim yok olur

Oyuncakları ayırmak vs doğru tutum değil sakınıldığı duygusu oluyor

Bundan sonra okul da açıldı eve virüs gelir getirme çocukları diyeceksiniz

Bir de eskilerde gözü kalmıştır diye Zengin evde büyüyen yardımcıların çocukları evlenilecek kişi olarak görülmezmiş kalaylı kaptan yemek yemiş denirmiş hatta

Kötü oldukları için değil de bu eksiklik duyguları için

Iyilik bazi insanlara yaramiyor gercekten hani bir laf varya midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak iki uc paket süt ve sucuk icin guzelim isini kaybediyor aç gözlülük budur
Pirinc Dimyat'taydi yalniz :p
Bence de,katiliyorum..

Ben hirsizlik olarak düşünmedim belki o da o niyetle yapmamıştır ama aklıma acaba biz burada yiyoruz ama evde kardeşim de yesin diye cokoprensi almis olabilir mi? Tabii o da sizin evi benimsediginden kendi evi gibi görüp almıştır. Vazelini de merak etmistir belki evde kullanip ertesi gün getiririm diye düşünmüş olabilir. Tabii cocuk akliyla düşünmeye çalışarak varsayimda bulunuyorum. Belli ki annesi kazandığı ile cocuklarini yetistirmeye çalışıyor baba belki kadinin kazancina bile el koyuyordur. Dolayısıyla dogruyu yanlışı bilmiyorlar ve siz göstermeye calissaniz da işte adi üstünde cocuk, evde gormeyince hata yapmaya daha meyilli olabilir. Bence vazelini sorun, cokoprens icin de fazla alıp yardımcınızla konusursunuz esinizin sevdiğini, alınmış gibi degil de gecen aksam istedi kalmamış bundan sonra fazlaca almak lazım gibisinden, hani kalmazsa hatirlat alalim vs deseniz, her hangi bir ima olmazsa o da isinin gereği gibi görerek hareket eder. Ne bileyim aklima.bunlar geldi çünkü kırmak istemediğiniz belli, cocuklarin da icinde bulunduğu durum kolay degil :KK43:

Son günler de evden ufak tefek seyler eksiliyor, kayboluyor.
Ben küçükken evimize sürekli gelen bir yardımcı vardı, ailemin de durumu o zamanlar çok iyiydi ve aynı sizin gibi kadının durumu kötü olduğu için yardım ederdi bizimkiler. İki tane küçük kızı vardı benim yaşlarımda ve benimle birlikte jimnastiğe yazdırmıştı annem, o yüzden çok benzettim sizin durumunuz ile :KK43:

Birden bizim evde de ufak tefek şeyler kaybolmaya başladı. Benim kıyafetlerim, dolaptaki etler, ablamın takıları vs. Bunlar küçük şeyler olunca evden de kimse konduramadı. Sonra bir gün evde kimse yokken altınlarımız çalındı, değerli eşyalarımız da vardı yine hepsi gitti. Bunların hiçbiri de geri gelmedi.

Öğrendik ki, zengin insanların evine yardımcı olarak gidip hırsızlık yapan çeteler varmış. Karışık olaylardı ve ben gerçekten küçük olduğum için hatırlamıyorum detayları. Güneydoğuda bir şehirdeydi bunlar yine.

Sizin yardımcınıza asla öyle bir ithamda bulunmuyorum yanlış anlaşılmasın ama yine de başıma gelen olaydan örnek vermek istedim. Eminim vazeline ihtiyacınız yoktur zaten ama sizden izinsiz kimsenin tokanızı bile almaması gerekir. Hırsızlığın illa büyük boyutlu olması gerekmez hırsızlık olması için. Çocuk almışsa bile annesinden gizleyemez ki, kadının size geri getirmesi gerekirdi.

Fazla iyi niyet bazen ters tepebiliyor, bizim yaşadığımız tecrübeyi umarım siz yaşamazsınız.

Ben sizin yerinizde olsam sirf isim gorulsun diye bir baskasinin 2 cocuguna gelme gitme konularinda izin vermezdim. Kadin yardimciniz olabilir ama cocuk getirmesine engel olmaliydiniz. Hayir islemek istiyorsaniz yine yapin ama bu sekilde olmaz,evinize gelmesinler. Gerekiyorsa hepsini birden gonderin gitsin ama yardimci olmak isterseniz yine olun disaridan. Bu kadar ic ice olunmaz,hatalisiniz.
Kesinlikle çok doğru söylüyorsunuz bence de, insan bu kadar kalabalıkta nasıl temizlik yapabilir ki, doğru bir şey değil asla

Ben mi çok kötüyüm bilemedim konuyu okuyunca. Her şeyin bir sınırı var, yardımcı olmanın bile. Kadına hiç bir laf edemiyorsunız alıngan biri alınır diye. Bana ve çocuklarıma bu kadar yardımcı olan birine, ben olsam alınmam. Acaba artık bu yaptığınız yardımlar göreviniz haline mi gelmiş.

O çocuklar sizin evinizde ki sınırsızlıktan kendi evlerine gidince ne hissediyorlar acaba. Her gün kendi şartlarımdan daha lüks bir eve gitsem kendi evim saray dahi olsa gözüme batmaya başlar.

Vazelin ve çokoprensin kaybolduğunu nasıl farkettiniz. Ben olsaydım farketmezdim mesela. Bi açıklaması vardır belki.
Çok düşüncelisiniz. Direk kadına sormak istemiyorsanız bi gizli kamera koyabilirsiniz. En azından içiniz rahat eder.
vazeline ihtiyacin olursa, surmek istersen ararsin bulamazsin fark edersin..

Konudaki üstüne basa basa maddi ve manevi yardım yaptım vurgusu ilginç geldi. Bir de adı üstünde çocuk bu, çok fazla anlam yüklemişsiniz çok kırıldım güvenimi kırdı neden yaptı diye. Çocuklar belli bir yasa kadar karakter gelişimlerini tamamlamıyorlar, bu sureçte en uysal çocuk bile farklı psikolojik sebeplerden dolayı çok uç haraketler yapabiliyor yalan hırsızlık, mala zarar vermek vs. Çocuklar guvenilir kisiler olsa zaten yetiştirirken aileler bu kadar zorluk çekmezdi. Bu kadar önemsiyorsanız cocugu bir pedagoga falan götürün ya da kadının işine son verin. O yasta bir çocuğa annesi bile bu kadar güvenip sorgulamıyordur..

Sizin durum çok boğucu geldi bana
Resmen artık işveren-çalışan değilsiniz
Çok gereksiz bir sorumluluk almışsınız üstünüze
Şimdi de toparlayamıyorsunuz durumu

Temizlik yapan kadına gelince 2 çocukla nasıl temizlik yapıyor?
Bitki değil ki bu bi yerde bıraksan da öyle beklese
Sürekli bir şeyler istiyor çocuklar
Diğer kız biraz büyükmüş gayet de evde kalabilir ikisi de
Keşke baştan hiç kabul etmeseydiniz

İki çocuğu da sözde çok düşünüyorsunuz
Ya da iyi niyetle zarar verdiğinizin farkında değilsiniz
Mesela küçük olana ayrı oyuncak ayrı yer olayı bence daha incitici
Büyük olanı da biraz fazla kendinize bağımlı yapmışsınız ya da süreç öyle gelişmiş
Anladığım kadarıyla orada kalıcı değilsiniz
Tayininiz filan çıksa normalden daha çok olumshz etkilecek belki de kız

Sonuç olarak sorumluluğu sizde olmayan insanların sorumluluğunu bu kadar üstünüze almayın bence
Annesi düşünmeli 5 çocukla çalışırken çocuklarını nereye bırakacağını

Çok ve gereksiz yüz vermişsiniz. SiZin ev kreş değil çocukları getirmemeli bence ayağını kesin bir an önce

Güneydoğuda biz yeni döndük beni net anlamışımdır evine güvenip aldıysan bazı seyleri sorun etme bence ...

Evet muhtemelen meslekler aynı şunu söyleyeyim nankör güvenme....asla güvenme... diyarbakirdan yeni döndük en iyisi bile biliyorsun onlara hiç bir türlü yaranamazsin
Nasıl bir şey bu yazdıklarınız nasıl herkesi aynı kefeye koyarsınız! Nasıl bu kadar önyargılı olup insanları da böyle düşünmeye yönlendirip böyle platformlara çok bilmiş gibi bide yazarsınız! Yazıklar olsun! Bende güneydoğuluyum ve ÖĞRETMENİM! Sizin gibi düşünenler yüzünden bu ülke ve bu çocuklar böyle utangaç çekingen yaralı korkak oluyor! BIRAKIN ARTIK BU ÖNUARGILARI YAFTALAMAYI HOR GÖRMEYİ ! Bir tane böyle çıktı diye herkes aynı dimi! Batının hiç mi kötüsü yok! Hiç mi zarar veren nankörlük eden olmadı ama yok olsa bile o BATILI BİZ DOĞULUYUZ! Yazıklar olsun!

Nasıl bir şey bu yazdıklarınız nasıl herkesi aynı kefeye koyarsınız! Nasıl bu kadar önyargılı olup insanları da böyle düşünmeye yönlendirip böyle platformlara çok bilmiş gibi bide yazarsınız! Yazıklar olsun! Bende güneydoğuluyum ve ÖĞRETMENİM! Sizin gibi düşünenler yüzünden bu ülke ve bu çocuklar böyle utangaç çekingen yaralı korkak oluyor! BIRAKIN ARTIK BU ÖNUARGILARI YAFTALAMAYI HOR GÖRMEYİ ! Bir tane böyle çıktı diye herkes aynı dimi! Batının hiç mi kötüsü yok! Hiç mi zarar veren nankörlük eden olmadı ama yok olsa bile o BATILI BİZ DOĞULUYUZ! Yazıklar olsun!
Aha geldi onun durumu farklı hanfendi biz meslekten ötürü yorum yaptik ogretmen ayrı polis asker ayrı hadi başka köşede tartışın kendinizle biz göreceğimizi gördük.

Başka yone cekmeye çalışmayın hep aynı politika bi susun lütfen .

Aha geldi onun durumu farklı hanfendi biz meslekten ötürü yorum yaptik ogretmen ayrı polis asker ayrı hadi başka köşede tartışın kendinizle biz göreceğimizi gördük.

Başka yone cekmeye çalışmayın hep aynı politika bi susun lütfen .
Konuşma tarzınıza bakın yazık.

bırının evıne gırıp ızın almadan kullandıgınız aldıgınız yedıgınız hersey hırsızlıktır bu net
kucuk cocuk oldugu ıcın sız cocuga uzuldugunuz ıcın sanırım hassas yaklasıyorsunuz ama bu yaklasım ve gormezden gelmek ılerıde daha buyuk soruna yol acabılır
belkı bu davranısın adının hırsızlık oldugunu bıle bılmıyor olabılır cocuk zaten cocuk degıl konu sahıbının sorun ettıgı
bır cogumuz anneyız
cocugumuz gormedıgımız yerde yanlıs bır davranıs sergıledıgınde en azından ya boyle bırsey oldu kusura bakma dıyebılırız -demelıyız

orada ekmek parası kazanıyor kadın ,en korkacagı sey evden bırseylerın eksılmesı olmalı sahsen ben bırının evınde calısıyor olsam cok dıkkat ederım, yanında cocuklarını getırıyorsa bunun egıtımını vermıs ve bu konuda guvenıyor olmalı ... konu sahıbı neden yedı de demıyor cocuguma ne alıyorsam onlarada sunuyorum actık yedık dese sorun yok ortadan kaybolması sorun dıyor

ve bunu karsılıklı emek verdıgın bırıne dırekt sormak zor , bu esyam kayıp nerede dese cırkefe baglayacak kısı mı calısan onu bılemıyorum ama evet en dogru yaklasım bu esyanın yerı nerede dıye sormak -evın sahıbı bellı herkesın gorevı bellı - kadın durustce cocuklar yemıs bıtırmıs dıyebılmelı konu sahıbı de lutfen bıze de bırakın herseyın tadına bakabılırsınız ama evde yasayanlar bızız de dıyebılmelı

ıletısım sorunu olmus sadece konu sahıbı kendısını sorumlu ve kırılmıs da hıssetmıs olabılır o kadar emek verdım samımıyetle yaklastım nasıl arkamdan ıs cevrılır dıye dusunmus olabılır gayet normal

annem calısan kadın ben hep bırılerının elınde buyudum bı ara evımıze duzenlı bırı gelırdı temızlık yapar yemek yapar basımda dururdu annem geldıgı zaman gıderdı
o kadın evımızde sucukları alıp cantasına koyarken gormustum
margarın toka bulasık sungerı bıle gormustum alıp cantasına koyuyordu ama o zaman net algılayamıyordum yanlıs oldugunu cunku evımızden bırı gıbıydı :KK70:

annemde eksıldıgını farketmıs

bır gun dayanamadı kadına sordu burada sut vardı gordun mu dıye
kadın yoooo dedı
bır ıkı uc derken ben soyledım anne esyalarımızı cantasına koyuyor dıye
ılk okuldaydım o zaman

kadın bır daha gelmedı bıze. meger annem gondermıs

babam o donemler herseyı kasa kasa alırdı buyuk kolılerle alırdı eksıldıgını farketmenız bakacak olursak zor o kadar buyuk kilerin ıcınde
annem megerse neyı ne kadar tukettıgımızı takıp edıyormus benım saglıgım ıcın cok tuketmeyeyım dıye o yuzden anlamıs eksıldıgını de

kı kadına oyle yardımlar yapmıslardı kı babam cocugunu okutuyordu kocasına da ıs vermıstı kadına da kıyafet ve erzak yardımı yapıyordu

annemın babama sunu dedıgını duymustum
ıstedıgı ne varsa verıyordum evımde su yok dıyordu al eve gotur dıyordum bunu neden yaptı dıye cok uzuldugunu hatırlıyorum

konuyu okuyunca bu geldı aklıma

konu sahıbı ıcın daha zor bu durum aslında emeklerın ve guvenın hıc olması ...

Konu sahibi,benim bir akrabam,annemin her turlu yardimci oldugu,arkadaslik ettigi,kotu gununde yaninda olan,iyi gununde gulup soyleyen biriyken,uzak bir sehre gittiginde kizina ve kucuk kardesime degisik bir toka almisti.Plastik 3 kurusluk birsey.
Ama o kadar begenmistim ve o kadar benim de olsun istemistim ki.
Bizim yasadigimiz yerde o zaman yoktu boyle seyler.
Kardesimin tokasini takmistim,aa sen ablasin,ver cocuga demislerdi.
Ben de o zaman 7 8 yaslarindayim,nasil uzulmustum,oysa annem onun cocuklarini bizden ayirmaz,gonullerini hos ederdi.
Bana da alsaydi,dusunemedi,dusunmedi,herneyse...
O gun bugundur,evde baska kardes varsa,ne alirsam kucukte olsa digerlerine de alirim.
Bebek dogan eve buyuk cocuga gotururum hediyeyi.
Cocuk kalbi cok incedir,belki merak etti,bir yanlis yapti.Bir sekilde anlamasini saglayin,baska olaylar uzerinden konusun.
Arti merakta yaptirir,benim boyum kadar kizim gecen anlatiyordu,bilmedigimi zannettigi seyi:))
Cekmecemde pedlerimi gormustu,4 yaslarindayken.
Ben de annelerin bazen bunu kullanmasi gerektigini soylemistim.
O da reklamlarda gordugu gibi camasirina yapistirmis gizlice,fakat yapiskani uste gelecek sekilde:KK70:
Ben de lavabonun penceresinin dibinde gorunce anlayip cope atmistim,sonra kaldirmistim pedleri:)).
Bazen cok daha masum sebepler olabilir,12 yasinda koca kiz diyenler olabilir,ama bilmiyorsa bilmiyordur.
Siz onun isigisiniz,bu konuda da aydinlatin :KK200:

Bence temizlikçi artık gözünüze batıyor ama başka temizlikçi bulamam diye de vazgeçemiyorsunuz.
Kaybolan eşyayı sormalısınız bence bişeylerin farkında oldugunuzu belli edin ki daha büyüğüne cesaret edilmesin.
Boşa dememişler kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini diye..Yanlış düşünebilirsin ama yanlış hissedemezsin..

Temizlikçiyi değiştirmek
Eve temizlikçinin çocuklarını getirmemesini söyleyin
Eve güvenlik kamerası taktırın aynı temizlikçiye devam edecekseniz.

Uff cok abartıyorsunuz
Böyle birşeyden şüphe duyduğum an çocukları getirmemesini söyler yoluma kadınla devam ederdim
Çocukta kırılıp üzüleceğine neden başkasının malına göz diktim diye düşünüp akıllanır belki

Gerçekten ne şekersiniz hanımlar yine had bildirmek konusunda destan yazmışlar. Bana kalırsa her bir eşyayı ortalıkta bırakıp resimleyin. Onlar gittikten sonra içlerinden birinin bir eşya aldığından emin olun. Emin olduktan sonra da kız çocuğuyla eminim doğru üslubu yakalayarak konuşabilirsiniz. Ama emin olmadan yaparsanız annesimi de kızı da kaybedebilirsinix.

Ama kadın kumbaranın da açılmış olduğundan bahsediyor. Önemli olan miktar değil bence suistimal edildiği için hanfendi üzülüyor bence. 😊

Konudan bağımsız vazelin ve blisteximin 3 cm yerinden oynadığını görsem fark ederim :KK70:

Vazelinle,çikolata bir yerden çıkar belki hiç almamıştır çocuk .Yardım etmeniz çok güzel yine yardım edin ama eve gelen yardımcı ile arkadaş olmak çok suistamele yatkın bir konu .Aynı sorunları abimin eşi yaşadı çünkü ,küçük yeğenimin ihmal edildiği ortaya çıktı ve iletişimi kestiler . Ben arada mesafe olmasından yanayım siz o mesafeyi koruyamamissiniz.( Yardımlara aynı şekilde devam edilir ama üstü kapalı yapılabilir ) Bundan sonra mesafe koymayı düşünün bence olayın kaybolan şeylerle alakası yok tamamen bu konudan bağımsız söylüyorum bunu . Eğer çocuk birşeyler almışsa da bu durumu normallestirmeden önlemek lazım bence .Pedagog ya da öğretmen arkadaşlar öneriler sunmuştur zaten size .

Sizi rol model olarak gormus bende kücukken annemin hediye gelen parfumunu çalmistim...çok surmedi yakalandim zaten 🤣 ama bir sey varki bu kadar icli disli olmak asla tavsiye etmem ....yardimlarinizi gene yapabilirsiniz..iyi niyetin suistimal edilmesi benide delirtir ama buyuk ihtimal cocuk yapiyor ..siz imali konusabilirsiniz mesela bugun okulda hirsizlik oldu cok ayip boyle seyler cocuklar boyle davranislari yapmamali falan diye ..ne bilim elimde kanit yokken ben konusmazdim herhalde cunku kaybolan cikolata ve krem yani degmez kendimi germeye ama devam ederse kamera taktiririm herhalde

Yanlis basta yapilmis konu sahibi fazla taviz vermis ben istemezdim bu sekilde ..yardimci olmasi harika tabi ama butun gun cocuklar evde onlarda acikiyor oyun oynuyor nasil olur temizlik o arada almadı kafam

Vazelini sürekli kullandığınız ve tv de de sürekli krem vs güzellik kutsaması olduğu için kız merak edip almıştır evde kutsal varlık gibi her gün bakıyordur

Çokoprensi yemişlerdir yani evde olan ve masada olan yensin diye çıkarılmaz mı daha önce sadece açıp ellerine mi veriyordunuz

Çocuğumun bakıcısına da temizlik için haftada yarım gün gelen yardımcıma da ilk söylediğim şey gözünün gördüğü her şeyi yiyebilirsindir

O nedenle çokoprens yemeleri olağan

Kumbarayı irdeleyin vazelini kız ile konuşun BenimElim kuruyor sen gençsin ihtiyacın yok böyle şeylere vs vd

Lakin bu yolunuz yol değil sizin evde olan her şeye özeniyorlar ve onlarda yok

Yani kimsede olmayınca sadede tv de olur diye düşünür ama sizde gerçek hayatta var

Bu adaletsizlik değersizlik hissi yaratır onun bebeğinin var benim yok olur

Oyuncakları ayırmak vs doğru tutum değil sakınıldığı duygusu oluyor

Bundan sonra okul da açıldı eve virüs gelir getirme çocukları diyeceksiniz

Bir de eskilerde gözü kalmıştır diye Zengin evde büyüyen yardımcıların çocukları evlenilecek kişi olarak görülmezmiş kalaylı kaptan yemek yemiş denirmiş hatta

Kötü oldukları için değil de bu eksiklik duyguları için

Ben hirsizlik olarak düşünmedim belki o da o niyetle yapmamıştır ama aklıma acaba biz burada yiyoruz ama evde kardeşim de yesin diye cokoprensi almis olabilir mi? Tabii o da sizin evi benimsediginden kendi evi gibi görüp almıştır. Vazelini de merak etmistir belki evde kullanip ertesi gün getiririm diye düşünmüş olabilir. Tabii cocuk akliyla düşünmeye çalışarak varsayimda bulunuyorum. Belli ki annesi kazandığı ile cocuklarini yetistirmeye çalışıyor baba belki kadinin kazancina bile el koyuyordur. Dolayısıyla dogruyu yanlışı bilmiyorlar ve siz göstermeye calissaniz da işte adi üstünde cocuk, evde gormeyince hata yapmaya daha meyilli olabilir. Bence vazelini sorun, cokoprens icin de fazla alıp yardımcınızla konusursunuz esinizin sevdiğini, alınmış gibi degil de gecen aksam istedi kalmamış bundan sonra fazlaca almak lazım gibisinden, hani kalmazsa hatirlat alalim vs deseniz, her hangi bir ima olmazsa o da isinin gereği gibi görerek hareket eder. Ne bileyim aklima.bunlar geldi çünkü kırmak istemediğiniz belli, cocuklarin da icinde bulunduğu durum kolay degil :KK43:

Ben küçükken evimize sürekli gelen bir yardımcı vardı, ailemin de durumu o zamanlar çok iyiydi ve aynı sizin gibi kadının durumu kötü olduğu için yardım ederdi bizimkiler. İki tane küçük kızı vardı benim yaşlarımda ve benimle birlikte jimnastiğe yazdırmıştı annem, o yüzden çok benzettim sizin durumunuz ile :KK43:

Birden bizim evde de ufak tefek şeyler kaybolmaya başladı. Benim kıyafetlerim, dolaptaki etler, ablamın takıları vs. Bunlar küçük şeyler olunca evden de kimse konduramadı. Sonra bir gün evde kimse yokken altınlarımız çalındı, değerli eşyalarımız da vardı yine hepsi gitti. Bunların hiçbiri de geri gelmedi.

Öğrendik ki, zengin insanların evine yardımcı olarak gidip hırsızlık yapan çeteler varmış. Karışık olaylardı ve ben gerçekten küçük olduğum için hatırlamıyorum detayları. Güneydoğuda bir şehirdeydi bunlar yine.

Sizin yardımcınıza asla öyle bir ithamda bulunmuyorum yanlış anlaşılmasın ama yine de başıma gelen olaydan örnek vermek istedim. Eminim vazeline ihtiyacınız yoktur zaten ama sizden izinsiz kimsenin tokanızı bile almaması gerekir. Hırsızlığın illa büyük boyutlu olması gerekmez hırsızlık olması için. Çocuk almışsa bile annesinden gizleyemez ki, kadının size geri getirmesi gerekirdi.

Fazla iyi niyet bazen ters tepebiliyor, bizim yaşadığımız tecrübeyi umarım siz yaşamazsınız.

Ben mi çok kötüyüm bilemedim konuyu okuyunca. Her şeyin bir sınırı var, yardımcı olmanın bile. Kadına hiç bir laf edemiyorsunız alıngan biri alınır diye. Bana ve çocuklarıma bu kadar yardımcı olan birine, ben olsam alınmam. Acaba artık bu yaptığınız yardımlar göreviniz haline mi gelmiş.

O çocuklar sizin evinizde ki sınırsızlıktan kendi evlerine gidince ne hissediyorlar acaba. Her gün kendi şartlarımdan daha lüks bir eve gitsem kendi evim saray dahi olsa gözüme batmaya başlar.

vazeline ihtiyacin olursa, surmek istersen ararsin bulamazsin fark edersin..

Konudaki üstüne basa basa maddi ve manevi yardım yaptım vurgusu ilginç geldi. Bir de adı üstünde çocuk bu, çok fazla anlam yüklemişsiniz çok kırıldım güvenimi kırdı neden yaptı diye. Çocuklar belli bir yasa kadar karakter gelişimlerini tamamlamıyorlar, bu sureçte en uysal çocuk bile farklı psikolojik sebeplerden dolayı çok uç haraketler yapabiliyor yalan hırsızlık, mala zarar vermek vs. Çocuklar guvenilir kisiler olsa zaten yetiştirirken aileler bu kadar zorluk çekmezdi. Bu kadar önemsiyorsanız cocugu bir pedagoga falan götürün ya da kadının işine son verin. O yasta bir çocuğa annesi bile bu kadar güvenip sorgulamıyordur..

Sizin durum çok boğucu geldi bana
Resmen artık işveren-çalışan değilsiniz
Çok gereksiz bir sorumluluk almışsınız üstünüze
Şimdi de toparlayamıyorsunuz durumu

Temizlik yapan kadına gelince 2 çocukla nasıl temizlik yapıyor?
Bitki değil ki bu bi yerde bıraksan da öyle beklese
Sürekli bir şeyler istiyor çocuklar
Diğer kız biraz büyükmüş gayet de evde kalabilir ikisi de
Keşke baştan hiç kabul etmeseydiniz

İki çocuğu da sözde çok düşünüyorsunuz
Ya da iyi niyetle zarar verdiğinizin farkında değilsiniz
Mesela küçük olana ayrı oyuncak ayrı yer olayı bence daha incitici
Büyük olanı da biraz fazla kendinize bağımlı yapmışsınız ya da süreç öyle gelişmiş
Anladığım kadarıyla orada kalıcı değilsiniz
Tayininiz filan çıksa normalden daha çok olumshz etkilecek belki de kız

Sonuç olarak sorumluluğu sizde olmayan insanların sorumluluğunu bu kadar üstünüze almayın bence
Annesi düşünmeli 5 çocukla çalışırken çocuklarını nereye bırakacağını

Konu sahibi dun konusabildiniz mi,ne oldu?

Çok ve gereksiz yüz vermişsiniz. SiZin ev kreş değil çocukları getirmemeli bence ayağını kesin bir an önce
İyi akşamlar...

Bir sure bebek ve ben hasta olduk vs. Derken girip gelismeleri yazamadim.

Gidip konustum ama almis vs. Demedim. O cok sevdiğim bir vazelindi nerde acaba? Bir yere kaldirdiniz mi? Ya da ben kaldirirken gordunuz mu vs. Diye. Annesi cagirdi cocuklari önce kücük olanı geldi ve annesi ona sorunca "Evet ben gördüm civcivli degil mi? " dedi. Ben de evet dedim. " Onu Ayşe (adına Ayşe diyelim) aldı. Orda 1 liralar vardı ona da baktık vs. Dedi.

Annesi biraz bozuldu tabi ama, ben de istersen bir sor direk suçlama dedim. Kizi cagirdi ve kucugun dedigini anlattı. Kiz da gözüme bakti, konusmadi. İstersen özel konusalim dedim tamam dedi.

Ona kızmadığımı fakat, bunu neden yaptığını merak ettiğimi söyledim. O da " Benim sürekli kullandığımı görüp merak ettiğini, bu yüzden aldığını ve sonra korkup getiremediğini, Yine bir kaç eşyayı da bu sekilde aldığını" söyledi. Ben de şaşırdim baska ne esyası diye sordum. Üzerimize zimmetli olan malzemelerdendi. (vazelini nasil farkettin diyenlere istinaden demek ki aslin da cok daha önemli olsa bile insan sürekli kullanmadığı bir seyin kayboldugunu anlamiyormus)

O an cidden çok kızdım ama, dogru tepki veremem belki diye sakin kalmaya çalıştım. Ona "Esyalar yer degistirmis bile olsa bu çok yanlış bir durum. (Hirsizlik diyemedim) bu şekilde yaparsan insanların güvenini kaybedersin ve bunlar güzel şeyler değil. Her ne kadar meraktan bile yapmış olsan izinsiz alman çok yanlış, sana şu an da kızmıyorum ama, bu durumu telafi etmeni istiyorum. Aksi takdir de seninle aramız eskisi kadar iyi olmayabilir dedim.

Uzun uzun konuştuk tabii annesi çok ılımlı değildi kızdı vs. Neyse ertesi gün bu hatasını telafi etmesi için aklima ekmek için aldığım tohumlar geldi. Onu çağırdım "insanlar hata yapınca özür diler ve güzel şeyler yapar. Kekik, kabak, feslegen vb. Tohumları, torfu verdim buna "hadi bakalım bu tohumlarla ilgilenip, büyütürsen yaptığın bu güzel şeyi özür kabul edeceğim. Bu bir ceza değil, böyle güzel bir şeyi ceza olarak vermem dedim. Bu konularda hassas olduğumu, tekrarı olursa aynı anlayışı göstermeyeceğiminde altını çizdim.

Şimdi tohumlari fide yaptı, annesi gelip gidiyor ama, Kız " Çicekler büyüsün (hepsine çicek diyor) o şekilde sen istersen gelirim diyor. Küçük ara sıra gelip gidiyor. Annesi aklına geldikce kıza söyleniyor vs. Vs.

Şu an en iyi yaoabildigim bu idi. Hastalık vs. Olunca isin açığı geriye kalan seylerin cok üstüne düşemedim.

Söylediklerinizi tekrar okuyup yine bir yol cizecegim. Dediklerinizi kulak arkasi etmedim sadece şimdi saglık açısından önceliğim degisti.

Yorum yapan herkese cok tesekkurler 🙏

İyi akşamlar...

Gidip konustum ama almis vs. Demedim. O cok sevdiğim bir vazelindi nerde acaba? Bir yere kaldirdiniz mi? Ya da ben kaldirirken gordunuz mu vs. Diye. Annesi cagirdi cocuklari önce kücük olanı geldi ve annesi ona sorunca "Evet ben gördüm civcivli degil mi? " dedi. Ben de evet dedim. " Onu Ayşe (adına Ayşe diyelim) aldı. Orda 1 liralar vardı ona da baktık vs. Dedi.

Annesi biraz bozuldu tabi ama, ben de istersen bir sor direk suçlama dedim. Kizi cagirdi ve kucugun dedigini anlattı. Kiz da gözüme bakti, konusmadi. İstersen özel konusalim dedim tamam dedi.

Ona kızmadığımı fakat, bunu neden yaptığını merak ettiğimi söyledim. O da " Benim sürekli kullandığımı görüp merak ettiğini, bu yüzden aldığını ve sonra korkup getiremediğini, Yine bir kaç eşyayı da bu sekilde aldığını" söyledi. Ben de şaşırdim baska ne esyası diye sordum. Üzerimize zimmetli olan malzemelerdendi. (vazelini nasil farkettin diyenlere istinaden demek ki aslin da cok daha önemli olsa bile insan sürekli kullanmadığı bir seyin kayboldugunu anlamiyormus)

O an cidden çok kızdım ama, dogru tepki veremem belki diye sakin kalmaya çalıştım. Ona "Esyalar yer degistirmis bile olsa bu çok yanlış bir durum. (Hirsizlik diyemedim) bu şekilde yaparsan insanların güvenini kaybedersin ve bunlar güzel şeyler değil. Her ne kadar meraktan bile yapmış olsan izinsiz alman çok yanlış, sana şu an da kızmıyorum ama, bu durumu telafi etmeni istiyorum. Aksi takdir de seninle aramız eskisi kadar iyi olmayabilir dedim.

Uzun uzun konuştuk tabii annesi çok ılımlı değildi kızdı vs. Neyse ertesi gün bu hatasını telafi etmesi için aklima ekmek için aldığım tohumlar geldi. Onu çağırdım "insanlar hata yapınca özür diler ve güzel şeyler yapar. Kekik, kabak, feslegen vb. Tohumları, torfu verdim buna "hadi bakalım bu tohumlarla ilgilenip, büyütürsen yaptığın bu güzel şeyi özür kabul edeceğim. Bu bir ceza değil, böyle güzel bir şeyi ceza olarak vermem dedim. Bu konularda hassas olduğumu, tekrarı olursa aynı anlayışı göstermeyeceğiminde altını çizdim.

Şimdi tohumlari fide yaptı, annesi gelip gidiyor ama, Kız " Çicekler büyüsün (hepsine çicek diyor) o şekilde sen istersen gelirim diyor. Küçük ara sıra gelip gidiyor. Annesi aklına geldikce kıza söyleniyor vs. Vs.

Şu an en iyi yaoabildigim bu idi. Hastalık vs. Olunca isin açığı geriye kalan seylerin cok üstüne düşemedim.

Söylediklerinizi tekrar okuyup yine bir yol cizecegim. Dediklerinizi kulak arkasi etmedim sadece şimdi saglık açısından önceliğim degisti.

Çok olgun ve güzel yaklaşmamışsın bir çocukluk yapmış ve geleceğine güzel yönde etki etmişsin ancak dikkat et tekrarlanırsa bu ona göre davranırsın kız geldiği zaman belirli şeyleri gözlemlemek açısında ortada bırak ya da odalara kamera taktır . Nette uygun fiyatlı bebek kameraları var

Yani şunu bir yerde okusam yok artık çocuğa bu kadar da iyi yaklaşılmaz amma abartarak yazmışlar derim ama siz yapmışsınız. Helal olsun 👏 Çocuğa bundan daha iyi bir yaklaşım olamazdı bence. Ayrıca annenin kızması çok normal, ben olsam çıldırırdım mesela. Çünkü yaptığı yanlışın yanında hem anneyi hayal kırıklığına uğratması hemde size karşı mahçup etmesi var. Normal annenin kızması.

İyi akşamlar...

Ne kadar guzelce yaklasmissiniz
Ona hatasini telafi etme firsati verirken hoşlanmadığınızı da net bir sekilde belirtmişsiniz
Cocuklar da aslinda tohum gibi, ne ekersen onu bicersin. Annem de hep der siz bizim yansımamızsınız diye
Belli ki cocuklar evde goremedikleri anlayışı ve rahatlığı sizin evde buldular, tabii bu yaptıklarıni hakli çıkarmaz ama yuzlesirken bunu olabildiğince yumusak bir üslupla dile getirmissiniz onlar da durustce soylemisler, çünkü siz onlara bu güveni vermissiniz
Takdir ettim sizi
Insallah bundan sonra aranizda benzer durumlar yasanmadan mutlu mesut devam edersiniz

X